вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
Іменем України
10 квітня 2013 р. (о 11:09) Справа №801/1027/13-а
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Тоскіної Г.Л., за участю секретаря судового засідання Кисельової А.Є.,
представника позивача - Ющенко Т.А.,
представника відповідача - Острової Г.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Публічного акціонерного товариства "ДТЕК Крименерго"
до Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Кримському регіоні (Держенергонагляд)
про визнання протиправними та скасування приписів,
Обставини справи: Публічне акціонерне товариство «ДТЕК Крименерго» (далі - позивач) звернулось до адміністративного суду із позовом до Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії Інспекції у Кримському регіоні (Держенергонагляд) (далі - відповідач), в якому просить скасувати пункти 1,2 Припису Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Кримському регіоні» Державного підприємства «НЕК Укренерго» Центрального відділення від 24.12.2012р. №04/01-04-005; визнати протиправним та скасувати п. 3 Припису Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Кримському регіоні» Державного підприємства «НЕК Укренерго» Центрального відділення від 24.12.2012р. № 04/01-04-005.
Позов мотивовано тим, що відповідачем порушена Інструкція з організації проведення обстежень електричних, тепловикористовуючих установок, теплових мереж та оформлення їх результатів, позаплановий захід здійснений за відсутністю підстав для його проведення, припис прийнятий з порушенням Правил користування електричної енергії.
Ухвалами Окружного адміністративного суду АР Крим від 11.02.2013 відкрито провадження у справі, закінчено підготовче провадження і справу призначено до судового розгляду.
У судовому засіданні 28.03.2013 представником позивача надана заява про уточнення позовних вимог, відповідно до якої позивач просить припис від 24.12.2012р. № 04/01-04-005 Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Кримському регіоні визнати протиправним та скасувати.
Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 28.03.2013 за клопотанням представника відповідача у зв'язку з необхідністю надання додаткових матеріалів, витребуваних судом, зупинено провадження у справі.
Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 03.04.2013 провадження у справі поновлено.
В судових засіданнях представник позивача підтримав уточнені позовні вимоги з підстав, викладених в позовній заяві, надав пояснення по суті спору.
Представник відповідача проти задоволення адміністративного позову заперечував, зазначивши, що спірний припис прийнятий з дотриманням вимог діючого законодавства, у зв'язку з порушеннями встановленими під час позапланового заходу, на підставі та у межах повноважень інспекції.
Заслухавши пояснення представників сторін, свідків, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази по справі у їх сукупності, суд, -
Публічне акціонерне товариство «ДТЕК Крименерго» є юридичною особою, зареєстровано в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України Виконавчим комітетом Сімферопольської міської ради АР Крим 31.12.1999.
Відповідно до довідки серії АА №528000 від 03.07.2012 р. з Єдиного Державного Реєстру підприємств та організацій України основним видом економічної діяльності підприємства є, зокрема, розподілення електроенергії (КВЕД 35.13).
Судом встановлено, що посадовими особами відповідача на підставі направлень на проведення заходу №04/01-02-453 від 11.12.2012 та наказу №04/01-02-453 від 11.12.2012 у строк з 17.12.2012 по 20.12.2012 проведений позаплановий захід - інспектування та огляд енергетичних об'єктів ПАТ «Крименерго» (Октябрьський РЕМ) у зв'язку зі зверненням в Міненерговугілля України гр. ОСОБА_4, що проживає по АДРЕСА_1.
За наслідком заходу складений акт №04/01-02-453 від 20.12.2012, згідно яким встановлено наступне: не укладено Договір про постачання електричної енергії на об'єкт: житловий багатоквартирний будинок по АДРЕСА_1 між енергопостачальником та власником житлового будинку - Комунальним підприємством «Головне управління житлового господарства Октябрьської селищної ради», що є порушенням вимог пунктів 1.3., 1.6., 5.1. Правил користування електричною енергією (зі змінами та доповненнями), затверджених Постановою НКРЕ від 31.07.1996г. № 28; не укладено Договір про спільне використання технологічних електричних мереж житлового багатоквартирного будинку по АДРЕСА_1 між енергопостачальником та власником технологічних електричних мереж житлового будинку - Комунальним підприємством «Головне управління житлового господарства Жовтневого селищної ради», що є порушенням вимог пунктів 1.7., 1.10., 5.15. Правил користування електричною енергією (зі змінами та доповненнями), затверджених Постановою НКРЕ від 31.07.1996г. № 28; результати замірів напруги в електромережі квартири споживача ОСОБА_5 підтверджують, що відхилення напруги перевищують норми, допустимі ГОСТ-13109-97.
