Рішення від 04.03.2009 по справі 25/297-08

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

19.02.09р.

Справа № 25/297-08

За позовом Регіонального відділення Фонду державного майна України по Кіровоградській області, м. Кіровоград

до Товариства з обмеженою відповідальністю індустріально-виробничої об'єднаної компанії "Експлерент", м. Дніпропетровськ

Третя особа -1, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - ДХК "Олександріявугілля", м. Олександрія Кіровоградської області

Третя особа -2, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - ВО "Бурвуглекомплекс", м. Олександрія Кіровоградської області

Третя особа -3, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Державне підприємство "Бурвугілля" м. Олександрія

про зобов'язання вчинити певні дії

За зустрічним позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю індустріально-виробничої об'єднаної компанії "Експлерент", м. Дніпропетровськ.

До: Регіонального відділення Фонду державного майна України по Кіровоградській області, м. Кіровоград.

Про: спонукання до вчинення дій

Суддя Чередко А.Є.

Представники:

Від позивача: Кругаль Є.О. - дов. № б/н від 09.02.09р.

Від відповідача: Талан О.Л. - дов. №21/05-07 від 21.05.08р., Добро горський О.В., дор. б/н від 19.02.2009р.

Від третьої особи-1: не з'явився.

Від третьої особи-2: не з'явився.

Від третьої особи-3: не з'явився.

СУТЬ СПОРУ:

Позивач звернувся до господарського суду з позовом до відповідача про зобов'язання останнього завершити процедуру повернення до державної власності структурних підрозділів державної холдингової компанії "Олександріявугілля": Олександрійське ремонтно-будівельне управління, Олександрійське районне енергоуправління, розріз "Морозівський", відповідно до Порядку повернення орендованих цілісних майнових комплексів державних підприємств після припинення або розірвання договору оренди, затвердженого наказом ФДМ України від 07.08.1997р. № 847.

Позовні вимоги ґрунтуються на тому, що судовими рішеннями було розірвано договори оренди цілісних майнових комплексів державної холдингової компанії "Олександріявугілля", укладених між сторонами, а об'єкти оренди повернути в примусовому порядку державною виконавчою службою, однак відповідач ухиляється від виконання процедур повернення орендованих об'єктів у відповідності до Порядку повернення орендованих цілісних майнових комплексів державних підприємств після припинення або розірвання договору оренди, затвердженого наказом ФДМ України від 07.08.1997р. № 847. В якості правових підстав задоволення позову позивач посилається на ст..ст. 11, 509, 626 ЦК України.

Відповідач проти позову заперечує з тих підстав, що об'єкти оренди були повернуті позивачеві у примусовому порядку виконавчою службою, що унеможливлює виконання процедур встановлених Порядком повернення орендованих цілісних майнових комплексів державних підприємств після припинення або розірвання договору оренди, затвердженого наказом ФДМ України від 07.08.1997р. № 847. Також позивач відмовляється від підписання передавальних балансів наданих відповідачем, отже процедура повернення не може бути завершена з вини позивача, а баланси надані позивачем не відповідають дійсності щодо обсягу активів та пасивів орендованих підприємств.

10.02.2009р. відповідачем пред'явлено у суді зустрічний позов до позивача про зобов'язання останнього підписати передавальний баланс, наданий ТОВ ІВОК «Експлерент», який прийнято судом до сумісного розгляду з первісним позовом ухвалою від 10.02.2009р.

17.02.2009р. позивачем за зустрічним позовом подано заяву про уточнення позовних вимог, за якою він просить зобов'язати РВ ФДМ України по Кіровоградській області протягом одного місяця з дати набрання рішенням суду законної сили підписати наведений передавальний баланс Олександрійського ремонтно-будівельного управління ДХК «Олександріявугілля» станом на 01.03.2007р.; наведений передавальний баланс Олександрійського районного енергетичного управління ДХК «Олександріявугілля» станом на 01.03.2007р.; наведений передавальний баланс Розрізу «Морозівський» ДХК «Олександріявугілля» станом на 01.02.2007р.; наведений передавальний баланс Олександрійського вантажно-транспортного управління ДХК «Олександріявугілля» станом на 01.04.2007р.

Позовні вимоги за зустрічним позовом грунтуються на тому, що РВ ФДМ України по Кіровоградській області відмовляється підписувати передавальні баланси, які включають активи та пасиви підприємств, що були об'єктами оренди, складені ТОВ ІВОК «Експлерент» у відповідності до договорів оренди, ст.. 14 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», ст.. 59 ГК України.

