справа № 361/2757/13-а
провадження № 2-а/361/163/13
17.04.2013
Постанова
Іменем України
17 квітня 2013 року Броварський міськрайонний суд Київської області в складі:
Головуючого судді - Сердинського В.С.
при секретарі - Пугач Н.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 соціального захисту населення Броварської міської ради Київської області про зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся з позовом до ОСОБА_2 соціального захисту населення Броварської міської ради Київської області про зобов'язання вчинити певні дії.
Позивач зазначав, що він перебуває на обліку в ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Броварської міської ради Київської області, є інвалідом 2 групи, захворювання якого пов'язане з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС.
Постановою Броварського міськрайонного суду Київської області від 31 березня 2011 року було задоволено позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Броварської міської ради Київської області про визнання дій неправомірними та стягнення недоотриманої щорічної одноразової грошової допомоги на оздоровлення за 2010 рік та визнано неправомірними дії ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Броварської міської ради Київської області по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат ОСОБА_1, щодо нарахування та виплати одноразової грошової допомоги на оздоровлення за 2010 рік, відповідно до вимог ст. 48 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 30.05.2012 року постанову Броварського міськрайонного суду Київської області від 31.03.2011 року залишено без змін.
Добровільно було виплачено за 2010 рік в розмірі 120 грн., до цього часу постанова Броварського міськрайонного суду Київської області та ухвала Київського Апеляційного адміністративного суду щодо виплати недоотриманої суми боргу на оздоровлення по ст. 48 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, виходячи із розміру 5 мінімальних заробітних плат не виконано.
Посилаючись на викладене, позивач просив зобов'язати ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Броварської міської ради Київської області надати довідку-розрахунок про проведення перерахунку на недоотриману суму з врахуванням проведених виплат та стягнути заборгованість з ОСОБА_2 Державного Казначейства м. Бровари та Броварського району недоотриманої суми щорічної одноразової грошової допомоги на оздоровлення за 2010 рік в розмірі 4490 грн.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 уточнив позовні вимоги та просив зобов'язати ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Броварської міської ради Київської області надати довідку-розрахунок про проведення перерахунку на недоотриману суму з врахуванням проведених виплат.
В судовому засіданні представник відповідача ОСОБА_2 соціального захисту населення Броварської міської ради Київської області ОСОБА_3 позов не визнав, пояснив, що постанова суду в частині перерахунку недоотриманої одноразової компенсації виконано. Сума недоотриманої компенсації, визначена Броварським міськрайонний судом, складає 4585 грн.
Згідно зі статтею 63 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” фінансування витрат, пов'язаних з його реалізацією, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету. Відповідними статтями законів України про Державний бюджет України на 2009-2012 роки розміри щорічної допомоги на оздоровлення встановлювалися виходячи із обсягів видатків, виділених на цю мету при формуванні показників Державного бюджету на відповідні роки.
Соціальні видатки бюджету передбачені тільки на відповідний бюджетний рік, тільки по чітко встановленим розмірам та відповідним соціальним допомога-виплатам. Допомога на оздоровлення, потерпілим від наслідків аварії на ЧАЕС, щорічно виплачувалась у розмірах, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України. Кошти для виплати допомоги на оздоровлення в інших розмірах не передбачались.
У зв'язку з тим, що в бюджеті 2013 року не враховані додаткові кошти на виплати соціальних допомог за минулі роки та не передбачено асигнувань для виплат за рішеннями судів, управління не має фінансової можливості сплатити відповідні суми. Крім того, призначення цього виду допомоги ОСОБА_2 соціального захисту населення Броварської міської ради проводить відповідно до програмного виду забезпечення ACOPD/KOMTEX, яке розроблене та введене в дію Міністерством соціальної політики України від 01.04.2007 року.
Посилаючись на викладене, просив відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Броварської міської ради Київської області, є інвалідом 2 групи, захворювання якого пов'язане з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС:
Згідно постанови Броварського міськрайонного суду Київської області від 31 березня 2011 року позов ОСОБА_1 було задоволено.
Визнано неправомірними дії ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Броварської міської ради Київської області по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат ОСОБА_1 щодо нарахування та виплати одноразової грошової допомоги на оздоровлення за 2010 рік всупереч вимогам статті 48 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Зобов'язано ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Броварської міської ради Київської області провести перерахунок і виплати ОСОБА_1 недоодержану суму щорічної грошової допомоги на оздоровлення за 2010 рік відповідно до вимог статті 48 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”. (а.с.3-4).
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 30.05.2012 року постанову Броварського міськрайонного суду Київської області від 31.03.2011 року залишено без змін. (а.с.5).
Відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону України “Про гарантії держави щодо виконання судових рішень” від 05.06.2012 року за № 4901-17, виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється Державною казначейською службою України в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
За таких обставин, суд з врахуванням вищенаведеного приходить до обґрунтованого висновку про задоволення позовних вимог та зобов'язання ОСОБА_2 соціального захисту населення Броварської міської ради Київської області надати довідку-розрахунок про проведення перерахунку на недоотриману суму з врахуванням проведених виплат за 2010 рік.
На підставі викладеного та керуючись Законом України “Про гарантії держави щодо виконання судових рішень” від 05.06.2012 року за № 4901-17, ст.ст. 161-163 КАС України, суд -
позов задовольнити.
Зобов'язати ОСОБА_2 соціального захисту населення Броварської міської ради Київської області надати ОСОБА_1 довідку-розрахунок про проведення перерахунку на недоотриману суму з врахуванням проведених виплат за 2010 рік.
На постанову протягом десяти днів може бути подана апеляційна скарга до Київського апеляційного адміністративного суду.
Суддя В.С. Сердинський