Справа: № 2а-1035/11/2670 Головуючий у 1-й інстанції: Федорчук А. Б. Суддя-доповідач: Вівдиченко Т.Р.
Іменем України
20 березня 2013 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого-судді: Вівдиченко Т.Р.
Суддів: Федотова І. В.
Федорової Г.Г.
За участю секретаря: Вилущак Н. І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційними скаргами Київської міської ради та Товариства з обмеженою відповідальністю «Коніка» на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 28 липня 2011 року у справі за адміністративним позовом Заступника прокурора міста Києва в інтересах держави в особі Державного комітету України із земельних ресурсів, Міністерства культури та туризму України до Київської міської ради, треті особи: Товариство з обмеженою відповідальністю «Коніка», Київський національний університет театру, кіно і телебачення імені Карпенка-Карого про визнання протиправним та скасування рішення № 1612/4445 від 27.12.2007 року,
Заступник прокурора міста Києва в інтересах держави в особі Державного комітету України із земельних ресурсів, Міністерства культури та туризму України звернувся до суду з позовом до Київської міської ради, треті особи: Товариство з обмеженою відповідальністю «Коніка», Київський національний університет театру, кіно і телебачення імені Карпенка-Карого про визнання протиправним та скасування рішення № 1612/4445 від 27.12.2007 року «Про передачу Товариству з обмеженою відповідальністю «Коніка» земельної ділянки для будівництва, експлуатації та обслуговування навчальних аудиторій, театру-студії та офісно-житлового комплексу з приміщеннями торгівельно-розважального, готельного, спортивно-оздоровчого, побутово-громадського призначення, закладами громадського харчування та паркінгом на вул. Ярославів Вал, 40 у Шевченківському районі м. Києва».
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 28 липня 2011 року адміністративний позов задоволено.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, відповідач - Київська міська рада та третя особа - Товариство з обмеженою відповідальністю «Коніка» звернулись з апеляційними скаргами, просять постанову суду першої інстанції скасувати, прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог.
Заслухавши в судовому засіданні суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційних скарг, колегія суддів вважає, що апеляційні скарги задоволенню не підлягають, з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, 12.07.2004 року між Київським національним університетом театру, кіно і телебачення імені Карпенка-Карого (Замовник) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Коніка» (Інвестор) було укладено Інвестиційний договір №1 щодо будівництва учбового корпусу на Львівській площі у м. Києві по вул. Ярославів Вал, 40 ( далі - Інвестиційний договір).
У відповідності до умов Інвестиційного договору Товариство з обмеженою відповідальністю «Коніка» зобов'язувалося збудувати багатофункціональний комплекс будівель і споруд з обов'язковим будівництвом учбового корпусу, який мав бути переданий у власність Університету.
Відповідно до п. 3.1 Інвестиційного договору, замовник зобов'язується протягом 14 (чотирнадцяти) робочих днів з моменту набуття цим Договором чинності передати Інвестору на підставі відповідного акту приймання-передачі право на участь в Інвестиційному Проекті, в тому числі право на користування Земельною Ділянкою, всі функції Замовника, необхідні для здійснення Інвестиційного Проекту, Існуючу Проектно-Кошторисну Документацію та Робочу Документацію, будівельний майданчик та документи про право користування Земельною Ділянкою.
Згідно п. 2.1 вищезазначеного Договору, передача Інвестору Земельної Ділянки для здійснення Інвестиційного Проект не припиняє право Замовника на користування Земельною Ділянкою.
Київською міською радою 27.12.2007 року було винесено Рішення №1612/4445 «Про передачу Товариству з обмеженою відповідальністю «Коніка» земельної ділянки для будівництва, експлуатації та обслуговування навчальних аудиторій, театру-студії та офісно-житлового комплексу з приміщеннями торгівельно-розважального, готельного, спортивно-оздоровчого, побутово-громадського призначення, закладами громадського харчування та паркінгом на вул. Ярославів Вал, 40 у Шевченківському районі м. Києва».
Прокуратурою міста Києва 16.11.2010 року винесено протест №04/4-636-вих-10 на рішення Київської міської ради від 27.12.2007 року 1612/4445 «Про передачу Товариству з обмеженою відповідальністю «Коніка» земельної ділянки для будівництва, експлуатації та обслуговування навчальних аудиторій, театру-студії та офісно-житлового комплексу з приміщеннями торгівельно-розважального, готельного, спортивно-оздоровчого, побутово-громадського призначення, закладами громадського харчування та паркінгом на вул. Ярославів Вал, 40 у Шевченківському районі м. Києва».
Київською міською радою направлено на адресу прокуратури міста Києва лист від 29.12.2010 р. за №29/281-1536, в якому повідомлялося, що протест Прокурора міста Києва від 16.11.2010 р. відхилено Постійною комісією з питань земельних відносин.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Згідно ч. 1 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, ділянку соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.
Частиною 5 статті 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 29 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить управління в межах, визначених радою, майном, що належить до комунальної власності відповідних територіальних громад.
Статтею 93 Земельного кодексу України визначено, що право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Земельні ділянки можуть передаватися в оренду громадянам та юридичним особам України, іноземним громадянам і особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним об'єднанням і організаціям, а також іноземним державам. Не підлягають передачі в оренду земельні ділянки, штучно створені у межах прибережної захисної смути чи смуги відведення, на землях лісогосподарського призначення та природно-заповідного фонду, що перебувають у прибережній захисній смузі водних об'єктів, або на земельних ділянках дна водних об'єктів. Оренда земельної ділянки може бути короткостроковою - не більше 5 років та довгостроковою - не більше 50 років. Право оренди земельної ділянки може відчужуватися, у тому числі продаватися на земельних торгах, а також передаватися у заставу, спадщину, вноситися до статутного капіталу власником земельної ділянки - на строк до 50 років, крім випадків, визначених законом. Орендована земельна ділянка або її частина може за згодою орендодавця передаватись орендарем у володіння та користування іншій особі (суборенда). Орендодавцями земельних ділянок є їх власники або уповноважені ними особи.
Відповідно до ч. 8 ст. 118 Земельного кодексу України, розроблений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки подається Комісії з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою (далі - Комісія). Комісія протягом трьох тижнів з дня одержання проекту надає відповідному органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування свій висновок щодо погодження проекту або відмови у його погодженні. У разі відмови у погодженні проект повертається заявнику у зазначений у цій частині строк. Підставою відмови у погодженні проекту може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів. У разі якщо проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки підлягає обов'язковій державній експертизі землевпорядної документації, погоджений проект подається Комісією до відповідного органу земельних ресурсів для здійснення такої експертизи.
Згідно ст. 124 вищезазначеного Кодексу, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. Набуття права оренди земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється виключно на аукціонах, крім земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти нерухомого майна, які перебувають у власності громадян і юридичних осіб і в яких відсутні акції (частки, паї), що належать державі. Не допускається проведення аукціонів щодо ділянок, які (або будівлі на яких) орендують бюджетні установи, музеї, підприємства і громадські організації у сферах культури і мистецтв (у тому числі національні творчі спілки та їх члени (під творчі майстерні). Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем. Передача в оренду земельних ділянок громадянам і юридичним особам із зміною їх цільового призначення та із земель запасу під забудову здійснюється за проектами відведення в порядку, встановленому статтями 118, 123 цього Кодексу.
Статтею 3 Закону України «Про охорону культурної спадщини» визначено, що державне управління у сфері охорони культурної спадщини покладається на Кабінет Міністрів України, спеціально уповноважені органи охорони культурної спадщини.
Відповідно до п. 7 Постанови Кабінету міністрів України «Про затвердження Порядку визначення меж та режимів використання історичних ареалів населених місць, обмеження господарської діяльності на території історичних ареалів населених місць» від 13.03.2002 р. №318, збереження традиційного характеру середовища історичних ареалів, охорона і раціональне використання розташованих в їх межах нерухомих об'єктів культурної спадщини, збереження її містоформуючої ролі є пріоритетним напрямом містобудівної діяльності в межах історичних ареалів.
Згідно п. 8 вищезазначеної Постанови, опрацюванню проектної документації на будівництво, реконструкцію будівель і споруд у межах історичних ареалів повинно передувати розроблення історико-містобудівних обґрунтувань.
Як визначено статтею 7 Закону України «Про охорону культурної спадщини», для розгляду наукових рекомендацій та пропозицій щодо розроблення основних напрямів розвитку охорони культурної спадщини, обговорення найважливіших програм, проектів з питань охорони культурної спадщини центральний орган виконавчої влади у сфері охорони культурної спадщини, орган охорони культурної спадщини Ради міністрів Автономної Республіки Крим створюють науково-методичні ради з провідних учених і висококваліфікованих фахівців-практиків. Склад науково-методичних рад і положення про них затверджуються відповідно центральним органом виконавчої влади у сфері охорони культурної спадщини та органом охорони культурної спадщини Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Витрати на роботу цих рад здійснюються зазначеними органами охорони культурної спадщини.
Відповідно до ч. 1 ст. 24 Закону України «Про оренду землі», орендодавець має право вимагати від орендаря використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з договором оренди.
Частиною 10 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997року № 280/97-ВР визначено, що Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
Як встановлено судом, в матеріалах справи містяться Рішення виконавчого комітету Київської Ради депутатів трудящих від 19.12.1973 року № 2048 «Про відведення земельної ділянки Міністерству культури УРСР під будівництво учбового корпусу Київського інституту театра і мистецтва ім. Карпенка-Карого» та від 18.04.1977 року № 559/19 «Про додаткове відведення земельної ділянки Міністерству культури УРСР та Українському республіканському управлінню держтрудощадкас на Львівській площі», які підтверджують, що земельна ділянка в розмірі 0,06 га та 0,65 га на Львівській площі була відведена Міністерству культури УРСР та під будівництво учбового корпусу Київського інституту театра і мистецтва ім. Карпенка-Карого.
Також, в матеріалах справи міститься проект землеустрою щодо відведення ТОВ «Коніка» земельної ділянки загальною площею 0,66 га для будівництва, експлуатації та обслуговування навчальних аудиторій, театру-студії та офісно-житлового комплексу з приміщеннями торгівельно-розважального, готельного, спортивно-оздоровчого, побутово-громадського призначення, закладами громадського харчування та паркінгом по вул. Ярославів Вал, 40 у Шевченківському районі м. Києва.
Між тим, в матеріалах проектної документації міститься Висновок Київської міської санітарно-епідеміологічної станції №2424 від 30.11.2007 року, в якому зазначено, що земельна ділянка по вул. Ярославів Вал, 40 в Шевченківському районі міста Києва придатна для будівництва та експлуатації та обслуговування навчальних аудиторій, театру-студії та офісного комплексу з приміщеннями торгівельно-розважального, спортивно-оздоровчого, побутово-громадського призначення, закладами громадського харчування та паркінгом. Проте, непридатна для будівництва житлових та готельних приміщень, так як згідно ДБН В.2.2-15-2005 «Житлові будинки. Основні положення» не передбачено будівництво житлових будинків з учбовими аудиторіями, театральними-студіями.
Згідно рішення виконавчого комітету Київської міської ради народних депутатів від 16.07.1979 №920 «Про уточнення меж історико-культурних заповідників і зон охорони пам'яток історії та культури в місті Києві» із змінами, внесеними розпорядженням Київської міської ради від 17.05.2002 р. №979, відведена земельна ділянка відноситься до архітектурної охоронної зони.
Також, в матеріалах проектної документації міститься лист від 24.10.2007року №22-2653/35 Державної служби з питань національної культурної спадщини, в якому зазначено, що Державна служба з питань національної культурної спадщини погоджує ТОВ «Коніка» проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки по вул. Ярославів Вал, 40 в Шевченківському районі м. Києва, проте також зазначено, що вказана земельна ділянка розташована в охоронній зоні комплексу споруд Софіївського собору, в межах Державного історико-архітектурного заповідника «Стародавній Київ» на території пам'ятки археології національного значення «Культурний шар города Ярослава», що відповідно до постанови КМУ від 27.12.2001 року №1761 «Про занесення пам'яток історії, монументального мистецтва та археології національного значення до Державного реєстру нерухомих пам'яток України» є нерухомою пам'яткою України.
Судом встановлено, що Київський національний університет театру, кіно і телебачення імені Карпенка-Карого 08.07.2010 року звернувся до Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради з листом №705-01 стосовно дострокового розірвання договору оренди спірної земельної ділянки.
Однак, листом від 02.08.2010 року №05-532/22940 Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради відмовило Університету в розірванні договору оренди, мотивуючи це тим, що Київська міська рада не приймала рішення про розірвання вищезазначеного договору оренди, TOB «Коніка» не зверталося з відповідним клопотанням, відсутнє рішення суду з даного питання.
Колегія суддів апеляційної інстанції при оцінюванні рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень дотримується вимог частини 3 статті 2 КАС України, відповідно до якої, у справах про оскарження рішень суб'єктів владних повноважень суди повинні перевіряти чи прийняті такі рішення на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Аналізуючи вищенаведені обставини справи та норми чинного законодавства, колегія суддів вважає вірним висновок суду першої інстанції про те, що рішення Київської міської ради № 1612/4445 від 27.12.2007 року «Про передачу Товариству з обмеженою відповідальністю «Коніка» земельної ділянки для будівництва, експлуатації та обслуговування навчальних аудиторій, театру-студії та офісно-житлового комплексу з приміщеннями торгівельно-розважального, готельного, спортивно-оздоровчого, побутово-громадського призначення, закладами громадського харчування та паркінгом на вул. Ярославів Вал, 40 у Шевченківському районі м. Києва» підлягає скасуванню.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову (ч. 2 ст. 71 КАС України).
При цьому, доводи апеляційних скарг не спростовують висновків суду першої інстанції та не знайшли свого належного підтвердження в суді апеляційної інстанції.
Відповідно до ст. 159 КАС України, обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин у адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
З підстав вищенаведеного, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку та прийняв рішення, з дотриманням норм матеріального і процесуального права, а тому підстав для його скасування не вбачається.
Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. ст. 160, 167, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд, -
Апеляційні скарги Київської міської ради та Товариства з обмеженою відповідальністю «Коніка» залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 28 липня 2011 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складення в повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя: Т.Р. Вівдиченко
Судді: І. В. Федотов
Г.Г. Федорова
Повний текст ухвали виготовлено 26.03. 2013 року
.
Головуючий суддя Вівдиченко Т.Р.
Судді: Федорова Г. Г.
Федотов І.В.