Постанова від 27.05.2013 по справі 816/2064/13-а

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 травня 2013 року м. ПолтаваСправа № 816/2064/13-а

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Костенко Г.В.

при секретарі - Горбач Д.О.

за участю:

представника позивача - Куришко О.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Державної податкової інспекції у м. Полтаві Полтавської області Державної податкової служби до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 про стягнення податкового боргу, -

ВСТАНОВИВ:

15 квітня 2013 року позивач Державна податкова інспекція у м. Полтаві Полтавської області Державної податкової служби звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 про стягнення податкового боргу в розмірі 150160,13 грн.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилався на те, що відповідач в порушення вимог Податкового кодексу України має несплачений узгоджений податковий борг з податку на додану вартість в сумі 18645,80 грн., зі штрафних санкцій за порушення законодавства про патентування, регулювання обігу готівки та про застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг в розмірі 31192,60 грн. та з податку на доходи фізичних осіб - СПД і незалежної професійної діяльності 100042,67 грн., з податку на доходи фізичних осіб в розмірі 279,06 грн.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.

Відповідач заперечення на позов не надав, в судове засідання не з'явився. Ухвала та повістка суду направленні відповідачу на адресу: 36002, АДРЕСА_1, повернулись до суду з відміткою поштового відділення про вибуття відповідача. Відповідно до довідки Головного управління статистики у Полтавській області відповідач зареєстрований за вищезазначеною адресою та відомості про зміну свого знаходження державному реєстратору не надавав.

Згідно із ч. 11 ст.35 КАС України розписку про одержання повістки (повістку у разі неможливості вручити її адресату чи відмови адресата її одержати) належить негайно повернути до адміністративного суду. У разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.

Зважаючи, що доставка ухвали та повістки суду на адресу відповідача згідно із даними в ЄДР підтверджується підписом листоноші, виходячи з викладеного суд виконав свій обов'язок щодо повідомлення відповідача про час та місце розгляду справи.

Суд, вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступне.

Судом встановлено, що фізична особа - підприємець ОСОБА_2 зареєстрована як фізична особа - підприємець 23 січня 2004 року Виконавчим комітетом Полтавської міської ради, ідентифікаційний номер НОМЕР_1.

Фізичною особою - підприємцем ОСОБА_2 подано до ДПІ у м.Полтаві податкові декларації з податку на додану вартість № 42044 від 17.03.2011 року на суму 15907,00 грн. та № 102123 від 20.04.2011 року на суму 2618,00 грн.

Станом на момент розгляду справи по даним деклараціям за відповідачем рахується заборгованість у розмірі 18443,92 грн., що була зменшена за рахунок переплати.

Податковим органом 20.07.2011 року проведено перевірку з питання несвоєчасної сплати суми податкового зобов'язання по ПДВ за січень 2011 року, за результатами проведення якої складено акт № 5997/1706/НОМЕР_1 від 20.07.2011 року.

На підставі даного акту ДПІ у м.Полтаві винесено податкове повідомлення - рішення від 20.07.2011 року № 0010061706 на суму 31,88 грн., яке отримане особисто відповідачем.

Доказів оскарження податкового повідомлення - рішення чи доказів сплати зобов'язання до суду не надано.

19 серпня 2011 року податковим органом проведено камеральну перевірку з питання своєчасності подання декларації з податку на додану вартість за червень 2011 року, за результатом проведення якої складено акт № 6438/1706/НОМЕР_1 від 19.08.2011 року.

На підставі даного акту прийнято податкове повідомлення - рішення від 19.08.2011 року № 0010951706 га суму 170,00 грн., яке отримано особисто відповідачем.

Доказів оскарження податкового повідомлення - рішення чи доказів сплати зобов'язання до суду не надано.

Крім того, як встановлено судом за відповідачем рахується заборгованість зі штрафних санкцій за порушення законодавства про патентування, регулювання обігу готівки та про застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг в розмірі 31192,60 грн.

Так, 09.02.2011 року ДПІ у м.Полтаві проведено фактичну перевірку щодо дотримання порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, патентів, свідоцтв, у тому числі свідоцтв про державну реєстрацію, виробництва та обігу підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами), за результатом проведення якої складено акт № 0061/16/01/23/НОМЕР_1 від 09.02.2011 року.

На підставі даного акту перевірки ДПІ у м.Полтаві винесено податкове повідомлення - рішення від 21.02.2011 року № 0000802304 на суму 31192,60 грн., яке отримане відповідачем особисто.

Доказів оскарження податкового повідомлення - рішення чи доказів сплати зобов'язання до суду не надано.

26 лютого 2010 року ДПІ у м.Полтаві проведено документальну невиїзну перевірку з питання своєчасної сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з ПДВ та з податку на доходи фізичних осіб, за результатами проведення якої складено акт перевірки № 1284/1703/2596415026/Ш від 26.02.2010 року.

На підставі даного акту податковим органом винесено податкове повідомлення - рішення від 19.04.2010 року № 0000771703/0 на суму 312,50 грн. Дане податкове повідомлення - рішення направлено відповідачу рекомендованим листом з повідомленням про вручення та повернулося з відміткою пошти "за закінченням терміну зберігання".

Доказів оскарження податкового повідомлення - рішення чи доказів сплати зобов'язання до суду не надано.

27 грудня 2010 року ДПІ у м.Полтаві проведено виїзну планову перевірку з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2009 року по 30 вересня 2010 року за результатом якої складено акт перевірки № 12944/1703/НОМЕР_1 від 27.12.2010 року.

На підставі вищезазначеного акту перевірки прийнято податкове повідомлення - рішення від 10.01.2011 року № 0000011703/0 на суму 10800,00 грн. та № 0000021703/0 на суму 337,00 грн., які направленні відповідачу та отримані 10.01.2011 року.

Доказів оскарження податкового повідомлення - рішення чи доказів сплати зобов'язання до суду не надано.

02 січня 2011 року фізичною особою - підприємцем ОСОБА_2 подано декларацію про доходи, одержані з 01 січня по 31 грудня 2010 року або за інший період звітного року № 306488 від 02.01.2011 року, відповідно до якої сума доходу з якого необхідно сплатити прибутковий податок за 2010 рік становить 424686,78 грн.

Таким чином, сума податку на доходи з фізичних осіб, яка підлягає сплаті до бюджету, відповідно до поданої декларації та з урахуванням авансових платежів становить 60439,02 грн.

07 лютого 2012 року подано декларації про майновий стан і доходи № 267660 від 07.02.2012 року відповідно до якої сума податку, що підлягає сплаті до бюджету становить 27232,31 грн.

19 квітня 2011 року відповідачем подано податкову декларацію з податку на доходи фізичних осіб № 99861 від 19.04.2011 року, відповідно до якої сума податку, що підлягає перерахуванню в бюджет за підсумками поточного звітного періоду становить 279,06 грн.

Згідно п.п.36.1., п.п.36.2. ст.36 Податкового кодексу України податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. Податковий обов'язок виникає у платника за кожним податком та збором.

Відповідно п.п.46.1 Податкового кодексу України податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.

Пунктами 54.1, 54.5, ст.54 Податкового кодексу України передбачено, що крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Якщо згідно з нормами цієї статті сума грошового зобов'язання розраховується контролюючим органом, платник податків не несе відповідальності за своєчасність, достовірність і повноту нарахування такої суми, проте несе відповідальність за своєчасне та повне погашення нарахованого узгодженого грошового зобов'язання і має право оскаржити зазначену суму в порядку, встановленому цим Кодексом.

Згідно підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження. Податкове повідомлення виставляється за кожним окремим податком, збором (обов'язковим платежем). Узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.

Пунктом 57.1 статті 57 Податкового кодексу України встановлено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до п.п.129.1.1 п. 129.1 ст.129 Податкового Кодексу України після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня. Нарахування пені розпочинається: а) при самостійному нарахуванні суми грошового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного цим Кодексом; б) при нарахуванні суми грошового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні - рішенні згідно із цим Кодексом.

