Постанова від 21.05.2013 по справі 815/1473/13-а

Справа № 815/1473/13-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 травня 2013 року о 10.58 год. м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді: Юхтенко Л.Р.

при секретарі судового засідання: Каракаш Ю.І.

за участю сторін:

від позивача представник - Чебаненко Э.Б., за довіреністю

від відповідача представник - Ладан Є.О., за довіреністю

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Одеського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом Державної фінансової інспекції в Одеській області до Комунального підприємства «Білгород-Дністровськтеплоенерго» про зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До суду звернулася Державна фінансова інспекція в Одеській області з позовом до Комунального підприємства «Білгород-Дністровськтеплоенерго» про зобов'язання виконати пункт 2 вимоги Білгород-Дністровської об'єднаної ДФІ Держфінінспекції в Одеській області від 15.06.2012 року №920-16/522.

Позовні вимоги мотивовані тим, що за результатами проведеної фахівцями Білгород-Дністровської об'єднаної Державної фінансової інспекції в Одеській області позапланової ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності комунального підприємства «Білгород-Дністровськтеплоенерго» був складений акт № 840-16/63 від 01.06.2012 року, яким встановлено укладення відповідачем, угод виконання умов яких призвели до нанесення підприємству збитків у сумі 210 210,67 гривень.

Білгород-Дністровською об'єднаною державною фінансовою інспекцією на адресу Комунального підприємства «Білгород-Дністровськтеплоенерго» направлялася вимога від 15.06.2012 року №920-16/552 «Про усунення порушень законодавства виявлених позаплановою ревізією окремих питань фінансово-господарської діяльності комунального підприємства «Білгород-Дністровськтеплоенерго», пунктом 2 якої відповідач був зобов'язаний звернутись до суду про визнання угод № 2 від 31.07.2008 року на суму 105 910, 93 грн. та № 17 від 28.10.2008 року на суму 104 299, 74 грн., укладених між відповідачем та ВАТ «ЕК Одесаобленерго» «Про проведення розрахунків згідно постанови КМУ від 25.04.2008 року № 440 за спожиту електроенергію», як таких, що не відповідають чинному законодавству та провести претензійно-позовну роботу з ВАТ «ЕК Одесаобленерго» по відшкодуванню незаконних розрахунків по угодам № 2 від 31.07.2008 року на суму 105 910, 93 грн. та № 17 від 28.10.2008 року на суму 104 299, 74 грн., шляхом повернення коштів комунальному підприємству або їх зарахування в рахунок майбутніх розрахунків за поставлену електроенергію. Вказаний пункт вимоги відповідачем не був виконаний, що стало підставою звернення позивача до суду з дійсним позовом.

Представник позивача у відкритому судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, посилаючись на обставини викладені в позовній заяві.

Представник відповідача адміністративний позов не визнав та просив суд відмовити у його задоволенні, посилаючись на той факт, що ним було виконано пункт 2 вимоги Білгород-Дністровської об'єднаної ДФІ Держфінінспекції в Одеській області від 15.06.2012 року №920-16/522 в добровільному порядку.

Вивчивши матеріали справи, вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши обставини, якими обґрунтовуються вимоги, та перевіривши їх доказами, суд встановив наступні факти та обставини.

На виконання постанови Білгород-Дністровського міськрайсуду від 20 квітня 2012 року, начальником Білгород-Дністровської об'єднаної Державної фінансової інспекції ДФІ в Одеській області Котелевським СЛ., на підставі направлення №67 від 07.05.2012 року, виданого Білгород-Дністровською об'єднаною Державною фінансовою інспекцією, проведена позапланова ревізія окремих питань фінансово-господарської діяльності комунального підприємства «Білгород-Дністровськтеплоенерго» за період з 01.01.2008 по 01.06.2009 року.

За результатами проведеної ревізії складено акт № 840-16/63 від 01.06.2012 року, яким встановлено перерахування позивачем грошових коштів до ВАТ «ЕК Одесаобленерго», в якості втрат в результаті проведених взаєморозрахунків на підставі постанови Кабінету Міністрів України від і 25.04.2008 № 440 «Про реалізацію статті 54 Закону про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін у деякі законодавчі акти України» без отримання товарів, робіт та послуг, що призвело до збитків у сумі 210 210,67 гривень.

Білгород-Дністровською об'єднаною державною фінансовою інспекцією була надіслана на адресу Комунального підприємства «Білгород-Дністровськтеплоенерго» вимога від 15.06.2012 року №920-16/552 «Про усунення порушень законодавства виявлених позаплановою ревізією окремих питань фінансово-господарської діяльності комунального підприємства «Білгород-Дністровськтеплоенерго», в якій відправник вимагав в термін до 15.09.2012 року надати на адресу Білгород-Дністровської ОДФІ інформацію про вжиті заходи та виконання цих вимог разом з копіями завірених первинних, розпорядчих та інших документів.

Однак відповідачем, не було виконано пункт 2 вимоги Білгород-Дністровської об'єднаної ДФІ Держфінінспекції в Одеській області від 15.06.2012 року №920-16/522, в частині звернення до суду про визнання угод №2 від 31.07.2008 на суму 105 910,93 грн. та № 17 від 28.10.2008 року на суму 104 299,74 грн., укладених між КП «Білгород-Дністровськтеплоенерго» та ВАТ «ЕК Одесаобленерго» «Про проведення розрахунків згідно Постанови КМУ від 25.04.2008 №440 за спожиту електроенергію», як таких, що не відповідають чинному законодавству та провести претензійно-позовну роботу з ВАТ «ЕК Одесаобленерго» по відшкодуванню незаконних розрахунків по угодам № 2 від 31.07.2008 на суму 105 910,93 грн. та №17 від 28.10.2008 року на суму 104 299,74 грн., шляхом повернення коштів комунальному підприємству у сумі 210 210,67 грн., або їх зарахування в рахунок майбутніх розрахунків за поставлену ВАТ «ЕК Одесаобленерго» електричну енергію.

Вивчивши матеріали адміністративної справи, вислухавши пояснення представників позивача та відповідача, виходячи з положень чинного законодавства, що регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню повністю з наступних підстав.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» (в редакції, що діяла на час висування вимоги), головним завданням державної контрольно-ревізійної служби є здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності в міністерствах та інших органах виконавчої влади, в державних фондах, у бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також підприємствах і в організаціях, які отримують кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують державне чи комунальне майно, виконанням місцевих бюджетів, розроблення пропозицій щодо усунення виявлених недоліків і порушень та запобігання їм у подальшому.

Відповідно до п.2 ст. 8 цього Закону, на контрольно-ревізійні управління в областях покладаються функції щодо проведення у підконтрольних установах ревізії фінансово-господарської діяльності, використання і збереження фінансових ресурсів, необоротних та інших активів правильності визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, стану і достовірності бухгалтерського обліку та фінансової звітності.

Згідно з ст. 4 вказаного Закону, до складу обласних контрольно-ревізійних управлінь входять контрольно-ревізійні підрозділи (відділи, групи) в районах, містах і районах у містах.

Пунктами 7, 8, 10 ст.10 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» передбачено право позивача пред'являти керівникам та іншим службовим особам підконтрольних установ, що ревізуються, вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства з питань збереження і використання державної власності та фінансів, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства. У судовому порядку стягувати у дохід держави кошти, одержані підконтрольними установами за незаконними угодами, без встановлених законом підстав та з порушенням чинного законодавства. Звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів.

Згідно з п. 35 Порядку проведення інспектування державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2006 року № 550, з відповідними змінами та доповненнями (надалі - Порядок), результати ревізії оформлюються актом. При тому, згідно з п. 45 Порядку, у міру виявлення ревізією порушень законодавства посадові особи служби, не чекаючи закінчення ревізії, мають право усно рекомендувати керівникам об'єкта контролю невідкладно вжити заходів для їх усунення та запобігання у подальшому, а відповідно до п. 46 Порядку, якщо вжитими в період ревізії заходами не забезпечено повне усунення виявлених порушень, контролюючим органом у строк не пізніше ніж 10 робочих днів після реєстрації акта ревізії, а у разі надходження заперечень (зауважень) до нього - не пізніше ніж 3 робочих дні після надіслання висновків на такі заперечення (зауваження) надсилається об'єкту контролю письмова вимога щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства із зазначенням строку зворотного інформування.

Про усунення виявлених ревізією фактів порушення законодавства цей об'єкт контролю у строк, визначений вимогою про їх усунення, повинен інформувати відповідний контролюючий орган з поданням завірених копій первинних, розпорядчих та інших документів, що підтверджують усунення порушень.

Судом встановлено, що на виконання постанови Білгород-Дністровського міськрайсуду від 20 квітня 2012 року, начальником Білгород-Дністровської об'єднаної Державної фінансової інспекції ДФІ в Одеській області Котелевським СЛ., на підставі направлення №67 від 07.05.2012 року, виданого Білгород-Дністровською об'єднаною Державною фінансовою інспекцією, проведена позапланова ревізія окремих питань фінансово-господарської діяльності комунального підприємства «Білгород-Дністровськтеплоенерго» за період з 01.01.2008 по 01.06.2009 року. За результатами проведеної ревізії складено акт № 840-16/63 від 01.06.2012 року, яким встановлено перерахування позивачем грошових коштів до ВАТ «ЕК Одесаобленерго», в якості втрат в результаті проведених взаєморозрахунків на підставі постанови Кабінету Міністрів України від і 25.04.2008 № 440 «Про реалізацію статті 54 Закону про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін у деякі законодавчі акти України» без отримання товарів, робіт та послуг, що призвело до збитків у сумі 210 210,67 гривень.

Білгород-Дністровською об'єднаною державною фінансовою інспекцією на адресу Комунального підприємства «Білгород-Дністровськтеплоенерго» була направлена вимога від 15.06.2012 року №920-16/552 «Про усунення порушень законодавства виявлених позаплановою ревізією окремих питань фінансово-господарської діяльності комунального підприємства «Білгород-Дністровськтеплоенерго», в якій відправник вимагав в термін до 15.09.2012 року надати на адресу Білгород-Дністровської ОДФІ інформацію про вжиті заходи та виконання цих вимог разом з копіями завірених первинних, розпорядчих та інших документів.

Судом встановлено, що відповідач не оскаржував дії або бездіяльність службових осіб контрольно-ревізійної служби під час проведення перевірки, висновки акту, а також вимоги, які були пред'явлені йому позивачем та згоден на їх добровільне виконання.

Так, комунальним підприємством «Білгород-Дністровськтеплоенерго» у відкритому судовому засіданні у підтвердження виконання ним п. 2 вимоги Білгород-Дністровської об'єднаної ДФІ Держфінінспекції в Одеській області від 15.06.2012 року №920-16/522 було надано копію позовної заяви та ухвали господарського суду Одеської області по справі №916/958/13 від 13 квітня 2013 року про порушення провадження у справі за цим позовом Комунального підприємства «Білгород-Дністровськтеплоенерго» до Відкритого акціонерного товариства «Енергопостачальна компанія «Одесаобленерго» про визнання недійсними, в тому числі угод №2 від 31.07.2008 на суму 105 910,93 грн. та № 17 від 28.10.2008 року на суму 104 299,74 грн. та зобов'язання відшкодувати завдані збитки у сумі 479524,43 грн., в тому числі суми 210 210,67 грн., що підтверджує виконання ним п. 2 вище зазначеної вимоги.

За таких обставин, суд вважає, що відповідач довів виконання ним п. 2 висунутих позивачем вимог, а тому, відсутні підстави для задоволення адміністративного позову Білгород-Дністровської об'єднаної ДФІ Держфінінспекції в Одеській області.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно з ч.1 ст. 69 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Судові витрати підлягають розподілу відповідно до приписів ст. 94 КАС України.

Враховуючи вищевикладені обставини, відповідно до ст.ст. 2, 8,10, 15 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні», Порядку проведення інспектування державною контрольно-ревізійною службою, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2006 року № 550, та керуючись ст.ст. 2, 7, 8, 9, 11, 86, 159-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову Державної фінансової інспекції в Одеській області до Комунального підприємства «Білгород-Дністровськтеплоенерго» про зобов'язання виконати пункт 2 вимоги Білгород-Дністровської об'єднаної ДФІ Держфінінспекції в Одеській області від 15.06.2012 року №920-16/522 - відмовити у повному обсязі.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції в порядку та строки, передбачені ст. 186 КАС України.

Постанова набирає законної сили в порядку та строки, передбачені ст. 254 КАС України.

Повний текст постанови складений та підписаний 21 травня 2013 року.

Суддя Л.Р. Юхтенко

Повний текст постанови складено 21 травня 2013 року.