Постанова від 05.12.2006 по справі А25/371-06

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА

05.12.06р.

Справа № А25/371-06

За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Полістар", м. Дніпропетровськ

до відповідача-1: Комітет земельних відносин Дніпропетровської міської ради,

м. Дніпропетровськ.

відповідача-2: Комунальне підприємство "Комзем" Дніпропетровської міської ради,

м. Дніпропетровськ.

про зобов'язання прйняти рішення про передачу в оренду земельної ділянки

Суддя Чередко А.Є.

Секретар Бугрім Г.О.

Представники сторін:

від позивача: Бєлов Є.Г., довіреність б/н від 20.10.2006р.

від відповідача-1: не з'явився

від відповідача-2: Шеламанов С.Р., керівник за довідкою №4882 від 12.09.2005р.

СУТЬ СПОРУ:

Позивач звернувся з позовом до відповідачів та з урахуванням заяви про зміну предмету позову від 07.11.2006р. та заяви про уточнення позовних вимог від 05.12.2006р. просить суд Винести постанову, якою зобов'язати Комітет земельних відносин Дніпропетровської міської Ради підготувати проект рішення Дніпропетровської міської Ради щодо узгодження місця розміщення складських приміщень по збереженню виробів з пенополістиролу на земельній ділянці кадастровий номер 1210100000:0106:04042 у м. Дніпропетровську за Товариством з обмеженою відповідальністю підприємством «Полістар»згідно протоколу № 182 від 03.08.2006р., затвердженого постійно діючою комісією з питань вибору земельних ділянок для розміщення об'єктів у місті та направити для подальшого розгляду і затвердження у встановленому порядку.

Позовні вимоги ґрунтуються на тому, що позивач у 2005р. звернувся до Дніпропетровської міської ради з заявою про надання в оренду земельної ділянки розміщення складських приміщень по збереженню виробів з пенополістиролу по вул.. Героїв Сталінграду в районі будинку № 180 у м. Дніпропетровську та підготовив усі необхідні матеріали для вирішення Дніпропетровською міською радою питання про надання в оренду спірної ділянки, але отримав від відповідачів листи з пропозиціями взяти участь в аукціоні з продажу права оренди спірної земельної ділянки. Зазначені вимоги відповідачів позивач вважає неправомірними, оскільки вини суперечать ст.ст. 93, 124, 134 ЗК України та ст.. 6 Закону України «Про оренду землі».

Представник відповідача-2 у судовому засідання проти задоволення позовних вимог заперечував, оскільки проведення аукціонів з продажу права оренди земельних ділянок у м. Дніпропетровську встановлено рішенням Дніпропетровської міської ради № 3/33 від 25.01.2006р. «Про міський бюджет на 2006р.», але письмових заперечень до суду не надав.

Відповідач-1 не надав заперечення на позов та не забезпечив явку представника до судового засідання.

Суд вважає за можливе розглянути справу за відсутністю представника відповідача-1 за наявними у справі матеріалами, враховуючи приписи ст. 128 КАС України, належне повідомлення відповідача-1 про час та місце судового засідання у справі, що підтверджується наявними у справі матеріалами та не надання відповідачем доказів поважності причин не з'явлення представника до судового засідання.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

24 березня 2005р. за вих. № 48, а потім і 23.08.2005р. за вих. № 76 Товариство з обмеженою відповідальністю підприємство «Полістар»звернулося до Дніпропетровської міської Ради з проханням винести рішення про виділення земельної ділянки під будівництво складських приміщень для збереження виробів з пенополістеролу по вул. Героїв Сталінграду, у районі будинку №180 у м. Дніпропетровську.

27 грудня 2005р. за вих. № 03/5268 Головне архітектурно-планувальне управління Дніпропетровської міської Ради підготувало Висновок щодо місця розміщення об'єкта, згідно з яким останнє передало на розгляд постійно діючої комісії міської ради з питань вибору земельних ділянок для розміщення об'єктів у місті, документи щодо розміщення складських приміщень по збереженню виробів з пенополістеролу по вул. Героїв Сталінграду, у районі будинку № 180 за умови позитивного узгодження з Державним керуванням екології і природних ресурсів по Дніпропетровській області, міською СЭС, міським Управлінням земельних ресурсів, Дніпропетровським обласним центром охорони історико-культурних цінностей.

