Ухвала від 25.03.2013 по справі К-22466/10-С

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"25" березня 2013 р. м. Київ К-22466/10

Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів:

головуючого Ланченко Л.В.

суддів Нечитайла О.М.

Пилипчук Н.Г.

за участю секретаря Корженкової І.О.

представників відповідача Шляхової О.А.

прокурора Чубенка В.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу

Державної податкової інспекції в м.Красний Луч Луганської області Державної податкової служби та Прокуратури Луганської області

на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 25.01.2010 та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 13.05.2010

у справі №2а-21742/09/1270

за позовом Державного підприємства «Донбасантрацит»

до Державної податкової інспекції в м.Красний Луч Луганської області

про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень

ВСТАНОВИВ:

Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 25.01.2010, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 13.05.2010, позов задоволено частково. Визнано недійсним податкове повідомлення-рішення від 23.02.2009 №0000052342/0 на суму 4212251 грн. Визнано недійсним податкове повідомлення-рішення від 23.02.2009 №0000042342/0 в частині податкового зобов'язання з податку на прибуток в сумі 12028774,10 грн., з них 12028774,10 грн. штрафних санкцій. В іншій частині позовних вимог відмовлено.

У справі відкрито касаційне провадження за касаційними скаргами відповідача та прокурора, у яких відповідачем ставиться питання про скасування рішення суду першої та апеляційної інстанції та прийняття нового про відмову в позові в повному обсязі, а прокурором про направлення справи на новий розгляд, з підстав порушення норм матеріального та процесуального права.

Перевіривши повноту встановлення обставин справи та правильність їх юридичної оцінки в судових рішеннях, в межах доводів касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з такого.

Відповідачем у період з 15.12.2008 по 29.01.2009 була проведена планова виїзна перевірка з питань дотримання позивачем вимог податкового законодавства за період з 01.04.2007 по 30.09.2008, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2007 по 30.09.2008, за результатами якої 20.02.2009 складено акт № 84/23/32446546.

Перевіркою встановлено порушення позивачем:

- п. 4.1 ст. 4, п.п. 5.1, 5.2, 5.3, 5.4, 5.5, 5.6, 5.7, 5.9 ст.5, пп.8.7.1 п.8.7 ст. 8, пп.12.1.5 п.12.1 ст. 12 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» в результаті чого занижено податок на прибуток всього у сумі 32862603 грн., у тому числі за 2007 рік в сумі 12964079 грн., за 9 місяців 2008 року - 19898524 грн.

ДП «Донбасантрацит» самостійно уточнені показники декларації у бік збільшення податку на прибуток на суму 32685503 грн.: уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань у зв'язку з виправленням самостійно виправлених помилок за 2007 рік (від 06.02.2009 № 2109), уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань у зв'язку з виправленням самостійно виправлених помилок за 3 квартали 2008 року (від 06.02.2009 №2108). Наведені уточнюючі розрахунки підприємством направлено до Державної податкової інспекції у м. Красний Луч поштою 23.01.2009, отримано 06.02.2009 вх. № 653.

- п.4.1 ст.4, п.7.4 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість» в результаті чого завищено ПДВ на загальну суму 1747320 грн., та занижено на загальну суму 9189677 грн.

ДП «Донбасантрацит» самостійно уточнені показники декларації у бік збільшення податку на додану вартість на суму 7637738 грн.: уточнюючий розрахунок від 06.02.2009 №2111, уточнюючий розрахунок від 06.02.2009 № 2112, уточнюючий розрахунок від 07.02.2009 № 2124, уточнюючий розрахунок від 06.02.2009 № 2113, уточнюючий розрахунок від 06.02.2009 № 2114,уточнюючий розрахунок від 06.02.2009 № 2110.

Наведені уточнюючі розрахунки підприємством направлено до ДПІ у м.Красний Луч поштою 23.01.2009, отримано 06.02.2009 вх. № 653.

На підставі акта перевірки відповідачем прийти податкові повідомлення-рішення від 23.02.2009 № 0000042342/0, згідно якого сума податкового зобов'язання по податку на прибуток складає 12241295,3 грн., у тому числі за основним платежем - 177101 грн., за штрафними санкціями - 12064194,3 грн. та № 0000052342/0, згідно якого сума податкового зобов'язання по податку на додану вартість за штрафними (фінансовими) санкціями складає 4212251 грн.

Суд першої інстанції, з доводами якого погодився суд апеляційної інстанції, задовольняючи позовні вимоги частково, обґрунтовував свої висновки тим, що позивачем 23.01.2009 було направлено ДПІ у м. Красний Луч уточнюючі розрахунки податкових зобов'язань з податку на додану вартість та податку на прибуток у зв'язку з виправленням самостійно визначених помилок, які були отримані відповідачем 06.02.2009 і проведені по особовому рахунку платника, про що свідчить запис в обліковій картці платника податку ДП «Донбасантрацит».

Згідно пп. 4.1.4. п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює:

а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця;

б) календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя);

в) календарному року, крім випадків, передбачених підпунктом "г" підпункту 4.1.4 цього пункту, - протягом 60 календарних днів за останнім календарним днем звітного (податкового) року;

г) календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб (прибуткового податку з громадян), - до 1 квітня року, наступного за звітним.

Порядок узгодження сум податкових зобов'язань визначається ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», п.5.1. ст.5 якого передбачено, що податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.

Якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок.

Платник податків має право не подавати такий розрахунок, якщо такі уточнені показники зазначаються ним у складі податкової декларації за будь-який наступний податковий період, протягом якого такі помилки були самостійно виявлені. Форма уточнюючих розрахунків визначається у порядку, встановленому для податкових декларацій.

Строки погашення податкового зобов'язання визначено п.5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», згідно якого платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

Виходячи з викладеного, суди попередніх інстанцій дійшли висновку, що граничний строк сплати по уточнюючим розрахункам та можлива дата для нарахування штрафних санкцій за порушення строків сплати податкового зобов'язання визначається з урахуванням особливостей, передбачених Законами України «Про оподаткування прибутку підприємств» та «Про податок на додану вартість», у зв'язку з чим позивачем дотримано граничних строків сплати податку на прибуток, визначеного у першому кварталі 2009 року, яким є 20 травня 2009 року, та податку на додану визначеного у січні 2009 року, яким є 2 березня 2009 року.

Нарахування штрафних санкцій на підставі пп.17.1.3 п.17.1 ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», здійснюється у разі коли контролюючий орган самостійно донараховує суму податкового зобов'язання платника податків за підставами, викладеними у підпункті «б» підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 цього Закону, такий платник податків зобов'язаний сплатити штраф у розмірі десяти відсотків від суми недоплати (заниження суми податкового зобов'язання) за кожний з податкових періодів, установлених для такого податку, збору (обов'язкового платежу), починаючи з податкового періоду, на який припадає така недоплата, та закінчуючи податковим періодом, на який припадає отримання таким платником податків податкового повідомлення від контролюючого органу, але не більше п'ятдесяти відсотків такої суми та не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів, що минули.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що відповідачем було включено до зведених таблиць дані уточнюючих податкових розрахунків позивача. В податковому повідомленні-рішенні №0000042342/0 від 23.02.2009 відповідачем самостійно нараховано суму податкового зобов'язання в розмірі 177101 грн. та штрафну санкцію 12241295,3 грн., в податковому повідомленні-рішенні №0000052342/0 від 23.02.2009 відповідач самостійно суму податкового зобов'язання не визначив, а нарахував лише штрафну санкцію - 4212251 грн. Сума податкового зобов'язання, на яке податковий орган нарахував штрафні санкції, була самостійно визначена позивачем в уточнюючих розрахунках податкових зобов'язань з податку на додану вартість та податку на прибуток у зв'язку з виправленням самостійно визначених помилок, які були прийняті відповідачем та внесені до особової картки платників податків. Інших податкових повідомлень-рішень щодо нарахування податку на прибуток та податку на додану вартість відповідачем не виносилось.

Судова колегія вважає, що норма п.17.2 ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» регламентує порядок та способи виправлення платником податків самостійно виявлених помилок щодо заниження податкового зобов'язання минулих періодів, але стосується самостійно виявлених таких помилок, виключно до початку перевірки. Отже, у позивача не було права після розпочатої у грудні 2008 року перевірки подавати у лютому 2009 року уточнюючі розрахунки.

Однак, суд касаційної інстанції вважає за правильне погодитись з висновками судів попередніх інстанцій, що відповідачем з порушенням вимог пп.17.1.3 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» було винесено податкові повідомлення-рішення без самостійного донарахування суми податкового зобов'язання платника податків за підставами, викладеними у підпункті «б» підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 цього Закону, у зв'язку з чим правомірним є лише податкове повідомлення-рішення №0000042342/0 від 23.02.2009 в частині нарахування податкового зобов'язання з податку на прибуток в розмірі 177101 грн. та нарахованої штрафної санкції в розмірі 35420,2 грн.

Доводи касаційної скарги відповідача правильності висновків судів попередніх інстанцій не спростовують, оскільки штрафні санкції за порушення строків сплати узгодженого податкового зобов'язання передбачені пп.17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», однак така відповідальність відповідачем не застосовувалась.

З огляду на викладене, судова колегія не вбачає підстав для скасування рішення суду першої та апеляційної інстанції, з підстав наведених в касаційних скаргах.

Керуючись ст. ст. 220, 221, 223, 224, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УХВАЛИВ:

Касаційні скарги Державної податкової інспекції в м.Красний Луч Луганської області Державної податкової служби та Прокуратури Луганської області залишити без задоволення, а постанову Луганського окружного адміністративного суду від 25.01.2010 та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 13.05.2010 - без змін.

Ухвала вступає в законну силу з моменту проголошення. Заява про перегляд судового рішення в адміністративній справі Верховним Судом України може бути подана з підстав, в порядку та у строки встановлені ст.ст.236-238 КАС України.

Головуючий Л.В.Ланченко

Судді О.М.Нечитайло

Н.Г.Пилипчук