Постанова від 27.05.2013 по справі 808/2024/13-а

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 травня 2013 року о/об 13 год. 50 хв.Справа № 808/2024/13-а м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Шаповаловій К.І., за участю представників позивача Чичеріна В.О., Журавльова А.О., представника відповідача Шалдирван Н.В., розглянувши у м.Запоріжжі у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Бердянський комбінат продуктів харчування»

до Бердянської міської виконавчої дирекції Запорізького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності

про визнання дій протиправними, скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Бердянський комбінат продуктів харчування» (далі - позивач або ТОВ «Бердянський комбінат продуктів харчування») до Бердянської міської виконавчої дирекції Запорізького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в якому позивач просить суд: визнати протиправними дії відповідача, його директора Харченко Анатолія Йосиповича; скасувати Рішення №3 від 03.01.2013 про повернення коштів та застосування фінансових санкцій у загальній сумі 6763 грн. 50 коп. за порушення позивачем законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності.

В адміністративному позові позивачем зазначено, що Бердянською міською виконавчою дирекцією Запорізького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, її директором Харченко А.Й. - посадовою особою, суб'єктом владних повноважень рішенням №3 від 03.01.2013 до ТОВ «Бердянський комбінат продуктів харчування» були застосовані фінансові санкції, передбачені ст.30 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням», та стягнуто 6763 грн. 50 коп., з- яких: неправомірно витрачені страхові кошти при виплаті допомоги через народження дитини у сумі 4509 грн. 00 коп., штраф у розмірі 50% неправомірно витрачених страхових коштів - 2254 грн. 50 коп. ТОВ «Бердянський комбінат продуктів харчування» у червні 2004 року, у квітні та травні 2006 року своїм працівникам ОСОБА_5 та ОСОБА_6 було виплачено у загальній сумі 4509 грн. 00 коп. у виді допомоги при народженні дитини. Дана сума у тому ж періоді була позивачу компенсована Фондом за рахунок страхових коштів, що підтверджується документами, наданими Фондом за адвокатським запитом. Жодних зауважень, претензій Фонд до позивача протягом шести та восьми років з приводу цієї страхової суми не пред'являв. При плановій перевірці у грудні 2012 року у ТОВ «Бердянський комбінат продуктів харчування» через давність років, за об'єктивними причинами не збереглись деякі документи, які послужили виплаті допомоги при народженні дитини у 2004 та 2006 роках ОСОБА_5 та ОСОБА_6 На момент видачі страхових коштів, всі необхідні документи були у наявності, кошти виплачені у суворій відповідності з Законом і позивачем жодних порушень законодавства допущено не було. Перевіряючим не було установлено, що у червні 2004 року і у квітні-травні 2006 року при призначенні та виплаті допомоги не було підтверджуючих документів для такої виплати. Крім того, при винесенні рішення №3 від 03.01.2013 про застосування до позивача фінансових санкцій відповідачем грубо порушена ч.2 ст.250 Господарського кодексу України у частині строків застосування даних санкцій - шість місяців з дня виявлення порушення, але не пізніше ніж через рік з дня порушення.

У судовому засіданні представники позивача підтримали позовні вимоги у повному обсязі, просили позов задовольнити.