На підставі акту перевірки головним державним інспектором винесений припис від 24.12.2012р. №04/01-04-005, відповідно до якого встановлені заходи усунення виявлених порушень чинного законодавства, а саме: позивачу приписано:
- укласти Договір про постачання електричної енергії на об'єкт: житловий багатоквартирний будинок по АДРЕСА_1 між енергопостачальником та власником житлового будинку - Комунальним підприємством «Головне управління житлового господарства Октябрьської селищної ради», на підставі вимог пунктів 1.3., 1.6., 5.1. Правил користування електричною енергією (зі змінами та доповненнями), затверджених Постановою НКРЕ від 31.07.1996г. № 28 (п. 1 припису);
- укласти Договір про спільне використання технологічних електричних мереж житлового багатоквартирного будинку по АДРЕСА_1, між енергопостачальником та власником технологічних електричних мереж житлового будинку - Комунальним підприємством «Головне управління житлового господарства Октябрьської селищної ради», на підставі вимог пунктів 1.7., 1.10., 5.15. Правил користування електричною енергією (зі змінами та доповненнями), затверджених Постановою НКРЕ від 31.07.1996г. №28 (п. 2 припису);
- привести показники якості електричної енергії, що постачається на електроустановку житлового будинку по АДРЕСА_1, у відповідність з вимогами нормативних документів на підставі вимог статей 24, 25 Закону України «Про електроенергетику», вимог пункту 38 Правил користування електричною енергією для населення (зі змінами та доповненнями), затверджених Постановою НКРЕ від 26.07. 1999 р. № 1357 і вимог ГОСТ-13109-97.
Не погодившись з зазначеним приписом, позивач звернувся до суду.
Перевіряючи законність та обґрунтованість позивних вимог, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); добросовісно.
Тому вирішуючи справу стосовно позовних вимог позивача щодо правомірності прийняття припису, суд зобов'язаний перевірити, чи вчинені дії (прийнято рішення) на підставі закону, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та Законами України, безсторонньо та добросовісно.
Правовідносини, що виникають у зв'язку з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, державним наглядом за безпечним виконанням робіт на об'єктах електроенергетики незалежно від форм власності, безпечною експлуатацією енергетичного обладнання і державним наглядом за режимами споживання електричної і теплової енергії регулюються Законом України від 16.10.97р. № 575/97-ВР "Про електроенергетику"(далі Закон).
Відповідно до ч.1 ст.9 Закону державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України.
Частиною 6 ст.9 Закону передбачено, що державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право, зокрема, видавати суб'єктам електроенергетики та споживачам енергії обов'язкові для виконання приписи щодо усунення порушень вимог нормативно-правових актів, нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії, теплових, тепловикористальних установок та мереж, а також стосовно приведення технічного стану електричних, теплових, тепловикористальних установок та мереж, засобів обліку, контролю і регулювання виробництва, постачання та споживання енергії, організації їх експлуатації у відповідність із вимогами нормативно-правових актів, нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання споживачів енергії, теплових, тепловикористальних установок та мереж.
Постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.1996р. №929 затверджено Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії (Деренергонагнляд) (надалі Положення).
Пунктом 1 Положення передбачено, що державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, технічним станом та організацією експлуатації електричних, теплових, тепловикористовуючих установок та мереж суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд).
