Постанова від 14.05.2013 по справі 2а/1270/10383/2012

5

ПОСТАНОВА

Іменем України

14 травня 2013 року Справа № 2а/1270/10383/2012

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

судді Ушакова Т.С.,

при секретарі судового засідання Разіній Н.В.,

за участю:

представника позивача: Шкоди Н.О. (довіреність від 04.09.2012 № 8),

відповідачки: не з'явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом Інспекції з питань захисту прав споживачів у Луганській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення штрафу у розмірі 1 700,00 грн., -

ВСТАНОВИВ:

28 грудня 2012 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Інспекції з питань захисту прав споживачів у Луганській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення штрафу у розмірі 1 700,00 грн.

В обґрунтування заявлених вимог зазначено, що 28 серпня 2012 року на АДРЕСА_1 на фасадній стороні магазину непродовольчих товарів «ІНФОРМАЦІЯ_1» фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 зафіксовано ознаки порушення вимог пункту 5 статті 8 Закону України «Про рекламу», а саме: у рекламі відсутня інформація про дату початку та закінчення проведення зниження цін (розпродажу речей). Про порушення ФОП ОСОБА_2 законодавства про рекламу спеціалістом Інспекції складено протокол № 74 від 28.08.2012.

Рішенням від 28 серпня 2012 року № 74 розпочато справу про порушення ФОП ОСОБА_2 законодавства України про рекламу. Розгляд справи було призначено на 17 вересня 2012 року, про що на адресу підприємця 07 вересня 2012 року направлено рекомендований лист № 1875 від 05.09.2012, що підтверджується квитанцією від 07 вересня 2012 року № 0831. У вказаному листі ФОП ОСОБА_2 було запропоновано надати документи, що підтверджують вартість розповсюдженої реклами, а також копію свідоцтва про державну реєстрацію суб'єкта господарювання. Підприємцю було доведено до відома, що ненадання документів щодо вартості розповсюдженої реклами тягне за собою накладення штрафу відповідно до ч.6 ст. 27 Закону України «Про рекламу» у розмірі 100 неоподаткованих мінімумів доходів громадян.

На засідання розгляду справи про порушення законодавства про рекламу ФОП ОСОБА_2 не з'явилася, необхідні документи не надала, клопотань про перенесення термінів розгляду справи не заявляла, про що було складено протокол від 17 вересня 2012 року № 74.

За порушення п. 6 ст. 27 Закону України «Про рекламу» на відповідача накладено штраф у розмірі 1 700,00 грн. Рішення від 17 вересня 2012 року № 0074 направлено відповідачу поштою 25 вересня 2012 року. Вказане рішення відповідачем не виконано.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала у повному обсязі, надала пояснення аналогічні викладеним у позові, просила суд задовольнити позов.

Відповідачка в судове засідання не з'явилася, причин неявки суду не повідомила, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлялася належним чином, в раніше наданих суду запереченнях зазначила, що у встановлений законодавством строк повідомлення про розгляд справи про порушення законодавства про рекламу не отримувала, була позбавлена права на захист власних інтересів та надання відповідних доказів, бути присутньою на розгляді справи та права на оскарження у встановленому законом порядку рішення позивача № 0074 від 17 вересня 2012 року про накладення штрафу у розмірі 1 700,00 грн.

Вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 69-72 Кодексу адміністративного судочинства України, суд приходить до наступного.

Згідно пункту 3 статті 5 Закону України «Про захист прав споживачів» (далі - Закон №1023) захист прав споживачів здійснюють спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів та його територіальні органи, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації, органи і установи, що здійснюють державний санітарно-епідеміологічний нагляд, інші державні органи, органи місцевого самоврядування згідно із законодавством, а також суди.

13 квітня 2011 року Указом Президента України №465/2011 затверджено «Положення про Державну інспекцію України з питань захисту прав споживачів». Згідно пункту 1 цього Положення Державна інспекція України з питань захисту прав споживачів (Держспоживінспекція України) є спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра економічного розвитку і торгівлі України.

Згідно «Положення про інспекції з питань захисту прав споживачів в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі», затвердженого наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 09.11.2011 №206, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23 листопада 2011 року за №1337/20075 (далі - Положення), територіальними органами Державної інспекції України з питань захисту прав споживачів є інспекції з питань захисту прав споживачів в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.