Відповідно ст. 58 Податкового кодексу України податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) юридичній особі, якщо його передано посадовій особі такої юридичної особи під розписку або надіслано листом з повідомленням про вручення. У разі коли пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення-рішення через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб, їх відмову прийняти податкове повідомлення-рішення, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, податкове повідомлення-рішення, вважається врученим платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення.

Згідно ст. 59 Податкового Кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення - рішення. У разі коли у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується, погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що виник після надіслання (вручення) податкової вимоги.

Відповідно до 6.2.3 пункту 6.2 статті 6 Закону №2181-ІІІ, у разі коли податковий орган або пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення або податкові вимоги у зв'язку з незнаходженням посадових осіб, їх відмовою прийняти податкове повідомлення або податкову вимогу, незнаходженням фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків, податковий орган розміщує податкове повідомлення або податкові вимоги на дошці податкових оголошень, встановленій на вільному для огляду місці біля входу до приміщення податкового органу. При цьому день розміщення такої податкової вимоги вважається днем її вручення.

Відповідно до пп. 6.2 статті. 6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами" податковим органом винесено першу податкову вимогу № 1/1012 від 14.05.2009 року, яка направлена відповідачу рекомендованим листом з повідомленням про вручення повернулася з відміткою пошти "за закінченням терміну зберігання" та другу податкову вимогу №2/1854 від 11.08.2009 року , яка направлена відповідачу рекомендованим листом з повідомленням про вручення повернулася з відміткою пошти "за закінченням терміну зберігання".

Згідно п.п.41.1.1 п.41.1 ст.41 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року контролюючими органами є органи державної податкової служби - щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, крім зазначених у підпункті 41.1.2 цього пункту, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби.

Пунктом 14.1.175 ст.14 Податкового кодексу України від 02.12.2010, № 2755-VI передбачено , що податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Відповідно до п. 20.1.28 ст.20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає позовні вимоги правомірними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Державної податкової інспекції у м. Полтаві Полтавської області Державної податкової служби до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 про стягнення боргу - задовольнити.

Стягнути з Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 (36002, АДРЕСА_2, ідентифікаційний код НОМЕР_1):

- податковий борг з податку на додану вартість в розмірі 18645 (вісімнадцять тисяч шістсот сорок п'ять) грн. 80 коп. на р/р 31117029700002 код бюджетної класифікації платежу 14010100 одержувач УДКС у місті Полтаві Полтавської області, ЗКПО 38019510, банк одержувача: ГУДКС України у Полтавській області МФО 831019;

- податковий борг зі штрафних санкцій за порушення законодавства про патентування, регулювання обігу готівки та про застосування РРО сфері торгівлі, громадського харчування та послуг у сумі 31 192 (тридцять одна тисяча сто дев'яносто дві) грн. 60 коп. на р/р 31413541700002 код бюджетної класифікації платежу 21080900 одержувач УДКС у місті Полтаві Полтавської області, ЗКПО 38019510, банк одержувача: ГУДКС України у Полтавській області МФО 831019;

- податковий борг з податку на доходи фізичних осіб - СПД і незалежної професійної діяльності у сумі 100042 (сто тисяч сорок дві) грн. 67 коп. на р/р 33214801700002 код бюджетної класифікації платежу 11010500 одержувач УДКС у місті Полтаві Полтавської області, ЗКПО 38019510, банк одержувача: ГУДКС України у Полтавській області МФО 831019;

- податковий борг з податку на доходи фізичних осіб у розмірі 279 (двісті сімдесят дев'ять) грн. 06 коп. на р/р 33215800700002 код бюджетної класифікації платежу 11010100 одержувач УДКС у місті Полтаві Полтавської області, ЗКПО 38019510, банк одержувача: ГУДКС України у Полтавській області МФО 831019.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови виготовлено 31 травня 2013 року.

Суддя Г.В. Костенко