79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
15.07.11 Справа№ 4/70
За позовом: Малехівської сільської ради, с.Малехів
до відповідача-1: Жовківської районної державної адміністрації, м. Жовква
відповідача-2: ТзОВ «Карпати-Логістик», с.Малехів
третя особа-1, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів: Управління державного комітету земельних ресурсів у Жовківському районі, м.Жовква
третя особа-2, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів: Львівська регіональна філія Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру», м.Львів
за участі : Прокуратура Львівської області, м.Львів
про: визнання недійсними Розпорядженнь Голови Жовківської районної державної адміністрації та договорів оренди і купівлі - продажу земельної ділянки від 21.12.2007р. та 20.08.2008р.
Суддя У.І.Ділай
Представники
Від прокуратури: Заяць І.Є. -прокурор
Від позивача:Сеньковський В.В.- сільський голова, Остапчук М.Л. -секретар сільської ради, Михайлюк Р.М.- представник, Козак В.І. -представник, Гандяк П.В.- представник
Від відповідача-1: Бакум О.Є. -представник (Довіреність № 02-34/589 від 01.04.2011р.)
Від відповідача-2: Альховський В.А. -представник, Марусяк О.Т. -представник, Петьовка І.В. -представник , Пласконь О.П.- представник
Від третьої особи-1: не з'явився
Від третьої особи-2: Туровський А.В. -ю/к (Довіреність 1045 від 30.03.2011р.)
Представникам сторін роз"яснено права і обов"язки передбачені ст.ст.20, 22 ГПК України. Клопотання про технічну фіксацію судового процесу від сторін не надходило.
Розглядається справа за позовом Малехівської сільської ради, с.Малехів до відповідачів -Жовківської районної державної адміністрації, м. Жовква та ТзОВ «Карпати-Логістик»( правонаступник ВАТ "Львівоблплодоовоч"), с.Малехів, за участю третіх осіб -Управління державного комітету земельних ресурсів у Жовківському районі, м.Жовква та Львівська регіональна філія Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру», м.Львів, за участю Прокуратури Львівської області, м.Львів про визнання недійсними з моменту винесення Розпорядження голови Жовківської районної державної адміністрації Львівської області №1037 від 21.12.07р., №1040 від 21.12.07р., №649 від 20.08.08р., визнання недійсними з моменту укладення договору оренди №3626 від 25.12.07р. земельної ділянки та договору купівлі-продажу від 20.08.08р. земельної ділянки площею 12,0195 га. за адресою : Львівська область, Жовківський район, с. Малехів, вул. Нова, 20А, кадастровий номер № 4622785700:06:000:006.
З підстав викладених в ухвалах суду розгляд матеріалів справи неодноразово відкладався. Ухвалою суду від 29.06.11р. , за клопотанням сторін продовжено строк вирішення спору в порядку ст.69 ГПК України.
В судовому засіданні представник позивача заявлені у позовній заяві вимоги підтримав.
Представники відповідачів проти позову заперечили, вказавши, що висновком експертизи, а також наявними в матеріалах справи доказами підтверджується, що спірна земельна ділянка на момент укладення договору купівлі-продажу перебувала за межами с.Малехів.
Прокурор в судовому засіданні підтримав позовні вимоги.
Представник третьої особи -1 в судове засідання 15.07.11р. не з"явився. В судовому засіданні 29.06.11р. представник третьої особи- 1 заперечив проти позовних вимог сільської ради, вказавши , що згідно даних земельного кадастру спірна земельна ділянка на момент укладення договору оренди та договору купівлі-продажу перебувала за межами населеного пункту, межі земельної ділянки погоджено у встановленому законом порядку. На підтвердження вказаного надав суду оригінал технічної документації по інвентаризації спірної земельної ділянки.
Представник третьої особи-2 проти позовних вимог заперечив.
Судом встановлено:
Як зазначено у позовній заяві, на підставі розпоряджень голови Жовківської районної адміністрації Львівської області № 1037 від 21.12.07 р. "Про затвердження технічної документації з нормативно-грошової оцінки земельної ділянки", № 1040 від 21.12.07р. "Про затвердження технічної документації" заступником голови адміністрації Козаком М.М. було підписано з ВАТ "Львівоблплодоовоч" ( правонаступником якого є ТзОВ "Карпати-логістик") Договір оренди № 3626 від 25.12.07р. земельної ділянки площею 12,0195 га, що знаходиться за адресою : Львівська область, Жовківський район, с. Малехів, вул. Нова, 20А, кадастровий номер № 4622785700:06:000:006, який був посвідчений приватним нотаріусом Жовківського районного нотаріального округу ОСОБА_14
Після укладення Договору оренди № 3626 від 25.12.07р. ВАТ "Львівоблплодоовоч" звернулося до Жовківської районної адміністрації Львівської області з заявою від 09.04.08 р. №73 про викуп орендованої земельної ділянки.
На підставі розпорядження голови Жовківської районної адміністрації Львівської області № 649 від 20.08.08р. "Про продаж земельної ділянки несільськогосподарського призначення для обслуговування адміністративних, виробничих та складських приміщень ВАТ "Львівоблплодоовоч" на території Малехівської сільської ради", заступником голови адміністрації Козаком М.М. було підписано з ВАТ " Львівоблплодоовоч" Договір купівлі- продажу від 20.08.08р. земельної ділянки площею 12,0195 га. за адресою : Львівська область, Жовківський район, с. Малехів, вул. Нова, 20А, кадастровий номер № 4622785700:06:000:006, який посвідчений приватним нотаріусом Жовківського районного нотаріального округу ОСОБА_14
Малехівська сільська рада вважає, що так як на момент укладення Договору оренди № 3626 від 25.12.07р., та Договору купівлі -продажу від 20.08.08р на території Малехівської сільської не існувало чіткого юридичного дійсного розмежування земель державної та комунальної власності яке б давало право Жовківській райдержадміністрації як суб'єкту права державної власності на землю розпоряджатися спірною земельною ділянкою, то ці договори є незаконними, та такими що підлягають скасуванню в судовому порядку.
Як вказано в позовній заяві при вчиненні дій з розпорядження спірною земельною ділянкою Жовківська районна державна адміністрація Львівської області виходила з того, що ця земля згідно Довідки № 1396 від 24.07.2007 р. Жовківського районного відділу земельних ресурсів, та у відповідності з ст.ст. 83, 84 п. 12 Перехідних положень Земельного кодексу України є об'єктом державної власності, так як вона знаходиться на території Малехівської сільської ради, але за межами населеного пункту с. Малехів.
Таке твердження, як вказує позивач, не ґрунтується на законі та не відповідає обставинам справи. Малехівська сільська рада як окрема адміністративно-територіальна одиниця була створена Ухвалою ХІ-I сесії 1-го демократичного скликання Львівської обласної ради № 259 від 21.12.92 р.
Межі території Малехівської сільської ради, як окремого адміністративно-територіального утворення зазначені тільки в Проекті формування території і встановлення меж Малехівської сільської ради, виготовленого в 1994 р. Львівською філією інституту землеустрою.
Цей Проект не розглядався та не погоджувався на сесії Львівської обласної ради, як того вимагав п. 9) ч. 2, ч. 4 ст. 52 Закону України " Про місцеві Ради народних депутатів та місцеве і регіональне самоврядування " N 533-ХІІ від 07.12.90р.
Так як Проект формування території і встановлення меж Малехівської сільської ради окрім інформації про її зовнішні межі як окремої адміністративно-територіальної одиниці, містив інформацію про встановлення меж населеного пункту с. Малехів, то він повинен був погоджуватись окрім Львівської обласної ради ще й Жовківською районною радою народних депутатів, цього не було зроблено.
Проект формування території і встановлення меж Малехівської сільської ради містив іформацію про віднесення земель до певних категорій, інформацію про розмежування земель за категоріями передбаченими ч. 1 ст. 2 Земельного кодексу України N 561-XII від 18.12.90 р.
Згідно з ч. 4 ст. 2 Земельного кодексу України N 561-XII від 18.12.90 р. питання віднесення земель до певних категорій і переведення їх з однієї категорії в іншу провадився органами, які приймають рішення про "передачу цих земель у власність або надання в оренду, а це значить що крім перерахованих вище Львівської обласної ради, Жовківської районної ради, Проект формування території і встановлення меж в тому вигляді в якому він був створений мала б також погоджувати і Малехівська сільська рада.
Таким чином Довідка № 1396 від 24.07.07 р. Жовківського районного відділу земельних ресурсів яка ґрунтується на Проекті формування території і встановлення меж Малехівської сільської ради 1994 року не відповідає дійсності, твердження Жовківської районної державної адміністрації Львівської області про те що спірна земельна ділянка перебуває в державній власності є безпідставним, а всі дії Жовківської райдержадміністрації з розпорядження цією землею є незаконними.
