Постанова від 16.04.2013 по справі 318/776/13-а

Кам'янсько-Дніпровський районний суд Запорізької області

Справа № 318/776/13-а

Номер провадження №2-а/318/24/2013

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16.04.2013 м. Кам'янка-Дніпровська

Кам'янсько-Дніпровський районний суд Запорізької області у складі:

Головуючого судді Петрова В.В.

При секретарі Александрові М. І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Кам'янсько-Дніпровської міської ради Запорізької області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 19.04.2012 р звернулась до Кам'янсько-Дніпровської міської ради з заявою про надання у власність земельної ділянки, а саме для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, орієнтовною площею 0,06 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_1. Зазначена земельна ділянка раніше перебувала у користуванні, але власник помер, після нього спадщину ніхто не прийняв, вона перебуває у комунальній власності. 30.12.2012 р їй надійшла інформація, що її питання розглянуто на засіданні комісії з питань екології земельних відносин, житлово - комунального господарства та благоустрою. Був винесений проект рішення про передачу зазначеної земельної ділянки позивачеві, але на сесії ради, шляхом голосування таке рішення не було прийнято. Також в листі Кам'янсько-Дніпровської міської ради було зазначено, що підставою неприйняття рішення було те, що державний нотаріус та БТІ відмовили у наданні інформації щодо реєстрації прав на нерухомість за цією адресою та наявність спадщини після ОСОБА_2 Бездіяльність Кам'янсько-Дніпровської міської ради вважає протиправною та незаконною. Просить визнати бездіяльність відповідача відносно розгляду її заяви «про надання у власність земельної ділянки» у формі неприйняття рішення протиправною, зобов'язати відповідача розглянути її заяву з дотриманням вимог чинного законодавства.

В судове засідання позивач ОСОБА_1 не з'явилася.

Представник позивача ОСОБА_3 адміністративний позов підтримав, просить задовольнити.

Представник відповідача Костенко М. С. адміністративний позов не визнав, просить відмовити у його задоволенні.

Заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступних висновків:

18.04.2012 р позивач ОСОБА_1 звернулась з заявою до Кам'янсько-Дніпровської міської ради з проханням передати їй у власність у межах норм безоплатної приватизації земельну ділянку для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд, орієнтованою площею 0,6 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.8)

Згідно змісту рішення Кам'янсько-Дніпровської міської ради Запорізької області за № 32 від 13.12.2012 року рішення про передачу ОСОБА_1 у власність земельної ділянки, орієнтованою площею 0,06 га, розташованої по АДРЕСА_1 або мотивована відмова в цьому не прийняті, заява ОСОБА_1 по суті не розглянута. (а.с.9)

З позовної заяви видно, що позивач посилається на порушення своїх прав з боку Кам'янсько-Дніпровської міської ради, яка полягає у бездіяльності міськради.

Частина 1 ст.13 Конституції України зазначає, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурсі її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією. Частина 2 ст.14 Конституції України гарантує право власності на землю та вказує, що це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону. Крім того, право власності на землю гарантується ч.2 ст.1 ЗК України.

Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. (ч.2 ст.55 Конституції України)

Згідно ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Повноваження сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин зазначені у ст..12 ЗК України.

Земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави (ч.1 ст.1 ЗК України)

До земель житлової та громадської забудови належать земельні ділянки в межах населених пунктів, які використовуються для розміщення житлової забудови, громадських будівель і споруд, інших об'єктів загального користування (ст..38 ЗК України)

Відповідно до ст..40 ЗК України громадянам України за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування можуть передаватись безоплатно у власність або надаватися в оренду земельні ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і гаражного будівництва в межах норм, визначених цим Кодексом. Понад норму безоплатної передачі громадяни можуть набувати у власність земельні ділянки для зазначених потреб за цивільно-правовими угодами.

Право власності на землю набувається та реалізується на підставі Конституції України, цього Кодексу, а також інших законів, що видаються відповідно до них (ч.2 ст.78 ЗК України)

В силу п. б) ч. 1 ст. 81 ЗК України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності.

За правилами ст. 116 ЗК України громадяни набувають права власності земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом. Пункт в) ч. 3 цієї статті встановлює, що безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.

Відповідно до ч.6 ст.118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд ( присадибна ділянка), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають заяву до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки. У заяві зазначаються бажані розміри та мета її використання.

Відповідна місцева державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає заяву, а при передачі земельної ділянки фермерському господарству - також висновки конкурсної комісії, і в разі згоди на передачу земельної ділянки у власність надає дозвіл на розробку проекту її відведення (ч.7 ст.118 ЗК України)

Згідно ч.10 ст.118 ЗК України районна, Київська чи Севастопольська міська державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада у місячний строк розглядає проект відведення та приймає рішення про передачу земельної ділянки у власність. У разі відмови органу виконавчої влади чи місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення заяви без розгляду питання вирішується у судовому порядку (ч.11 ст.118 ЗК України)

Громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах: для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) в містах - не більше 0,10 гектарів (п.7 ч.1 ст.121 ЗК України)

Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюються шляхом визнання недійсним рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування (п.7 ч.3 ст.152 ЗК України)

Стаття 71 КАС України регламентує, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі. Відповідачем не надано об'єктивних даних стосовно того, що прийняте їм рішення є законним та обґрунтованим. Крім того, суд вважає, що відповідачем було порушено чинне законодавство, а саме: порушені встановлені ЗК України строки розгляду заяв громадян та прийняте ним рішення не відповідає Земельному законодавству України..

Стаття 86 КАС України встановлює, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Згідно п. 34 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин є виключною компетенцію сільських, селищних, міських рад.

За таких обставин суд вважає, що бездіяльність Кам'янсько-Дніпровської міської ради Запорізької області щодо неприйняття рішення по заяві позивача від 18.04.2012 р про надання у власність земельної ділянки є протиправною, рішення Кам'янсько-Дніпровської міської ради Запорізької області від 13.12.2012 року № 32 є таким, що не ґрунтується на законі та підлягає скасуванню.

Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до КАС України, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки у разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять (ч.2 ст.11 КАС України)

Тому суд, посилаючись на зазначену статтю, з метою захисту прав, свобод та інтересів позивача, оскільки рішення, прийняте стосовно заяви ОСОБА_1, є незаконним, виходить за межі позовних вимог, вважає необхідним скасувати рішення Кам'янсько-Дніпровської міської ради Запорізької області за № 32 від 13.12.2012 року, та вважає за необхідним зобов'язати Кам'янсько-Дніпровську міську раду Запорізької області розглянути заяву ОСОБА_1 від 18.04.2012 р про надання у власність земельної ділянки та прийняти рішення в порядку, що передбачений ч.7 ст.118 ЗК України.

На підставі викладеного, керуючись Конституцією України, ст. ст.. 6-12, 17, 69-71, 158-163, 167, 183-2, 185 КАС України, ст..ст.1,38,40,78,81,116,118,121,152,158 ЗК України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Кам'янсько-Дніпровської міської ради Запорізької області щодо неприйняття рішення по заяві ОСОБА_1 від 18. 04. 2012 року про надання у власність земельної ділянки.

Скасувати рішення Кам'янсько-Дніпровської міської ради Запорізької області від 13. 12. 2012 року № 32.

Зобов'язати Кам'янсько-Дніпровську міську раду Запорізької області розглянути заяву ОСОБА_1 від 18. 04. 2012 року про надання у власність земельної ділянки та прийняти рішення в порядку, що передбачений ст.118 ч. 7 ЗК України.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кам'янсько-Дніпровський районний суд Запорізької області шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня проголошення постанови.

Суддя В. В. Петров