16 квітня 2013 року м. Київ К/9991/75490/11
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі суддів:
Харченка В.В.
Бим М.Є.
Чалого С.Я.
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Черкаської обласної державної адміністрації на постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 14 березня 2011 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 08 вересня 2011 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Дніпровські інвестиції" до Черкаської обласної державної адміністрації, треті особи: Черкаське обласне управління лісового та мисливського господарства, Державне підприємство "Золотоніське лісове господарство" про часткове скасування розпорядження №102 від 21.05.2010 року ,-
Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 14 березня 2011 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 08 вересня 2011 року, позовні вимоги задоволено.
На рішення судів першої та апеляційної інстанцій надійшла касаційна скарга, у якій Черкаська обласна державна адміністрація просить рішення судів скасувати та ухвалити нову постанову про відмову в задоволенні позовних вимог, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.
Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає відхиленню, а рішення судів першої та апеляційної інстанцій залишенню без змін, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, 02.11.2009 р. Черкаською ОДА видано розпорядження №315 «Про виділення у платне довгострокове тимчасове користування лісової ділянки ТОВ «Дніпровські інвестиції»площею 0,6га (інші ліси, що мають важливе значення для захисту природного середовища), що знаходиться в постійному користуванні державного підприємства «Золотоніське лісове господарство» в адміністративних межах Коробівської сільської ради Золотоніського району Черкаської області, для використання в культурно-оздоровчих цілях терміном на 49 років.
06 листопада 2009 року на виконання розпорядження № 315 між ДП «Золотоніське лісове господарство» та позивачем укладено договір на право довгострокового тимчасового користування лісами. За умовами цього договору ДП «Золотоніське лісове господарство»виділило, а позивач прийняв в довгострокове тимчасове користування лісову ділянку площею 0,6 га, яка розташована в адміністративних межах Коробівської сільської ради Золотоніського району Черкаської області, за межами населених пунктів, для використання в культурно-оздоровчих цілях терміном на 49 років.
Цей договір посвідчено приватним нотаріусом Черкаського міського нотаріального округу за реєстраційним № 3869 та зареєстровано у Черкаському обласному управлінні лісового та мисливського господарства, про що в книзі реєстрації договорів на право тимчасового довгострокового користування лісами вчинено запис від 06 листопада 2009 року за № 12.
Розпорядженням Черкаської обласної державної адміністрації № 102 від 21.05.2010 року, з посиланням на ст. 41 Закону України «Про місцеві державні адміністрації»та протести прокурора Черкаської області від 14.05.2010 року № 07/4-2197-10, відмінено ряд розпоряджень про виділення в довгострокове тимчасове користування лісових ділянок, у тому числі і розпорядження № 315 від 02 листопада 2009 року.
Відповідно до ст.16 Лісового Кодексу України право користування лісами здійснюється в порядку постійного та тимчасового користування лісами.
Згідно ст. 18 Лісового Кодексу України Об'єктом тимчасового користування можуть бути всі ліси, що перебувають у державній, комунальній або приватній власності.
Тимчасове користування лісами може бути: довгостроковим - терміном від одного до п'ятдесяти років і короткостроковим - терміном до одного року.
Довгострокове тимчасове користування лісами - засноване на договорі строкове платне використання лісових ділянок, які виділяються для потреб мисливського господарства, культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних, туристичних і освітньо-виховних цілей, проведення науково-дослідних робіт.
Довгострокове тимчасове користування лісами державної та комунальної власності здійснюється без вилучення земельних ділянок у постійних користувачів лісами на підставі рішення відповідних органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, прийнятого в межах їх повноважень за погодженням з постійними користувачами лісами та органом виконавчої влади з питань лісового господарства Автономної Республіки Крим, територіальними органами центрального органу виконавчої влади з питань лісового господарства.
Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 31 Лісового Кодексу України Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації приймають рішення про виділення в установленому порядку для довгострокового тимчасового користування лісами лісових ділянок, що перебувають у державній власності, на відповідній території, а також у межах міст обласного та республіканського (Автономної Республіки Крим) значення.