Відповідачем подано до суду письмові заперечення в яких зазначено, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав. 1.Адміністративний позов подано не до юридичної особи та до не належного відповідача. Виконавча дирекція Запорізького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності є робочим органом Запорізького обласного відділення Фонду і не має статусу юридичної особи. Суб'єктом, якому делеговані повноваження при здійсненні ним владних управлінських функцій в даному випадку виступає Запорізьке обласне відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, яке є юридичною особою і дії якого можуть бути оскаржені в адміністративному суді згідно КАСУ, а не Бердянська міська виконавча дирекція ЗОВ ФСС з ТВП до якої пред'явлений адміністративний позов. 2.Позивач подав адміністративний позов після закінчення строків, установлених законом без поважних причин. Посилання позивача, що строк на звернення не пропущений у зв'язку з тим, що ним попередньо здійснювалось звернення до Бердянського міськрайонного суду, є необґрунтованим з урахуванням вимог п.5 ст.99, ст.103 КАС України. 3.У позивача була здійснена перевірка повноти нарахування, своєчасності перерахування до Фонду страхових внесків, дотримання порядку використання та своєчасності і повноти повернення невикористаних страхових коштів за період з 01.12.2001 по 30.09.2012, яка оформлена актом №517 від 24.12.2012. Відповідно до п.3.3.4 Інструкції про порядок проведення перевірок страхувальників по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, прийняття рішень за їх результатами та процедуру оскарження, затвердженої Постановою Фонду від 22.12.2010 №29, перевірки страхувальників, що здійснюються за період їх діяльності до 1 січня 2011 року, відповідно до пункту 1.4 цієї Інструкції проводяться органами Фонду одноразово. Частиною 2 статті 51 ЗУ №2240-ІІІ (у редакції що діяла на момент скоєння правопорушення) було передбачено, що допомога при народженні дитини призначається застрахованій особі на підставі заяви про виплату допомоги та свідоцтва про народження дитини, виданого органом реєстрації актів громадянського стану. Відповідно до п.5 Порядку призначення і виплати допомоги при народженні дитини особам, застрахованим у системі загальнообов'язкового соціального страхування, затвердженого постановою КМ України від 21.04.2005 №315 (у редакції що діяла на момент скоєння адміністративного правопорушення), для призначення допомоги комісії (уповноваженому) із соціального страхування або виконавчій дирекції відділення Фонду подаються такі документи: 1) заява про призначення допомоги; 2) копія свідоцтва про народження дитини; 3) довідка про народження дитини, видана державним органом реєстрації актів цивільного стану; 4) довідка органу державної податкової служби про сплату єдиного податку - для фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності; 5) копія рішення суду про усиновлення чи рішення відповідних органів про встановлення опіки - для усиновителів та опікунів. Згідно п.5.2 Інструкції №29 посадова особа органу Фонду, яка здійснює перевірку страхувальників має право перевіряти правомірність призначення або відмови у призначенні матеріального забезпечення та правильність його нарахування. Пунктом 6.2 Інструкції №29 передбачено, що страхувальник під час здійснення перевірки зобов'язаний надавати копії документів, засвідчені страхувальником, пояснення, довідки, відомості, матеріали з питань, що виникають під час перевірки, відповідно до вимог законодавства. Таким чином, не надавши перевіряючим документи, на підставі яких була видана допомога при народженні дитини застрахованим особам, позивач не зміг підтвердити правомірності видачі цієї допомоги. Посилання позивача на неправомірне застосування положень ст.250 Господарського кодексу України є необґрунтованим, з огляду на те, що адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом. В даному випадку з застосуванням перехідних та кінцевих положень ЗУ №2464 та ст.30 ЗУ №2240, в редакції яка діяла до 01.01.2011, строк давності в разі стягнення страхових внесків, пені та фінансових санкцій, передбачених цією статтею, не застосовується.

У судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечував, просив у задоволенні позову відмовити.

Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, судом з'ясовано наступне.

Бердянською міською виконавчою дирекцією Запорізького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності 24.12.2012 проведено перевірку повноти нарахування, своєчасності перерахування до Фонду страхових внесків, дотримання порядку використання та своєчасності і повноти повернення невикористаних страхових коштів у ТОВ «Бердянський комбінат продуктів харчування». За період з 01.12.2001 по 30.09.2012. За результатами перевірки складено Акт №517 від 24.12.2012.

У пп.5.1 п.5 Акту №517 від 24.12.2012 зазначено наступне: «… При перевірці правильності призначення та виплати всіх видів матеріального забезпечення за рахунок коштів Фонду встановлено порушення ч.2 ст.51 Закону України від 18.01.2001р. №2240-ІІІ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням», із змінами та доповненнями, п.5 Порядку призначення і виплати допомоги при народженні дитини особам, застрахованим у системі загальнообов'язкового соціального страхування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.04.2005р. №315 - допомога при народженні дитини призначена та сплачена без підтверджуючих документів. Переплата допомоги склала 4509 грн. 00 коп. (2 страхових випадки: червень 2004р., квітень 2006р., травень 2006р.). Допомога по вагітності та пологах у перевіреному періоді не призначалася. Перевіркою встановлено порушення порядку використання коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, всього на суму 4509 грн. 00 коп.».

На підставі вказаного Акту перевірки №517 від 24.12.2012 відповідачем 03.01.2013 винесено Рішення №3 про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності (далі - Рішення №3 від 03.01.2013). Згідно даного Рішення №3 від 03.01.2013 до ТОВ «Бердянський комбінат продуктів харчування» застосовані фінансові санкції у таких розмірах: неправомірно витрачені страхові кошти у сумі 4509 грн. 00 коп., штраф у розмірі 50% неправомірно витрачених страхових коштів - 2254 грн. 50 коп. Всього 6763 грн. 50 коп. Загальна сума страхових коштів, які в десятиденний термін від дня отримання рішення підлягають перерахуванню до Бердянської міської виконавчої дирекції Запорізького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності становить 6763 грн. 50 коп.