Абзацом третім підпункту 15 пункту 4 Положення передбачено, що завданнями та функціями Держенергонагляду є здійснення в межах своєї компетенції нагляду за технічним станом та організацією експлуатації електричних і теплових установок та мереж суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії, вимог Правил та інших нормативно-правових і нормативно-технічних актів з питань електроенергетики та теплопостачання.
Відповідно до п.13 зазначеного Положення головний державний інспектор України з енергетичного нагляду, його заступники, старші державні інспектори з енергетичного нагляду та державні інспектори з енергетичного нагляду під час виконання своїх функцій мають право, зокрема:
- здійснювати в установленому порядку обстеження електричних і теплових установок та мереж суб'єктів електроенергетики та суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії, а також складати за їх результатами відповідні акти;
- видавати в межах своєї компетенції суб'єктам електроенергетики, суб'єктам відносин у сфері теплопостачання і споживачам електричної енергії обов'язкові для виконання приписи щодо усунення виявлених Держенергонаглядом порушень нормативно-правових і нормативно-технічних актів у сфері електроенергетики та теплопостачання і здійснювати контроль за їх виконанням;
- вимагати в межах своєї компетенції від суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії вжиття заходів для усунення виявлених Держенергонаглядом порушень;
- складати в установленому законодавством порядку протоколи про адміністративні правопорушення та притягати до адміністративної відповідальності громадян і посадових осіб.
Отже до завдань Держенеронагляду відноситься нагляд за дотриманням споживачами електричної енергії та суб'єктами електроенергетики вимог Правил та інших нормативно-правових і нормативно-технічних актів з питань електроенергетики та теплопостачання.
Процедура здійснення заходів державного енергетичного нагляду (обстеження, перевірки, огляди, інспектування тощо) щодо контролю технічного стану та організації експлуатації електричних, теплових, тепловикористовувальних установок та мереж, а також дотримання режимів виробництва, постачання і споживання електричної та теплової енергії визначена Інструкцією з організації проведення обстежень електричних, тепловикористовуючих установок, теплових мереж та оформлення їх результатів, затвердженою Наказом Міністерства палива та енергетики України від 24 грудня 2004 р. №817 (у редакції наказу Міністерства палива та енергетики України від 25 червня 2008 р. №345) (далі -Інструкція №817).
Відповідно до пп. 3.4.5. п. 3.4. Інструкції №817 позапланові заходи поділяються на перевірки, огляди, інспектування тощо та здійснюються, зокрема, за зверненнями фізичних та юридичних осіб про порушення суб'єктом господарювання вимог законодавства (позаплановий захід здійснюється тільки за наявності згоди Мінпаливенерго на його проведення).
З матеріалів справи вбачається, що посадовими особами відповідача на підставі направлень на проведення заходу №04/01-02-453 від 11.12.2012 та наказу №04/01-02-453 від 11.12.2012 у строк з 17.12.2012 по 20.12.2012 проведений позаплановий захід - інспектування та огляд енергетичних об'єктів у зв'язку зі зверненням в Міненерговугілля України гр. ОСОБА_4, що проживає по АДРЕСА_1.
Судом встановлено, що листом від 07.12.2012 вих. №03/32-5401 Міненерговугілля України Державній інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Кримському регіоні наданий дозвіл на проведення позапланового заходу з державного енергетичного нагляду за зверненням ОСОБА_4 (АДРЕСА_1 АР Крим) щодо несанкціонованого (на думку заявниці) споживання електроенергії струмоприймачами магазину, розташованого на 1 поверсі житлового будинку за вказаною адресою, та відсутності реагування ПАТ «ДТЕК Крименерго» на попередні аналогічні звернення гр. ОСОБА_4
Водночас, як встановлено судом, посадовими особами відповідача проведений позаплановий захід дотримання вимог позивачем Правил користування електричної енергії щодо укладання договору з Комунальним підприємством «Головне управління житлового господарства Октябрьської селищної ради» на постачання електроенергії на об'єкт: багатоквартирний будинок по АДРЕСА_1 та договору на спільне використання технологічних електричних мереж за цім об'єктом, а також дотримання енергопостачальником показників якості електроенергії, що поставляється на будинок АДРЕСА_1.