Крім того, згідно виписки з протоколу № 1001 від 21.10.2005р. засідання секції промислової забудови інженерних і транспортних споруджень Головного архітектурно-планувального управління, розміщення складських приміщень по вул. Героїв Сталінграду, 180 відповідає генеральному планові розвитку м. Дніпропетровськ та погоджено для подальшого затвердження у встановленому порядку.

Дніпропетровським обласним центром охорони історико-культурних цінностей 16.02.2006р. був наданий висновок за № 697/2 по обстеженню земельної ділянки під розміщення торгівельно-побутового комплексу за адресою: м. Дніпропетровськ, вул.. Героїв Сталінграду (у районі будинку №180) про відсутність заперечень проти земельного відводу.

28 березня 2006р. Державним управлінням екології і природних ресурсів у Дніпропетровській області за вих.. № 4-1071-12-3 був підготовлений Висновок, щодо вибору земельної ділянки під розміщення складських приміщень по збереженню виробів з пенополістиролу по вул. Героїв Сталінграду, у районі будинку №180 у м. Дніпропетровську. Згідно висновків, зроблених фахівцями Державного керування екології і природних ресурсів у Дніпропетровській області, вважається можливим направити матеріали на розгляд комісії з питань регулювання земельних відносин міської ради для розміщення складських приміщень по збереженню виробів з пенополістиролу по вул. Героїв Сталінграду, у районі будинку № 180 у м. Дніпропетровську.

30 травня 2006р. Дніпропетровським міським управлінням земельних ресурсів, також був підготовлений Висновок № 7857.04 щодо розміщення складських приміщень по збереженню виробів з пенополістиролу по вул. Героїв Сталінграда, у районі будинку № 180 у м. Дніпропетровську (кадастровий номер 1210100000:0106:04042), згідно з яким з огляду на висновок ГоловАПУ міської ради від 27.12.05р. за № 03/5268, за умови одержання ТОВ підприємством «Полістар»необхідних погоджень, передбачених існуючими вимогами, вважається можливим направити матеріали на розгляд міської ради для узгодження місця розміщення об'єкта у встановленому порядку, а земельна ділянка придатна для розміщення складських приміщень по збереженню виробів з пінополістиролу.

Постійно діючою комісією міської ради з питань вибору земельних ділянок для розміщення об'єктів був складений акт вибору земельної ділянки під розміщення об'єкта (регістр.№4909),

Відповідно до виписки з протоколу № 182 комісії з питань вибору земельних ділянок для розміщення об'єктів від 03.08.2006р. місце розміщення складських приміщень по збереженню виробів з пенополістиролу по вул. Героїв Сталінграда, у районі будинку № 180 у м. Дніпропетровську погоджено, а Комітету земельних відносин міської ради необхідно підготувати проект рішень міського виконавчого комітету і Дніпропетровської міської ради по даному питанню.

Однак, відповідачем-1 відповідні проекти рішень підготовлені не були, а 11.09.2006р. за вих. № 7/4-1091 на адресу позивача був направлений лист, за яким позивачу пропонується взяти участь в аукціоні з продажу права оренди земельної ділянки по вул. Героїв Сталінграда, у районі будинку № 180 у м. Дніпропетровську та надати дозвіл на використання Комітетом матеріалів узгодження при підготовці аукціону.

13.09.2006р. за вих. № 3/4-46 лист з аналогічним змістом був направлений на адресу позивача і відповідачем-2.

Господарський суд вважає, що позовні вимоги позивача є правомірними та підлягають задоволенню в силу нижченаведеного.

Відповідно до п. 1 ст. 93 ЗК України, право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.

Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються законом (п. 6 ст. 93 ЗК України).

За ч. 1, 2, 6, 7 ст. 16 Закону України «Про оренду землі», особа, яка бажає отримати земельну ділянку в оренду із земель державної або комунальної власності, подає до відповідного органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування за місцем розташування земельної ділянки заяву (клопотання).

Розгляд заяви (клопотання) і надання земельної ділянки в оренду проводяться у порядку, встановленому Земельним кодексом України.

