Справа № 122/12498/13- а
Провадження по справі 2-а/122/92/13
"20" травня 2013 р.
Залізничний районний суд м. Сімферополя Автономної Республіки Крим у складі:
Головуючого судді - Масалигіної Н.С.
за участю секретаря - Курського І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Сімферополі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Військового комісаріату Автономної Республіки Крим, Головного управління Пенсійного Фонду України в Автономної Республіці Крим про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії по перерахунку пенсії,
08.01.2013 року ОСОБА_1 звернувся з адміністративним позовом до Військового комісаріату Автономної Республіки Крим, Головного управління Пенсійного Фонду України в Автономної Республіці Крим про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії по перерахунку пенсії.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначає, що він є військовим пенсіонером та отримує пенсію відповідно до Закону України від 09.04.1992 р. № 2262-ХП «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб». Позивач звернувся до Військового комісаріату АРК, Головного управління Пенсійного фонду України в АРК із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії, відповідно до наказу МОУ від 28.07.2008 р. № 377. Однак йому було безпідставно відмовлено. У зв'язку з цим позивач змушений звернутися до суду, просить визнати неправомірними дії та бездіяльність Військового комісаріату АРК, Головного управління Пенсійного фонду України в АРК, зобов'язати відповідачів видати довідку про грошове забезпечення, зобов'язати ГУПФУ в АРК перерахувати та виплатити позивачу пенсію згідно цієї довідки.
В судове засідання представник позивача - ОСОБА_2, який діє на підставі нотаріально посвідченої довіреності, надав заяву, в якій просив провести розгляд справи у його відсутність та задовольнити позовні вимоги у повному обсязі. Крім того додатково зазначив, що строк для звернення із цією позовною заявою позивачем пропущений не був, оскільки про розмір посадового окладу, який був визначений ГУ ПФУ в АР Крим при нарахуванні розміру пенсійного забезпечення, позивач дізнався тільки після 17.09.2012 року, коли ним була отримана відповідь з ГУ ПФУ в АР Крим (а.с.53-66).
Представники відповідачів у судове засідання не з'явились, про час та місце слухання справи повідомлені належним чином, надали до суду заперечення, в яких просили відмовити у задоволені вимог, оскільки на позивача не розповсюджуються дія наведених ним наказів Міністерства оборони України (а.с.20-21, 34-35).
Вивчивши доводи позову, враховуючи надані заперечення представниками відповідачів, дослідивши усі письмові докази, які надані сторонами на підтвердження своїх вимог та заперечень, визначивши характер спірних правовідносин, які виникли з приводу наявності або відсутності обов'язку перерахувати пенсію за обставинами коли рішення про збільшення розміру посадового окладу прийнято не КМУ, Міноборони України, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог, які підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до статті 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. У разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому нормативному акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Суд вважає необхідним визначити, що, утверджуючи та забезпечуючи права і свободи громадян, держава окремими законами України встановила певні соціальні пільги, компенсації і гарантії, що є складовою конституційного права на соціальний захист і юридичними засобами здійснення цього права, а тому відповідно до ч. 2 ст. 6, ч. 2 ст. 19, ч. 1 ст. 68 Конституції України вони є загальнообов'язковими, однаковою мірою мають додержуватися органами державної влади, місцевого самоврядування, їх посадовими особами. Невиконання державою своїх соціальних зобов'язань щодо окремих осіб ставить громадян у нерівні умови, підриває принцип довіри особи до держави, що закономірно призводить до порушення засад соціальної правової держави.
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є військовим пенсіонером і знаходиться на обліку Головному Управлінні Пенсійного Фонду України в АР Крим на пенсійному забезпеченні та отримує пенсію згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
Кабінетом Міністрів України, 07.11.2007 року, було видано постанову №1294 „Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу".
Згідно з Постановою КМУ №1294, Міністром оборони України 28.07.2008 року було видано наказ №377 „Про затвердження схем посадових розмірів окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України".
Зазначеним Наказом №377 затверджено схему розмірів нових посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів Збройних Сил України. Посада позивача не була передбачена у Постанові № 1294, але була передбачена Наказом № 377, відповідно до якого посадовий оклад для посади позивача був підвищений.
Разом з тим, відповідно до вказаного Наказу № 377 позивачу перерахунок пенсії по теперішній час здійснено не було.
Відповідно до ст. 63 Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-XII, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Згідно ч. 2 ст. 51 Закону № 2262-XII, перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», згідно п. 1 якого визначено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Згідно з пунктом 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам., військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх родин» пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії.
Таким чином, збільшення розміру посадового окладу, відповідно до закону, є підставою для проведення перерахунку пенсії військовослужбовцям за відповідною посадою.
Згідно п. 6 Положення про Міністерство оборони України, затвердженого Кабінетом Міністрів України від 03.08.2006 року № 1080, Міноборони під час виконання покладених на нього завдань взаємодіє з центральними і місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, громадськими організаціями, а також з відповідними органами іноземних держав. Міноборони видає з питань, що належать до його компетенції, нормативно-правові акти, які є обов'язковими для виконання центральними і місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і громадянами. Нормативно-правові акти Міноборони підлягають державній реєстрації в порядку, встановленому законодавством.
Тож наказ № 377 прийнято на реалізацію повноважень, наданих постановою Кабінету Міністрів України за №1294 від 07.11.2007 року, був зареєстрований в Міністерстві юстиції України 18.08.2008 року та набрав чинності 29.08.2008 року, отже, відноситься до загальної системи Законодавства України та є обов'язковим для виконання.
Пунктом 5 цієї постанови надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою, - у розмірах, визначених затвердженими цією постановою схемами згідно з додатками 1-23 і 30-32 за аналогічними посадами.
Аналізуючи викладене, суд вважає, що підвищення розміру посадового окладу відповідної категорії військовослужбовців відбулося на підставі чинного наказу Міністра оборони України, прийнятого на реалізацію повноважень, наданих Кабінетом Міністрів України, та зареєстрованого у встановленому законом порядку.
Тому, зважаючи на те, що ч.3 ст.63 Закону № 2262-ХІІ пов'язує перерахунок пенсії з фактичною зміною видів грошового забезпечення, а не вказує на конкретне рішення суб'єкта владних повноважень і враховуючи те, що таке підвищення є безперечним, позивач має право на перерахунок пенсії на підставі Наказу Міністерства оборони № 377.
Ігнорування органами Пенсійного фонду України вказаної норми Закону, що передбачає обов'язковість перерахунку пенсій при зміни розмірів грошового забезпечення військового службовців, не допускається.
Відповідно до частини 1, 2 статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Таким чином, позовні вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно до частини 1 статті 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа) пропорційно задоволеним вимогам.
Згідно вищенаведеного та керуючись ст. 46 Конституції України, ст. 43, 51, 63, Закона України „Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб" (ред. від 4 квітня 2006 року), Постановою Кабінету Міністрів України №1294 „Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" від 07.11.2007 року, наказом Міністра оборони України №377 „Про затвердження схем посадових розмірів окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України" від 28.07.2008 року, ст.ст.41, 122, 158, 159, 161, 162, 163, 256 КАС України, суд,-
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Військового комісаріату Автономної Республіки Крим, Головного управління Пенсійного Фонду України в Автономної Республіці Крим про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії по перерахунку пенсії - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженцем м. Ростов-на-Дону, Росії, право на перерахунок пенсії з 01.09.2008 року на підставі постанови Кабінету Міністрів «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» від 07.11.2007 року №1294 і наказу Міністра Оборони України №377 від 28.07.2008 року.
Зобов'язати Військовий комісаріат АР Крим направити на адресу Головного управління Пенсійного Фонду України в Автономної Республіці Крим довідку про грошове забезпечення ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця м. Ростов-на-Дону, Росії, станом на 01.09.2008 року з посиланням на посадовій оклад, який визначений у наказі Міністерства оборони України №377 від 28.07.2008 року.
Визнати дії Головного управління Пенсійного Фонду України в Автономної Республіці Крим по не проведенню з 01.09.2008 року перерахунку пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженцю м. Ростов-на-Дону, Росії, без урахування посадового окладу, який визначений у наказі Міністра оборони України №377 від 28.07.2008 року - протиправними.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Автономної Республіці Крим з 01.09.2008 року провести перерахунок пенсійного забезпечення ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженцю м. Ростов-на-Дону, Росії, згідно довідки Військового комісаріату АР Крим про грошове забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.09.2008 року з урахуванням посадового окладу, які визначені у наказі Міністра оборони України №377 від 28.07.2008 року.
Постанова може бути оскаржена до Севастопольського апеляційного адміністративного суду шляхом подання через Залізничний районний суд Автономної Республіки Крим апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання постанови.
Суддя