Ухвала від 26.03.2013 по справі 9101/188060/2012

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"26" березня 2013 р. справа № 2а-9091/11

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Чепурнова Д.В.

суддів: Поплавського В.Ю. Сафронової С.В.

за участю секретаря судового засідання: Фірсік Д.Ю.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу Управління праці і соціального захисту населення Запорізької міської ради по Комунарському району

на постанову Комунарського районного суду м. Запоріжжя від 06 березня 2012 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці і соціального захисту населення Запорізької міської ради по Комунарському району про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Постановою Комунарського районного суду м. Запоріжжя від 06 березня 2012 року визнано протиправними дії Управління праці і соціального захисту населення Запорізької міської ради по Комунарському району щодо нарахування та виплати позивачці щорічної разової допомоги як учаснику війни відповідно до ч. 5 ст. 14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» у розмірі 120,00 гривень. Зобов'язано відповідача здійснити перерахунок та виплатити позивачу одноразову щорічну допомогу у розмірі трьох мінімальних пенсій за віком за 2011 рік відповідно до ч. 5 ст. 14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» з урахуванням отриманих коштів.

В апеляційній скарзі Управління праці і соціального захисту населення Запорізької міської ради по Комунарському району просить постанову суду скасувати та прийняти нове рішення яким відмовити у задоволенні позовних вимог. Посилається на те, що дані виплати проводились відповідно до розмірів встановлених Постановою КМУ.

В судове засідання апеляційної інстанції сторони не з'явились, про час та місце слухання справи повідомлялися належним чином, а тому відповідно до ст. 41 КАС України фіксування судового засідання не здійснюється.

Перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає що апеляційна скарга задоволенню не підлягає виходячи з наступного.

В матеріалах справи, міститься посвідчення серії НОМЕР_1, відповідно до якого позивач є учасником війни. В довідці від 02.11.11 року Управління праці і соціального захисту населення Запорізької міської ради по Комунарському району, зазначається, що позивач отримав разову грошову допомогу до Дня Перемоги в 2011 році у розмірі 120,00 грн., відповідно до Постанови Кабміну від 04.04.2011 року №341 «Про розміри грошової допомоги, що виплачується у 2011 році відповідно до законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань».

Відповідно до статті 14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в редакції від 25.12.1998, учасникам війни, нагородженим орденами і медалями колишнього СРСР за самовіддану працю та бездоганну військову службу в тилу в роки Великої Вітчизняної Війни, виплачується разова грошова допомога до 5 травня в розмірі 4 мінімальних пенсій за віком, а іншим учасникам війни - у розмірі 3 мінімальних пенсій за віком.

Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік і про внесення змін до деяких законодавчих актів України», частина 5 статті 14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» викладалась в такій редакції: «Щорічно до 5 травня учасникам війни, нагородженим орденами і медалями колишнього Союзу РСР за самовіддану працю та бездоганну військову службу в тилу в роки Великої Вітчизняної війни, та іншим учасникам війни виплачується разова грошова допомога у розмірах, які визначаються Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України».

Рішенням Конституційного Суду України №10рп/2008 від 22.05.2008 визнані неконституційними положення Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік і про внесення змін до деяких законодавчих актів України» щодо внесення змін до частини 5 статті 14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Відповідно до статті 73 Закону України «Про Конституційний Суд України», в разі якщо акти або їх окремі положення визнаються такими, що не відповідають Конституції України, вони оголошуються нечинними і втрачають чинність від дня прийняття Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Відповідно до пункту 1 частини 3 статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України.

В подальшому розмір разової грошової допомоги, який визначено ст.14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», не змінювався.

Розмір разової грошової допомоги, який передбачено ст.14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», визначається залежно від розміру мінімальної пенсії за віком.

Таким чином, у 2011 році Кабінету Міністрів України не було надано право щодо встановлення розміру разової грошової допомоги, яка виплачується до 5 травня учасникам війни.

Отже, суд першої інстанції прийшов до вірного висновку, що до спірних правовідносин не підлягає застосуванню постанова КМУ від 07.04.2010 р. №299 «Про розміри разової грошової допомоги, що виплачується в 2011 році відповідно до Законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та про «Жертви нацистських переслідувань», якими визначено розмір виплат разової грошової допомоги до 5 травня, оскільки виходячи із загальних принципів пріоритетності законів над підзаконними актами, при розрахунку разової грошової допомоги, слід керуватися Законом (Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», а не підзаконними нормативно-правовими актами (Постановою КМУ від 07.04.2010 р. №299).

З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись п.1 ч.1 ст.198, ст.ст. 183-2, 200, 205, 206 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Управління праці і соціального захисту населення Запорізької міської ради по Комунарському району - залишити без задоволення.

Постанову Комунарського районного суду м. Запоріжжя від 06 березня 2012 року - залишити без змін.

Ухвала Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня проголошення.

Головуючий: Д.В. Чепурнов

Суддя: В.Ю. Поплавський

Суддя: С.В. Сафронова