У разі надходження двох або більше заяв (клопотань) на оренду однієї і тієї самої земельної ділянки, що перебуває в державній або комунальній власності, відповідні органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування проводять аукціон або конкурс щодо набуття права оренди земельної ділянки, якщо законом не встановлено інший порядок.

Порядок проведення конкурсу чи аукціону та набуття права оренди земельної ділянки на конкурентних засадах визначається законодавством.

Громадяни і юридичні особи набувають право власності і право користування земельними ділянками з земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їхніх повноважень, визначених Земельним Кодексом України. Придбання права на землю громадянами і юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування (ст.116 Земельного Кодексу України).

Згідно з ч. 1 ст. 124 ЗК України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

В силу ч. 3 ст. 124 ЗК України, передача в оренду земельних ділянок громадянам і юридичним особам із зміною їх цільового призначення та із земель запасу під забудову здійснюється за проектами відведення в порядку, встановленому статтями 118, 123 цього Кодексу.

Стаття 123 Земельного кодексу України регламентує порядок надання у постійне користування земельних ділянок юридичним особам. Так, надання земельних ділянок юридичним особам у постійне користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування за проектами відведення цих ділянок.

Умови і строки розроблення проектів відведення земельних ділянок визначаються договором, укладеним замовником з виконавцем цих робіт відповідно до типового договору. Форма типового договору, нормативи та строки розробки проектів відведення земельних ділянок визначаються Кабінетом Міністрів України.

Юридична особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у постійне користування із земель державної або комунальної власності, звертається з відповідним клопотанням до районної, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій або сільської, селищної, міської ради.

До клопотання про відведення земельної ділянки додаються матеріали, передбачені частиною п'ятнадцятою статті 151 цього Кодексу документи, що обґрунтовують її розмір, призначення та місце розташування.

Відповідна районна державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає клопотання у місячний строк і дає згоду на розроблення проекту відведення земельної ділянки.

Проект відведення земельної ділянки погоджується із землекористувачем, органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органами архітектури та охорони культурної спадщини і після одержання висновку державної землевпорядної експертизи по об'єктах, які їй підлягають, подається до відповідної державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради, які розглядають його у місячний строк і, в межах своїх повноважень, визначених цим Кодексом, приймають рішення про надання земельної ділянки.

Відмову органів місцевого самоврядування або органів виконавчої влади у наданні земельної ділянки в користування або залишення клопотання без розгляду в установлений строк може бути оскаржено в судовому порядку. Рішення про відмову у наданні земельної ділянки в користування має містити мотивовані пояснення з посиланням на відповідні положення нормативно-правових актів, затвердженої містобудівної документації та документації із землеустрою.

Виходячи з вищенаведеного випливає, що відносини, у частині придбання, реалізації і припинення права на оренду земельної ділянки можуть бути урегульовані тільки законами України.

Між тим, чинне законодавство України не передбачає проведення аукціону або конкурсу щодо набуття права оренди земельної ділянки у випадку відсутності двох або більше заяв (клопотань) на оренду однієї і тієї самої земельної ділянки, тобто проведення аукціону на право оренди земельною ділянкою, має місце бути при наявності головної умови -конкуренції між потенційними орендарями. Доказів же наявності заяв інших осіб про відведення спірної земельної ділянки відповідачами не надано.

Так, у чинному законодавстві України тільки норма ст.134 Земельного Кодексу України закріплює принцип конкуренції, і тільки у випадку обов'язкового продажу земельних ділянок із земель державної і комунальної власності, визначених для продажу суб'єктам підприємницької діяльності під забудову. Обов'язковість продажу земельних ділянок на земельних торгах (у формі аукціону або конкурсу) означає, що зазначені земельні ділянки не можуть бути відчужені шляхом договірного продажу, придбані у власність на підставі договору оренди з правом викупу або передані безоплатно у власність суб'єктами підприємницької діяльності. Таким чином, законодавець чітко визначив у яких випадках, має місце бути проведення земельних торгів - у випадку обов'язкового продажу земельних ділянок із земель державної і комунальної власності, визначених для продажу суб'єктам підприємницької діяльності під забудову.

З матеріалів справи вбачається, що позивачем отримано усі необхідні погодження та документи для надання в оренду спірної земельної ділянки, а відмова у її наданні з підстав необхідності проведення аукціону з продажу права оренди земельної ділянки за відсутності інших заінтересованих осіб суперечить вимогам ст.ст. 93, 116, 123, 124 ЗК України та ст.ст. 6, 16 Закону України «Про оренду землі».

