Головуючий у 1 інстанції - Пархоменко І.О.
Суддя-доповідач - Блохін А. А.
10 квітня 2013 року справа №249/231/13-а приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючого судді Блохіна А.А., суддів: Міронової Г.М., Юрко І.В., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Шахтарського міськрайонного суду Донецької області від 20 лютого 2013 року у справі № 249/231/13-а за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов»язання вчинити певні дії, -
18 січня 2013 року позивач звернувся до суду з вказаним позовом, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що в червні 2012 року звертався до відповідача з письмовою заявою про перерахунок пенсії на підставі Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», однак отримав письмову відповідь з фактичною відмовою у задоволенні заяви. В грудні 2012 року та 10 січня 2013 року позивач знов звертався с заявами видати рішення на первинне звернення. Відповідач рішення не видав. Просив визнати дії відповідача по відмові в перерахунку пенсії за Законом України «Про підвищення престижу1 шахтарської праці» протиправними, зобов'язати відповідача провести перерахунок його пенсії на підставі ст. 8 вказаного Закону з нарахуванням до суми трьох прожиткових мінімумів для осіб, що втратили працездатність, всіх належних доплат за період з 01 січня 2011 року по 2012 рік.
Постановою Шахтарського міськрайонного суду Донецької області від 20 лютого 2013 року у задоволені позову відмовлено.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду та задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Всі особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не прибули, належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, тому відповідно до п.2 ч.1 ст. 197 КАС України суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, вивчивши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, колегія суддів, здійснюючи апеляційний перегляд справи в межах доводів апеляційної скарги, вважає, що останню необхідно залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції залишити без змін з наступних підстав.
Згідно із частиною 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди відповідно до вимог частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до вимог Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України та застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України та принципом рівності усіх учасників адміністративного процесу перед законом і судом, відповідно до якого усі учасники адміністративного процесу є рівними перед законом і судом.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_2 перебуває на обліку у відповідача як отримувач пенсії за віком на пільгових умовах. З 21.10.1993 року ОСОБА_2 отримує пенсію згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення», з набранням чинності Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перераховану з 01.01.2004 року. Заробітна плата ОСОБА_2 для нарахування пенсії обчислена відповідно Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і складає 2412.10 грн.
З набранням чинності Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» пенсія позивача була перерахована з урахуванням вимог закону.
Відповідно до ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» від
02.09.2008 року мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Згідно пенсійної справи пенсія позивачу розрахована наступним чином: - 2057,91 грн. основний розмір пенсії (2421,07грн. розмір заробітної плати для розрахунку пенсії х 0,85000 коефіцієнт стажу (ст.27 Закону); - 335,76 грн. доплата за 52 роки понаднормативного стажу ( ст.. 28 Закону); - 92,45грн. - підвищення у зв'язку з 20% ростом заробітної плати ( ст.. 48 Закону); - 58,66 грн. підвищення «дітям війни», яке виплачується у розмірі прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність; - 100,00 грн. доплата з 01.05.2012 р. згідно постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 № 327 «Про підвищення рівня соціального захисту населення». Таким чином пенсія позивача з 01.05.2012 року склала 2744,78грн. (2057,91+435,76+92,45+58,66+100,00).
Надалі відповідач проводив перерахунок пенсії позивачу у зв'язку з зміною прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, відповідно до вимог Закону України « Про Державний бюджет України на 2012 рік». Розмір пенсії позивача з 01.12.2012 року склав 2671.92 грн.
Відповідно до вимог ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» від 02.09.2008 року відповідачем встановлена доплата до пенсії позивачу і остаточний розмір пенсії позивача склав - 2813,88 грн.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи та постанова прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду не вбачається.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 24, 195, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Шахтарського міськрайонного суду Донецької області від 20 лютого 2013 року у справі № 249/231/13-а за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.
Постанову Шахтарського міськрайонного суду Донецької області від 20 лютого 2013 року у справі № 249/231/13-а за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками розгляду в порядку письмового провадження набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання нею законної сили.
Головуючий: А.А.Блохін
Судді: Г.М.Міронова
І.В.Юрко