Відповідно до пункту 1.1 Положення про управління у справах захисту прав споживачів в Автономній республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого Наказом державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 23 червня 2009 року № 229, територіальними органами Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої оплітки є управління у справах захисту прав споживачів в Автономній республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, які підпорядковуються Державному комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики.

Органом, уповноваженим державою здійснювати відповідні функції в спірних відносинах, є Інспекції з питань захисту прав споживачів у Луганській області.

Питання накладення уповноваженими особами Держспоживінспекції та її територіальних органів в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі штрафів на рекламодавців, виробників і розповсюджувачів реклами за порушення законодавства про рекламу (крім штрафів, накладення яких належить виключно до компетенції Антимонопольного комітету і регулюється законодавством з питань авторського права та суміжних прав) регулює Порядок накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України №693 від 26.05.2004.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_2 зареєстрована в якості фізичної особи - підприємця виконавчим комітетом Краснодонської міської ради Луганської області 16.11.2010, номер запису про включення відомостей про фізичну особу-підприємця до ЄДР 2 387 000 0000 007279 та здійснює свою підприємницьку діяльність у магазині непродовольчих товарів «ІНФОРМАЦІЯ_1», який розташований за адресою: АДРЕСА_1

28 серпня 2012 року Інспекцією з питань захисту прав споживачів у Луганській області було складено протокол №4 про порушення законодавства про рекламу, в якому зазначено, що 28 серпня 2012 року на АДРЕСА_1 на фасадній стороні магазину непродовольчих товарів «ІНФОРМАЦІЯ_1» фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 зафіксовано ознаки порушення вимог пункту 5 статті 8 Закону України «Про рекламу», а саме: у рекламі відсутня інформація про дату початку та закінчення проведення зниження цін (розпродажу речей).

На підставі протоколу №74 від 28 серпня 2012 року було винесено рішення про початок розгляду справи про порушення законодавства про рекламу від 28 серпня 2012 року №74. Розгляд справи було призначено на 17 вересня 2012 року, про що на адресу підприємця 07 вересня 2012 року направлено рекомендований лист № 1875 від 05.09.2012, що підтверджується квитанцією від 07 вересня 2012 року № 0831, яким було запропоновано ФОП ОСОБА_2 надати документи, що підтверджують вартість розповсюдженої реклами, а також копію свідоцтва про державну реєстрацію суб'єкта господарювання, а також доведено до відома відповідача, що ненадання документів щодо вартості розповсюдженої реклами тягне за собою накладення штрафу відповідно до ч. 6 ст. 27 Закону України «Про рекламу» у розмірі 100 неоподаткованих мінімумів доходів громадян - 1 700,00 грн.

17 вересня 2012 року Інспекцією з питань захисту прав споживачів у Луганській області було складено протокол засідання стосовно справи про порушення законодавства про рекламу №74 відносно фізичної особи - підприємця ОСОБА_2, в якому зазначено, що вимоги викладені у листі Інспекції від 05.09.2012 №1875 про необхідність надати до Інспекції інформацію щодо вартості розповсюдженої реклами суб'єктом господарювання не виконано, інформацію не надано, чим порушено ч. 6 ст. 27 Закону України «Про рекламу».

На підставі матеріалів справи та протоколу засідання від 28 серпня 2012 № 74 прийнято рішення №0074 про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу від 17 вересня 2012 року, яким встановлено ознаки порушення ч. 5 ст. 8 Закону України «Про рекламу», а саме: у рекламі про зниження цін на продукцію магазину ФОП ОСОБА_2 відсутня інформація про дату початку та закінчення зниження цін. Реклама розташована на фасадній стороні магазину ФОП ОСОБА_2 у АДРЕСА_1 Вимоги, викладені у листі Інспекції від 05.09.2012 №1875 про необхідність надати до інспекції документи, що підтверджують вартість розповсюдженої реклами, а також копію свідоцтва про державну реєстрацію суб'єкта господарювання не виконано, інформацію не надано, чим порушено ч. 6 ст. 27 Закону України «Про рекламу». За порушення вимог ч. 6 ст. 27 Закону України «Про рекламу», а саме за неподання інформації щодо вартості розповсюдженої реклами про зниження цін на продукцію магазину ФОП ОСОБА_2 на відповідача було накладено штраф у розмірі 1 700,00 грн. та зобов'язано сплатити в установленому порядку штраф у зазначеному розмірі до державного бюджету. Рішення про накладення штрафу надіслано суб'єкту господарювання листом з повідомленням 24 вересня 2012 року за №2034.

Відносини, що виникають у процесі виробництва, розповсюдження та споживання реклами регулює Закон України «Про рекламу» від 03.07.1996 № 270/96-ВР (далі Закон №270).

Відповідно до положень ст. 1 Закону №270 реклама - інформація про особу чи товар, розповсюджена в будь-якій формі та в будь-який спосіб і призначена сформувати або підтримати обізнаність споживачів реклами та їх інтерес щодо таких особи чи товару; рекламодавець - особа, яка є замовником реклами для її виробництва та/або розповсюдження.

Відповідно до ч. 5 ст. 8 Закону №270 реклама про знижку цін на продукцію, про розпродаж повинна містити відомості про місце, дату початку і закінчення знижки цін на продукцію, розпродаж, а також про співвідношення розміру знижки до попередньої ціни реалізації товару.

Контроль за дотриманням законодавства України про рекламу здійснюють у межах своїх повноважень серед інших: спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів - щодо захисту прав споживачів реклами, що закріплено статтею 26 Закону №270.

Стаття 26 Закону України «Про рекламу» передбачає, що на вимогу органів державної влади, на які покладено контроль за дотриманням законодавства про рекламу, рекламодавці, виробники та розповсюджувачі реклами зобов'язані надавати документи, усні чи письмові пояснення, відео- та звукозаписи, а також іншу інформацію, необхідну для здійснення ними повноважень щодо контролю.

Відповідно до ч. 1 ст. 27 Закону №270 особи, винні у порушенні законодавства про рекламу, несуть дисциплінарну, цивільно-правову, адміністративну та кримінальну відповідальність відповідно до закону.

Як вбачається із положень ч. 6 ст. 27 Закону №270 за неподання або подання завідомо недостовірної інформації щодо вартості розповсюдженої реклами та/або виготовлення реклами та/або вартості розповсюдження реклами спеціально уповноваженому центральному органу виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів та його територіальним органам, необхідної для здійснення ними передбачених цим Законом повноважень, на рекламодавців, виробників реклами та розповсюджувачів реклами накладається штраф у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Крім того, судом встановлено, що відповідачем було оскаржено рішення від 17 вересня 2012 року №0074 про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу.

Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 13 березня 2013 року у справі № 812/1767/13-а визнано протиправним та скасовано рішення Інспекції з питань захисту прав споживачів у Луганській області № 0074 від 17 вересня 2012 року.

Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 24 квітня 2013 року скасовано постанову Луганського окружного адміністративного суду від 13 березня 2013 року у справі № 812/1767/13-а скасовано, у задоволенні позовних вимог ФОП ОСОБА_2 про визнання протиправним та скасування рішення Інспекції з питань захисту прав споживачів у Луганській області № 0074 від 17 вересня 2012 року відмовлено.

Суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що матеріалами справи підтверджено порушення ФОП ОСОБА_2 ч. 5 ст. 8 Закону України «Про рекламу».

Відповідно до ч. 1 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Враховуючи викладене та те, що сума штрафної санкції, визначена у вищевказаному рішенні про накладення штрафу, відповідачем в добровільному порядку не сплачена, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Згідно ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України у судовому засіданні, у якому закінчився розгляд справи, оголошено вступну та резолютивну частини постанови та повідомлено, що постанову у повному обсязі буде виготовлено та підписано 20.05.2013.

Керуючись ст.ст. 2, 17, 18, 72, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Інспекції з питань захисту прав споживачів у Луганській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення штрафу у розмірі 1 700,00 грн. задовольнити у повному обсязі.

Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 штраф у розмірі 1 700,00 грн. (одна тисяча сімсот гривень 00 коп.) до Державного бюджету Ленінського району м.Луганська, УДК у Луганській області, МФО 804013, р/р 31115106700006, ін. код 37991503, код платежу 21081100 символ 106).

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Повний текст постанови виготовлено та підписано 20.05.2013.

Суддя Т.С. Ушаков