Отже суд зазначає, що відповідачем проведений позаплановий захід з порушенням Інструкції №817, без наявності відповідної згоди Міненерговугілля України на проведення такого заходу.
Суд вважає безпідставними твердження представника відповідача, що не можливо було у згоді зазначити всі обставини, які необхідно перевірити згідно листа ОСОБА_4, оскільки це є припущенням з боку представника відповідача. Між тим у листі Міненерговугілля України читко визначено, що дозвіл на проведення позапланового заходу з державного енергетичного нагляду за зверненням ОСОБА_4 наданий саме у зв'язку з перевіркою несанкціонованого (на думку заявниці) споживання електроенергії струмоприймачами магазину, розташованого на 1 поверсі вказаного житлового будинку.
Відповідно до пп. 4.3.2. п. 4.3. Інструкції №817 під час проведення позапланового заходу з'ясовуються лише ті питання, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення цього заходу, з обов'язковим зазначенням цих питань у Направленні на проведення заходу зі здійснення державного енергетичного нагляду.
Суб'єкта господарювання слід ознайомити з підставами проведення позапланового заходу з наданням йому копії відповідного документа.
З матеріалів справи вбачається, що направлення на проведення заходу та наказ були отримані позивачем, та уповноваженою особою останнього у направленні була визначена відповідальна особа щодо організації проведення заходу. А відтак, посилання представника позивача, що позаплановий захід був проведений без визначення уповноважених осіб на проведення такого заходу з боку енергопостачальника та прийняття відповідних розпоряджень з цього приводу, є безпідставним. Крім того, суд звертає увагу позивача, що у цьому випадку визначення відповідальних осіб для участі у позаплановому заходу є обов'язком енергопостачальника.
Суд зауважує, що згідно направлень на проведення заходу вид заходу визначений як інспектування та огляд.
Відповідно до п. 2.2. Інструкції №817 інспектування - процес контролю за організацією технічної експлуатації енергетичного устаткування та мереж, дотримання договірних відносин шляхом вивчення організаційно-розпорядчих документів суб'єктів господарської діяльності та аналізу повноти і достатності вжитих заходів відповідно до нормативно-правових актів та нормативних документів. Огляд - це частина процесу обстеження, яка полягає у візуальній оцінці технічного стану енергетичного устаткування та мереж за допомогою органолептичних методів.
А відтак, враховуючи вид заходу та те, що суб'єктом господарювання визначена відповідальна особа для проведення позапланового заходу, зазначення у акті уповноважених представників енергопостачальника не є порушенням вимог вказаної Інструкції.
Водночас, суд звертає увагу відповідача, що позаплановий захід проведений з порушенням Інструкції №817, за відсутністю згоди Міненерговугілля України.
Разом з тим, приймаючи до уваги, що позивач фактично допустив відповідача до проведення позапланового заходу (визначена відповідальна особа для організації заходу, частково надані витребувані документи) та цій захід був здійснений, суд надає оцінку прийнятому за результатом його проведення припису.
Вирішуючи питання щодо правомірності зазначення у приписі заходів щодо усунення виявлених порушень чинного законодавства, суд зважає на наступне.
З матеріалів справи вбачається, що згідно п. 1 припису від 24.12.2012р. №04/01-04-005 позивач був зобов'язаний укласти Договір про постачання електричної енергії на об'єкт: житловий багатоквартирний будинок по АДРЕСА_1 між енергопостачальником та власником житлового будинку - Комунальним підприємством «Головне управління житлового господарства Октябрьської селищної ради», на підставі вимог пунктів 1.З., 1.6., 5.1. Правил користування електричною енергією (зі змінами та доповненнями), затверджених Постановою НКРЕ від 31.07.1996 № 28.
Відповідно до п. 1.1 Правил користування електричної енергії, затверджені Постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 31.07.1996 №28 (надалі Правила) ці Правила регулюють взаємовідносини, які виникають в процесі продажу і купівлі електричної енергії між виробниками або постачальниками електричної енергії та споживачами (на роздрібному ринку електричної енергії).