РВ ФДМ України по Кіровоградській області проти зустрічного позову заперечує посилаючись при цьому на відсутність у нього, встановленого договором або законом обов'язку підписувати надані ТОВ ІВОК «Експлерент» передавальні баланси. Показники ж наведені у спірних балансах належними доказами не підтверджуються. Включення ж до передавальних балансів пасивів орендованих підприємств не передбачено п. 26 Порядку повернення орендованих цілісних майнових комплексів державних підприємств після припинення або розірвання договору оренди, затвердженого наказом ФДМ України від 07.08.1997р. № 847, ст.. 14, 15 Закону України «Про оренду державного та комунального майна».

Треті особи не забезпечили явку представників до судових засідань та не надали витребуваних судом матеріалів. Суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності представників третіх осіб, оскільки останні належним чином були повідомлені судом про час та місце судових засідань у справі.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

20 вересня 2004 року між регіональним відділенням Фонду державного майна України по Кіровоградській області (Орендодавець) та товариством з обмеженою відповідальністю індустріально-виробничою об'єднаною компанією "Експлерент" (Орендар) були укладені договори оренди, зокрема: № 71-59 Олександрійського ремонтно-будівельного управління; № 72-59 Олександрійського районного енергоуправління; № 73-59 розрізу "Морозівський".

Об'єкти оренди були передані орендарю 04 жовтня 2004 року за актами приймання-передачі.

Постановою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 19 жовтня 2006 року у справі № 32/152, скасовано рішення господарського суду Дніпропетровської області від 13 червня 2006 року у справі № 32/152 та прийнято нове рішення, яким розірвано договір оренди № 71-59 від 20 вересня 2004 року та зобов'язано ТОВ ІВОК "Експлерент" повернути цілісний майновий комплекс Олександрійське ремонтно-будівельне управління регіональному виділенню ФДМУ по Кіровоградській області шляхом передачі його на баланс ДХК "Олександріявугілля".

Рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 5 травня 2006 року у справі № 16 258(12/54) залишеним без змін постановою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 9 серпня 2006 року, договір оренди № 72-59 від 20 вересня 2004 року розірвано та зобов'язано ТОВ ІВОК "Експлерент" повернути цілісний майновий комплекс Олександрійське районне енергоуправління регіональному відділенню ФДМУ по Кіровоградській області шляхом передачі його на баланс ДХК "Олександріявугілля".

Постановою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 19 жовтня 2006 року у справі № 32/153, скасовано рішення господарського суду Дніпропетровської області від 22 червня 2006 року у справі № 32/153 та прийнято нове рішення, яким розірвано договір оренди № 73-59 від 20 вересня 2004 року та зобов'язано ТОВ ІВОК "Експлерент" повернути цілісний майновий комплекс розріз "Морозівський" регіональному відділенню ФДМУ по Кіровоградській області шляхом передачі його на баланс ДХК "Олександріявугілля".

На виконання зазначених судових рішень відділом примусового виконання рішень ДВС Кіровоградської області об'єкти оренди було повернуто у примусовому порядку без участі ТОВ ІВОК "Експлерент", що підтверджується відповідними постановами державного виконавця про закінчення виконавчого провадження від 15.03.2007р.

Згідно ж з пунктом 2.4 зазначених вище договорів оренди, вартість майна Підприємства, яке Орендар повертає Орендодавцю (або юридичній особі, яку вкаже Орендодавець), визначається на підставі передавального балансу Підприємства та акта оцінки, складеного за даними інвентаризації на момент припинення дії цього Договору, звіреного з актом приймання-передачі Підприємства в оренду.

Орендар повертає Підприємство Орендодавцю (або юридичній особі яку вкаже Орендодавець) у порядку, визначеному чинним законодавством України та цим Договором.

Підприємство вважається поверненим Орендодавцю з моменту підписання сторонами акту прийому передачі.

Зміст і послідовність процедур повернення майна визначаються Порядком повернення орендованих цілісних майнових комплексів державних підприємств після припинення або розірвання договору оренди, затвердженим наказом ФДМУ від 07.08.97 р. № 847 (надалі - Порядок).

Так, згідно з п. 1 Порядку, порядок повернення орендованих цілісних майнових комплексів державних підприємств після припинення або розірвання договору оренди (надалі - Порядок) забезпечує реалізацію положень статей 26, 27, 28 і 29 Закону України "Про оренду державного майна" і регулює здійснення комплексу заходів і процедур, пов'язаних з поверненням орендодавцю орендованого державного майна: інвентаризації і оцінки майна орендних підприємств, визначення часток держави і орендаря у цьому майні, врахування заборгованості орендарів по орендних платежах, приймання-передачі майна, вибору організаційно-правової форми підприємства, заснованого на поверненому після оренди державному майні і, при необхідності та за згодою орендаря, майні орендаря.

За п. 3 Порядку, зміст і послідовність процедур припинення або розірвання договору оренди і реорганізації орендного підприємства визначаються цим Порядком, договором оренди та досягнутою між орендодавцем і орендарем не пізніше як за 10 днів до визначеної дати припинення (розірвання) договору оренди домовленістю, яка може бути оформлена відповідною угодою. Якщо договір оренди розірвано за рішенням суду (арбітражного суду), то угода укладається протягом 5 днів після того, як це рішення набрало законну силу.

Угодою може передбачатися: а) створення спільної комісії сторін по розмежуванню і оцінці майна орендного підприємства (протягом 5 днів); б) проведення повної інвентаризації майна орендного підприємства (протягом 15 днів); в) оцінка майна орендного підприємства та державної і орендарської часток у ньому (протягом 15 днів після затвердження результатів інвентаризації); г) погашення орендарем заборгованості по орендній платі; ґ) реорганізація орендного підприємства.

На підставі досягнутої домовленості орендодавець своїм наказом утворює спільну комісію по розмежуванню і оцінці майна орендного підприємства (надалі - Комісія). До складу Комісії входять представники орендодавця і орендаря. На вимогу однієї з сторін до роботи в Комісії можуть залучатися і представники органу управління відповідним державним Майном (п. 4 Порядку).

Відповідно ж до п. 5 Порядку, повна інвентаризація майна орендного підприємства

здійснюється інвентаризаційною комісією, утвореною орендодавцем, на перше число місяця, в якому закінчується строк договору оренди, або розривається договір оренди за домовленістю сторін чи за рішенням суду, арбітражного суду.

Згідно з п.п. 9, 10 Порядку, за даними інвентаризації складаються протокол про результати інвентаризації та протокол розподілу вартості майна між орендодавцем і орендарем, які Комісія подає на погодження орендарю і затвердження орендодавцю. На основі протоколу про результати інвентаризації складається передаточний баланс з виділенням по кожному рядку часток держави і орендаря.

Оцінка цілісного майнового комплексу орендного підприємства і часток держави та орендаря в ньому здійснюється на дату повної інвентаризації за даними інвентаризації і передаточного балансу в 15-денний термін після їх отримання і оформлюється актом оцінки вартості цілісного майнового комплексу орендного підприємства у разі припинення або розірвання договору оренди за наведеною формою.

Відповідно до п. 18 Порядку, після закінчення своєї роботи Комісія подає орендодавцеві і орендареві: а) протокол про результати інвентаризації цілісного майнового комплексу орендного підприємства; б) протокол розподілу вартості майна між орендодавцем і орендарем; в) акт оцінки вартості цілісного майнового комплексу орендного підприємства, з зазначенням у ньому державної і орендарської часток у майні; г) акт приймання-передачі від орендаря орендодавцю державної частки у майні орендного підприємства.

За п. 19 Порядку, у разі незгоди однієї з сторін з результатами розмежування і оцінки майна орендного підприємства та визначення часток держави і орендаря у статутному фонді господарського товариства, яке може бути утворене на майні орендного підприємства, вона може звернутися до суду або арбітражного суду згідно з законодавством України.

Після затвердження акта оцінки визначена за ним державна частка у цілісному майновому комплексі орендного підприємства повертається орендодавцю згідно з актом приймання-передачі майна (п. 20 Порядку).

Отже, згідно з наведеними нормами Порядку встановлена певна послідовність дій з повернення орендованих цілісних майнових комплексів державних підприємств після припинення або розірвання договору оренди, першим з яких є створення орендодавцем (РВ ФДМУ по Кіровоградській області) інвентаризаційної комісії, якою і здійснюється підготовка документів для завершення повернення орендованого майна.

Як вбачається з матеріалів справи між сторонами не було досягнуто домовленості щодо оформлення відповідної угоди про повернення орендованих об'єктів в порядку п.п. 3, 4 Порядку. Не була створена РВ ФДМУ по Кіровоградській області і інвентаризаційна комісія, як це передбачено п. 5 Порядку. Замість цього позивачем були пред'явлені до виконання накази господарського суду Дніпропетровської області про зобов'язання ТОВ ІВОК "Експлерент" повернути цілісні майнові комплекси регіональному відділенню ФДМУ по Кіровоградській області шляхом передачі їх на баланс ДХК "Олександріявугілля" внаслідок чого повернення відбулося без дотримання вимог Порядку.

З листом № 1595-43 регіональне відділення ФДМУ по Кіровоградській області звернулося до ТОВ "ІВОК "Експлерент" з вимогою створити інвентаризаційну комісію та комісію по розмежуванню та оцінці майна та завершити процедуру повернення державного майна лише 13.10.2008р.

Регіональне відділення ФДМУ по Кіровоградській області висунуло до ТОВ "ІВОК "Експлерент" вимоги про зобов'язання останнього завершити процедуру повернення до державної власності структурних підрозділів державної холдингової компанії "Олександріявугілля": Олександрійське ремонтно-будівельне управління, Олександрійське районне енергоуправління, розріз "Морозівський", відповідно до Порядку повернення орендованих цілісних майнових комплексів державних підприємств після припинення або розірвання договору оренди, затвердженого наказом ФДМ України від 07.08.1997р. № 847, однак не зазначило які саме дії слід здійснити відповідачу у відповідності до вимог цього Порядку.

Між тим, як вже зазначалося, початком процедури повернення орендованих об'єктів є створення Регіональним відділенням ФДМУ по Кіровоградській області інвентаризаційної комісії, до створення якої у відповідача відсутні зобов'язання по поверненню орендованих об'єктів у відповідності до Порядку. При цьому, суд враховує, що обов'язок ТОВ "ІВОК "Експлерент" делегувати до інвентаризаційної комісії своїх представників не встановлений договорами оренди та Порядком (п. 4 Порядку передбачено існування домовленості, якої сторонами не досягнуто), а також іншими нормами чинного законодавства. За відсутності ж інвентаризаційної комісії у ТОВ "ІВОК "Експлерент" на час пред'явлення даного позову позивачем за первісним позовом та розгляду справи не виникло і інших зобов'язань щодо повернення орендованих об'єктів у відповідності до порядку.

Відповідно ж до ч. 2 ст. 14 ЦК України, особа не може бути примушена до дій, вчинення яких не є обов'язковими для неї.

Враховуючи ж фактичну передачу об'єктів оренди Регіональному відділенню ФДМУ по Кіровоградській області останнє мало можливість створити інвентаризаційну комісію та розпочати процедуру повернення орендованого майна у Відповідності до Порядку без участі ТОВ "ІВОК "Експлерент".

Згідно ж з п. 19 Порядку, право на позов у сторін договору оренди при здійснені процедури повернення орендованого майна виникає у разі незгоди однієї з сторін з результатами розмежування і оцінки майна орендного підприємства та визначення часток держави і орендаря у статутному фонді господарського товариства, яке може бути утворене на майні орендного підприємства, тобто після закінчення роботи інвентаризаційної комісії та наявності певних розбіжностей та предмету спору.

Таким чином, суд вважає позовні вимоги позивача за первісним позовом безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню, а позов пред'явленим передчасно.

Разом з цим відсутні у суду і правові підстави для задоволення позовних вимог позивача за зустрічним позовом про зобов'язання підписати передавальні баланси, оскільки підписання таких балансів згідно з вищенаведеними нормами Порядку здійснюється після проведення певної роботи інвентаризаційною комісією та складення відповідних документів, зокрема протоколу про результати інвентаризації, протоколу розподілу вартості майна між орендодавцем і орендарем, акту оцінки вартості цілісного майнового комплексу орендного підприємства.

За відсутності зазначених документів у Регіонального відділення ФДМУ по Кіровоградській області відсутній, передбачений договорами оренди, Порядком та іншими нормами чинного законодавства обов'язок підписання спірних передавальних балансів, що унеможливлює зобов'язання його вчинити відповідні дії в силу ч. 2 ст. 14 ЦК України. Окрім того, позивачем за зустрічним позовом не надано належних доказів на підтвердження обґрунтованості показників передавальних балансів, які він просить зобов'язати підписати Регіональне відділення ФДМУ по Кіровоградській області.

Отже позовні вимоги позивача за зустрічним позовом, також є безпідставними та не підлягають задоволенню. Судові витрати за зустрічним позовом слід віднести на позивача за зустрічним позовом.

З підстав вищенаведеного та керуючись ст.ст. 33, 34, 49, 82-85 ГПК України, господарський суд,-

ВИРІШИВ:

В задоволенні первісного позову - відмовити.

В задоволенні зустрічного позову -відмовити.

Суддя

А.Є. Чередко

Рішення підписано