Фактичне розташування земельної ділянки що перебувала в користуванні ВАТ "Львівоблплодоовоч" є в самому центрі населеного пункту с.Малехів та охоплюється встановленою в проекті межею населеного пункту, а те що ця земельна ділянка була віднесена до земель промисловості не означає що вона не могла перебувати в межах населеного пункту. Крім цього, юридична адреса ВАТ " Львівоблплодоовоч " до 2002 року була -м. Львів, вул. Б.Хмельницького, 294, і тільки після прийняття рішення ІІ-Ї сесії ІІІ-го демократичного скликання Малехівської сільської ради № 8 від 07.08.98р., рішення 19-ої сесії ІІІ-го демократичного скликання Жовківської районної ради № 21 від 07.08.01 р., листа Львівської обласної ради № 167/2 від 07.03.02р., ВАТ " Львівоблплодоовоч " змінило свою юридичну адресу на с. Малехів, вул. Нова, 20а.
Враховуючи вищенаведене держава в особі Жовківської райдержадміністрації для того щоб укласти договори оренди та договори купівлі-продажу, які є предметом спору, зобов'язана була як і інші суб'єкти оформити згідно закону державний акт на право державної власності на земельну ділянку, а також провести його державну реєстрацію, чого не було зроблено.
Окрім того , позивач зазначає , що в 2004 році ВАТ " Львівоблплодоовоч" продало частину своїх приміщень ЗАТ " Львівська кондитерська фірма " Світоч ", а разом з цим до останнього перейшло право користування частиною земельної ділянки розміром 7,1385 га. Таким чином розмір земельної ділянки що перебувала в користуванні ВАТ " Львівоблплодоовоч " згідно Державного акту на право користування землею Б№040631 виданого 1979р. зменшився з 21,8 га., до 12,0195 га.
Після проведення робіт з інвентаризації земельної ділянки ЗАТ " Львівська кондитерська фірма "Світоч " викупило свою частину земельної ділянки, уклавши з Малехівською сільською радою нотаріально посвідчений Договір купівлі - продажу № 899 від 04.08.04р.
Позивач стверджує, що договір оренди № 3626 від 25.12.07р., та Договір купівлі - продажу від 20.08.08р. є по своїй суті багатосторонніми а точніше трьохсторонніми договорами, які передбачають після їх підписання та вступу в юридичну силу настання прав і обов'язків для трьох сторін цих договорів,
Ст. 10 Договору оренди № 3626 від 25.12.07 р., і ст. 2.3 Договору купівлі -продажу від 20.08.08 р. передбачено, що ВАТ " Львівоблплодоовоч " зобов'язаний сплачувати орендну плату по першому договору і вартість придбаної земельної ділянки по другому договору не на розрахунковий рахунок Жовківської районної державної адміністрації Львівської області як орендодавця і продавця, а на розрахунковий рахунок Малехівської сільської ради.
Всупереч трьохсторонньому характеру вищезазначені договори підписані тільки двома сторонами - Жовківською районною державною адміністрацією Львівської області і ВАТ " Львівоблплодоовоч ".
Малехівська сілька рада не підписувала і не мала наміру підписувати зазначених договорів в якості третьої сторони, тому що вважала і вважає їх незаконними, і такими що посягають на право комунальної власності на спірну земельну ділянку, яка є предметом цих договорів, а також не давала нікому права виступати від її імені, та використовувати без згоди розрахунковий рахунок для легалізації зазначених угод.
Відповідач-1 проти позовних вимог заперечив з підстав викладених у відзиві , вважає позовні вимоги позивача безпідставними, необгрунтованими і такими , що не підлягають задоволенню з наступних підстав:
відповідно до Державного акту на право користування землею у користуванні ВАТ «Львівоблплодоовоч», як правонаступника, перебувало 28,1 га землі. У зв"язку з відчуженням частини будівель ЗАТ «Львівська кондитерська фірма»Світоч»та ТзОВ «Прем»єр Логістика»до них перейшло право користування частиною земельної ділянки для їх обслуговування, а відповідно площа землекористування ВАТ «Львівоблплодоовоч»зменшилась до 12,0195га.
