вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
Іменем України
м. Сімферополь
16 квітня 2013 р. (10:47 год.) Справа №801/2316/13-а
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Панова О.І., при секретарі судового засідання Карпенко Л.П., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Головного Управління Пенсійного фонду України в Автономної Республіці Крим
до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в АРК
про стягнення
представники сторін:
від позивача - Момонтова Катерина Олександрівна, довіреність №16 від 11.03.2013р.;
від відповідача - Юфімчук Марина Василівна, довіреність №47 від 04.01.2013р.
Суть справи: Головне Управління Пенсійного фонду України в Автономної Республіці Крим (далі - Позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в АРК (далі - Відповідач) про визнання неправомірними дії відповідача в частині видачі недостовірних документів для проведення підвищення пенсії військовослужбовцям ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9 та про стягнення з відповідача на користь позивача суму переплати пенсій військовослужбовців ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9 за період з 01.07.12р. по 31.08.12р. в розмірі 449,78грн.
Позовні вимоги вмотивовані тим, що відповідачем після направлення довідок про розмір грошового забезпечення для обчислення пенсій з метою поетапного підвищення пенсій надано позивачу інші уточнюючі довідки на тих самих пенсіонерів. У зв'язку із цим позивачем були здійснені виплати пенсій за первинним довідками, що призвело до завищення пенсій. Винні особи за видачу недостовірних даних для оформлення пенсій несуть відповідальність, а тому позивач просить стягнути з відповідача суму переплати пенсій.
Ухвалами Окружного адміністративного суду АР Крим від 05.03.2013 р. відкрито провадження в адміністративній справі та після закінчення підготовчого провадження справу призначено до судового розгляду.
На адресу суду 02.04.2013р. від представника позивача надійшла заява про уточнення позовних вимог, в якій останній просить визнати неправомірними дії відповідача в частині видачі недостовірних документів для проведення підвищення пенсії військовослужбовцям ОСОБА_3, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9 та про стягнення з відповідача на користь позивача суму переплати пенсій військовослужбовців ОСОБА_3, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9 за період з 01.07.12р. по 31.08.12р. в розмірі 378,90 грн.
Представник позивача у судовому засідання позов підтримав у повному обсязі з підстав, зазначених у позовній заяві.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши докази, надані сторонами, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд -
Відповідачем на адресу позивача на підставі Постанови Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.07р. "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу" та Постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.12р. №355 "Про збільшення розмірів пенсій, призначених у відповідності з Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" були надані довідки від 18.06.12р. №55/13306 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_3, в якій зазначено, що надбавка за виконання особливо важливих завдань складає 80% і в грошовому еквіваленті складає 946,40грн., від 18.06.12р. №55/01987 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_5, в якій зазначено, що надбавка за виконання особливо важливих завдань складає 80% і в грошовому еквіваленті складає 1362,40 грн., від 22.06.2012 р. №55/02319 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_6, в якій зазначено, що надбавка за виконання особливо важливих завдань складає 80% і в грошовому еквіваленті складає 1328,00 грн., від 18.06.12р. №55/14453 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_7, в якій зазначено, що надбавка за виконання особливо важливих завдань складає 80% і в грошовому еквіваленті складає 840,00 грн., від 18.06.12р. №55/02349 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_8, в якій зазначено, що надбавка за виконання особливо важливих завдань складає 80% і в грошовому еквіваленті складає 934,20 грн., від 18.06.12р. №55/00926 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_9, в якій зазначено, що надбавка за виконання особливо важливих завдань складає 80% і в грошовому еквіваленті складає 795,20 грн.
На підставі зазначених довідок, ГУ ПФУ в АР Крим було зроблено перерахунок пенсії ОСОБА_3, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9 з 01.07.12р. з урахуванням надбавки у розмірі 80%.
Пенсія у новому перерахунку виплачувалася ГУ ПФУ в АР Крим ОСОБА_3, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9 з липня по серпень 2012 року.
Позивачу були надані нові довідки від 27.07.2012 р. №55/13306 щодо розміру грошового забезпечення ОСОБА_3, від 31.07.2012 р. №55/01987 щодо розміру грошового забезпечення ОСОБА_5, , від 31.07.12р. №55/02319 щодо розміру грошового забезпечення ОСОБА_6, від 07.08.2012р. №55/14453 щодо розміру грошового забезпечення ОСОБА_7, від 31.07.2012 р. №55/02349 щодо розміру грошового забезпечення ОСОБА_8, від 31.07.2012 р. №55/00926 щодо розміру грошового забезпечення ОСОБА_9, надбавка за виконання особливо важливих завдань складає не 80%, як було зазначено раніше, а 50 %, у зв'язку з чим, за період з липня по серпень 2012 року ОСОБА_3, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9 пенсія виплачувалась в розмірі більшому, ніж встановлено чинним законодавством, отже розмір безпідставно виплачених коштів (переплати пенсії) за зазначений період ОСОБА_3 склав 1,26 грн., ОСОБА_5 - 17,32 грн., ОСОБА_6 - 58,14 грн., ОСОБА_7 - 65,60 грн., ОСОБА_8 - 19,52 грн., ОСОБА_9 - 217,06 грн., а загалом зазначена сума складає 378,90 грн.
Суд зазначає, що при розгляді цієї справи, він керувався положеннями нормативних актів у редакціях, що діяли на момент виникнення спірних правовідносин.
Стаття 19 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Оцінюючи правомірність дій та рішень органу власних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у статті 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, які повинні дотримуватися при реалізації дискреційних повноважень владного суб'єкта., встановлюючи чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії): 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до п. 1.1. Положення про Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого правлінням Пенсійного фонду України від 25.02.08р. № 5-5 Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - Управління) утворюють систему органів Пенсійного фонду України (далі - Фонд), який є центральним органом виконавчої влади.
Згідно з п.5 п. 2.1 зазначеного Положення основою функцією Управління є здійснення призначення (перерахунку) пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, в органах внутрішніх справ, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб визначені Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Відповідно до ст. 63 зазначеного Закону перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Постановою Кабінету Міністрів України від 02.11.06р. № 1522 "Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій по призначенню та виплаті пенсій деяким категоріям громадян" Міністерству оборони, Міністерству внутрішніх справ, Міністерству з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, Службі безпеки, Державній податковій адміністрації, Державному департаменту з питань виконання покарань та іншим органам, що здійснюють призначення пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", доручено забезпечити проведення інвентаризації пенсійних справ, виплатних та інших документів, необхідних для виконання функцій з призначення і виплати пенсій особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", передачу їх до 1 січня 2007 р. органам Пенсійного фонду України згідно з актами, складеними за формою, що затверджується органами, зазначеними у цьому пункті, за погодженням з Пенсійним фондом України, та виплату пенсій до визначеного строку.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23.04.12р. №355 "Про збільшення розмірів пенсій, призначених у відповідності з Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" зазначено: установити з 1 липня 2012 р. підвищення до пенсій, призначених до зазначеної дати відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"(далі - Закон), крім пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, у розмірі 11 відсотків пенсій, обчислених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону, збільшивши його з 1 вересня 2012 р. до 23 відсотків та з 1 січня 2013 р. до 35 відсотків. Підвищення до пенсії у разі втрати годувальника встановлюється незалежно від дати її призначення, якщо такому годувальнику призначено пенсію відповідно до Закону до 1 липня 2012 року.
При цьому розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону з урахуванням доплат до попередніх розмірів пенсій згідно з пунктом 4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. N 45, та підвищень, передбачених абзацом першим цього пункту, не можуть перевищувати розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону виходячи з грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 р. N 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб"(Офіційний вісник України, 2007 р., N 86, ст. 3148; 2010 р., N 9, ст. 454), за відповідними посадами військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу станом на 1 квітня 2012 року.
Міністерству оборони, Міністерству внутрішніх справ, Міністерству інфраструктури, Міністерству надзвичайних ситуацій, Службі безпеки, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Державної прикордонної служби, Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державній пенітенціарній службі, Державній податковій службі, Управлінню державної охорони необхідно надати до органів Пенсійного фонду України довідки про розмір грошового забезпечення, визначеного відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 р. N 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Таким державним органом в Автономній Республіці Крим є Головне управління Міністерства внутрішніх справ України в АР Крим.
Відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.08р. №45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Державні органи, у тому числі МВС, повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Відповідно до ст. 65 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" особи, винні в порушенні законодавства про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, зазначених у цьому Законі, а також у несвоєчасному оформленні або поданні документів для призначення пенсії, у видачі для оформлення пенсій недостовірних даних і документів, несуть цивільно-правову, адміністративну або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Враховуючи зазначене вище, суд дійшов висновку, що, надаючи до ГУ ПФУ в АР Крим первинні довідки про розмір грошового отримання з урахуванням надбавки надбавка за виконання особливо важливих завдань у розмірі 80%, відповідач діяв невмотивовано з порушенням вимог чинного законодавства, зокрема, Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", а також Постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.12р. №355 "Про збільшення розмірів пенсій, призначених у відповідності з Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Зазначення у довідці розміру грошового забезпечення більшого, ніж це передбачено законодавством, призвело до переплати пенсії ОСОБА_3, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, чим позивачу спричинено шкоду у загальному розмірі 378,90 грн.
Таким чином, вимоги позивача щодо стягнення суми переплати пенсії ґрунтуються на підставі вимоги про визнання неправомірними дій Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в АРК щодо видачі первинних довідок пенсіонерам.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги щодо стягнення з відповідача переплати пенсії та визнання дій протиправними належить задовольнити у повному обсязі.
В судовому засіданні 16.04.2013 р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Відповідно до ст. 160 КАС України повний текст постанови виготовлено 22.04.2013 р.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в АР Крим щодо видачі недостовірних документів для проведення підвищення пенсії військовослужбовцям ОСОБА_3, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9
3. Стягнути з Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в АР Крим (95034, АР Крим, м. Сімферополь, вул. Б. Хмельницького, 4) на користь Головного управління Пенсійного фонду України в АР Крим заборгованість по переплаті пенсії у сумі 378,90 грн.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя підпис Панов О.І.