Постанова від 16.05.2013 по справі 806/2301/13-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

справа № 806/2301/13-a

категорія 10.3.2

16 травня 2013 р. м. Житомир

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Сичової О.П. ,

розглянувши у порядку письмового провадження у м.Житомирі адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Народицької районної державної адміністрації

за участю третьої особи: Управління з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Житомирської обласної державної адміністрації

про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,-

встановив:

У березні 2012 року ОСОБА_1 звернувся до адміністративного суду з позовом, в якому просив визнати дії Народицької районної державної адміністрації щодо не включення ОСОБА_1 та його сім'ї у списки громадян для організованого переселення в чисту зону протиправними та зобов'язати Народицьку районну державну адміністрацію внести його та його сім'ю у списки громадян для переселення у чисту зону. В обґрунтування позову зазначив, що разом зі своєю сім'єю проживає у АДРЕСА_1, яке віднесено до зони обов'язкового (безумовного) відселення, і має право на переселення у "чисту" зону. Звернення позивача щодо надання йому з сім'єю житла для переселення у "чисту" зону Народицькою районною державною адміністрацією залишено без задоволення з тих підстав, що його сім'я була включена у списки для організованого переселення у с. Лазарівка Брусилівського району Житомирської області. З такими діями відповідача ОСОБА_1 не погоджується, оскільки про включення його сім'ї в списки на організоване переселення та необхідність отримання ордеру на будинок в с.Лазарівка він не повідомлявся, від отримання ордеру на будинок не відмовлявся.

Представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі з підстав зазначених в позовній заяві, справу просив розглядати в порядку письмового провадження.

Представник відповідача в судове засідання не прибув. Надіслав до суду клопотання про розгляд справи без його участі зазначивши, що позовні вимоги не визнає в повному обсязі.

Представник третьої особи просив в задоволенні позову відмовити, проти розгляду справи в порядку письмового провадження не заперечив.

Оскільки немає перешкод для розгляду справи в судовому засіданні, але прибули не всі сторони, які беруть участь у справі, суд відповідно до ч.6 ст.128 КАС України розглядає дану справу у письмовому провадженні.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Встановлено, що ОСОБА_1 (1961 р.н.) разом зі своєю сім'єю (дочками -ОСОБА_2 (1989 р.н.), ОСОБА_3 (1992 р.н.) та внуком: ОСОБА_4 (2010 р.н.)) проживає у АДРЕСА_1.

З проханням щодо забезпечення житлом у зв'язку з переселенням із зони безумного (обов'язкового) відселення позивач звернувся до Управління з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Житомирської обласної державної адміністрації, яке листом №729/5-9 від 18.06.2012 року було залишено без задоволення. Відмову мотивовано тим, що його сім'я була включена у списки для організованого переселення у с. Лазарівка Брусилівського району Житомирської області, однак за власним волевиявленням сім'єю не було використано право на переїзд у порядку організованого переселення у зазначений населений пункт. Для реалізації права на самостійне переселення рекомендовано оформити в Народицькій райдержадміністрації направлення, відповідно до якого буде розглядатися питання про забезпечення позивача та його сім'ї житлом за обраним місцем переселення.

В подальшому ОСОБА_1 звернувся до Народицької районної державної адміністрації з проханням включення його та його сім'ї в списки на організоване переселення, яке листом №О-154 від 15.11.2012 року було залишено без задоволення.

Відповідно до статті 47 Конституції України, кожен має право на житло. Держава створює умови, за яких кожний громадянин матиме змогу побудувати житло, придбати його у власність або взяти в оренду. Громадянам, які потребують соціального захисту, житло надається державою та органами місцевого самоврядування безоплатно або за доступну для них плату відповідно до закону.

Згідно з статтею 50 Конституції України, кожен має право на безпечне для життя і здоров'я довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди.

Спірні правовідносини, що виникли між сторонами щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення регулюються Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ із змінами і доповненнями (далі - Закон).

За приписами статті 4 Закону, населення, яке проживає у зоні безумовного (обов'язкового) відселення, підлягає обов'язковому відселенню.