Відповідно довідки Жовківського районного відділу земельних ресурсів від 15.08.2006р.№ 963 земельна ділянка для обслуговування адміністративних, виробничих та складських приміщень ВАТ «Львівоблплодоовоч», площею 12,0195 га знаходиться на території Малехівської сільської ради. Тобто, окремої земельної ділянки, яка б мала рекреаційне чи інше призначення у користуванні ВАТ «Львівоблплодоовоч»на території Малехівської сільської ради не було.
Одночасно відповідач-1 зазначає, що на клопотання Малехівської сільської ради розглядалась можливість вилучення із користування ВАТ«Львівоблплодоовоч»частини земельної ділянки для облаштування спортивного майданчика. Акт погодження місця розташування земельної ділянки із висновками відповідних служб району був погоджений районною державною адміністрацією. Однак, користувач земельної ділянки не дав згоди на вилучення земельної ділянки площею 0,96га. Зазначений спір був предметом розгляду господарського суду Львівської області, який відмовив Малехівській сільській раді у задоволенні позовних вимог ( справа № 1/821-20/325).
Технічна документації щодо інвентаризації земельної ділянки ВАТ «Львівоблплодоовоч»для заключення договору оренди, визначення нормативної грошової оцінки земельної ділянки, звіт про експертну грошову оцінку вартості земельної ділянки, яка знаходиться в користуванні ВАТ «Львівоблплодоовоч»пройшли державну експертизу землевпорядної документації про що є відповідні позитивні висновки.
Відповідно до п.12 Перехідних положень Земельного кодексу України до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями за межами населених пунктів здійснюють відповідні органи виконавчої влади ( районні державні адміністрації).
Районна державна адміністрація при наданні у користування та продажі земельної ділянки площею 12,0195га ВАТ «Львівоблплодоовоч»діяла у межах компетенції та у спосіб, визначений Конституцією та законами України.
Відповідач-2 проти позовних вимог зеперечив вказуючи, що на момент укладення вказаних вище договорів земельна ділянка, загальною площею 12,0195 га, що знаходиться за адресою: Львівська область, Жовківський район, с. Малехів вул. Нова, 20а перебувала у постійному оплатному користуванні ВАТ "Львівоблплодоовоч» та знаходилась за межами населеного пункту с. Малехів, що підтверджується Довідкою Жовківського районного відділу земельних ресурсів від 24.07.2007р. № 1396 та Довідкою Малехівської сільської ради від 04.08.2005р. № 224. Відповідно до ч.2 ст.83 Земельного кодексу України, у комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земель державної та приватної власності, а також земельні ділянки за їх межами, на яких розташовані об'єкти комунальної власності.
Відповідно до ч.1 ст.84 Земельного кодексу України, у державній власності
перебувають усі землі України, крім земель комунальної та приватної власності.
Згідно з ч.2 вказаної статті, право державної власності на землю набувається і реалізується державою в особі Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної еспубліки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських, районних державних цміністрацій, державних органів приватизації відповідно до закону.
Таким чином, оскільки вказана вище земельна ділянка на момент укладення оспорюваних договорів оренди та купівлі-продажу знаходилась за межами населеного пункту, то відповідно до зазначених правових норм, вона перебувала у державній власності і Жовківська райдержадміністрація мала беззаперечне право розпоряджатися нею .
Не відповідають дійсності твердження Позивача про те, що Довідка № 1396 від 4.07.2007р. Жовківського районного відділу земельних ресурсів, в якій вказується, що спірна земельна ділянка знаходиться за межами населеного пункту, є недійсною, оскільки грунтується на Проекті формування території і встановлення меж Малехівської сільської ади 1994р. який, як стверджує Позивач, не був належним чином погоджений.
Довідка № 1396 від 24.07.2007 року видана Жовківським районним відділом земельних ресурсів як органом державної влади, в межах наданих йому повноважень відповідно до закону є чинною і дійсною доки її не скасує сам Жовківський районний відділ земельних ресурсів або її недійсність буде визнано в судовому порядку.
Позивач у своїй Довідці від 04.08.2005р. № 224 чітко зазначив, що згідно існуючого генерального плану села Малехова земельна ділянка ВАТ «Львівоблплодоовоч»знаходиться за межами населеного пункту.
Позивач також замовчує і не вказує у позовній заяві на існуючий Генеральний план села Малехова, а натомість посилається на Проект формування території і встановлення меж Малехівської сільської ради 1994 року, який на його думку не був належним чином погоджений.
У довідці Малехівської сільської ради чітко вказано на існуючий генеральний план с. Мелехова і, що спірна земельна ділянка знаходиться за межами населеного пункту, а отже перебувала у розпорядженні Жовківської райдержадміністрації.
Згідно з статтею 173 Земельного кодексу України межа району, села, селища, міста; району у місті - це умовна замкнена лінія на поверхні землі, що відокремлює територію району, села, селища, міст, району у місті від інших територій. Межі району, села, селища, міста, району у місті встановлюються і змінюються за проектами землеустрою, які розробляються відповідно до техніко-економічного обгрунтування їх розвитку, генеральних планів населених пунктів. Включення земельних ділянок у межі району, села, селища, міста, району у місті не тягне за собою припинення права власності і права користування цими ділянками, якщо не буде проведено їх вилучення (викуп) відповідно до цього Кодексу.
Відповідно до ч. 1 ст. 176 Земельного кодексу України межі адміністративно-територіальних утворень посвідчуються державним актом України.
Згідно з пунктом 12 розділу X Перехідних положень Кодексу (2768-14) до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, та земель, на яких розташовані державні, в тому числі казенні, підприємства, господарські товариства, у статутних фондах яких державі належать частки (акції, паї), здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів-відповідні органи виконавчої влади.
Згідно з пунктом "б" та "г" частини 1 статті 20 Закону України "Про землеустрій" землеустрій проводиться в обов'язковому порядку на землях усіх категорій незалежно від форми власності в разі встановлення та зміни меж об'єктів землеустрою, встановлення в натурі (на місцевості) меж земель, обмежених у використанні і обмежених (обтяжених) правами інших осіб (земельні сервітути).
З аналізу наведених нормативних актів випливає, що надання у власність чи користування земельних ділянок сільськими, селищними, міськими радами до встановлення меж села, селища, міста, району у місті у натурі на місцевості є порушенням земельного законодавства, а право розпоряджатися зазначеними земельними ділянками належить відповідним органам виконавчої влади, до яких і належать районні державні адміністрації.
Як на підставу для визнання недійсними вказаних вище договір Позивач також вказує у позовній заяві на зміну у 2002 році юридичної адреси ВАТ «Львівоблплодоовоч», що на думку Позивача повинно було б призвести до внесення змін у Проект формування території і встановлення меж Малехівської сільської ради 1994 року.
Зміна юридичної адреси Відповідачем, жодним чином не вплинула і не могла вплинути на місце знаходження спірної земельної ділянки.
Зміна Відповідачем юридичної адреси у 2002 році жодним чином не впливає на дійсність Договору оренди № 3626 від 25.12.2007р. та Договору купівлі-продажу земельної ділянки несільськогосподарського призначення від 20.08.2008 р.
Не відповідають дійсності твердження Позивача про те, що вказані вище договори оренди та купівлі-продажу не пройшли державну реєстрацію оскільки ВАТ «Львівоблплодоовоч»не було підписано актів погодження меж з усіма власниками і користувачами прилеглих земельних ділянок, так як відповідно до Акту встановлення та узгодження меж земельної ділянки ВАТ «Львівоблплодоовоч», що знаходиться за адресою: Львівська область, Жовківський район, с. Малехів, вул. Нова, 20а від 29.08.2003р. було проведено встановлення і узгодження меж вказаної земельної ділянки.
Вказаний Акт підписаний Позивачем та скріплений його печаткою. Погодження меж вказаної земельної ділянки із суміжними землекористувачами також підтверджується кадастровим планом земельної ділянки.
Що стосується самої державної реєстрації вказаних договорів, то Відповідач-2 у встановленому законом порядку зареєстрував вказані договори у ДП «Центр державного земельного кадастру», що підтверджується відповідними відмітками реєструючого органу на договорах.
Як вказує відповідач-2, відповідно до положень Цивільного та Господарського кодексів України про договори оренди та купівлі-продажу нерухомого майна, а також Закону України «Про оренду землі», договір оренди земельної ділянки та купівлі-продажу земельної ділянки є двосторонніми договорами і підписується сторонами договору: Орендодавцем та Орендарем відповідно Продавцем та Покупцем.
Підписання вказаних видів договорів третіми особами чинним законодавством України не передбачено.Тому відсутність на Договорі оренди № 3626 від 25.12.2007р. та Договорі купівлі-продажу від 20.08.2008р. підписів Позивача не є підставою для визнання їх недійсними.
Безпідставним вважає відповідач-2 твердження позивач, що Жовківська райдержадміністрація без його дозволу уклала оспорювані договори оренди та купівлі-продажу, оскільки своїм рішенням № 10 від 13.12.2003р. Малехівська сільська рада надала дозвіл на викуп земельної ділянки площею 12,57га ВАТ «Львівоблплодоовоч»для обслуговування виробничих, адміністративних і допоміжних будівель і споруд .
Рішення Малехівської сільської № 10 від 13.12.2003 року, яким вона надала дозвіл ВАТ «Львівоблплодоовоч»на викуп всієї земельної ділянки разом з розміщеним на ній спортивним майданчиком, яка перебувала у його безстроковому користуванні залишається чинним і на сьогоднішній день.
Оскільки на момент продажу спірна земельна ділянка не була вилучена з постійного користування ВАТ «Львівоблплодоовоч»і не була передана у комунальну власність позивачу для задоволення суспільних потреб мешканців с. Малехів, як того вимагає чинне законодавство України, то Жовківська райдержадміністрація на законних підставах розпорядилася вказаною земельною ділянкою.
Відповідач-2 вважає заявлені вимоги Позивача безпідставними та необгрунтованими, не підтвердженими доказами і такими, що не підлягають задоволенню. Просить в задоволенні позовних вимог Малехівської сільської ради відмовити повністю.
Вивчивши та оцінивши матеріали справи та подані сторонами докази в їх сукупності, заслухавши представників сторін, прокурора та експерта в судовому засіданні суд прийшов до висновку , що позовні вимоги до задоволення не підлягають.
У відповідності до ст. 13 Конституції України земля є об'єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією України.
Держава забезпечує захист прав усіх суб'єктів права власності і господарювання, соціальну спрямованість економіки. Усі суб'єкти права власності рівні перед законом.
Ст. 14 Конституції України передбачає що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.
Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади і місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Норма аналогічного змісту закріплена також і у ч. 3 ст. 24 Закону України " Про місцеве самоврядування в Україні".
Згідно зі ст. 125 Земельного кодексу України N 2768-ІН від 25.10.01 р. право власності на земельну ділянку виникає після одержання її власником державного акту про право власності на земельну ділянку, та його державної реєстрації.
Ст. 4 Закону України " Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень " від 01.07.04 р. № 1952-ІУ передбачає що речові права на нерухоме майно, що знаходиться на території України, зокрема і держави, підлягає обов'язковій державній реєстрації нарівні з іншими суб'єктами.
Як вказувалось вище, відповідно до державного Акту на право користування землею серії Б№040631, виданого виконавчим комітетом Нестерівської районної ради народних депутатів 1979р., земельна ділянка в розмірі 21.80га була передана Львівському оптово-роздрібному плодоовочевому комбінату в безстрокове та безоплатне користування в межах згідно з планом землекористування.
Судом встановлено, що ВАТ "Львівоблплодоовоч" є правонаступником всіх прав та обов"язків Львівського оптово-роздрібного плодоовочевого комбінату, що зокрема підтверджується довідкою ВАТ "Львівоблплодоовоч" про правонаступництво.
Відповідно до п.п. 1.1., 3.1. Статуту ТзОВ «Карпати-Логістик»є підприємницьким товариством, створеним в результаті перетворення ВАТ "Львівоблплодоовоч" і є правонаступником усього майна, усіх прав та обов'язків останнього.
З метою укладення договору оренди земельної ділянки, що перебувала у користуванні ВАТ "Львівоблплодоовоч", останнє звенулось до Малехівської сільської ради.
Листом №224 від 04.08.05р. Малехівська сільська рада повідомила ВАТ "Львівоблплодоовоч", на лист №162 від 19.07.05р., що згідно існуючого генерального плану села Малехова ділянка ВАТ "Львівоблплодоовоч" знаходиться за межами населеного пункту.
Згідно до Розпорядження Голови Жовківської районної адміністрації №484 від 23.08.05р. "Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою" була розроблена технічна документація по інвентеризації земельної ділянки ВАТ "Львівоблплодоовоч", що знаходиться за адресою с. Малехів, вул. Нова,20а кадастровий номер 4622785700:06:000:006, площею 12,0195га для заключення договору оренди.
Вказана технічна документація пройшла державну експертизу проведену Львівським обласним головним управлінням земельних ресурсів про що дано Висновок №2537 від 01.08.07р., відповідно до якого технічна документація по оформленню документів на земельну ділянку ВАТ "Львівоблплодоовоч" на території Малехівської сільської ради Жовківського району Львівської області відповідає вимогам чинного законодавства України, встановленим нормам і правилам та оцінюється позитивно при умові виконання п.10 даного висновку. 28.11.07р. зауваження було знято. Оригінали матеріалів технічної документації по інвентеризації земельної ділянки ВАТ "Львівоблплодоовоч", що знаходиться за адресою с. Малехів, вул. Нова,20а оглянуто в судовому засіданні.
Відповідно до ст.4 Закону України "Про державну експертизу землевпорядної документації", яка діяла на момент винесення спірних розпоряджень, одним із головних завдань державної землевпорядної експертизи є саме перевірка відповідності об'єктів державної експертизи вимогам законодавства, встановленим стандартам, нормам і правилам.
Об'єктами державної експертизи, у відповідності до ст. 6 вищевказаного Закону, є документація із землеустрою та документація з оцінки земель, види яких визначені законом, а також матеріали і документація державного земельного кадастру.
Відповідно до ст. 36 Закону України "Про державну експертизу землевпорядної документації" позитивний висновок державної експертизи дійсний протягом строку дії об'єкта державної експертизи, але не більше трьох років від дня його видачі.
У вказаних матеріалах наявні акти встановлення та узгодження зовнішніх меж землекористування №3, акт встановлення та узгодження зовнішніх меж земельної ділянки ВАТ "Львівоблплодоовоч", що знаходиться за адресою: Львівська область, Жовківський район, с.Малехів, вул.Нова,20а, які підписані та погоджені у вставноленому законом порядку в тому числі і Малехівькою сільською радою.
Відтак, судом не приймаються до уваги твердження позивача про відсутність погоджень меж земельної ділянки. Необхідно зазначити , що спірна земельна ділянка не виходить за межі визначені Актом на право користування земелею Б №040631 від 1979р.
Розпорядженням Голови Жовківської районної державної адміністрації №1040 від 21.12.07р. затверджено технічну документацію із землеустрою з інвентаризації земельної ділянки загальною площею 12,0195га з метою надання її в оренду терміном на 49 років ВАТ«Львівоблплодоовоч»для обслуговування адміністративних, виробничих та складських приміщень на території Малехівської сільської ради. Встановлено орендну плату в розмірі 10% від нормативної грошової оцінки в рік, та вирішено питання про укладення договору оренди.
Розпорядженням №1037 від 21.12.07р. затверджено технічну документацію з визначення нормативної грошової оцінки земельної ділянки загальною площею 12,0195га в сумі 14871751грн.
На виконання вказаних розпоряджень 25.12.07р.між ВАТ«Львівоблплодоовоч»та Жовківської районною державною адміністрацією укладено договір оренди земельної ділянки, який зареєстрований в Жовківському відділі центру державного земельного кадастру за №04:08:455:00001 від 11.01.08р.
У 2008р. відповідач-2 звернувся до Жовківської районної державної адміністрації з клопотанням №73 від 09.04.08р. про продаж орендованої земельної ділянки у власність. За наслідками розгляду поданого клопотання, звіту про експертну грошову оцінку земельної ділянки, рішення Малехівської сільської ради від 13.12.03р. №10 та від 18.08.08р. №16, договору оренди земельної ділянки, позитивного висновоку державної землевпорядної експертизи Львівського обласного управління земельних ресурсів від 08.04.08р. №842 та керуючись ст.ст.17, 127, 128, 132 Земельного кодексу України, ст.21 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" Головою Жовківської районної державної адміністрації прийнято розпорядження №649 від 20.08.08р. про продаж земельної ділянки несільськогосподарського призначення для обслуговування адміністративних, виробничих та складських приміщень ВАТ "Львівоблплодоовоч" на території Малехівської сільської ради за ціною 5 263 325,00грн., зобов"язано покупця перерахувати кошти за придбану земельну ділянку на розрахунковий рахунок Малехівської сільської ради.
20.08.08р. між сторонами укладено договір купівлі-продажу земельної ділянки, який оформлений у встановленому законом порядку. Після повної сплати грошових коштів по договору купівлі-продажу відповідачу-2 видано державний акт серія ЯД №503606 на право власності на земельну ділянку зареєстрований в Жовківському центрі земельного кадастру 07.10.08р.
Безпідставним є посилання позивача на неправомірність винесення оспорюваних розпоряджень Жовківської районної державної адміністрації з посиланням на те, що спірна земельна ділянка знаходиться в межах населеного пункту. Вказане твердження позивача спростовується листом Малехівської сільської ради №224 від 04.08.05р., довідкою Жовківського районного відділу земельних ресурсів №1390 від 24.07.07р., висновком державної експертизи землевпорядної документації №2537 від 01.08.07р., висновком судової будівельно-технічної експертизи №1131 від 01.03.11р., Проектом землеустрою із зміни меж населеного пункту с.Малехів Жовківського району Львівської області (оригінал оглянуто в судовому засіданні), погодженим рішенням Жовківської районної ради №2 від 20.11.08р. та затвердженим рішенням Львівської обласної ради "1276 від 13.07.10р., відповідно до якого спірна земельна ділянка була включена в межі населеного пункту, державною статистичною звітність форми 2-зем за період 2007-2008р.р.
Відповідно до п.12 Перехідних положень Земельного кодексу України до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження, щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів- відповідні органи виконавчої влади.
Відтак, Жовківська районна державна адміністрація діяла в межах наданих їй повноважень. Відповідно до п.2 роз"яснення Президії Вищого арбітражного суду України "Про деякі питання практики вирішення спорів, пов"язаних з визнанням недійсними актів державних чи інших органів" від 26.01.2000р. №02-5/35 обов"язковою умовою визнання акта недійсним є порушення у зв"язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів підприємства чи організації. Якщо за результатами розгляду справи факту такого порушення не встановлено, у господарського суду немає правових підстав для задоволення позову.
Відповідно до ч.1 ст. 215 ЦК України, підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою-третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього кодексу.
Відповідно до ч.1-3,5,6 ст. 203 ЦК України,
- Зміст правочину не може суперечити цьому кодексу, іншим актам цивільного закононодавства, а також моральним засадам суспільства.
- Особа яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності.
- Волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі.
- Правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.
Враховуючи вищенаведене, ВАТ «Львівоблплодоовоч»та Жовківською держадміністрацією в момент укладення Договору оренди № 3626 від 25.12.2007р. та Договору купівлі-продажу земельної ділянки несільськогосподарського призначення від 03.08.2008р. були додержані усі вимоги, необхідні для чинності цих договорів. Таким чином підстави визнання їх недійсними відсутні.
Відповідно до п.2.4 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України №6 від 17.05.11р. "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" з позовами про визнання недійсними правочинів щодо земельних ділянок мають право звертатись сторони цих правочинів (договорів), а також інші зацікавлені особи, зокрема, особи, що мають право на придбання земельної ділянки, яка є предметом спірного договору. При цьому інтерес такої особи стосовно придбання у власність земельної ділянки має бути законним, не суперечити Конституції і законам України , суспільним інтересам, справедливості, добросовісності, розумності та іншим загальноправовим засадам, а також відповідати критеріям охоронюваного законом інтересу, офіційне тлумачення якого надане в резолютивній частині рішення Конституційного Суду України від 01.12.04р. №18-рп/2004.
Позивачем не обгрунтовано і не доведено порушення його прав та охоронюваних законом інтересів при винесенні оскаржених Розпоряджень Жовківської районної державної адміністрації та при укладанні оспорюваних позивачем договорів.
У відповідності з п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України та ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідно до ст.43 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами.
Згідно ст.32 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у встановленому законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
У відповідності з п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України, ст.33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.
Згідно із ст.34 ГПК України господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи.
Відповідно до ст.43 ГПК України, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили.
Судові витрати відповідно до ст. 49 ГПК України покладаються на позивача.
Враховуючи наведене та керуючись ст.16, 203, 205 ЦК України, ст.ст. 2, 4-3, 4-5, 4-7, 32, 33, 34, 43, 49, 60, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України , суд,
1. В задоволенні позовних вимог Малехівської сільської ради відмовити повністю.
2. Стягнути з Малехівської сільської ради (80383, Львівська обл., Жовківський р-н, с. Малехів, вул. Івасюка, 6. Код ЄДРПОУ 22355287) на користь ТЗОВ "Карпати-Логістик" (80383, Львівська обл., Жовківський р-н, с. Малехів, вул. Нова, буд. 20А. Код ЄДРПОУ 05528639) 3 876,00грн. витрат на проведення судової будівельно-технічної експертизи.
3. Наказ видати згідно ст.116 ГПК України.
Суддя Ділай У.І.
Повний текст рішення виготовлено та підписано 22.07.2011р.