Копія
Постанова
Іменем України
Справа № 2а-3155/11/0107
18.04.13 м. Севастополь
Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Дугаренко О.В.,
суддів Дадінської Т.В. ,
Мунтян О.І.
секретар судового засідання Смачна І.А.
за участю сторін:
представник позивача- ОСОБА_2- ОСОБА_3, довіреність № б/н від 22.11.10,
представник відповідача- Управління Пенсійного фонду України в Залізничному районі м. Сімферополя АР Крим- Соболева Надія Сергіївна, довіреність № 6 від 07.02.13,
представник відповідача- Управління Пенсійного фонду України в Залізничному районі м. Сімферополя АР Крим- Чуйко Антоніна Сергіївна, довіреність № 8 від 17.04.13,
розглянувши апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Залізничного районного суду м. Сімферополь (суддя Шильнов М.О. ) від 18.04.11 у справі № 2а-3155/11/0107
за позовом ОСОБА_2 (АДРЕСА_1)
до Управління Пенсійного фонду України в Залізничному районі м. Сімферополя АР Крим (вул. Гагаріна, 14а, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим,95026)
про зобов'язання відновити проведення індексації пенсії, виплатити заборгованості по індексації пенсії,
Постановою Залізничного районного суду м. Сімферополя від 18.04.2011 у справі №2а-3155/11 відмовлено у задоволені адміністративного позову ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Залізничному районі м. Сімферополя про зобов'язання продовжити проведення індексації пенсії з 1 січня 2009, виплатити заборгованість по індексації пенсії за 2009-2010 роки та січень-лютий 2011 в сумі 18981,44 грн., продовжити нарахування індексації пенсії та виплату індексації в 2011 та наступні роки та виплатити компенсацію за несвоєчасну виплату індексації.
Не погодившись з постановою суду позивач звернулась з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції, прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.
Апеляційна скарга мотивована тим, що судом не враховані положення Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», які передбачають інший порядок проведення індексації грошових доходів, відмінний від порядку, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №1078 від 17.07.2003.
В судовому засіданні представник позивача підтримав апеляційну скаргу з підстав, що викладені в неї.
Представник відповідача проти доводів апеляційної скарги заперечувала, просила залишити постанову суду першої інстанції без змін, апеляційну скаргу - без задоволення.
Колегія суддів, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_2 є пенсіонеркою та перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Залізничному районі м. Сімферополя в якості отримувача пенсії за віком як науковий працівник.
З матеріалів справи вбачається, що Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 12.01.2010 у справі №2а-4407/09/8/0170 визнані протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Залізничному районі м. Сімферополя по відмові в індексації пенсії ОСОБА_2 за період з березня 2003 року по грудень 2009 року відповідно до Закону «Про індексацію грошових доходів населення». Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Залізничному районі м. Сімферополя провести перерахунок пенсії ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, починаючи з березня 2003 року по грудень 2008 року відповідно до Закону «Про індексацію грошових доходів населення» без урахування поняття «базовий місяць» при обчисленні індексації пенсії в сумі 10387,94 грн. і компенсації за несвоєчасну сплату сум індексації пенсії у розмірі 2986,23 грн. з урахуванням виплаченої суми індексації пенсії за цей період.
Відповідно до довідки відповідача (а.с.12) індексація пенсії позивачеві за період з січня 2009 по січень 2011 не нараховувалась та не сплачувалась.
З матеріалів справи вбачається, що позивач звернулась з адміністративним позовом 29.03.2011.
Відповідно до ч.1, 2 ст.99 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Судова колегія зазначає, що оскільки позивач у період з січня 2009 по березень 2011 року отримувала пенсію у певному розмірі, то з січня 2009 була обізнана про факт припинення нарахування та виплати індексації пенсії. Заява позивача про поновлення індексації пенсії (а.с.10), яка була додана до адміністративного позову, з якою вона звернулась до органу пенсійного фонду у січні 2011, не підтверджує ту обставину, що особі тільки у січні 2011 року стало відомо про порушення її прав та інтересів.
З урахуванням викладеного судова колегія вважає, що позовні вимоги підлягають розгляду за період з жовтня 2010 по лютий 2011.
Ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 18.04.2013 позовні вимоги про зобов'язання відповідача нарахувати індексацію пенсії за період з 01.01.2009 по 01.10.2010 залишені без розгляду.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» для цілей цього Закону терміни вживаються в такому значенні: індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг; індекс споживчих цін - показник, що характеризує динаміку загального рівня цін на товари та послуги, які купує населення для невиробничого споживання; поріг індексації - величина індексу споживчих цін, яка надає підстави для проведення індексації грошових доходів населення.
Пенсії згідно ст.2 Закону є об'єктом індексації грошових доходів населення.
Відповідно до ст.4 Закону індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка.
Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.
Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв'язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Статтею 6 Закону передбачено, що порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.
На виконання вимог Закону Постановою Кабінету міністрів України №1078 від 17.07.2003 затверджений Порядок проведення індексації грошових доходів населення, який визначає правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення і поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників.
Згідно п.п.1-1 п.1 Порядку підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 101 відсотка.
Відповідно до ч.6 п.4 Порядку сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків.
Пунктом 5 Порядку передбачено, що у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.
Таким чином, пунктом 5 Порядку передбачено, що місяць, в якому відбулося підвищення грошових доходів населення за рахунок його постійних складових, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. Грошові доходи, одержані за цей місяць, не індексуються. З наступного за базовим місяця наростаючим підсумком розраховується індекс для проведення подальшої індексації.
З матеріалів справи вбачається, що останнє підвищення пенсії позивачу відбулось у січні 2008 року. Таким чином, саме цей місяць вважається базовими для нарахування індексації пенсії.
З матеріалів пенсійної справи вбачається, що незначне підвищення пенсії позивачу в період з жовтня 2010 по січень 2011 відбувалось у зв'язку зі здійсненням позивачу доплати, як учаснику війни. Судова колегія зазначає, що такі доплати до пенсії не можуть бути враховані, як підвищення пенсії, оскільки мають змістом виплату соціальних пільг.
За таких обставин, судова колегія вважає, що позивач має право на нарахування індексації пенсії та виплату індексації за період з жовтня 2010 по лютий 2011 з урахуванням базовим місяцем січень 2008 року.
Що стосується позовних вимог про зобов'язання відповідача продовжити нарахування індексації пенсії та виплату індексації в 2011 та наступні роки, судова колегія зазначає, що предметом адміністративного позову можуть бути вимоги, які стосуються захисту порушеного права особи. Захист права на майбутнє нормами Кодексу адміністративного судочинства України не передбачений. Тому, висновки суду в частині залишення без задоволення позовних вимог щодо зобов'язання продовжити нарахування індексації пенсії та виплату індексації в 2011 та наступні роки, судова колегія вважає правомірними.
Вимоги адміністративного позову про зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Залізничному районі м. Сімферополя продовжити проведення індексації пенсії з 1 січня 2009, судова колегія розуміє, як вимогу про зобов'язання відповідача нарахувати індексацію пенсії з 01.01.2009.
В частині зазначеної вимоги за період з 01.01.2009 по 01.10.2010 ухвалою суду від 18.04.2013 адміністративний позов залишено без розгляду.
Що стосується висновків суду, які викладені в резолютивній частині рішення про відмову у задоволені адміністративного позову в частині зобов'язання виплатити компенсацію за несвоєчасну виплату індексації, судова колегія зазначає, що рішення суду в цій частині прийнято безпідставно, оскільки зазначені вимоги не заявлялись.
Обговоривши доводи апеляційної скарги стосовно відсутності правових підстав у суду для застосування положень Постанови Кабінету міністрів України №1078 від 17.07.2003, якою затверджений Порядок проведення індексації грошових доходів населення, судова колегія вважає їх помилковими у зв'язку з наступним.
Порядок проведення індексації грошових доходів населення затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 р. N 1078 з метою реалізації Закону України від 06.02.2003 р. N 491-IV "Про внесення змін до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення".
Вказана постанова Кабінету Міністрів України діє зі змінами й доповненнями з дати прийняття, в судовому порядку незаконною не визнавалася, тому суд, розглядаючи спір, виходить з того, що Кабінет Міністрів України має право приймати рішення про внесення до Порядку змін протягом часу дії вказаного нормативно-правового акта.
Згідно ст. 1 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Згідно ст. 6 Закону (в редакції до внесення змін згідно Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", пункти 36 - 100 розділу II "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" якого визнані неконституційними на підставі Рішення Конституційного Суду N 10-рп/2008 від 22.05.2008 р.):
У разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону, у встановленому законом порядку здійснюється перегляд розмірів: заробітної плати; пенсій; державної соціальної допомоги; стипендій, що виплачуються студентам державних та комунальних вищих навчальних закладів.
Перегляд зазначених у частині першій цієї статті гарантій здійснюється у розмірах, що визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін.
Більш детального визначення механізму здійснення індексації грошових доходів населення Законом не передбачено, тоді як індексація застосовується до різних видів грошових доходів населення згідно ст. 4 Закону, і по-різному обчислюється у різних випадках.
Оскільки Законом особливості проведення індексації у таких випадках не визначені, то ч. 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення не може порушити положення Закону в даному випадку.
Колегія суддів критично ставиться до висновку судово-економічної експертизи, який не може бути використано як доказ під час апеляційного перегляду справи, оскільки при проведенні експертизи, судовий експерт не керувався нормами постанови Кабінету міністрів України №1078 від 17.07.2003, якою затверджений Порядок проведення індексації грошових доходів населення.
З урахуванням вищевикладеного рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню, а адміністративний позов - частковому задоволенню.
Керуючись статтями 195, 198, 205, 207, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 задовольнити частково.
Постанову Залізничного районного суду м. Сімферополя від 18.04.2011 у справі №2а-3155/11 скасувати.
Прийняти нову постанову.
Адміністративний позов задовольнити частково.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Залізничному районі м. Сімферополя нарахувати індексацію пенсії з 1 жовтня 2010 по 1 березня 2011 та виплатити заборгованость по індексації пенсії за період з 1 жовтня 2010 по 1 березня 2011 ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 з урахуванням базового місяця- січень 2008 року.
В частині позовних вимог про зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Залізничному районі м. Сімферополя продовжити нарахування індексації пенсії та виплату індексації в 2011 та наступні роки адміністративний позов залишити без задоволення.
Постанова набирає законну силу з моменту проголошення.
Постанова може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання постанови в повному обсязі.
Повний текст судового рішення виготовлений 19 квітня 2013 р.
Головуючий суддя підпис О.В.Дугаренко
Судді підпис Т.В. Дадінська
підпис О.І. Мунтян
З оригіналом згідно
Головуючий суддя О.В.Дугаренко