26.02.09
Справа №АС10/626-08.
Господарський суд Сумської області у складі:
Головуючого судді Малафеєвої І. В.
розглянувши справу
За позовом закритого акціонерного товариства «Науково-виробничого підприємства «Райз-Агро» м. Київ
до відповідача Управління Пенсійного фонду України в Лебединському районі
3-тя особа Сумської міжрайонної державної податкової інспекції
про визнання нечинним та скасування рішення
Представники:
Від позивача Тимошенко С.А.
Від відповідача Деменшиков О.Є.
Суть спору: позивач просить суд скасувати рішення Управління Пенсійного фонду в Лебединському районі №127 від 20.10.2008р. про застосування фінансових санкцій за донарахування органом пенсійного фонду України сум своєчасно не обчислених та несплачених внесків в сумі 7524,92 грн.
Відповідач проти позову заперечує і просить суд відмовити позивачу в задоволенні адміністративного позову, своє рішення вважає законним та обґрунтованим.
Третя особа підтримує позицію відповідача.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши та оцінивши надані докази по справі, суд встановив наступне.
Оспорюване рішення прийняте за результатами перевірки правильності повноти нарахування, своєчасності сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інших платежів до Пенсійного фонду України, про що складено акт № 27 від 20.10.2008р.
Проведеною перевіркою Маловисторопської філії позивача було встановлено, що нарахування та утримання страхових внесків позивачем за перевіряємий період проводилось не вірно. Страхові внески позивачем нараховувалися, обчислювались та сплачувались відповідно до порядку справляння фіксованого сільськогосподарського податку, встановленого Законом України «Про фіксований сільськогосподарський податок», тобто з порушенням вимог Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
ЗАТ «НВП «Райз-Агро» є платником фіксованого сільськогосподарського податку.
Філія ж не є платником фіксованого сільськогосподарського податку згідно листів Лебединського відділення Сумської МДПІ та Головного управління Пенсійного Фонду України в Сумській області № 2769/10/15-052 від 07.04.08 р. та від 22.05.08 р. за № 5744/02-281.
Відповідно до ч.4 ст. 2 Закону України «Про фіксований сільськогосподарський податок» від 17.12.98 № 320 - ХІ-У для реєстрації платником фіксованого сільськогосподарського податку особа має подати відповідному податковому органу документи за переліком, який встановлюється за процедурою, визначеною законом для подання податкової звітності.
Ст. 2 Закону України «Про фіксований сільськогосподарський податок» визначено, що платниками фіксованого сільськогосподарського податку є сільськогосподарські підприємства різних організаційно - правових форм, передбачених законами України, селянські та інші господарства, які займаються виробництвом (вирощуванням), переробкою та збутом сільськогосподарської продукції, в яких сума, одержана від реалізації сільськогосподарської продукції власного виробництва та продуктів її переробки за попередній звітний (податковий) рік, перевищує 75% загальної суми валового доходу підприємства. Платниками цього податку також є суб'єкти господарювання, утворені в результаті реорганізації сільськогосподарського підприємства-платника фіксованого сільськогосподарського податку, які також займаються виробництвом (вирощуванням), переробкою та збутом сільськогосподарської продукції. Підприємства, які займаються іншими видами діяльності, крім сільськогосподарської, зазначеної у цій статті, з метою оподаткування ведуть окремий облік фінансових результатів від інших видів господарської діяльності відповідно до п. 7.20 ст. 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», які підлягають оподаткуванню на загальних підставах.
Таким чином, відповідач вважає, що в умовах дії Закону України «Про фіксований сільськогосподарський податок» та законів, які визначають статус сільськогосподарських виробників, платниками фіксованого сільськогосподарського податку, можуть бути лише юридичні особи, які згідно чинного законодавства відповідає статусу сільськогосподарського товаровиробника, мас за попередній рік 75% питомої ваги доходу (виручки) від реалізації сільськогосподарської продукції власного виробництва та продуктів її переробки в загальному обсязі валового доходу підприємства, має у наявності об'єкт оподаткування - площі сільськогосподарських угідь.
Тому за результатами документальної перевірки Маловисторопської філії ЗАТ «НВП «Райз - Агро» платнику було донараховано страхових внесків в сумі, що складає 54737,72 грн.
За результатами перевірки рішенням в. о. начальника управління Пенсійного фонду України в Лебединському районі від 20.10.08 р. № 127 за донарахування органом Пенсійного фонду сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків, позивачу нарахована штрафна санкція згідно п. 4 ч. 9 ст. 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в сумі 7524,92 грн.
Однак суд не може погодитися з такою позицією, виходячи із наступного.
Позивач, як юридична особа, має статус платника фіксованого сільськогосподарського податку на 2008 рік відповідно до с.2 Закону України «Про фіксований сільськогосподарський податок" від 17.02.1998 року № 320-14, що підтверджується довідкою Державної податкової інспекції у Голосіївському районі м. Києва № 2313/10/15-332 від 13.02.2008 року.
Відповідно до п. 4.1. Інструкції про порядок обчислення і слати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженої Постановою Правління Пенсійного фонду від 19.12.2003р. за №21-1, для платників, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку розмір страхових внесків застосовується в таких розмірах: у 2008 році - 19,92 відсотка суми фактичних витрат на оплату праці (грошового забезпечення) працівників, що включають витрати на виплату основної і додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат" Таким чином, враховуючи те, що Маловисторопська філія - це відокремлений підрозділ, вона користується всіма правами, які має товариство і не зобов'язана реєструватися як окремий платник фіксованого сільськогосподарського податку.
Слід зазначити також те, що згідно з п.1 ст. 14 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" роботодавцями є підприємства, установи та організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс, самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Маловисторопська філія ЗАТ «НВП Райз-Агро» не має окремого балансу, що підтверджується тим, що в органи статистики не звітує згідно Положень (стандартів) бухгалтерського обліку №1 «Загальні вимоги до фінансової звітності» та №2 «Баланс», які затверджені наказом Міністерства фінансів України від 31 березня 1999 за № 87 (з подальшими змінами). За цими Положеннями(стандартами) звітує юридична особа - ЗАТ «НВП Райз-Агро», яке відповідно до вимог ст. 12 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (із змінами та доповненнями) від 16 липня 1999 року за № 996 складає консолідовану фінансову звітність.
Відповідно до Довідки з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України № 28286/07 з Державного реєстру підприємств та організацій України Маловисторопська філія Закритого акціонерного товариства «Науково-виробниче підприємство «Райз-Агро» є за своїм правовим статусом суб'єктом без права юридичної особи. Організаційно-правова форма за класифікацією організаційно-правових форм господарювання - філія (інший відокремлений підрозділ).
Керівництво Філією, як зазначено п.5.1. Положення про Маловисторопську філію Закритого акціонерного товариства «НВП «Райз-Агро», яке затверджено рішенням Загальних зборів акціонерів ЗАТ «НВП «Райз-Арго» , протокол № 27 від 23.11.2007 року, здійснює директор, який призначається на посаду наказом генерального директора Товариства. Розділ № 5 вищезазначеного Положення, яким окреслено повноваження керівника філії, не надає права директору самостійно приймати на роботу працівників та нараховувати, обчислювати і сплачувати заробітну плату, а відтак - самостійно не проводить розрахунки із застрахованими особами. Таким чином, філія не може бути роботодавцем у відповідності до вимог ст. 14 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а тим більше - страхувальником у відповідності до вимог ст. 15 даного Закону.
Головне ж, що слід зазначити - відповідач поза межами своєї компетенції зробив висновки щодо того, чи є позивач платником певного податку, чи не є, оскільки такі функції належать іншому контролюючому органу - податковому.
Таким чином, суд визнає позовні вимоги правомірними, обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Скасувати рішення Управління Пенсійного фонду в Лебединському районі №127 від 20.10.2008р. про застосування до Маловисторопської філії закритого акціонерного товариства «Науково-виробничого підприємства «Райз-Агро» (с.Малий Вистороп, вул. Рибалка,3) 7524,92 грн. фінансових санкцій за донарахування сум своєчасно не обчислених та несплачених внесків
3. Прядок і строки апеляційного оскарження встановлені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до якої, зокрема, заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
4. Відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. В разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
СУДДЯ І.В.МАЛАФЕЄВА
В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частину постанови.
Повний текст постанови підписаний 03.03.2009 р.