Згідно ст. 41 Закону України «Про місцеві державні адміністрації»голови місцевих державних адміністрацій видають розпорядження одноособово і несуть за них відповідальність згідно із законодавством.
Відповідно ж до ст. 43 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» акти місцевих державних адміністрацій, що суперечать Конституції України, законам України, рішенням Конституційного Суду України, актам Президента України та Кабінету Міністрів України або інтересам територіальних громад чи окремих громадян, можуть бути оскаржені до органу виконавчої влади вищого рівня або до суду.
Розпорядження голови державної адміністрації, що суперечать Конституції України, законам України, рішенням Конституційного Суду України, іншим актам законодавства або є недоцільними, неекономними, неефективними за очікуваними чи фактичними результатами, скасовуються Президентом України, Кабінетом Міністрів України, головою місцевої державної адміністрації вищого рівня або в судовому порядку.
Судами попередніх інстанцій зроблено обґрунтований висновок, що жодна норма Закону України «Про місцеві державні адміністрації»не наділяє повноваженнями голів обласних державних адміністрацій скасовувати власні рішення.
Відповідно до ч. 8 ст. 118 Конституції України рішення голів місцевих державних адміністрацій, що суперечать Конституції та законам України, іншим актам законодавства України, можуть бути відповідно до закону скасовані Президентом України або головою місцевої державної адміністрації вищого рівня.
Таким чином, суб'єктами, яким надано повноваження скасовувати розпорядження голови державної адміністрації, є Президент України, голова місцевої державної адміністрації вищого рівня або суд. Аналогічна правова позиція викладена у рішенні Конституційного Суду України № 7-рп/2009 від 16 квітня 2009 року, у зв'язку з чим розпорядження № 315 в частині, що стосується позивача, вичерпало свою дію фактом його виконання, у зв'язку з чим не може бути скасоване, відмінене чи змінене органом, який його прийняв.
Лісова ділянка виділена позивачу у тимчасове платне довгострокове користування в межах строків, визначених ч. 2 ст. 18 Лісового кодексу України.
Відсутність Правил використання корисних властивостей лісів не є перешкодою для виділення лісових ділянок у тимчасове використання.
Наряду з цим, розпорядженням Черкаської обласної державної адміністрації № 346 від 24.11.2009 року, затверджено Порядок виділення лісових ділянок державної власності у довгострокове тимчасове користування в області.
Розпорядження Черкаської обласної державної адміністрації № 102 від 21.05.2010 року винесено на підставі протестів прокурора від 14.05.2010 року.
Судами попередніх інстанцій вірно встановлено, що зі змісту протестів прокурора вбачається, що вони внесені на розпорядження Черкаської ОДА № 61 від 20.03.2010 року та № 272 від 22.09.2009 року, що стосується розпорядження № 315 від 02.11.2009 року щодо виділення позивачу у тимчасове довгострокове користування лісової ділянки, то на нього протест прокурора не вносився.
Колегія суддів погоджується з висновком судів першої та апеляційної інстанцій, що розпорядження № 315 від 02.11.2009 року підписано повноважною особою, виходячи з вимог ст. 40 Закону України «Про місцеві державні адміністрації».
Скасовуючи розпорядження про виділення позивачу лісової ділянки, відповідачем було порушено принцип законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України
Доводи касаційної скарги зазначених висновків судів попередніх інстанцій не спростовують і не дають підстав для висновку, що судами при розгляді справи порушено норми матеріального та процесуального права.
Суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.
Керуючись ст.ст. 220?, 221, 223, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України ,-
Касаційну скаргу Черкаської обласної державної адміністрації відхилити, а постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 14 березня 2011 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 08 вересня 2011 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та оскарженню не підлягає крім, як в строки, з підстав та в порядку, передбаченому главою 3 розділу IV КАС України.
Судді: