Справа № 2304/1983/12
2-а/693/2/13
12.02.2013 року м. Жашків
Жашківський районний суд Черкаської області у складі:
головуючого судді - Томашевського В.М.,
при секретарі - Чумак Р.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Жашківського районного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 до Жашківської районної державної адміністрації про визнання недійсним розпорядження Жашківської районної державної адміністрації ,
ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 звернулися до Жашківського районного суду Черкаської області з адміністративним позовом до Жашківської районної державної адміністрації про визнання недійсним розпорядження Жашківської районної державної адміністрації.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивачі вказали, що 19 жовтня 2012 року Жашківською районною державною адміністрацією було прийнято розпорядження №210 «Про надання дозволу на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок за межами населеного пункту», яким надано дозвіл на виготовлення землевпорядною організацією проекту землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок площею 0.27 га громадянам ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 в адміністративних межах Житницької сільської ради за межами населеного пункту для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель державної власності.
Позивачі просили скасувати розпорядження голови Жашківської районної державної адміністрації від 19 жовтня 2012 року №210 «Про надання дозволу на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок за межами населеного пункту», посилаючись на те, що прийняте Жашківською РДА розпорядження обмежує їх права на безоплатне набуття у власність земельної ділянки для ведення ОСГ в розмірі, що не перевищує 2 га відповідно до ст. 121 ЗК України та є незаконним.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 підтримала позовні вимоги підтримала і просила задовольнити їх в повному обсязі.
Позивач ОСОБА_2 просить задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Позивач ОСОБА_3 вимоги, зазначені в позовній заяві, підтримав, просить їх повністю задовольнити.
Позивач ОСОБА_4 підтримала позовні вимоги підтримала і просила задовольнити їх в повному обсязі.
Позивачами на час розгляду справи подано зміни до адміністративного позову про визнання недійсним розпорядження районної державної адміністрації, в якому вони просили суд зобов'язати Жашківську районну державну адміністрацію прийняти рішення, яким надати у власність громадянам ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 земельні ділянки по 2 га кожному в адміністративних межах Житницької сільської ради, за межами населеного пункту для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель державної власності.
Представник відповідача Жашківської районної державної адміністрації Черкаської області Стельмах Анатолій Степанович, який діяв на підставі довіреності за №542/01-01-33 від 09.08.2012 року, в судовому засіданні позовні вимоги не визнав і прохає суд в задоволенні позову відмовити.
Відповідачем до суду подано заперечення проти позову ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 до Жашківської районної державної адміністрації про визнання недійсним розпорядження Жашківської районної державної адміністрації , розпорядження повністю відповідає чинному законодавству та прийняте відповідно до наданих повноважень.
Пунктом 12 Перехідних положень Земельного кодексу України визначено що до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями за межами населених пунктів мають відповідні органи виконавчої влади. Статтею 17 цього ж Кодексу передбачено, що до повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин належить, розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом.
У ст.33 цього ж Кодексу зазначено що Громадяни України можуть мати на праві власності земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства. Стаття 78 Кодексу визначає що право власності на землю набувається та реалізується на підставі Конституції України та цього Кодексу. У ст. 81 Кодексу визначено що громадяни набувають права власності на земельні ділянки на підставі безоплатної передачі їх із земель державної і комунальної власності. У ст. 116 Кодексу визначені підстави набуття права на землю, зокрема в п.1 цієї статті визначено, що громадяни набувають права власності на земельні ділянки із земель державної власності за рішенням органів виконавчої влади в межах їх повноважень. А п.4. цієї ж статті передбачає, що передаються земельні ділянки безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених цим Кодексом, один раз по кожному виду використання. Тобто громадянин може лише раз отримати безоплатно у власність земельну ділянку із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства. У ст. 118 Кодексу визначений порядок набуття права на землю де зазначено що Громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства, подають клопотання до відповідної районної, державної адміністрації за місцезнаходженням земельної ділянки. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб).
В ст. 121 Кодексу визначено що розмір земельної ділянки для особистого селянського господарства не може перевищувати 2 гектари. Положення щодо розміру земельних ділянок відображено і в ст..5 Закону України Про особисте селянське господарство де також зазначено що, для ведення особистого селянського господарства використовують земельні ділянки розміром не більше 2,0 гектара, передані фізичним особам у власність або оренду в порядку, встановленому законом. Жодного порушення цих вимог в адміністративному позові не доведено.
Стаття 43 Закону України Про місцеві державні адміністрації регламентує оскарження, зупинення дії та скасування розпоряджень і в ній зазначено, що оскарження, зупинення дії та скасування Розпорядження голови державної адміністрації, що суперечать Конституції України, законам України, рішенням Конституційного Суду України, іншим актам законодавства або є недоцільними, неекономними, неефективними за очікуваними чи фактичними результатами, скасовуються Президентом України, головою місцевої державної адміністрації вищого рівня або в судовому порядку.
ОСОБА_7 позову громадян не зрозуміло в чому розпорядження Жашківської районної державної адміністрації є протиправним чи в чому воно суперечить чинному законодавству.
Відповідно до ст..71 КАСУ кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Вислухавши сторони, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про відмову у позові ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 до Жашківської районної державної адміністрації про визнання недійсним розпорядження Жашківської районної державної адміністрації.
Пунктом 12 Перехідних положень Земельного кодексу України визначено що до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями за межами населених пунктів мають відповідні органи виконавчої влади.
Статтею 17 цього ж Кодексу передбачено, що до повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин належить, розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом.
Відповідно до ст.122 Земельного Кодексу України Районні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами четвертою і восьмою цієї статті, у
власність або у користування у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів для:
а) ведення водного господарства;
б) будівництва об'єктів, пов'язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району (шкіл, закладів культури, лікарень, підприємств торгівлі тощо), з урахуванням вимог частини сьомої цієї статті;
в) індивідуального дачного будівництва.
Центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Суд приходить до висновку про те, що повноважень щодо розпорядження землями за межами населених пунктів Жашківська районна державна адміністрація відповідно до чинного законодавства не має.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст.17, 122 Земельного Кодексу України, п.12 Перехідних положень Земельного кодексу України, ст.ст. 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України,
У позові ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 до Жашківської районної державної адміністрації про визнання недійсним розпорядження Жашківської районної державної адміністрації відмовити.
Апеляційна скарга на постанову Жашківського районного суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Жашківський районний суд
протягом десяти днів з дня її проголошення.
Головуючий: Володимир Миколайович Томашевський