Рішення №3 від 03.01.2013 отримано представником позивача під підпис 08.01.2013.

Рішенням відповідача від 29.01.2013 за №15-01-15-97 відмовлено ТОВ «Бердянський комбінат продуктів харчування» у задоволенні скарги (надійшла до відповідача 17.01.2013) на Рішення №3 від 03.01.2013.

Не погоджуючись з вказаним Рішенням №3 від 03.01.2013 позивач оскаржив його у судовому порядку.

В обґрунтування позиції по справі позивачем надано до суду копію Свідоцтва Серії НОМЕР_1 про народження ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_8.

Також, позивачем надано до суду копію Свідоцтва Серії НОМЕР_2 про народження ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_9.

У листі Відділу державної реєстрації актів цивільного стану по місту Бердянську реєстраційної служби Бердянського міськрайонного управління юстиції Запорізької області від 18.01.2013 за №01/02-04-114 на адресу адвоката ОСОБА_2 зазначено наступне: «Відділ ДРАЦС по місту Бердянську реєстраційної служби Бердянського міськрайонного управління юстиції Запорізької області повідомляє, що в архіві відділу ДРАЦС є в наявності актовий запис про народження №162 від 12 березня 2004 року на ОСОБА_8 та актовий запис про народження №223 від 22 березня 2006 року на ОСОБА_9. Також повідомляємо, що при реєстрації народження ОСОБА_8 та ОСОБА_9 видавались довідки на допомогу …».

Судом досліджено Звіт про нараховані внески, перерахування та витрати, пов'язані з загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, поданий позивачем до відповідача за 2004 рік. У даному Звіті позивачем зазначено наступне: середньооблікова кількість працівників в еквіваленті повної зайнятості - 18, у тому числі жінок - 8; сума допомоги при народженні дитини - 684 грн. 00 коп.

Також, судом досліджено Звіт про нараховані внески, перерахування та витрати, пов'язані з загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, поданий позивачем до відповідача за 9 місяців 2006 року. У даному Звіті позивачем зазначено наступне: середньооблікова кількість працівників в еквіваленті повної зайнятості - 16, у тому числі жінок - 8; сума допомоги при народженні дитини - 3825 грн. 00 коп.

Позов підлягає частковому задоволенню з урахуванням зазначеного вище та виходячи з наступного.

1. Як зазначено у п.6 ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням», страховик має право накладати фінансові санкції та адміністративні штрафи, передбачені цим Законом та іншими актами законодавства.

Відповідно до п.4 ч.1 ст.2 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» страховик - це Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі - Фонд).

У ч.5 ст.10 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» зазначено, що робочими органами виконавчої дирекції Фонду (Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності) та його відділень є виконавчі дирекції відділень в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі. Статутом Фонду може бути передбачено створення виконавчих дирекцій або уповноважених представників відділень у районах та містах республіканського (Автономної Республіки Крим) та обласного значення. Виконавчі дирекції відділень підзвітні правлінням відділень та виконавчій дирекції Фонду та здійснюють свою діяльність від імені Фонду в межах і в порядку, передбачених статутом Фонду та положенням про виконавчі дирекції відділень Фонду.

Згідно з ч.3 ст.22 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» у разі якщо страхувальники та інші отримувачі страхових коштів вважають, що орган Фонду неправильно визначив суми страхових коштів, використаних з порушенням встановленого порядку, та фінансових санкцій чи прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, або виходить за межі його компетенції, такі страхувальники та інші отримувачі страхових коштів протягом десяти календарних днів з дня отримання такого рішення мають право в письмовій формі звернутися до зазначеного органу Фонду із скаргою про перегляд цього рішення.

Відповідно до ч.4 ст.30 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» право розглядати справи про адміністративні правопорушення і застосовувати фінансові санкції мають керівник виконавчої дирекції Фонду, його заступники, керівники виконавчих дирекцій відділень Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі та їх заступники, керівники районних, міжрайонних, міських, районних у містах виконавчих дирекцій відділень Фонду.

Згідно матеріалів справи оспорюване Рішення №3 від 03.01.2013 прийняте від імені органу Фонду а не від імені Харченко А.Й.

З урахуванням зазначеного, суд вважає, що право накладати фінансові санкції як органу Фонду належить Бердянській міській виконавчій дирекції Запорізького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.

Згідно з ч.1-3 ст.50 КАС України сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач. Позивачем в адміністративній справі можуть бути громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, підприємства, установи, організації (юридичні особи), суб'єкти владних повноважень. Відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом.

