Постанова від 05.03.2013 по справі 9101/176237/2012

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"05" березня 2013 р. справа № 2а-973/11

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Чепурнова Д.В.

суддів: Поплавського В.Ю. Сафронової С.В.

за участю секретаря судового засідання: Антіпової В.Ю.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу Центру по нарахуванню і виплаті допомог та здійсненню контролю за правильністю призначення та виплати пенсій і цільових грошових допомог Дніпропетровської обласної державної адміністрації

на постанову Верхньодніпровського районного суду Дніпропетровської області від 12 жовтня 2011 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного Управління праці та соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації та Центру по нарахуванню і виплаті допомог та здійсненню контролю за правильністю призначення та виплати пенсій і цільових грошових допомог Дніпропетровської обласної державної адміністрації про визнання дій протиправними та стягнення недоплаченої разової грошової допомоги інваліду війни,

ВСТАНОВИВ:

Позивач у травні 2011 року звернувся з позовом до Головного Управління праці та соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації (далі - Відповідач-1) та Центру по нарахуванню і виплаті допомог та здійсненню контролю за правильністю призначення та виплати пенсій і цільових грошових допомог Дніпропетровської обласної державної адміністрації (далі Відповідач-2) з вимогою стягнути недоплачену суму щорічної одноразової грошової допомоги до 5 травня як інваліду війни третьої групи за 2011 рік.

Постановою Верхньодніпровського районного суду Дніпропетровської області від 12 жовтня 2011 року позовні вимоги задоволено. Визнано неправомірною бездіяльність відповідача-2 стосовно не призначення позивачу щорічної допомоги, як інваліду війни передбачену ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та зобов'язано відповідача-2 призначити позивачу щорічну одноразову допомогу до 5 травня нарахувати та виплатити на користь позивача недоплачену суму щорічної допомоги до 5 травня як інваліду війни ІІІ групи за 2011 рік, у розмірі семи мінімальних пенсій за віком, з урахуванням сум, що ним отримані. Зобов'язано відповідача-1 та відповідача-2 перерахувати та виплатити позивачу як інваліду війни ІІІ групи за 2011 рік, відповідно до вимог ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» з розрахунку семи мінімальних пенсій за віком.

В апеляційній скарзі Центр по нарахуванню і виплаті допомог та здійсненню контролю за правильністю призначення та виплати пенсій і цільових грошових допомог Дніпропетровської обласної державної адміністрації просить постанову суду скасувати та прийняти нове рішення яким відмовити у задоволенні позовних вимог. Посилається на те, що не є належним відповідачем по справі.

В судове засідання апеляційної інстанції сторони не з'явились, про час та місце слухання справи повідомлялися належним чином, а тому відповідно до ст. 41 КАС України фіксування судового засідання не здійснюється.

Перевіривши законність і обгрунтованість постанови суду, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до частини 5 статті 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в редакції від 25.12.1998, щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога у розмірах: інвалідам I групи - десять мінімальних пенсій за віком; II групи - вісім мінімальних пенсій за віком; III групи - сім мінімальних пенсій за віком.

Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік і про внесення змін до деяких законодавчих актів України», частина 5 статті 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» викладалась в такій редакції: «Щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога у розмірах, які визначаються Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України».

Рішенням Конституційного Суду України №10рп/2008 від 22.05.2008 визнані неконституційними положення Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік і про внесення змін до деяких законодавчих актів України» щодо внесення змін до частини 5 статті 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Відповідно до статті 73 Закону України «Про Конституційний Суд України», в разі якщо акти або їх окремі положення визнаються такими, що не відповідають Конституції України, вони оголошуються нечинними і втрачають чинність від дня прийняття Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Відповідно до пункту 1 частини 3 статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України.

В подальшому розмір разової грошової допомоги, який визначено ст.13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», не змінювався.

Розмір разової грошової допомоги, який передбачено ст.13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», визначається залежно від розміру мінімальної пенсії за віком.

