р.
Справа №
За позовом
до
про
При секретарі судового засідання Фуркаленко І.Л.
Представники:
Державний комітет України з державного матеріального резерву звернувся у грудні 2008 року із позовом до Дніпропетровського управління житлово-комунального господарства Дніпропетровської обласної державної адміністрації про повернення матеріальних цінностей мобілізаційного резерву - провід тролейний 1,100 т, щодо яких встановлено не забезпечення збереження та сплату штрафних санкцій у сумі 85 055 грн. 17 коп.
Відповідач відзив на позов не надав.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився у зв'язку із чим справа розглядається за наявними матеріалами, згідно ст. 75 Господарського процесуального кодексу України.
До участі у справі було залучено Міське комунальне підприємство “Дніпропетровський електротранспорт»у якості третьої особи на стороні відповідача без самостійних вимог на предмет спору. Третя особа належним чином повідомлялась про час і місце розгляду спору, але пояснень у справі не надала. Представник третьої особи в судовому засіданні присутній не був.
В судовому засіданні 17.02.09р. за згодою позивача оголошено вступну та резолютивну частину судового рішення, згідно ст. 85 Господарського процесуального кодексу України.
Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши надані докази, господарський суд -
встановив:
На відповідальному зберіганні Дніпропетровського управління житлово-комунального господарства Дніпропетровської обласної державної адміністрації (далі -Відповідач) знаходяться матеріальні цінності мобілізаційного резерву, які є державною власністю і перебувають в оперативному управлінні Державного комітету України з державного матеріального резерву (далі -Позивач), що підтверджується звітами про наявність матеріальних цінностей (форма 12мр, 14мр, 17мр) та довідками (форма 17 мр) станом на 01.01.2006 року та 01.01.2007 року.
В період з 16.07.07р. по 31.07.07р. представниками Контрольно-ревізійного відділу Південного регіону Контрольно-ревізійного департаменту Держкомрезерву України було проведено ревізію наявності якісного стану, умов зберігання, обліку та звітності матеріальних цінностей мобілізаційного резерву, що знаходяться на відповідальному зберіганні Відповідача, на підставі чого складено акт від 31.07.07р. № 7-3/15-34, копія якого наявна в матеріалах справи.
Зазначеним актом виявлено не забезпечення збереження Відповідачем проводу тролейного в кількості 1,1 тонн., який зберігається в МКП “Дніпропетровський електротранспорт»(далі - Третя особа). За фактом крадіжки проводу тролейного в кількості 1,1 тонн 18.10.05р. порушено кримінальну справу №62052055. Вказана обставина підтверджується листом Бабушкінського РВ ДМУ УМВС України в Дніпропетровській області за вих. № 46/3-989 від 09.02.09р., яким повідомлено, що за фактом крадіжки майна, яке належить МКП “Дніпропетровський електротранспорт», за ознаками складу злочину, передбаченого ст.185 ч. 3 Кримінального кодексу України досудове слідство було призупинено 16.12.05р. на підставі ст.206 п.3 Кримінального процесуального кодексу України у зв'язку з не встановленням осіб, які скоїли злочин.
Згідно п.3 ст.8 Закону України «Про державний матеріальний резерв", державним замовником на поставку матеріальних цінностей до державного резерву є центральний орган виконавчої влади, що здійснює управління державним резервом, а державними замовниками на поставку матеріальних цінностей до мобілізаційного резерву є також інші центральні та місцеві органи виконавчої влади, уповноважені на це Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст. 12 Закону України «Про державний матеріальний резерв" державний резерв матеріальних цінностей є недоторканим і може використовуватися лише за рішенням Кабінету Міністрів України.
Відповідно до п.10 ст.14 Закону України «Про державний матеріальний резерв", у разі незабезпечення збереження матеріальних цінностей державного резерву, в тому числі самовільного відчуження, з юридичних осіб, на відповідальному зберіганні яких перебувають ці цінності, стягується штраф у розмірі 100 відсотків вартості виходячи з їх ринкової ціни на день виявлення факту відсутності (самовільного відчуження), а також пеня з вартості відсутнього їх обсягу за кожний день до повного повернення матеріальних цінностей.
Вартість матеріальних цінностей, щодо яких встановлено незабезпечення збереження, становить 66247 грн. 50 коп.
Таким чином, 100 відсотків штрафу за незабезпечення збереження матеріальних цінностей державного резерву становить 66247 грн. 50 коп.
За неналежне виконання зобов'язань ст. 230 Господарського кодексу України передбачає відповідальність у вигляді сплати неустойки (штрафу, пені).
Пунктом 16 статті 14 Закону України «Про державний матеріальний резерв" встановлено, що розмір пені, передбачений пунктом 10 цієї статті, обчислюється з вартості матеріальних цінностей, виходячи із подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла в період, за який сплачується пеня.
Отже, Позивач вимагає стягнення з Відповідача додатково до суми штрафу пеню - в сумі 18807 грн. 67 коп., нарахованої за період з 31.07.07р. по 15.12.08р.
Таким чином, станом на 22.12.08р. загальний розмір штрафних санкцій за незабезпечення збереження матеріальних цінностей державного резерву становить 85055 грн. 17 коп. (66247 грн. 50 коп. + 18807 грн. 67 коп. = 85055 грн. 17 коп.).
Станом на 15.12.2008 Відповідач матеріальні цінності мобілізаційного резерву не повернув. Доказів сплати зазначених штрафних санкцій Відповідач суду не надав.
З урахуванням встановлених обставин позовні вимоги Позивача підлягають задоволенню з наступних підстав.
В силу положень ч.1 ст. 949 Цивільного кодексу України, зберігач зобов'язаний повернути поклажодавцеві річ, яка була передана на зберігання, або відповідну кількість речей такого самого роду та такої самої якості.
Згідно ст.ст. 552, 622 Цивільного кодексу України, боржник, який сплатив неустойку і відшкодував збитки завдані порушенням зобов'язання, не звільняється від обов'язку виконати зобов'язання в натурі, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до п.4 Прикінцевих та перехідних положень Цивільного кодексу України щодо цивільних відносин, які виникли до набрання чинності Цивільним кодексом України, положення цього Кодексу застосовуються до тих прав і обов'язків, що виникли або продовжують існувати після набрання ним чинності.
Судові витрати у справі покладаються на Відповідача, згідно ст. 49 Господарського процесуального кодексу України.
Керуючись ст. ст. 4, 32-33, 36, 43-45, 49, 82-85, 115-118 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд -
Позов задовольнити.
Зобов'язати Дніпропетровського управління житлово-комунального господарства Дніпропетровської обласної державної адміністрації (49000, м. Дніпропетровськ, вул. Комсомольська, 52, код ЄДРПОУ 2592754) повернути до мобілізаційного резерву матеріальні цінності мобілізаційного резерву у вигляді проводу тролейного в кількості 1,1 тонн.
Стягнути з Дніпропетровського управління житлово-комунального господарства Дніпропетровської обласної державної адміністрації (49000, м. Дніпропетровськ, вул. Комсомольська, 52, код ЄДРПОУ 2592754) в доход Державного бюджету України:
- 66247 грн. 50 коп. штрафу, 18807 грн. 67 коп. пені;
- 935 грн. 55 коп. держмита;
- 118 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Видати накази після набрання судовим рішенням законної сили.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання і може бути оскарженим протягом цього строку до Дніпропетровського апеляційного господарського суду.
-23.02.09р.