Відповідно до п.7 ч.1 ст.3 КАС України суб'єкт владних повноважень - це орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Як зазначено у ст.80 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), юридичною особою є організація, створена і зареєстрована у встановленому законом порядку.

Згідно з ч.2 ст.81 ЦК України юридичні особи, залежно від порядку їх створення, поділяються на юридичних осіб приватного права та юридичних осіб публічного права. Юридична особа приватного права створюється на підставі установчих документів відповідно до статті 87 цього Кодексу. Юридична особа приватного права може створюватися та діяти на підставі модельного статуту в порядку, визначеному законом. Юридична особа публічного права створюється розпорядчим актом Президента України, органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування.

З урахуванням зазначеного, суд вважає, юридична особа - це виключно цивілістичне поняття, ним належить користуватись виключно у сфері приватних, цивільних відносин.

Бердянська міська виконавча дирекція Запорізького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності у спірних правовідносинах в межах даної адміністративної справи виступає як суб'єкт владних повноважень, а тому їй не обов'язково мати статус юридичної особи.

Таким чином, суд вважає, що позивачем обґрунтовано пред'явлено адміністративний позов до Бердянської міської виконавчої дирекції Запорізького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності як відповідача по справі.

2. Відповідно до п.1.4 «Інструкції про порядок проведення ревізій та перевірок по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності», затвердженої постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 19.09.2001за №38 (у редакції чинній до 06.07.2006), ревізії страхувальників чисельністю 300 чоловік і більше - один раз на рік, страхувальників з меншою чисельністю - не рідше одного разу на 2 роки.

Згідно з п.1.4 «Інструкції про порядок проведення ревізій та перевірок по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності», затвердженої постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 19.09.2001за №38 (у редакції чинній з 06.07.2006 до 11.04.2011), ревізії страхувальників з чисельністю працюючих 300 чоловік і більше проводяться, як правило, щорічно. У випадку відсутності порушень по коштах Фонду, що встановлено попередньою ревізією або якщо незначні порушення були виправлені в ході ревізії, наступна ревізія такого страхувальника проводиться через рік. Ревізії страхувальників з меншою чисельністю працівників проводяться не рідше одного разу на 3 роки.

Як зазначено у п.3.3.3 п.3.3 «Інструкції про порядок проведення перевірок страхувальників по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, прийняття рішень за їх результатами та процедуру оскарження», затвердженої 22.12.2010 Постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності №29, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 25.03.2011 за №393/19131 (далі - «Інструкція про порядок проведення перевірок страхувальників по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, прийняття рішень за їх результатами та процедуру оскарження»), не рідше одного разу на три роки проводяться перевірки страхувальників з чисельністю менше 25 осіб за наявності витрат по коштах Фонду.

Відповідно до п.3.3.4 п.3.3 «Інструкції про порядок проведення перевірок страхувальників по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, прийняття рішень за їх результатами та процедуру оскарження» перевірки страхувальників, що здійснюються за період їх діяльності до 1 січня 2011 року, відповідно до пункту 1.4 цієї Інструкції проводяться органами Фонду одноразово.

Як зазначено у п.7 Розділу VIII Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», на період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.

У п.1.4 «Інструкції про порядок проведення перевірок страхувальників по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, прийняття рішень за їх результатами та процедуру оскарження» зазначено, що на період до повного стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за органами Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими Фонд був наділений до набрання чинності Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

Відповідачем не надано до суду доказів існування обставин зазначених у п.7 Розділу VIII Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», п.1.4 «Інструкції про порядок проведення перевірок страхувальників по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, прийняття рішень за їх результатами та процедуру оскарження», зокрема, наявності фактів стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій.

З урахуванням зазначеного, суд вважає, що відповідачем не обґрунтовано проведення планової перевірки, оформленої Актом №517 від 24.12.2012, за період з 01.12.2001 по 30.09.2012.

Відповідачем нормативно та документально не доведено у суді необхідність до 2012 року зберігати позивачем підтверджуючі документи призначення та виплати допомоги при народженні дітей саме у 2004, 2006 роках.

3. З матеріалів справи вбачається факт народження у працівників ТОВ «Бердянський комбінат продуктів харчування» дітей у 2004 та 2006 роках. Відповідачем дана обставина не заперечується.

Спір з приводу арифметичних калькуляцій сум між сторонами відсутній.

Відповідачем не надано до суду доказів наявності заперечень працівників ТОВ «Бердянський комбінат продуктів харчування» щодо отримання ними допомоги при народженні дітей у 2004 та 2006 роках.

Також, відповідачем не надано до суду доказів взагалі відсутності у позивача саме у 2004, 2006 роках підтверджуючих документів призначення та виплати допомоги при народженні дітей.

4. У ч.1 ст.6 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» зазначено, що загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, підлягають: 1) особи, які працюють на умовах трудового договору (контракту) на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форм власності та господарювання або у фізичних осіб, у тому числі в іноземних дипломатичних та консульських установах, інших представництвах нерезидентів, а також обрані на виборні посади в органах державної влади, органах місцевого самоврядування та в інших органах; 2) члени колективних підприємств, сільськогосподарських та інших виробничих кооперативів.

Згідно з ч.2 ст.51 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» (у редакції на час виникнення спірних правовідносин) допомога при народженні дитини призначається застрахованій особі на підставі заяви про виплату допомоги та свідоцтва про народження дитини, виданого органом реєстрації актів громадянського стану.

У п.5 «Порядку призначення і виплати допомоги при народженні дитини особам, застрахованим у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.04.2005 №315, зазначено, що для призначення допомоги комісії (уповноваженому) із соціального страхування подаються такі документи: 1) заява про призначення допомоги; 2) копія свідоцтва про народження дитини; 3) довідка про народження дитини, видана державним органом реєстрації актів цивільного стану; 4) довідка органу державної податкової служби про сплату єдиного податку - для фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності; 5) копія рішення суду про усиновлення чи рішення відповідних органів про встановлення опіки - для усиновителів та опікунів.

Оскільки «Порядок призначення і виплати допомоги при народженні дитини особам, застрахованим у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 21.04.2005 №315, не був чинним у 2004 році, то його не можна застосовувати до правовідносин щодо народження у 2004 році ОСОБА_8

Крім того, враховуючи, що працівниками ТОВ «Бердянський комбінат продуктів харчування» не заперечується отримання ними допомоги при народженні дітей у 2004 та 2006 роках, до суду позивачем надані свідоцтва про народження дітей, недоведеність відповідачем щодо відсутності в наявності у позивача у 2004 та 2006 роках підтверджуючих документів призначення та виплати допомоги при народженні дітей, то суд вважає, що відповідачем не доведено порушення позивачем вимог ч.2 ст.51 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» та п.5 «Порядку призначення і виплати допомоги при народженні дитини особам, застрахованим у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування».

5. Згідно з ч.1 ст.30 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» (у редакції до 01.01.2011) за порушення порядку витрачання страхових коштів накладається штраф у розмірі 50 відсотків належної до сплати суми страхових внесків.

Відповідно до ч.2 ст.30 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» (у редакції до 01.01.2011) строк давності в разі стягнення страхових внесків, пені та фінансових санкцій, передбачених цією статтею, не застосовується.

З урахуванням зазначеного, строк давності не застосовується лише щодо стягнення страхових внесків, пені та фінансових санкцій.

Водночас, відповідачем нормативно та документально не доведено у суді протягом якого строку з дати вчинення, виявлення правопорушення у сфері загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності він може застосовувати фінансові санкції до страхувальника.

З урахуванням приписів ч.3 ст.2 КАС України суд оцінивши докази, які є у справі, в їх сукупності, приходить до висновку, що відповідачем не доведено обставини встановлені в акті перевірки, докази позивача не спростовані, а отже оспорюване Рішення №3 від 03.01.2013 прийнято відповідачем не обґрунтовано, без урахування всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, не розсудливо.

Таким чином, Рішення №3 від 03.01.2013 підлягає скасуванню у повному обсязі.

Водночас, суд вважає, що у задоволенні позовних вимог стосовно визнання протиправними дій відповідача, його директора Харченко А.Й. має бути відмовлено через їх не конкретизацію позивачем у позові. Позивачем не обґрунтовано які дії та як вони порушили права та інтереси позивача.

Відповідно до ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З огляду на викладене вище, позовні вимоги є частково обґрунтованими і підлягають частковому задоволенню. Доводи позивача та відповідача частково не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.

Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.11, 17, 71, 94, 158-163 КАС України, суд-

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Скасувати Рішення про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності №3, прийняте 03.01.2013 Бердянською міською виконавчою дирекцією Запорізького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності відносно Товариства з обмеженою відповідальністю «Бердянський комбінат продуктів харчування», у повному обсязі.

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Присудити на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Бердянський комбінат продуктів харчування» з Державного бюджету України судові витрати в розмірі 114 (сто чотирнадцять) грн. 70 коп.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили у строк та порядок визначений ст.ст.167, 186, 254 КАС України.

Постанова суду першої інстанції оскаржується у строк та порядок встановлений ст.ст.167, 186 КАС України.

Постанова виготовлена у повному обсязі 28.05.2013.

Суддя О.О. Прасов