Ухвала від 17.04.2013 по справі 805/5090/13-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

17 квітня 2013 року Справа № 805/5090/13-а

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Скріпнік А.І., розглянувши матеріали позовної заяви публічного акціонерного товариства «Акціонерно-комерційний банк Капітал» до: 1 - комунального підприємства «БТІ м. Донецька»; 2 - ОСОБА_1; 3 - ОСОБА_2; треті особи: ВДВС Кіровського РУЮ у м. Донецьку, четверта Донецька державна нотаріальна контора; реєстраційна служба Головного управління юстиції у Донецькій області про зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

15 квітня 2013 року публічне акціонерне товариство «Акціонерно-комерційний банк Капітал» звернулося до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом в якому просив суд скасувати державну реєстрацію прав на нерухоме майно та зобов'язати виключити запис з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Проте, позовна заява не відповідає вимогам ст. ст. 105, 106 КАС України, з огляду на наступне.

Відповідно до ч. 4 ст. 105 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов може містити вимоги про: 1) скасування або визнання нечинним рішення відповідача - суб'єкта владних повноважень повністю чи окремих його положень; 2) зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії; 3) зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень утриматися від вчинення певних дій; 4) стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, завданої його незаконним рішенням, дією або бездіяльністю; 5) виконання зупиненої чи невчиненої дії; 6) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; 7) примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності.

Отже, суд звертає увагу позивача на те, що зміст адміністративного позову - це адресоване адміністративному суду прохання позивача процесуально-правового характеру задовольнити його вимогу до відповідача.

Частини третя і четверта статті 105 КАС України визначають формулювання позовних вимог, що можуть становити зміст адміністративного позову. За суттю, це бажаний для позивача спосіб захисту адміністративним судом прав, свобод чи інтересів, які він вважає порушеними.

Проте, з мотивувальної частини позовної заяви не вбачається, яким чином та які саме права або інтереси позивача були порушені відповідачами у даному випадку.

Згідно ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

З аналізу зазначеної норми Закону вбачається, що предметом адміністративного процесуального права у сфері публічних правовідносин, що складаються у зв'язку з реалізацією зацікавленими особами права на судовий захист, є вибір засобу захисту порушеного права.

Особливістю цих відносин є те, що вони пов'язані із реалізацією прав, свобод та інтересів суб'єктів у сфері публічно - правових відносин і спрямовані на захист від порушень з боку публічної влади при здійсненні нею владних управлінських функцій.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Крім того, суд зазначає, що у приписах Кодексу адміністративного судочинства України, зокрема у статті 2, йдеться про захист не будь-якого-інтересу, а тільки правового, або інакше - легітимного.

Конституційний Суд України визначив зазначений законний інтерес як «прагнення до користування конкретним матеріальним або нематеріальним благом, як зумовлений загальним змістом об'єктивного і прямо не опосередкований у суб'єктивному праві простий легітимний дозвіл, що є самостійним об'єктом судового захисту та інших засобів правової охорони з метою задоволення індивідуальних і колективних потреб, які не суперечать Конституції і законам України, суспільним інтересам, справедливості, добросовісності, розумності та іншим загально-правовим засадам».

Суд звертає увагу на те, що порушення прав, свобод та інтересів, які захищають адміністративні суди відбувається у публічно-правових відносинах та виходить від суб'єктів владних повноважень при здійсненні ними владних управлінських функцій.

Таким чином, суд зазначає, що будь-яких доказів щодо порушення прав, свобод або інтересів позивача з боку відповідачей до позовної заяви додано не було.

Згідно ч. 1 ст. 108 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ст. 106 Кодексу адміністративного судочинства України, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.

Таким чином, суд зазначає, що позивачеві необхідно усунути недоліки позовної заяви шляхом приведення у відповідність до частини 4 статті 105 та частини 2 статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись статтями 105 106, 108, 160, 165, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, Донецький окружний адміністративний суд,

УХВАЛИВ:

Позовну заяву публічного акціонерного товариства «Акціонерно-комерційний банк Капітал» до: 1 - комунального підприємства «БТІ м. Донецька»; 2 - ОСОБА_1; 3 - ОСОБА_2; треті особи: ВДВС Кіровського РУЮ у м. Донецьку, четверта Донецька державна нотаріальна контора; реєстраційна служба Головного управління юстиції у Донецькій області про зобов'язання вчинити певні дії - залишити без руху.

Встановити позивачеві строк до 06 травня 2013 року для усунення зазначених недоліків позовної заяви.

Роз'яснити позивачеві, що у випадку невиконання вимог ухвали у встановлений судом строк позовну заяву буде повернено.

Ухвала набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України, і може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'яти днів з дня отримання особою копії ухвали.

Суддя Скріпнік А.І.