Україна
Донецький окружний адміністративний суд
17 квітня 2013 р. Справа №805/3319/13-а
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 10 год. 15 хв.
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Христофорова А.Б.
при секретарі Сапєгіній А.Г.,
за участю
прокурора Хейфець Р.В.,
представника позивача Чейлях Л.І.,
відповідача не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Прокурора Кіровського району м. Донецька в інтересах Держави в особі Управління Пенсійного фонду України у Кіровському районі м. Донецька до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення недоїмки по єдиному внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі 3972,42 гривень, -
Позивач, Прокурор Кіровського району м. Донецька в інтересах Держави в особі Управління Пенсійного фонду України у Кіровському районі м. Донецька, звернувся до суду з позовною заявою до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення недоїмки по єдиному внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі 4572,42 гривень.
В обґрунтування позову вказав, що відповідач, зареєстрований в Управлінні Пенсійного фонду України у Кіровському районі м. Донецька, як страхувальник.
Заборгованість відповідача виникла у зв'язку із несвоєчасною сплатою єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за 2012 рік.
Вказує, що відповідач не сплачуючи заборгованість порушує інтереси держави, тому просить задовольнити позовні вимоги.
Представник позивача у судовому засіданні надав суду заяву про зменшення позовних вимог, згідно до якої просить стягнути з відповідача недоїмку по єдиному внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі 3972,42 гривень.
Прокурор та представник позивача у судовому засіданні уточнені (зменшені) позовні вимоги підтримали, просили їх задовольнити, надали суду пояснення аналогічні викладеним у позовній заяві.
Відповідач у судове засідання не з'явився про дату час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, заяв про відкладення розгляду справи не надавав причини неявки до суду не повідомив.
З огляду на зазначені обставини, суду вважає за можливе розглянути справу без участі відповідача.
Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами в межах заявлених позовних вимог, суд встановив наступне.
Право прокурора на звернення до суду в інтересах держави визначено ст. 121 Конституції України, ст.ст. 20,36-1 Закону України «Про прокуратуру», ст. 60 КАС України.
У відповідності до п. 12 Прикінцевих положень Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування",- у період до перетворення Пенсійного фонду України в неприбуткову самоврядну організацію він функціонує як центральний орган виконавчої влади на підставі норм цього Закону (крім норм, зазначених в абзаці шостому пункту 1 цього розділу) та Положення про Пенсійний фонд України, яке затверджує Президент України. Бюджет Пенсійного фонду України в зазначений період затверджує Кабінет Міністрів України.
Згідно зі ст. 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями, пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для їх виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, інших соціальних виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду України. Діяльність Пенсійного фонду України спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра праці та соціальної політики України.
Згідно ст. 15 Положення, Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві, Севастополі, та управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах.
У відповідності до п. 5 ст. 4 вказаного Положення, Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань організовує, координує та контролює роботу головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, управлінь у районах, містах, районах у містах, а також управлінь у містах та районах (далі - територіальні органи), зокрема щодо забезпечення додержання підприємствами, установами, організаціями та громадянами актів законодавства про пенсійне забезпечення і законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску; повного і своєчасного обліку платників єдиного внеску; забезпечення збору та ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску, інших коштів відповідно до законодавства.
Таким чином, позивач - Управління Пенсійного фонду України у Кіровському районі м. Донецька ,- є суб'єктом владних повноважень - органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього п. 12 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України № 384/2011 від 06.04.2011, згідно ст. 48 КАС України здатний особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки.
Відповідач,- ОСОБА_2 (АДРЕСА_1 ІН НОМЕР_1), є фізичною особою-підприємцем.
Відповідачем обрано спрощену систему оподаткування, знаходиться на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у Кіровському районі м. Донецька, - як платник внесків.
Згідно ч. 2 ст. 1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»,- єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Згідно п. 4 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»,- платниками єдиного внеску є фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та члени сімей цих осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності.
Згідно п. 1 ч. 2 ст. 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»,- платник єдиного внеску зобов'язаний:, зокрема своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Згідно ч. 8 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»,- платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
Згідно ч. 11, 12 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»,- у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом. Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника. За наявності у платника єдиного внеску одночасно із зобов'язаннями із сплати єдиного внеску зобов'язань із сплати податків, інших обов'язкових платежів, передбачених законом, або зобов'язань перед іншими кредиторами зобов'язання із сплати єдиного внеску виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов'язаннями, крім зобов'язань з виплати заробітної плати (доходу).
Судом встановлено, що 29.01.2013 року відповідачем надано до Управління Пенсійного фонду України у Кіровському районі м. Донецька звіт № 4350 від 29.01.2013 року про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску за 2012 рік.
Згідно поданого звіту, відповідачем визначено суму єдиного внеску, яка підлягає сплаті складає 4572,42 гривень (а.с.7).
Згідно довідки картки особового рахунку станом на 16.04.2013 року за відповідачем рахується заборгованість на суму 3972,42 гривень.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 17, 18, 19, 20, 51, 69, 70, 71, 72, 86, 94, 121, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 167 КАС України, суд, -
Задовольнити адміністративний позов Прокурора Кіровського району м. Донецька в інтересах Держави в особі Управління Пенсійного фонду України у Кіровському районі м. Донецька до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення недоїмки по єдиному внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі 3972,42 гривень.
Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (АДРЕСА_1 ІН НОМЕР_1), на користь Управління Пенсійного фонду України у Кіровському районі м. Донецька заборгованість по сплаті єдиного внеску на загальну суму 3972,42 гривень (три тисячі дев'ятсот сімдесят дві) гривень 42 коп.
Постанову ухвалено у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частини у судовому засіданні 17 квітня 2013 року.
Повний текст постанови складений 22 квітня 2013 року.
Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 КАС України, і може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 186 КАС України.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Христофоров А.Б.