ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10
04 червня 2013 року справа № 813/3899/13-а
м. Львів, вул. Чоловського, буд. 2
14 год. 24 хв. зал судових засідань № 6
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Гулика А.Г.,
секретар судового засідання Павлишин Ю.І.,
за участю:
представники сторін не з'явились
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Миколаївської міжрайонної державної податкової інспекції Львівської області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення податкового боргу, -
Миколаївська міжрайонна державна податкова інспекція Львівської області звернулася до суду з позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 із врахуванням уточнень, в якому просить суд стягнути з відповідача суму податкового боргу у розмірі 158220 грн. 62 коп.
Позовні вимоги мотивовані наявністю у відповідача податкового боргу з податку на додану вартість та податку з доходів фізичних осіб. Позивач зазначає, що податкова заборгованість відповідача є узгодженою та не сплаченою відповідачем у встановлений законодавством строк. У зв'язку з цим просить позовні вимоги задовольнити в повному обсязі та стягнути з відповідача суму податкового боргу у розмірі 158220 грн. 62 коп.
Відповідач заяву про визнання позову або заперечення на позовну заяву до суду не подав.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав наведених у позовній заяві. Просить суд позов задовольнити у повному обсязі.
Відповідач у судове засідання не з'явився, хоча належним чином повідомлявся про дату, час і місце його проведення. Клопотань про розгляд справи без його участі до суду не надходило.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши подані документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив такі фактичні обставини справи і відповідні їм правовідносини.
Відповідач - фізична особа-підприємець ОСОБА_2, ідентифікаційний код - НОМЕР_1, що проживає за адресою: АДРЕСА_1, зареєстрований як фізична особа-підприємець Миколаївською районною державної адміністрацією Львівської області 23.02.2004 року, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 11.03.2013 р. №16282560. Взятий на облік як платник податків в ДПІ у Шевченківському районі м.Львова Львівської області Миколаївській міжрайонній ДПІ Львівської області.
Миколаївською міжрайонною державною податковою інспекцією Львівської області на підставі п.1,3 ст.10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», ст.75,76,86 Податкового кодексу України проведено камеральну перевірку податкової звітності відповідача зі сплати податку на доходи фізичних осіб, за результатами якої складено акт від 05.11.2012 р. №514/170/247531494.
Перевіркою встановлено порушення відповідачем п.п.16.1.3 п.16.1. ст.16, п.49.2 ст.49 Податкового кодексу України, яке проявилось у несвоєчасному поданні податкової декларації про майновий стан за 2011 рік.
Судом встановлено, що податковий борг відповідача зі сплати податку на доходи фізичних осіб становить 1776 грн. 18 коп., в т.ч. 1467 грн. 51 коп. заборгованості за основним платежем, згідно з податковими деклараціями про майновий стан і доходи за IV квартал 2011 року і I-IV квартал 2012 року та 308 грн. 67 коп. заборгованості зі сплати штрафних санкцій, згідно з податковими повідомленнями-рішеннями №0006031700 від 06.11.2012 р. та №0010201700 від 18.12.2012 р.
Податковий борг відповідача зі сплати податку на додану вартість у розмірі 156444 грн. 44 коп. виник у зв'язку з несплатою самостійно задекларованого зобов'язання у сумі 138331 грн. 00 коп. згідно з податкових декларацій з податку на додану вартість за період з січня 2011 року до березня 2013 р. з урахуванням уточнюючих розрахунків податкових зобов'язань з податку на додану вартість з виправленням самостійно виявлених помилок, та нарахуванням пені у розмірі 7347 грн. 44 коп. Крім цього, на підставі актів перевірки винесений ряд податкових повідомлень рішень, а саме №0001951700 від 25.05.2012 р., яким збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість на суму 170 грн. штрафних санкцій; №0002291700 від 03.07.2012 р., яким збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість на 6845 грн. за основним платежем та 1711 грн. штрафних санкцій; №0002591700 від 31.07.2012 р., яким збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість на суму 1020 грн. штрафних санкцій; №0007111700 від 26.11.2012 р., яким збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість на суму 1020 грн. штрафних санкцій.
Таким чином, станом на 22.04.2013 р. податкова заборгованість відповідача перед бюджетом становить 158220 грн. 62 коп., а саме заборгованість зі сплати податку на додану вартість у розмірі 156444 грн. 44 коп., заборгованість зі сплати податку з доходів фізичних осіб у розмірі 1776 грн. 18 коп., що підтверджується довідкою позивача від 22.04.2013 р. №3121/10/2030-017.
На виконання ст. 59 Податкового кодексу України позивач розмістив на дошці оголошень податкові вимоги №2/144 від 15.05.2007 р. та №1/94 від 03.04.2007 р. Проте, вказані вимоги залишені без виконання, податковий борг відповідачем не погашено.
Таким чином, суд дійшов висновку, що сума податкового боргу відповідача є узгодженою та становить 158220 грн. 62 коп.
Суд при вирішенні спору виходив з такого.
Відповідно до ст. 16 Податкового кодексу України платники податків зобов'язані сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи і подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.
Згідно з п.п. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Відповідно до п.п. 20.1.28 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом.
Як вбачається з положень п.п. 41.1, 41.5 ст. 41 Податкового кодексу України органи державної податкової служби є контролюючими органами щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби. Органи державної податкової служби, які уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах їх повноважень є органами стягнення.
Згідно з пп. 95.1-95.3 ст. 95 Податкового кодексу України, орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Відповідно до п.87.11 ст.87 Податкового кодексу України стягнення податкового боргу з фізичної особи здійснюється Державною виконавчою службою України відповідно до Закону України «Про виконавче провадження» в загальному порядку. Вказана позиція суду узгоджується з інформаційним листом Вищого адміністративного суду України від 04.05.2012 р. №1198/12/12-12.
Докази вжиття відповідачем заходів щодо погашення заборгованості зі сплати єдиного податку та податку з доходів найманих працівників в розмірі 158220 грн. 62 коп. в матеріалах справи відсутні.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Миколаївської міжрайонної Державної податкової інспекції Львівської області підлягають задоволенню повністю, а саме слід стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 податковий борг у сумі 158220 грн. 62 коп. до бюджету.
Стаття 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Положення ст. 9 КАС України передбачає, що суди при вирішенні справи керуються принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Таким чином, виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню повністю.
Відповідно до ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати зі сторін стягненню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 7-11, 14, 69-71, 86, 87, 94, 159, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 податковий борг в сумі 158 220 грн. 62 коп. (сто п'ятдесят вісім тисяч двісті двадцять гривень шістдесят дві копійки) до бюджету.
3. Судові витрати стягненню зі сторін не підлягають.
Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено Кодексом адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови складений і підписаний 06.06.2013 р.
Суддя А.Г. Гулик