Постанова від 21.05.2013 по справі 813/2948/13-а

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 травня 2013 року № 813/2948/13-а

15 год. 52 хв.

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого-судді Качур Р.П.

за участю секретаря судового засідання Подібки М. З.

представника позивача Мандзі В. І. розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом управління Пенсійного фонду України в Бродівському районі Львівської області до відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Бродівському районі Львівської області про зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

16 квітня 2013 року на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява управління Пенсійного фонду України в Бродівському районі Львівської області до відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Бродівському районі Львівської області про зобов'язання вчинити дії.

Позивач свої позовні вимоги обґрунтовує ст. 21 та ст. 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Позивач стверджує, що ним понесено витрати на виплату пенсії по інвалідності внаслідок трудового каліцтва на загальну суму 459 грн., а відтак відповідач зобов'язаний включити в акти звірки вказану суму.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив адміністративний позов задовольнити

Позиція відповідача викладена у запереченні на позовну заяву, у якому відповідач просить суд відмовити в задоволенні позову з підстав, що механізм відшкодування визначено Порядком відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, який передбачає відшкодування на централізованому рівні. Просив справу розглядати без участі представника відповідача.

Дослідивши надані суду докази в межах заявлених вимог, суд встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини.

В актах щомісячної звірки витрат по особових справах потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, за грудень 2012 року - березень 2013 вказано кількість осіб та суми витрат що підлягають відшкодуванню.

У згаданих актах позивачем підготовлено списки осіб, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, за вказаний період із зазначенням загальних сум витрат, що підлягають відшкодуванню.

Відповідно до вказаних актів, відділення виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Бродівському районі Львівської області не прийняло до відшкодування суми виплаченої пенсії по інвалідності на загальну суму 459 грн.

Стаття 21 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» дає повний перелік соціальних послуг та виплат, які здійснюються Фондом соціального страхування від нещасних випадків.

Порядком відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному Фонду витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, затвердженого Постановою Правління Пенсійного Фонду України та Правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 04.03.2003 року №5-4/4 та зареєстрованого 16.05.2003 року в Міністерстві юстиції України (далі - Порядок), визначено механізм відшкодування на централізованому рівні витрат Пенсійного Фонду, пов'язаних з виплатою відповідних пенсій.

Відповідно до п. 4 Порядку відшкодуванню підлягають суми, що виплачуються відповідно до Законів України «Про пенсійне забезпечення», «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» постанов Кабінету Міністрів, а саме:

- сума основного розміру пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання;

- щомісячна цільова грошова допомога на прожиття, якщо така надавалася пенсіонеру, який одержував вищезазначену пенсію;

- допомога на поховання сім'ї померлого або особі, яка здійснила поховання особи, яка отримувала вищезазначену пенсію;

- сума витрат Пенсійного Фонду з виплати і доставки вищезазначених пенсій.

Відповідно до п. 6 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до прийняття відповідного закону до пенсій, передбачених цим Законом встановлюються надбавки та здійснюється їх підвищення згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення». Зазначені надбавки та підвищення встановлюються в розмірах, що фактично виплачувалися на день набрання чинності цим Законом з наступною індексацією відповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення. Виплата їх здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.

Крім того, вищезгаданим Порядком встановлено вимогу підписання актів звірки розрахунків у разі відсутності спору між сторонами.

У разі незгоди на підписання актів з боку Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві вимоги органу Пенсійного фонду про стягнення відповідних сум мають вирішуватися в судовому порядку в судах адміністративної юрисдикції, а не шляхом пред'явлення вимог про підписання актів звірки чи включення до них виплачених сум пенсійним фондом.

Оскільки орган Пенсійного фонду вимог про стягнення спірної суми не заявив, то у суду також немає правових підстав для зобов'язання Фонду соціального страхування включити до акту звірки спірну суму виплат та прийняти її до відшкодування.

Зокрема, Верховний Суд України в ухвалі від 20.03.2007р. у справі аналогічної категорії вказав, що обраний управлінням Пенсійного фонду спосіб захисту (відновлення) порушеного права (спонукання до прийняття до заліку сум), не відповідає змісту прав Пенсійного фонду України.

Таким чином, при наявності спору між сторонами, вимога позивача спонукати відповідача прийняти до заліку суми виплат державної адресної допомоги не врегулює спірних правовідносин, що також виключає можливість її задоволення судом.

Суд вважає необґрунтованим покликання позивача на те, що травма, яку отримав гром. ОСОБА_2 є такою, яка настала внаслідок трудового каліцтва, оскільки позивачем до матеріалів справи долучено копію Акта форми Н-1, у якому зазначено, що нещасний випадок стався у вільний від роботи час.

Враховуючи викладене вище, суд вважає, що Відділення виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Бродівському районі Львівської області не зобов'язане включати до відшкодування суми витрат на виплату пенсії по інвалідності внаслідок трудового каліцтва на загальну суму 459 грн., позивачем обраний невірний спосіб захисту порушеного, на його думку, права, тому в задоволенні позовних вимог позивача необхідно відмовити.

Керуючись ст. ст. 17-19, 94, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Постанова суду набирає законної сили у порядку, встановленому ст. 254 КАС України.

Постанова може бути оскаржена в порядку і строки, встановлені ст. 186 КАС України.

Повний текст постанови складено та підписано 23 травня 2013 року.

Суддя Качур Р.П.