Постанова від 23.02.2009 по справі 2-а-216/09

2-а-216/2009р.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 лютого 2009 року м. Лисичанськ

Лисичанський міський суд Луганської області у складі:

головуючої судді Лизенко І.В.,

при секретарі Паршиковій Н.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради, третя особа Головне управління Державного казначейства України в Луганській області, про визнання дій протиправними, зобов'язання до здійснення перерахунку, стягнення недоотриманої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, -

встановив:

Позивачка звернулася до суду з вищеназваним позовом, посилаючись на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 вона народила дитину ОСОБА_2 та була поставлена на облік в Управлінні праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради, де їй була призначена грошова допомога по догляду за дитиною в розмірі, яка відповідно до ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» повинна бути на рівні прожиткового мінімуму для дітей віком до 6-ти років. Вказана допомога виплачується не у повному обсязі, у зв'язку з чим за період з січня 2007 року по листопад 2008 року виникла заборгованість по допомозі у сумі 8771,85 грн. Просила суд визнати дії відповідача протиправними, зобов'язати відповідача здійснити перерахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, стягнути з відповідача на її користь доплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у сумі 8771,85 грн., зобов'язати відповідача виплачувати допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у відповідності з діючим законодавством.

Позивачка у судовому засідання позов підтримала, дала суду пояснення, аналогічні викладеному у позові. Доповнила, що на час народження дитини та до цього часу у трудових відносинах не перебуває.

Представник відповідача ОСОБА_3 позов не визнала, усно та письмово пояснила, що Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» дію ч.1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» зупинено на 2007 рік. Цим же Законом встановлено, що виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку здійснюється у розмірі, що дорівнює різниці між 50% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні 6 місяці та не менше 23% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб. П.23 розділу 2 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» пункт 3 розділу 8 «Прикінцеві положення Закону України «Про Державну допомогу сім'ям з дітьми» викладено у новій редакції, яка передбачає виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, що дорівнює різниці між 50% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні 6 місяців, але не менш як 130 грн. Конституційний Суд України не розглядав питання щодо відповідності Конституції України вищезазначеного пункту Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» і відповідного рішення не виносив. Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради не є прибутковою організацією, а являються тільки розпорядником бюджетних коштів. Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку фінансується виключно з Державного бюджету. Розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання та провадять видатки тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами. Просила в позові відмовити та застосувати до спірних правовідносин щодо стягнення заборгованості з допомоги за 2007 рік строк звернення до суду. Допомога була призначена позивачці згідно Закону України « Про державну допомогу сім'ям з дітьми», оскільки позивачка значиться як незастрахована особа.

Представник третьої особи у судовому засіданні заперечувала проти задоволення позову у зв'язку з тим, що в обов'язки Головного управління Державного казначейства не входить нарахування та виплата допомоги. Державне казначейство контролює цільове спрямування бюджетних коштів, а розпорядником цих коштів є відповідач, який провадить видатки тільки в межах бюджетних асигнувань. Відповідальність за цільове використання коштів несе відповідач. Вважає, що відповідач діяв в межах компетенції та відповідно до бюджетного законодавства.

Судом досліджені наступні докази: копія свідоцтва про народження дитини, копія свідоцтва про шлюб, відповідь відповідача на звернення позивачки від 24.12.2008р., довідка про розмір отриманої позивачкою допомоги, довідка з місця навчання позивачки, довідка про перебування позивачки на обліку у Лисичанському ЦЗ, копія паспорту позивачки, довідка про перебування дитини на утриманні позивачки, письмові заперечення відповідача.

Суд, вислухавши пояснення осіб, що беруть участь у справі, дослідивши письмові докази, вважає позов таким, що підлягає задоволенню частково.

У судовому засіданні встановлено, що позивачка ІНФОРМАЦІЯ_1 народила дитину ОСОБА_2 (а.с.5), з 2006 року перебуває на обліку у відповідача, та відповідно до ст.15 ч.1 Закону України « Про державну допомогу сім'ям з дітьми» має право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, встановленого статтею 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» в редакції від 15.03.07., прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року.