Таким чином, у 2011 році Кабінету Міністрів України не було надано право щодо встановлення розміру разової грошової допомоги, яка виплачується до 5 травня інвалідам війни.

Отже, суд першої інстанції прийшов до вірного висновку, що до спірних правовідносин не підлягає застосуванню постанова КМУ від 07.04.2010 р. №299 «Про розміри разової грошової допомоги, що виплачується в 2011 році відповідно до Законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та про «Жертви нацистських переслідувань», якими визначено розмір виплат разової грошової допомоги до 5 травня, оскільки виходячи із загальних принципів пріоритетності законів над підзаконними актами, при розрахунку разової грошової допомоги, слід керуватися Законом (Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», а не підзаконними нормативно-правовими актами (Постановою КМУ від 07.04.2010 р. №299).

Натомість, суд не погоджується з висновком суду першої інстанції, щодо зобов'язання відповідача-2 призначити, перерахувати та виплатити недоплачену щорічну одноразову допомогу до 5 травня за 2011 рік, оскільки Центр по нарахуванню і виплаті допомог та здійсненню контролю за правильністю призначення та виплати пенсій і цільових грошових допомог Дніпропетровської обласної державної адміністрації не є належним відповідачем з огляду на наступне.

Відповідно до положення ст.17-1 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня здійснюють органи праці та соціального захисту населення. Центр по нарахуванню і виплаті допомог та здійсненню контролю за правильністю призначення та виплати пенсій і цільових грошових допомог Дніпропетровської обласної державної адміністрації таким органом не являється.

Відповідно до Положення про Центр по нарахуванню і виплаті допомог та здійсненню контролю за правильністю призначення та виплати пенсій і цільових грошових допомог Дніпропетровської обласної державної адміністрації, обласний центр по нарахуванню і виплаті допомог та здійсненню контролю за правильністю призначення та виплати пенсій і цільових грошових допомог є державною установою у структурі місцевих органів виконавчої влади, створюється за розпорядженням обласної державної адміністрації і підпорядковується головному управлінню праці та соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації. Вказаним положенням визначено завдання та функції Центру, серед яких відсутні повноваження щодо призначення нарахування та виплати пенсій та цільових грошових допомог, підвищення та перерахунку їх розміру.

Позивачем до Центру по нарахуванню та виплати пенсій та допомог та здійсненню контролю за правильністю призначення та виплати пенсій і цільових грошових допомог Дніпропетровської обласної державної адміністрації позовних вимог не пред'являлось.

Зважаючи на вищевикладене постанова суду першої інстанції в частині задоволення позову до Центру по нарахуванню і виплаті допомог та здійсненню контролю за правильністю призначення та виплати пенсій і цільових грошових допомог Дніпропетровської обласної державної адміністрації підлягає скасуванню.

Керуючись п.3 ч.1 ст.198, ст.ст. 202, 205, 207 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Центру по нарахуванню і виплаті допомог та здійсненню контролю за правильністю призначення та виплати пенсій і цільових грошових допомог Дніпропетровської обласної державної адміністрації - задовольнити.

Постанову Верхньодніпровського районного суду Дніпропетровської області від 12 жовтня 2011 року - скасувати в частині зобов'язання Центру по нарахуванню і виплаті допомог та здійсненню контролю за правильністю призначення та виплати пенсій і цільових грошових допомог Дніпропетровської обласної державної адміністрації призначити позивачу щорічну одноразову допомогу до 5 травня нарахувати та виплатити на користь позивача недоплачену суму щорічної допомоги до 5 травня як інваліду війни ІІІ групи за 2011 рік, у розмірі семи мінімальних пенсій за віком, з урахуванням сум, що ним отримані.

В іншій частині постанову Верхньодніпровського районного суду Дніпропетровської області від 12 жовтня 2011 року - залишити без змін.

Ухвала Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення є остаточною і оскарженню не підлягає.

Головуючий: Д.В. Чепурнов

Суддя: В.Ю. Поплавський

Суддя: С.В. Сафронова