Постанова від 23.04.2013 по справі 813/2856/13-а

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 квітня 2013 року № 813/2856/13-а

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Брильовського Р.М.,

при секретарі Іваськевич С.В.

розглянувши у відкритому судовому з асіданні у місті Львові справу за адміністративним позовом Тисменецької МДПІ Івано-Франківської області ДПС до ОСОБА_1 про стягнення боргу, -

ВСТАНОВИВ:

Тисменецька МДПІ Івано-Франківської області ДПС звернулась до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_1 про стягнення податкової заборгованості в сумі 12315,91 грн.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач неналежним чином виконує вимоги чинного законодавства щодо сплати податкового боргу по орендній платі за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Представник позивача в судове засідання не з'явився, хоча був належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду.

Відповідач заперечень на позов, витребувані судом докази не надав, явки повноважного представника в судове засідання не забезпечив. Суд вжив всі залежні від нього заходи для повідомлення відповідача належним чином про час і місце розгляду судової справи з його участю та реалізації ним права судового захисту своїх прав та інтересів, а тому вважає за можливе розглянути справу без участі відповідача відповідно до положень ст. 128 КАС України.

З'ясувавши обставини, на які позивач посилається як на підставу своїх вимог та дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, суд встановив наступні правовідносини.

Згідно матеріалів справи, громадянин ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) являється орендарем земельних ділянок у с. Яківка та у с. Вікнини Тлумацького району Івано-Франківської області.

Відповідно до укладених договорів оренди землі від 28.11.2006 року Яківською сільською радою Тлумацького району Івано -Франківської області громадянину ОСОБА_1 передано в оренду земельні ділянки :

- земельна ділянка загальною площею 0.6998 га, на якій знаходиться об'єкт нерухомого майна - стайня №3, що належить орендарю на праві власності;

- земельна ділянка загальною площею 0.5336 га, на якій знаходиться об'єкт нерухомого майна - ферма, що належить орендарю на праві власності;

- земельна ділянка загальною плсщею 0.1411га, на якій знаходиться об'єкт нерухомого майна - кормоцех, що належить орендарю на праві власності;

- земельна ділянка загальною площею 0.0669 га, на якій знаходиться об'єкт нерухомого майна - пункт штучного осіменіння, що належить орендарю на праві власності.

Відповідно до укладених договорів оренди землі від 19.09.2007 року Вікнянською сільською радою Тлумацького району Івано-Франківської області громадянину ОСОБА_1 передано в оренду земельні ділянки :

- земельна ділянка загальною площею 1.0391 га, на якій знаходиться об'єкт нерухомого майна - чотирьохряднкй корівник , що належить орендарю на праві власності;

- земельна ділянка загальною площею 1.6207 га, на якій знаходяться об'єкти нерухомого майна - котельня СТО, факторна майстерня СТО, ГРП СТО, під навіс на сг машини та заправка, що належать орендарю на праві власності;

- земельна ділянка загальною площею 1.0480 га, на якій знаходяться об'єкти нерухомого майна - будівля ваги, комора-зерносховище, площадка та під навіс на зернокомбайни, що належить орендарю на праві власності.

Податковий борг громадянина ОСОБА_1 станом на 05.04.2013 року становить 12315,91 грн., в т.ч. 10611,43 грн. - орендна плата за землю, 1704,48 грн. - пеня і залишається непогашеним, що підтверджується розрахунком заборгованості Тлумацького відділення Тисменецької МДПІ Івано-Франківської області ДПС.

Вирішуючи спір, суд виходив з наступного.

Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Виходячи з характеру спірних правовідносин, суд зазначає, що земельні відносини в Україні регулюються Земельним кодексом України, а порядок справляння плати за землю - Податковим кодексом України.

Відповідно до ст. 9 Податкового кодексу України орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності відноситься до загальнодержавних податків і зборів (обов'язкових платежів) у вигляді плати за землю.

Згідно з п.36.1.ст.36 Податкового кодексу України, податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені Податковим кодексом України, законами з питань митної справи.

Відповідно до п. 288.1., 288.7 ст. 288 Податкового Кодексу України (далі - ПК України) підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний орган державної податкової служби про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни. Податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285 - 287 цього розділу.

На виконання вищевказаної вимоги Яківською сільською радою та Вікнянською сільською радою у відповідності до укладених договорів подано до Тлумацького відділення Тисменецької МДПІ Івано-Франківської області ДПС інформацію щодо сплати громадянином ОСОБА_1 орендної плати за землю на 2012 рік.

З долучених до матеріалів справи доказів, зокрема розрахунку заборгованості та облікової картки платника, випливає, що податковий борг відповідача по орендній платі станом на 05.04.2013 року становить 12315,91 грн. та станом на дату судового засідання залишається непогашеним.

Відповідно до п.п.16.1.4 п.16.1 ст.16 Податкового кодексу України платники податків зобов'язані сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Всупереч зазначеного, вказана сума грошового зобов'язання платником податків не сплачена.

Згідно п.20.1.28 ст.20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом.

Відповідно до п.41.1 та п. 41.5 ст. 41 Податкового кодексу України органи державної податкової служби є контролюючими органами щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби.

Органами стягнення є виключно органи державної податкової служби, які уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах їх повноважень, а також державні виконавці в межах своїх повноважень.

Згідно з вимогами п.87.11 ст. 87 Податкового кодексу України орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи.

Відповідно до ст. ст. 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими, відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи, а отже підлягають задоволенню.

Щодо судових витрат, то у відповідності до вимог ст.94 КАС України, зокрема, частин 2 та 3, судові витрати у формі судового збору, з відповідача не належить стягувати.

Керуючись ст.ст. 2, 4, 7-14, 23, 69, 70, 86, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Державного бюджету України 12 315 (дванадцять тисяч триста п'ятнадцять) грн. 91 коп. заборгованості.

Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України

Суддя Брильовський Р.М.

Повний текст постанови виготовлений 29.04.2013 року.