ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
м. Київ
20 травня 2013 року 09:00 год. № 826/5598/13-а
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:
головуючого судді Шейко Т.І.,
розглянув в порядку скороченого провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1
до Прокуратури Деснянського району м. Києва
провизнання дій протиправним
встановив:
Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до відповідача, в якому просив захистити його права та визнати дії відповідача протиправними.
Також, просив суд визнати поважними причини пропуску строку звернення до адміністративного суду, справу розглянути у порядку скороченого провадження.
Судом встановлено, що згідно зі статтею 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України дана адміністративна справа за предметом позову може бути розглянута у порядку скороченого провадження.
Керуючись вищевикладеним, ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 09.04.2013 року відкрито скорочене провадження в даній адміністративній справі, а відповідачу запропоновано, в разі невизнання адміністративного позову, у десятиденний строк з дня одержання цієї ухвали надати суду письмові заперечення проти позову та докази на підтвердження цих заперечень або заяву про визнання позову.
16.04.2013 року від відповідача, надійшли письмові заперечення, зі змісту яких вбачається, що відповідач позовні вимоги не визнає, обґрунтовуючи тим, що прокуратурою Деснянського району м. Києва дотримано вимоги статей 7, 15, 19 Закону України «Про звернення громадян» при розгляді звернень ОСОБА_1 і жодних дій чи рішень, які б порушували права заявника прокуратурою Деснянського району м. Києва не вчинялось та не виносилось.
На підставі зазначеного, просив у позові відмовити у повному обсязі.
Суд, з'ясувавши фактичні обставини, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, вважає, що позов не підлягає задоволенню з огляду на наступне, при цьому суд, враховуючи наявні у матеріалах справи докази, визнає поважними причини пропуску строку звернення до адміністративного суду з вищезазначеними позовними вимогами.
Позивач звернувшись до суду з вказаним позовом, вказував на те, що прокуратурою Деснянського району м. Києва при розгляді його звернень від 28.05.2013 року, 05.06.2013 року, 07.07.2012 року, порушено вимоги ст. ст. 15, 19 Закону України «Про звернення громадян», а саме не правомірно перенаправлялись вищезазначені звернення до Територіальної державної інспекції праці у м. Києві.
Порядок розгляду та вирішення звернень громадян в органах прокуратури України врегульовано Законом України «Про звернення громадян» та Законом України «Про прокуратуру».
Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України «Про звернення громадян» - звернення адресуються органам державної влади і місцевого самоврядування, підприємствам, установам, організаціям незалежно від форм власності, об'єднанням громадян або посадовим особам, до повноважень яких належить вирішення порушених у зверненнях питань.
Частинами 1, 3 ст. 15 Закону України «Про звернення громадян» - органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань). Відповідь за результатами розгляду заяв (клопотань) в обов'язковому порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах (клопотаннях) питань, за підписом керівника або особи, яка виконує його обов'язки.
Положеннями ст. 19 Закону України «Про звернення громадян» визначено обов'язки органів державної влади, місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань, засобів масової інформації, їх керівників та інших посадових осіб щодо розгляду заяв чи скарг.
Статтею 12 Закону України «Про прокуратуру» передбачено, що прокурор розглядає заяви і скарги про порушення прав громадян та юридичних осіб, крім скарг, розгляд яких віднесено до компетенції суду, здійснює нагляд за додержанням вимог законодавства щодо порядку розгляду скарг всіма органами, підприємствами, установами, організаціями та посадовими особами, проводить особистий прийом громадян.
Прийняте прокурором рішення може бути оскаржено вищестоящому прокурору або до суду.
Після прийняття рішення по скарзі Генеральним прокурором України провадження по таких скаргах в органах прокуратури припиняється.
Згідно до ст. 7 Закону України «Про звернення громадян» звернення, оформлені належним чином і подані у встановленому порядку, підлягають обов'язковому прийняттю та розгляду.
Якщо питання, порушені в одержаному органом державної влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, об'єднаннями громадян або посадовими особами зверненні, не входять до їх повноважень, воно в термін не більше п'яти днів пересилається ними за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється громадянину, який подав звернення.
Також, Інструкцією про порядок розгляду і вирішення звернень та особистого прийому в органах прокуратури України, яка затверджена наказом Генерального прокурора України № 9гн від 21.06.2011 (зі змінами від 05.12.2012 № 9гн-1), встановлюється порядок розгляду і вирішення звернень громадян, службових та інших осіб, запитів і звернень народних депутатів України, депутатів місцевих рад, а також прийому громадян, службових та інших осіб у Генеральній прокуратурі України, прокуратурах Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя, спеціалізованих прокуратурах (на правах обласних), міських, районних, міжрайонних і прирівняних до них прокуратурах.
Пунктом 3.2 цієї Інструкції визначено, що за кожним зверненням в прокуратурах усіх рівнів може бути виконана одна з таких дій:
- прийнято до розгляду;
- передано на вирішення до підпорядкованої прокуратури;
- направлено до іншого відомства;
- приєднано до скарги, що раніше надійшла, або до матеріалів кримінальної справи.
Згідно пункту 3.3 Інструкції передбачено, що звернення громадян, службових та інших осіб у 5-денний строк направляються за належністю з одночасним повідомленням про це заявників оперативними працівниками управління розгляду звернень та прийому громадян Генеральної прокуратури України, галузевих відділів обласних і прирівняних до них прокуратур, міськими, районними, міжрайонними прокурорами та їх заступниками.
Судом встановлено, що до прокуратури Деснянського району м. Києва 01.06.2012 року, 11.06.2012 року, 09.07.2012 року надійшли звернення ОСОБА_1 щодо порушення вимог трудового законодавства службовими особами Республіканського вищого училища фізичної культури.
Вказані звернення, в свою чергу, прокуратурою Деснянського району м. Києва листами від 05.06.2012 року, 13.06.2012року, 13.07.2012 року направлені до Територіальної державної інспекції праці у м. Києві.
Відповідно до Положення про Державну інспекцію України з питань праці, яке затверджене Указом Президента України від 06.04.2011 № 386, Порядку проведення перевірок посадовими особами Державної інспекції України з питань праці та її територіальних органів, що затверджений наказом Міністерством соціальної політики України від 02.07.2012 № 390 на інспекцію покладено обов'язок щодо проведення перевірок додержання законодавства з питань праці.
З урахуванням аналізу вищезазначеного, суд дійшов висновку, що вказані звернення позивача прокуратурою Деснянського району м. Києва правомірно направлені листами від 05.06.2012 року, 13.06.2012 року, 13.07.2012 року за належністю до Територіальної державної інспекції праці у м. Києві, у зв'язку з чим оскаржувані дії відповідача відповідають чинному законодавству, а тому посилання позивача щодо вчинення відповідачем порушень ст. ст. 15, 19 Закону України «Про звернення громадян» є безпідставними, необґрунтованими та законодавчо не закріпленими.
Виходячи з вище викладеного та у відповідності до ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони у відповідності з ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач, як суб'єкт владних повноважень, виконав покладений на нього обов'язок щодо доказування правомірності вчинених ним дій та прийнятих рішень.
Витрати, які підлягають розподілу відповідно до ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України відсутні.
Керуючись ст. 124 Конституції України, ст. ст. 69-71, 94, 158-163, 167, 183-2, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва -
постановив:
У позові ОСОБА_1 відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили у відповідності з нормами ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст. ст. 185 - 187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Шейко Т.І.