Недоотриманою є сума допомоги з 09.07.2007 року по 31 грудня 2007 року у розмірі 2072,75 грн.: з 09 липня по 31 липня 2007 року у сумі 268,47 грн. (463/31х23-101,16/31х23=268,47, де 463 грн. - прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років з 01 квітня 2007 року, 31 - кількість днів у липні 2007 року, 23 - кількість днів з 09.07.2007р. по 31.07.2007р., 101,16 грн. - отримана допомога у липні 2007р.); у серпні 2007 року - 359,59 грн. (463-103,41=359,59, де 463 грн. - прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років з 01 квітня 2007 року, 103,41 - отримана сума допомоги); у вересні 2007 року - 358,15 грн. (463-104,85=358,15); у жовтні 2007 року - 365,15 грн. (470-104,85=365,15, де 470 грн. - прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років з 01 жовтня 2007 року); у листопаді 2007 року - 362,27 грн. (470-107,73=362,27); у грудні 2007 року - 359,12 грн. (470-110,88=359,12).

Дії відповідача щодо виплати позивачці цієї допомоги в меншому розмірі за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року є протиправними, розмір допомоги підлягає перерахунку, а недоплачена сума стягненню на її користь.

Суд частково задовольняє позов і не приймає доводи представника відповідача проти позову, бо рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року зміни, внесені до ст.15 ч.1 Закону п.14 ст.71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» від 19.12.06., були визнані неконституційними і втратили чинність з 09 липня 2007 року, тому позовні вимоги задовольняються з цієї дати.

До того ж, згідно ч.1 ст. 17 Закону України “Про виконання рішень та застосування практики Європейського Суду з прав людини» суди України при розгляді справ застосовують Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та протоколи до неї і практику Європейського Суду, як джерело права. Відповідно до ст.1 Протоколу № 1 до Конвенції кожна фізична особа має право мирно володіти своїм майном, ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права. При розгляді справи “Кечко проти України» Європейський суд з прав людини зауважив, що в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату надбавок , вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих випадках, доки відповідні положення є чинними. При цьому органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів, як на причину невиконання своїх зобов'язань.

Згідно до п.2 постанови КМУ №32 від 16 січня 2007 року допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується органами соціального захисту населення.

Що стосується позовних вимог за 2008 рік, суд зазначає наступне.

Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року не були визнані неконституційними внесені пунктом 23 Розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» зміни до ст.15 Закону України « Про державну допомогу сім'ям з дітьми», згідно з якими допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.

Враховуючи, що Конституція України не встановлює пріоритету одних законів над іншими, що норма Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік», яка змінює розмір допомоги, встановлений Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», є чинною, суд доходить висновку про правомірність застосування відповідачем у 2008 році розміру допомоги, встановленого законом про держбюджет.

Тому позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.

Також, у зв'язку з тим, що позивачкою не наведено доказів можливих порушень її прав з боку відповідача у майбутньому, всі виплати на час їх здійснення були проведені згідно діючого законодавства, яке було визнано неконституційним пізніше, вимоги про зобов'язання відповідача провадити у подальшому виплату згідно діючому законодавству задоволенню не підлягають.

Позивачкою не пропущений строк звернення до суду, бо вона подала позов до закінчення річного строку після отримання відмови відповідача у доплаті недоотриманої допомоги.

На підставі викладеного, керуючись ст. 15 ч.1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», ст. ст. 2, 11, 159-163 КАС України, суд, -

постановив:

Позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради, третя особа Головне управління Державного казначейства України в Луганській області, про визнання дій протиправними, зобов'язання до здійснення перерахунку, стягнення недоотриманої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку задовольнити частково.

Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради по сплаті ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 09 липня по 31 грудня 2007 року у розмірі, меншому за встановлений законодавством розмір прожиткового мінімуму для дітей віком до 6-ти років, протиправними.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради здійснити перерахунок ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 09 липня по 31 грудня 2007 року, виходячи з розміру встановленого законодавством прожиткового мінімуму для дітей віком до 6-ти років.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради на користь ОСОБА_1 недоотриману суму допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 09 липня по 31 грудня 2007 року в розмірі 2072 (дві тисячі сімдесят дві) гривні 75 копійок за рахунок коштів Державного бюджету України.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити за необґрунтованістю.

Вступну та резолютивну частини постанови проголошено 23 лютого 2009 року, у повному обсязі складено 27 лютого 2009 року.

Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду шляхом подання до Лисичанського міського суду заяви про апеляційне оскарження протягом 10-ти днів з дня складення постанови у повному обсязі або подання апеляційної скарги у той самий строк. Апеляційна скарга подається протягом 20-ти днів після подання заяви про апеляційне оскарження до Лисичанського міського суду Луганської області.

Суддя: