Постанова від 24.04.2013 по справі 827/472/13-а

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ
ПОСТАНОВА

Іменем України

24 квітня 2013 рокуСправа №827/472/13-а

Суддя Окружного адміністративного суду міста Севастополя Майсак О.І.,

при секретарі Веселовій О.Ф.,

за участю: представника позивача Рябіченко Є.С. (довіреність № б/н від 08.02.2013 року); представників відповідача Ксенза О.М. (довіреність № 7/27-11 від 08.01.2013 року); Ольжича О.О. (довіреність № 553/9/10-0 від 08.02.2013 року);

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Крим-Петрол» до Державної податкової інспекції у Балаклавському районі м. Севастополя Державної податкової служби про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень № 0002831500 від 14.11.2012 року та № 0002841500 від 14.11.2012 року,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Крим-Петрол» звернулось до Окружного адміністративного суду міста Севастополя з позовною заявою до Державної податкової інспекції у Балаклавському районі м. Севастополя Державної податкової служби про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень № 0002831500 від 14.11.2012 року та № 0002841500 від 14.11.2012 року. Вказує, що 12.06.2012 року ТОВ «Крим-Петрол» отримало податкові повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Балаклавському районі м. Севастополя ДПС України № 0002831500 від 14.11.2012 року на загальну суму 8 651,02 грн. та № 0002841500 від 14.11.2012 року на загальну суму 108 388,95 грн. Вважає, що вказані податкові повідомлення-рішення суперечать чинному законодавству України та підлягають скасуванню.

Просить визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення № 0002831500 від 14.11.2012 року та № 0002841500 від 14.11.2012 року.

Ухвалою від 18 лютого 2013 року відкрито провадження в адміністративній справі Ухвалою від 18 лютого 2013 року підготовче провадження було закінчено та справу призначено до судового розгляду.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала повністю, просила задовольнити. Вказує, що Державної податкової інспекції у Балаклавському районі м. Севастополя ДПС України № 0002831500 від 14.11.2012 року на загальну суму 8 651,02 грн. та № 0002841500 від 14.11.2012 року на загальну суму 108 388,95 грн. Вважає, що вказані податкові повідомлення-рішення суперечать чинному законодавству України та підлягають скасуванню.

У судовому засідання представники відповідача позовні вимоги не визнали повністю, просили у задоволенні позову відмовити. Обґрунтовують свої заперечення тим, що перевіркою було встановлено порушення з боку позивача вимог п. 287.3 ст. 287 Податкового кодексу України, у зв'язку з чим, ДПІ у Балаклавському районі м. Севастополя ДПС правомірно були прийняті до позивача спірні податкові повідомлення-рішення.

Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності. Окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, обласна рада, Київська або Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа, крім випадків, передбачених цим Кодексом, та крім справ з приводу їхніх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам на підставі пункту 2 статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України. Тому, з огляду на вказане, спір належить розглядати за правилами Кодексу адміністративного судочинства України.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено: 22.10.2012 року начальником Державної податкової інспекції у Балаклавському районі м. Севастополя Державної податкової служби було прийнято наказ № 387 «Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ «Крим-Петрол» (а.с.31).

06.11.2012 року співробітниками Державної податкової інспекції у Балаклавському районі м. Севастополя Державної податкової служби було проведено документальну позапланову невиїзну перевірку ТОВ «Крим-Петрол» з питання повноти і своєчасності внесення до бюджету орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності за квітень-червень 2012 року. За результатами перевірки було складено акт № 133/520/1500/33179645 від 06.11.2012 року (а.с.32-36). В результаті проведення перевірки було встановлено порушення з боку відповідача п. 287.3 ст. 287 Податкового кодексу України.

На підставі акту перевірку керівництвом ДПІ у Балаклавському районі м. Севастополя ДПС відносно ТОВ «Крим-Петрол» були прийняті податкові повідомлення-рішення № 0002831500 від 14.11.2012 року про зобов'язання сплатити штраф в розмірі 80651,02 грн. (а.с.37); № 0002841500 від 14.11.2012 року про зобов'язання сплатити штраф в розмірі 108 388,95 грн. (а.с.38).

30.11.2012 року за вих. № 80 ТОВ «Крим-Петрол» звернулось до начальника Державної податкової служби у м. Севастополі зі скаргою на податкові повідомлення-рішення ДПІ у Балаклавському районі м. Севастополя ДПС № 0002831500 від 14.11.2012 року, № 0002841500 від 14.11.2012 року, відповідно до якої просило визнати протиправними та скасувати вказані податкові повідомлення-рішення (а.с.39-41).

19.12.2012 року за вих. № 2923/10/10-225 Державна податкова служба у м. Севастополі направила на адресу ТОВ «Крим-Петрол» рішення про результати розгляду первинної скарги, відповідно до якого податкові повідомлення-рішення ДПІ у Балаклавському районі м. Севастополя ДПС № 0002831500 від 14.11.2012 року, № 0002841500 від 14.11.2012 року залишені без змін, а скарга - без задоволення (а.с.42-44).

24.12.2012 року за вих. № 87 ТОВ «Крим-Петрол» звернулось до голови Державної податкової служби України зі скаргою на податкові повідомлення-рішення ДПІ у Балаклавському районі м. Севастополя ДПС № 0002831500 від 14.11.2012 року, № 0002841500 від 14.11.2012 року, відповідно до якої просило визнати протиправними та скасувати вказані податкові повідомлення-рішення (а.с.45-47).

22.01.2013 року за вих. № 100/6/10-2215 Державна податкова служба України направила на адресу ТОВ «Крим-Петрол» рішення про результати розгляду повторної скарги, відповідно до якого податкові повідомлення-рішення ДПІ у Балаклавському районі м. Севастополя ДПС № 0002831500 від 14.11.2012 року, № 0002841500 від 14.11.2012 року залишені без змін, а скарга - без задоволення (а.с.48-49).

Відповідно до п.п.20.1.4 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VI (далі - Кодекс № 2755) органи державної податкової служби мають право проводити перевірки платників податків (крім Національного банку України) в порядку, встановленому цим Кодексом.

Згідно з п. 75.1 ст. 75 Кодексу № 2755 органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Камеральні та документальні перевірки проводяться органами державної податкової служби в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на органи державної податкової служби.

Підпунктом 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 Кодексу № 2755 передбачено, що документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, а також отриманих в установленому законодавством порядку органом державної податкової служби документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків. Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок. Документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи органу державної податкової служби і проводиться за наявності хоча б однієї з обставин, визначених цим Кодексом. Документальною виїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка.

Документальною невиїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться в приміщенні органу державної податкової служби.

Допуск посадових осіб органів податкової служби до проведення документальної позапланової виїзної перевірки здійснюється згідно із статтею 81 цього Кодексу. Документальна позапланова невиїзна перевірка здійснюється у порядку, передбаченому статтею 79 цього Кодексу (п. 78.5 ст. 78 Кодексу № 2775).

Відповідно до п.п. 79.1, 79.2 ст. 79 Кодексу № 2755 документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником органу державної податкової служби рішення про її проведення та за наявності обставин для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 цього Кодексу. Документальна невиїзна перевірка здійснюється на підставі зазначених у підпункті 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 цього Кодексу документів та даних, наданих платником податків у визначених цим Кодексом випадках, або отриманих в інший спосіб, передбачений законом. Документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами органу державної податкової служби виключно на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, оформленого наказом, та за умови надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення йому чи його уповноваженому представнику під розписку копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки. Виконання умов цієї статті надає посадовим особам органу державної податкової служби право розпочати проведення документальної невиїзної перевірки.

Присутність платників податків під час проведення документальних невиїзних перевірок не обов'язкова (п. 79.3 ст. 79 Кодексу № 2755).

Судом встановлено, що ДПІ у Балаклавському районі м. Севастополя ДПС на виконання вимог п. 79.2 ст. 79 Кодексу № 2755 на адресу позивача був надісланий 23.10.2012 року рекомендованим листом з повідомленням про вручення наказ ДПІ у Балаклавському районі м. Севастополі ДПС від 22.10.2012 року № 387.

Відповідно до п.п. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 Кодексу № 2755 плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Згідно з п.п. 41.1.1 п. 41.1 ст. 41 Кодексу № 2755 контролюючими органами є: органи державної податкової служби - щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, крім зазначених у підпункті 41.1.2 цього пункту, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби.

Пунктом 288.1 ст. 288 Кодексу № 2755 підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний орган державної податкової служби про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.

Платником орендної плати є орендар земельної ділянки (п.288.2 ст. 288 Кодексу № 2755).

Зі змісту акту перевірки № 133/520/1500/33179645 від 06.11.2012 року вбачається, що за договором оренди земельної ділянки, укладеного між Інкерманською міською Радою депутатів та ТОВ «Крим-Петрол» від 31.08.2007 року № 02/07-3 та договором оренди земельної ділянки, укладеного між Севастопольською міською Радою та ТОВ «Крим-Петрол» від 25.07.2008 року, позивач є платником орендної плати за землю.

Відповідно до п. 288.5 ст. 288 Кодексу № 2755 розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; не може перевищувати: а) для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки; б) для земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності та надані для будівництва та/або експлуатації аеродромів - чотирикратний розмір земельного податку, що встановлюється цим розділом; в) для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки; може бути більшою граничного розміру орендної плати, ніж зазначений у підпункті 288.5.2, у разі визначення орендаря на конкурентних засадах.

Згідно з п. 286.2 ст. 286 Кодексу № 2755 платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

Податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця (п. 287.3 ст. 287 Кодексу № 2755).

14.02.2012 року № 9005233655 ТОВ «Крим-Петрол» до ДПІ у Балаклавському районі м. Севастополя ДПС було подано податкову декларацію з орендної плати на землю на 2012 рік, відповідно до якої річне податкове зобов'язання з орендної плати на землю складало 1 211 531,89 грн., де щомісячний платіж: січень-листопад в розмірі 100 960,99 грн., а грудень - 100 961,00 грн. 04.05.2012 року № 9023817296 ТОВ «Крим-Петрол» до ДПІ у Балаклавському районі м. Севастополя ДПС було подано уточнюючу декларацію до декларації з орендної плати на землю на 2012 рік, відповідно до якої річне податкове зобов'язання з орендної плати за землю було збільшено з 1 211 531,89 грн. до 2 168 898,66 грн., де що місячний платіж був збільшений з 100 960,99 грн. до 180 741,56 грн.

14.02.2012 року № 9005138074 ТОВ «Крим-Петрол» до ДПІ у Балаклавському районі м. Севастополі було подано податкову декларацію з орендної плати на землю на 2012 рік, відповідно до якої річне податкове зобов'язання з орендної плати за землю складало 106 342,46 грн., де щомісячний платіж: січень - листопад 8 861,87 грн., а грудень - 8 861,89 грн.

04.05.2012 року № 9023814795 ТОВ «Крим-Петрол» до ДПІ у Балаклавському районі м. Севастополя було подано уточнюючу декларацію до декларації з орендної плати за землю на 2012 рік, відповідно до якої річне податкове зобов'язання з орендної плати за землю було збільшено з 106 342,46 грн. до 188 145,59 грн., де щомісячний платіж був збільшений з 8 861,87 грн. до 15 678,80 грн.

Перевіркою встановлено, що залишок грошового зобов'язання з орендної плати на земельні ділянки за податковою декларацією від 14.02.2012 року № 900513874 з урахуванням уточнюючої декларації від 04.05.2012 року № 9023814795 за квітень 2012 року у розмірі 11 897,47 грн., за строком сплати 30.05.2012 року погашено 13.09.2012 року, з порушенням встановленого строку на 106 календарних днів; узгоджене грошове зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки за травень 2012 року у розмірі 15 678,80 грн. за строком сплати 30.06.2012 року погашено 13.09.2012 року з порушенням встановленого строку на 75 календарних днів; узгоджене грошове зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки за червень 2012 року у розмірі 15 678,80 грн. за строком сплати 30.07.2012 року погашено 13.09.2012 року з порушенням строку на 45 календарних днів.

Перевіркою встановлено, що залишок грошового зобов'язання з орендної плати на земельні ділянки за податковою декларацією від 14.02.2012 року № 9005233655 з урахуванням уточнюючої декларації від 04.05.2012 року № 9023817269 за квітень 2012 року у розмірі 180 461,68 грн., за строком сплати 30.05.2012 року погашено 30.08.2012 року, з порушенням встановленого строку на 92 календарних дня; узгоджене грошове зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки за травень 2012 року у розмірі 180741,56 грн. за строком сплати 30.06.2012 року погашено 30.08.2012 року з порушенням встановленого строку на 61 календарний день; узгоджене грошове зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки за червень 2012 року у розмірі 180741,56 грн. за строком сплати 30.07.2012 року погашено 30.08.2012 року з порушенням строку на 31 календарний день.

Відповідно до п. 126.ч ст. 126 Кодексу № 2755 у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання та/або авансових внесків з податку на прибуток підприємств протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.

З урахуванням викладеного судом робиться висновок, що позивачем було порушено вимоги п. 287.3 ст. 287 Кодексу № 2755, що виразилось у затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання у загальному розмірі 43 255,07 грн. та 541 944,80 грн., у зв'язку з чим ДПІ у Балаклавському районі м. Севастополя ДПС цілком правомірно було прийнято спірні податкові повідомлення-рішення.

Зокрема, суд зазначає, що ТОВ «Крим-Петрол» зверталось до ДПІ у Балаклавському районі м. Севастополя ДПС з листами № 23 від 25.05.2012 року та № 45 від 16.08.2012 року (а.с.50, 51) з проханням посприяти у рішенні питання сплати орендної плати за землю з підстав того, що згідно постанови ДВС Головного управління юстиції в м. Севастополі б/н від 10.04.2012 року накладено арешт на грошові кошти позивача, які знаходяться на його рахунках у розмірі 8 101 138,73 грн., у зв'язку з чим ТОВ «Крим-Петрол» немає можливості самостійно сплачувати орендну плату за земельні ділянки. Вирішення питання щодо прийняття сплати оренди за земельну ділянку замість користувача іншої особою не знаходиться в компетенції відповідача та такий порядок не передбачено Податковим кодексом України. Зокрема, ТОВ «Елефтерія» та «Стабил» не є податковими агентами позивача.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

З урахуванням викладеного суд дійшов до висновку, що податкові повідомлення-рішення № 0002831500 від 14.11.2012 року та № 0002841500 від 14.11.2012 року прийняті відповідачем у відповідності до норм діючого законодавства, а тому скасуванню не підлягають.

Постанова складена та підписана 29 квітня 2013 року.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подання апеляційної скарги. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова набирає законної сили у порядку та строки передбачені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя О.І. Майсак