Постанова від 16.02.2009 по справі 2-а-33/09

Справа № 2 -а-33/09р.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 лютого 2009 року м.Калуш

Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області в складі:

головуючої - судді Бердан Н.В.

секретаря Ковальчук Т.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Калуші адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Калуської міської Ради про визнання незаконними дій та стягнення недорахованої допомоги по догляду за дитиною,-

ВСТАНОВИВ:

Що позивачка звернулася в суд з адмiнiстративним позовом до управлiння праці та соціального захисту населення Калуської міської Ради про визнання незаконними дій та стягнення недорахованої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирiчного віку за 2007 рiк в сумi 1988,09 грн.

Позовнi вимоги мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 року у неї народився син ОСОБА_2 і згiдно Закону України «Про державну допомогу сiм'ям з дітьми» їй призначено та виплачується допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирiчного вiку. Однак дана допомога є значно занижена й не відповідає вимогам чинного законодавства, по-скільки відповідно до ст.15 вказаного Закону, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирiчного вiку надається у розмiрi прожиткового мiнiмуму для дiтей вiком до 6 років. Згідно ст. 62 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рiк» прожитковий мiнiмум на дiтей вiком до 6 років встановлено з ІНФОРМАЦІЯ_2 року - 434 грн., з ІНФОРМАЦІЯ_3 року - 463 грн., з ІНФОРМАЦІЯ_4 року - 470 грн.

Законом України «Про державний бюджет України на 2007 рiк» дію вказаної ст.15 Закону України «Про державну допомогу сiм'ям з дітьми» було зупинено. Проте рішенням Конституцiйного Суду України вiд 09.07.2007 року дану норму Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рiк» визнано неконституцiйною й рішення Конституцiйного Суду України є обов'язковими до виконання.

Тому просить визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Калуської міської Ради по нарахуванню і виплати їй сум допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2007 рік неправомірними, стягнути з відповідача 1988,09грн. недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2007 рік, а також стягнути індексацію на дану суму заборгованості в сумі 434,41грн.

В судове засідання позивачка подала заяву, в якій позовні вимоги підтримала в повному обсязі, просить їх задоволити та поновити строк звернення до суду, оскільки вона неодноразово зверталася в усному порядку до відповідача з даного приводу. Однак Управління праці навіть не видавало їй довідку про отриману допомогу та не дало відповідь на письмове звернення.

Вiдповiдач - Управлiння працi та соцiального захисту населення Калуської міської Ради, в судове засiдання не з'явився, однак подав письмове клопотання, в якому просить справу розглядати без їхньої участі. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог, оскільки дані виплати здійснюються за рахунок державного бюджету, яким на 2008 рік не передбачені виплати допомоги по догляду за дитиною за попередній період.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

В судовому засіданні встановлено, що позивачка є матір'ю малолiтньої дитини ОСОБА_2 , що підтверджується копією свiдоцтва про народження дитини /а.с.5/, здійснює за нею догляд і є особою, на яку поширюється дія ст.13 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від ІНФОРМАЦІЯ_6 року, має право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі встановленому Законом.

Відповідно до ч.1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сiм'ям з дітьми» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирiчного вiку надається у розмiрi прожиткового мiнiмуму для дiтей вiком до 6 років.

У відповідності до Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну допомогу сiм'ям з дітьми» розмір державної допомоги сім'ям з дітьми, передбаченої ст.15 цього Закону, визначається Верховною Радою України в Законі про Державний бюджет України на відповідний рік у відсотковому відношенні до прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку з поступовим наближенням до прожиткового мінімуму, але при цьому не може бути нижчим за величину, що дорівнює 25 відсоткам зазначеного прожиткового мінімуму, а з 01.01.2006 року - 50 відсоткам цього прожиткового мінімуму.

Дію ч.1 ст.15 та п.3 розділу VІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про державну допомогу сiм'ям з дітьми» зупинено пунктом 14 с.71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» від 19.12.2006 року.

Статтею 56 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» встановлено, що допомога за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сiм'ям з дітьми» здійснюється у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 грн. для незареєстрованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб , у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетом.

Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року визнано не конституцiйним положення п.14 ст. 71 Закону України “Про державний бюджет України на 2007 рiк» в частині зупинення на 2007 рік дії ч.1 ст. 15, п.3 роздiлу VIII “Прикiнцевих положень» Закону України “Про державну допомогу сiм'ям з дiтьми» щодо встановлення розмiру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирiчного вiку.

Статтею 152 Конституцiї України встановлено, що закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Зважаючи на те, що зупинення дії законів є способом тимчасового припинення їх дії в часі та/або за колом осіб, то втрачання чинності нормативно-правовим актом, яким відбулося зупинення дії певного закону, за правовими наслідками є поновленням дії цього закону, а відповідно і поновленням прав та обов'язків осіб, які є учасниками правовідносин, що є предметом регулювання такого закону.

При цьому ст.74 Закону України «Про Конституційний Суд України» визначено, що Конституційний Суд України може вказати на преюдиційність свого рішення при розгляді судами загальної юрисдикції позовів у зв'язку з правовідносинами, що виникли внаслідок дії неконституційного акта.

Отже, у п. 5 резолютивної частини вказаного рiшення Конституцiйного Суду України від 09.07.2007 року, конкретно зазначено, що «рішення Конституцiйного Суду України у цій справі має преюдицiальне значення для судiв загальної юрисдикцiї при розглядi ними позовiв у зв'язку з правовiдносинами, якi виникли внаслiдок дiї положень статей законiв, що визнанi неконституцiйними«.

По-скільки, рішення Конституцiйного Суду України ухвалене 09.07.2007 року, то суд приходить до висновку що і виплати по догляду за дитиною до досягнення ними трьох річного віку повинні проводитись з липня 2007 року.

Статтею 62 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» прожитковий мінімум для дітей віком до 6-ти років встановлений з ІНФОРМАЦІЯ_2 року у розмірі 434 грн., з ІНФОРМАЦІЯ_3 року у розмірі 463 грн., з ІНФОРМАЦІЯ_4 року у розмірі 470 грн.

Із довідки Управління праці та соціального захисту населення Калуської міської Ради №902 від ІНФОРМАЦІЯ_7 року /а.с.17/ вбачається, що позивачка отримувала щомiсячну грошову допомогу в таких розмiрах: за квітень - липень 2007 р. - по 129,03 грн., за серпень 2007 року - 132,64 грн., за вересень 2007 року -134,45 грн., за жовтень 2007 року - 130,64 грн., за листопад 2007 року - 140,10 грн., за грудень 2007 року - 144,10 грн. тобто з врахуванням обмежень, встановлених Законом України “Про Державний бюджет України на 2007 рiк».

Недоплачена сума допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2007 рік становить: липень 2007 р. - 333,97 грн. ( 463 - 129,03 ), за серпень 2007 року - 330,36 грн. (463 - 132,64 ), за вересень 2007 року - 328,55 грн., (463 - 134.45), за жовтень 2007 року - 339,36 грн. (463 - 130,64) , за листопад 2007 року -329,95 грн. (463 - 140,10) , за грудень 2007 року - 325,90 грн. (463 - 144,10 ).

Таким чином, загальна недоплачена позивачці сума допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з липня 2007 року по січень 2008 рік становить 1988,09 грн.

При таких обставинах, суд приходить до висновку, що дії управління праці та соціального захисту населення Калуської міської Ради по нарахуванню і виплати позивачці сум допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку слід визнати неправомірними й стягнути з відповідача на користь позивачки недоплаченої суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з липня 2007 року по січень 2008 рік 1988,09 грн.

У відповідності до Закону України «Про індексацію грошових доходів населенню» на дану суму заборгованості слід провести індексацію, що становить 434 грн. 41коп., яку також слід стягнути із відповідача .

Ст.99 КАС України встановлює річний строк звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

В зв»язку з тим, що ОСОБА_1 неодноразово зверталась до відповідача як в усному, так і письмовому вигляді і відповіді їй не було надано навіть на момент розгляду справи в суді, то суд вважає причини пропуску поважними, а тому їй слід поновити строк звернення до суду.

На підставі викладеного, керуючись ст.cт.158-163,167,99 Кодексу адміністративного судочинства України, Законом України «Про державну допомогу сiм'ям з дітьми», Законом України «Про державний бюджет України на 2007 рік», ст.ст.55,124 Конституцiї України, Законом України «Про індексацію грошових доходів населенню», суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Поновити ОСОБА_1 строк звернення до суду. Позов задоволити.

Визнати незаконними дії Управління праці та соціального захисту населення Калуської міської Ради щодо виплати допомоги по догляду за дитиною.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Калуської міської Ради в користь ОСОБА_1 1988,09 грн. недоотриманої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирiчного вiку за період з липня 2007 року по січень 2008 року та 434 грн. 41коп. індексації.

Постанова може бути оскаржена до Львівського адміністративного апеляційного суду через Калуський міськрайонний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20-ти днів апеляційної скарги або в порядку ч.5 ст.186 КАС України.

Головуюча: