21 травня 2013 року Справа № 35184/10/9104
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Попка Я.С.
суддів Онишкевича Т.В., Клюби В.В.
за участю секретаря судового засідання Саламахи О.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові апеляційну скаргу Берегівської об'єднаної державної податкової інспекції Закарпатської області на постанову Закарпатського окружного адміністративного суду від 15 жовтня 2010 року у справі за позовом Батьовської селищної ради Берегівського району Закарпатської області до Берегівської об'єднаної державної податкової інспекції Закарпатської області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-
У березні 2009 року позивач - Батьовська селищна рада Берегівського району Закарпатської області звернулася до суду з позовом до Берегівської об'єднаної державної податкової інспекції Закарпатської області, в якому, із урахуванням заяви про зміну підстав адміністративного позову, просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення відповідача від 18.12.2008 року № 0000892340/0, яким позивачу визначено податкове зобов'язання по податку на прибуток підприємств і організацій, що належать до комунальної власності, у сумі 461223,00 грн. (в тому числі, основний платіж - 419294,00 грн., штрафні (фінансові) санкції - 41929,00 грн.).
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач посилається на те, що Батьовською селищною радою здійснено продаж земельної ділянки несільськогосподарського призначення територіальної громади селища Батьово (розміром 4,7166 га) за ціною 1863528,60 грн., кошти від продажу землі у сумі 1677175,00 грн. (90 відсотків) зараховані до спеціального фонду - фонду розвитку місцевого бюджету селища Батьово, та отримана сума не підлягає оподаткуванню податком на прибуток, відповідно до положень Бюджетного кодексу України та Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств».
Разом з тим позивач зазначає про відсутність підстав для оподаткування в зв'язку з тим, що кошти від продажу земельної ділянки включено до місцевого бюджету селища Батьово шляхом збільшення спеціального фонду, відповідно, такі доходи не є доходами Батьовської селищної ради, а є власністю територіальної громади та не підлягають оподаткуванню податком на прибуток, оскільки бюджети територіальних громад не є суб'єктами оподаткування.
Постановою Закарпатського окружного адміністративного суду від 15 жовтня 2010 року позов задоволено повністю.
Визнано протиправним та скасовано повністю податкове повідомлення-рішення Берегівської об'єднаної державної податкової інспекції від 18 грудня 2008 року № 0000892340/0 про визначення Батьовській селищній раді податкового зобов'язання по податку на прибуток підприємств і організацій, що належать до комунальної власності, у сумі 461223,00 грн. (в тому числі, основний платіж - 419294,00 грн., штрафні (фінансові) санкції - 41929,00 грн.)
Постанова суду першої інстанції мотивована тим, що договором купівлі-продажу від 23.07.2008 року, Батьовська селищна рада продала, а ТОВ «Карпати Газ Транс» купила, земельну ділянку площею 47166 кв.м, що знаходиться в межах населеного пункту селища Батьово, вказана земля віднесена до земель несільськогосподарського призначення, продаж вчинено за ціною 1863528,66 грн., яка затверджена рішенням 14 сесії 5 скликання Батьовської селищної ради.
Вказує на те, що згідно ч. 1 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» доходи місцевих бюджетів належать територіальним громадам на правах комунальної власності.
Суд першої інстанції прийшов до висновку, що кошти від продажу земель несільськогосподарського призначення комунальної власності територіальної громади є доходом місцевого бюджету, який є власністю територіальної громади і не належить раді як органу місцевого самоврядування - юридичній особі.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, вважаючи її прийнятою з порушенням норм матеріального та процесуального права, Берегівська об'єднана державна податкова інспекція Закарпатської області оскаржила її, подавши апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Закарпатського окружного адміністративного суду від 15 жовтня 2010 року та прийняти нову постанову, якою повністю відмовити в задоволенні позовних вимог.
Обгрунтовуючи доводи апеляційної скарги апелянт вказує на те, що в зв'язку з тим, що Батьовська селищна Рада з ознакою неприбутковості 0003 отримала дохід, який не підходить до жодного із пунктів у абзаці «а» підпункту 7.11.1, 7.11.2, 7.11.8 абз.2, 7.11.9 пункту 7.11 ст. 7 Закону України від 22.05.97 року №283/97-ВР «Про оподаткування прибутку підприємств» (далі - Закон про прибуток) сума в розмірі 1677174,74 грн., яка надійшла від ТОВ «Карпати Газ Транс» на розрахунковий рахунок Батьовської селищної Ради за продаж земельної ділянки несільськогосподарського призначення, підлягає оподаткуванню податком на прибуток за ставкою 25% згідно підпункту 10.1 статті 10.
Разом вважає, що Батьовською селищною Радою, не дотримано Порядок складання податкового звіту про використання коштів неприбутковими установами й організаціями, затверджений наказом ДПАУ від 11.07.97 року № 233, наказу ДПАУ від 29.04.02 року № 203, яким внесено зміни до вищенаведеного Порядку та наказу ДПАУ від 03.04.03 року № 153, яким також внесено зміни до вищенаведеного Порядку.
Вислухавши суддю-доповідача, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення з таких підстав.
Із змісту ст. 19 Конституції України вбачається, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Розглядаючи спір, суд апеляційної інстанції вважає, що суд першої інстанції повно і всебічно дослідив і оцінив обставини по справі, надані сторонами докази, правильно визначив юридичну природу спірних правовідносин і закон, який їх регулює.
Судом встановлено, підтверджено матеріалами справи, що проведеною Берегівською ОДПІ проведено позапланову документальну перевірку Батьовської селищної ради з питань дотримання вимог податкового законодавства з нарахування податку на прибуток за період з 01.01.2008 року по 30.09.2008 року.
За результатами проведеної відповідачем перевірки складено акт № 239-23/010/22093410 від 17.12.2008 року, яким встановлено порушення пп. 7.11.9 п. 7.11. ст.7, пп.8.9.1 п.8.9. ст.8 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», в результаті чого занижено податок на прибуток за III квартал 2008 року на суму 419294,00 грн.
На підставі акту перевірки Берегівською ОДПІ прийто податкове повідомлення-рішення № 0000892340/0 від 18.12.2008 року, яким визначено Батьовській селищній раді податкове зобов'язання по податку на прибуток підприємств і організацій, що належать до комунальної власності у сумі 461223,00 грн., в тому числі основний платіж - 419294,00 грн., штрафні (фінансові) санкції - 41929,00 грн.
Податкове повідомлення-рішення Берегівської ОДПІ № 0000892340/0 від 18.12.2008 року оскаржено в адміністративному порядку до Берегівської ОДПІ. Рішенням Берегівської ОДПІ про результати розгляду скарги від 30.12.2008 року за № 11962/10/10-0 оскаржуване податкове повідомлення-рішення залишено без змін. Податкове повідомлення-рішення Берегівської ОДПІ від 18.12.2008 року оскаржено в адміністративному порядку до ДПА у Закарпатській області та рішенням ДПА у Закарпатській області про результати розгляду скарги від 13.03.2009 року за № 537/10/25-055 оскаржуване податкове повідомлення-рішення Берегівської ОДПІ від 18.12.2008 року залишено без змін. В подальшому в адміністративному порядку (до ДПА України) податкове повідомлення-рішення Берегівської ОДПІ не оскаржувалось.
Встановлено, що договором купівлі-продажу від 23.07.2008 року Батьовська селищна рада продала, а ТОВ «Карпати Газ Транс» купила, земельну ділянку площею 47166 кв.м, що знаходиться в межах населеного пункту селища Батьово, вказана земля віднесена до земель несільськогосподарського призначення, продаж вчинено за ціною 1863528,66 грн., яка затверджена рішенням 14 сесії 5 скликання Батьовської селищної ради.
З листа управління Державного казначейства у Берегівському районі № 169/03-10 від 07.04.2009 року видно, що УДК у Берегівському районі надано дані про надходження коштів від ТОВ «Карпати Газ Транс» на протязі 2008 року по коду 33010100 «Надходження від продажу земельних ділянок несільськогосподарського призначення до розмежування земель державної та комунальної власності (крім земельних ділянок, що перебувають у державній власності, на яких розташовані об'єкти, що підлягають приватизації, та земельних ділянок, які знаходяться на території АР Крим)» до Державного бюджету та місцевого бюджету, та згідно вказаного листа: до місцевого бюджету смт. Батьово (90 відсотків) - 1677175,74 грн., до Державного бюджету Берегівського району (10 відсотків) - 186352,86 грн.
Рішенням Батьовської селищної ради «Про внесення змін до бюджету селищної ради на 2008 рік» від 15 серпня 2008 року за рахунок надходження авансового платежу від продажу земель несільськогосподарського призначення збільшено доходи спец. Фонду, фонду розвитку по коду 33010100 в сумі 240976,36 грн. Рішенням Батьовської селищної ради «Про внесення змін до спецфонду бюджету Батьовської селищної ради на 2008 рік» від 17 жовтня 2008 року за рахунок надходжень від продажу земель несільськогосподарського призначення збільшено доходи спецфонду - фонду розвитку по коду 33010100 в сумі 1425599,38 грн.
В силу ст. 1 Бюджетного кодексу України (далі - БК України) відносини, що виникають у процесі складання, розгляду, затвердження, виконання бюджетів та розгляду звітів про їх виконання, а також контролю за виконанням Державного бюджету України та місцевих бюджетів регулюються Бюджетним кодексом України.
Відповідно до п.19 ч.1 ст. 2 БК Кодексу доходи бюджету - усі податкові, неподаткові та інші надходження на безповоротній основі, справляння яких передбачено законодавством України (включаючи трансферти, дарунки, гранти).
Пунктом 26 ч. 1 ст. 2 БК України встановлено, що місцеві бюджети - бюджет Автономної Республіки Крим, обласні, районні бюджети, бюджети районів у містах та бюджети місцевого самоврядування. Бюджети місцевого самоврядування - бюджети територіальних громад сіл, селищ, міст та їх об'єднань (п.2 ч. 1 цієї статті).
Згідно п. 8 ст. 69 БК України, кошти від відчуження майна, яке знаходиться у комунальній власності, в тому числі від продажу земельних ділянок несільськогосподарського призначення, що перебуває у комунальній власності відносяться до доходів місцевого бюджету.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 71 БК України, кошти від відчуження майна, яке знаходиться у комунальній власності, в тому числі від продажу земельних ділянок несільськогосподарського призначення Надходження до бюджету розвитку місцевих бюджетів включаються до бюджету розвитку місцевого бюджету.
Згідно ч. 1 ст. 13 БК України, бюджет може складатися із загального та спеціального фондів, та відповідно до ч. 4 цієї статті - розподіл бюджету на загальний та спеціальний фонди визначається законом про Державний бюджет України. Джерела формування спеціального фонду визначаються виключно законами України.
Зі змісту п. 3 ч. 1 ст. 4 БК України випливає, що нормативно-правовими актами, що регулюють бюджетні відносини в Україні, є, зокрема, Закон про Державний бюджет України.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 52 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року за № 107-VІ, джерелами формування спеціального фонду місцевих бюджетів у 2008 році є надходження до бюджету розвитку місцевих бюджетів, які включають 90 відсотків коштів від продажу земельних ділянок несільськогосподарського призначення, що перебувають у державній власності до розмежування земель державної і комунальної власності (крім земельних ділянок несільськогосподарського призначення, що перебувають у державній власності, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації, 10 відсотків від продажу яких зараховується до відповідних бюджетів місцевого самоврядування, а також земельних ділянок, які знаходяться на території Автономної Республіки Крим, кошти від продажу яких зараховуються у розмірі 35 відсотків - до бюджету Автономної Республіки Крим та 55 відсотків - до бюджетів місцевого самоврядування Автономної Республіки Крим); 100 відсотків коштів від продажу земельних ділянок несільськогосподарського призначення, що перебувають у комунальній власності (після розмежування земель державної та комунальної власності).
Доходи місцевих бюджетів належать територіальним громадам на правах комунальної власності, згідно ч. 1 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Таким чином, з аналізу вказаних норм, суд першої інстанції прийшов до вірного висновку, що кошти від продажу земель несільськогосподарського призначення комунальної власності територіальної громади є доходом місцевого бюджету, який є власністю територіальної громади і не належить раді як органу місцевого самоврядування - юридичній особі.
Статтею 4 Закону України «Про систему оподаткування» встановлено, що платниками податків і зборів (обов'язкових платежів) є юридичні і фізичні особи, на яких згідно з законами України покладено обов'язок сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), та законодавством про оподаткування не передбачено оподаткування доходів бюджетів (Державного бюджету України чи місцевих бюджетів) взагалі.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи вищевикладене, апеляційний суд приходить до висновку, що судом першої інстанції правомірно визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Берегівської об'єднаної державної податкової інспекції від 18 грудня 2008 року № 0000892340/0 про визначення Батьовській селищній раді податкового зобов'язання по податку на прибуток підприємств і організацій, що належать до комунальної власності, у сумі 461223,00 грн.
З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції вважає, що постанова суду першої інстанції ґрунтується на повно, об'єктивно і всебічно з'ясованих обставинах, а доводи апелянта на правомірність прийнятої постанови не впливають та висновків суду не спростовують.
Згідно ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ч.3 ст.160, ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд,-
Апеляційну скаргу Берегівської об'єднаної державної податкової інспекції Закарпатської області залишити без задоволення, а постанову Закарпатського окружного адміністративного суду від 15 жовтня 2010 року у справі № 2а-2036/09/0770 за позовом Батьовської селищної ради Берегівського району Закарпатської області до Берегівської об'єднаної державної податкової інспекції Закарпатської області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання у повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції..
Головуючий суддя Я.С. Попко
Судді Т.В. Онишкевич
В.В. Клюба
Повний текст ухвали виготовлено та підписано 24.05.2013 року.