При цьому, суд вважає, що рішення Дніпропетровської міської ради № 3/33 від 25.01.2006р. «Про міський бюджет на 2006р.», яким передбачено виділення земельних ділянок в оренду шляхом продажу права на оренду (п. 33) не підлягає застосуванню при розгляді справи в силу вищенаведеного та п. 4 ст. 9 КАС України.

Таким чином, бездіяльність відповідача-1 щодо підготовки проекту рішення Дніпропетровської міської Ради про щодо узгодження місця розміщення складських приміщень по збереженню виробів з пенополістиролу на земельній ділянці кадастровий номер 1210100000:0106:04042 у м. Дніпропетровську за Товариством з обмеженою відповідальністю підприємством «Полістар»згідно протоколу № 182 від 03.08.2006р., затвердженого постійно діючою комісією з питань вибору земельних ділянок для розміщення об'єктів у місті суперечить вимогам чинного земельного законодавства є безпідставною та порушує права та інтереси позивача, передбачені законом.

При цьому, суд також враховує, що здійснивши підготовку необхідних матеріалів для оформлення землекористування спірною земельною ділянкою позивач поніс певні витрати, що підтверджується наданими до справи рахунками та платіжними документами, а за вимогами відповідачів позивачу запропоновано надати ці матеріали для проведення аукціону про проведення, якого позивач дізнався лише після оформлення усіх, передбачених законодавством документів.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з п. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності

суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

За п. 1 ст. 8 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Враховуючи вищенаведене та обставини справи, суд вважає, що відповідачем-1 при здійсненні покладених на нього обов'язків щодо підготовки проекту рішення Дніпропетровської міської ради про відведення спірної земельної ділянки позивачу не було дотримано вищенаведених засад, тому позовні вимоги позивача про зобов'язання відповідача-1 підготувати проект рішення Дніпропетровської міської Ради щодо узгодження місця розміщення складських приміщень по збереженню виробів з пенополістиролу на земельній ділянці кадастровий номер 1210100000:0106:04042 у м. Дніпропетровську за Товариством з обмеженою відповідальністю підприємством «Полістар»згідно протоколу № 182 від 03.08.2006р., затвердженого постійно діючою комісією з питань вибору земельних ділянок для розміщення об'єктів у місті та направити для подальшого розгляду і затвердження у встановленому порядку є обгрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

У зв'язку із уточненням позивачем своїх позовних вимог у задоволенні позову до відповідача-2 слід відмовити.

Судові витрати по сплаті судового збору у сумі 3,40грн. слід стягнути з місцевого бюджету м. Дніпропетровська.

Враховуючи усе вищевикладене та керуючись ст.ст. 17-19, 72, 87, 94, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Зобов'язати Комітет земельних відносин Дніпропетровської міської Ради (49600, м.Дніпропетровськ, вул. Мечникова,6) підготувати проект рішення Дніпропетровської міської Ради щодо узгодження місця розміщення складських приміщень по збереженню виробів з пенополістиролу на земельній ділянці кадастровий номер 1210100000:0106:04042 у м. Дніпропетровську за Товариством з обмеженою відповідальністю підприємством «Полістар»(49038, м.Дніпропетровськ, вул. Фрунзе, 4, код ЕДРПОУ 33323795) згідно протоколу № 182 від 03.08.2006р., затвердженого постійно діючою комісією з питань вибору земельних ділянок для розміщення об'єктів у місті та направити для подальшого розгляду і затвердження у встановленому порядку.

В позові до Комунального підприємства «Комзем» Дніпропетровської міської ради -відмовити.

Стягнути з місцевого бюджету м. Дніпропетровська судові витрати по сплаті судового збору у сумі 3,40грн. на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Полістар»(49038, м. Дніпропетровськ, вул. Фрунзе, 4, код ЕДРПОУ 33323795).

Постанова може бути оскаржена у порядку та строки, передбачені ст. 186 КАСУ.

Постанова набирає законної сили у відповідності до ст. 254 КАСУ.

Суддя

А.Є. Чередко

15.12.2006р.