Порядок відселення та самостійного переселення визначається Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до положень Постанови Кабінету Міністрів Української РСР від 23 липня 1991 року № 106 "Про організацію виконання постанов Верховної Ради Української РСР про порядок введення в дію законів Української РСР "Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи" та Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", с.Межиліска Народицького району Житомирської області віднесено до зони безумовного (обов'язкового) відселення.

Порядок відселення та самостійного переселення громадян з територій, що зазнали радіоактивного забруднення внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, затверджено Постановою КМ України від 16 грудня 1992 року № 706 із змінами і доповненнями (далі - Порядок).

Відповідно до пункту 1 Порядку, громадяни, які проживають у населених пунктах, віднесених до зони безумовного (обов'язкового) відселення, відселяються організовано у збудовані з цією метою будинки (квартири).

За приписами пункту 2 Порядку, списки громадян, які відселяються організовано, складаються районними державними адміністраціями, виконкомами міських (міст обласного підпорядкування) Рад народних депутатів за місцем проживання на підставі їхніх заяв і затверджуються обласними державними адміністраціями.

Згідно з цими списками районні державні адміністрації, виконкоми міських (міст обласного підпорядкування) Рад народних депутатів за місцем переселення громадян видають ордери на житло.

Громадянин зобов'язаний отримати ордер на житло, яке йому надається, протягом місяця з моменту його офіційного повідомлення.

Якщо громадянин без поважних причин протягом установленого терміну не отримав ордера або відмовився від житла, яке йому пропонується при організованому переселенні, комісія, призначена главою районної державної адміністрації або головою виконкому міської (міста обласного підпорядкування) Ради народних депутатів, складає акт про відмову і надсилає його обласній державній адміністрації, яка надає зазначене житлове приміщення іншим особам, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, в першу чергу із зони обов'язкового (безумовного) відселення. В цьому випадку за громадянином залишається право на самостійне переселення.

Із змісту наведених правових норм слідує, що лише у разі неотримання громадянином протягом встановленого строку ордера чи відмови від житла, яке йому пропонується при організованому переселенні, ордер повторно не надається, за громадянином залишається тільки право на самостійне переселення.

Встановлено, що позивач та його сім'я були включені у списки сімей (позиція №18), які переселяються із с.Межиліска Народицького району в с. Лазарівка Брусилівського району Житомирської області.

Відмову на отримання житла по переселенню від ОСОБА_1 Межиліська сільська рада Народицького району не отримувала, що стверджується довідкою виконавчого комітету Межиліської сільської ради від 27.12.2012 року №322.

Відповідно до довідки виконкому Лазарівської сільської ради Брусилівського району від 09.11.2012 року №511, ОСОБА_1 та його сім'я на території Лазарівської сільської ради Брусилівського району житла не отримували, земельною ділянкою під будівництво не наділялись.

Відповідно до частини 2 статті 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Доказів офіційного повідомлення позивача про можливість отримати ордер на житло, яке йому надавалось відповідачем до суду не надано.

Зазначене свідчить про протиправність дій Народицької районної державної адміністрації щодо не включення ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 разом із дочкою -ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_3, ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_4 та внуком ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_5 у списки для організованого переселення громадян у "чисту" зону.

Таким чином, суд приходить до висновку, що законні права ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 разом із дочкою -ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_3, ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_4 та внуком ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_5 на безумовне (обов'язкове) відселення із зони радіоактивного забруднення є порушеними та підлягають судовому захисту, а позовні вимоги - задоволенню.

Відповідно до вимог ст.94 КАС України с удові витрати не стягуються.

Керуючись ст.ст. 2, 86, 94, 159-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

постановив:

Позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Народицької районної державної адміністрації щодо не включення ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 разом із дочкою -ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_3, ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_4 та внуком ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_5 у списки громадян для організованого переселення у "чисту" зону.

Зобов'язати Народицьку районну державну адміністрацію внести ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 разом із дочкою -ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_3, ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_4 та внуком ОСОБА_4 2010 року у списки громадян для організованого переселення у "чисту" зону.

Постанова суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Головуючий суддя О.П. Сичова

Повний текст постанови виготовлено: 16 травня 2013 р.