Згідно 1.3 Правил постачання електричної енергії для забезпечення потреб електроустановки здійснюється на підставі договору про постачання електричної енергії, що укладається між власником цієї електроустановки (уповноваженою власником особою) та постачальником електричної енергії за регульованим тарифом, або договору про купівлю-продаж електричної енергії, що укладається між власником цієї електроустановки (уповноваженою власником особою) та постачальником електричної енергії за нерегульованим тарифом.
Пунктом 1.6 Правил встановлено, що договір про постачання електричної енергії на основі типового договору (додаток 3) укладається постачальником електричної енергії за регульованим тарифом з усіма споживачами та субспоживачами (крім населення), об'єкти яких розташовані на території здійснення ліцензованої діяльності постачальником електричної енергії за регульованим тарифом.
Порядок укладання договорів визначений розділом 5 Правил.
Відповідно до п. 5.1 Правил 5.1. Договір про постачання електричної енергії є основним документом, який регулює відносини між постачальником електричної енергії за регульованим тарифом, що здійснює свою діяльність на закріпленій території, і споживачем та визначає зміст правових відносин, прав та обов'язків сторін.
Споживання електричної енергії без договору не допускається.
Між постачальником електричної енергії за регульованим тарифом та споживачем укладається один договір про постачання електричної енергії за усіма об'єктами споживача, які розташовані на території здійснення ліцензованої діяльності постачальником електричної енергії за регульованим тарифом. За взаємною згодою сторін можуть бути укладені окремі договори про постачання електричної енергії за кожним об'єктом споживача.
Згідно п. 5.3 Правил постачальник електричної енергії за регульованим тарифом зобов'язаний надати на розгляд проект договору про постачання електричної енергії протягом 7 робочих днів для споживачів із приєднаною потужністю до 150 кВт та протягом 14 робочих днів для споживачів із приєднаною потужністю 150 кВт та більше від дати прийняття від споживача документів, зазначених у пункті 5.4 цих Правил.
Отже, виходячи з наведених норм Правил, встановлений обов'язок електропередавальної організації надати проект договору про постачання електроенергії у разі надання споживачем документів, визначених у пункті 5.4 цих Правил.
Згідно п 5.4 Правил 5.4. для укладення договору про постачання електричної енергії, договору про технічне забезпечення електропостачання споживача або договору про спільне використання технологічних електричних мереж заявник (споживач, власник технологічних електричних мереж (основний споживач) або субспоживач) має надати відповідній організації такі документи: 1) заяву щодо укладення відповідного договору із зазначенням роду виробничої діяльності, місцезнаходження та банківських реквізитів заявника; акти про розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін (у разі укладення відповідного договору щодо об'єктів, які вводяться в експлуатацію вперше); 3) однолінійну схему електропостачання об'єкта (у разі укладення відповідного договору щодо об'єктів, які вводяться в експлуатацію вперше); 4) відомості щодо розрахункових засобів обліку (тип, марка, технічні характеристики тощо) (у разі укладення відповідного договору щодо об'єктів, які вводяться в експлуатацію вперше); 5) заявку на очікуваний обсяг споживання електричної енергії та величини споживання електричної потужності у години контролю максимального навантаження енергосистеми (за необхідності), довідку про укладені державні контракти (за наявності), відомості про величину приєднаної потужності і категорії надійності електропостачання струмоприймачів; 6) акти екологічної, аварійної та технологічної броні споживача (за наявності); 7) копію свідоцтва про державну реєстрацію та виписку з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (для юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців); 8) копію документа, яким визначено право власності чи користування на об'єкт (приміщення) або копію документа, що підтверджує право власності чи користування на земельну ділянку (у разі відсутності на відповідній земельній ділянці об'єкта); копію належним чином оформленої довіреності на право укладати договори особі, яка уповноважена підписувати договори; 10) копію акта допуску про підключення електроустановки та у визначених законодавством випадках - сертифіката відповідності, що видається Держархбудінспекцією та її територіальними органами відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 08.10.2008 N 923 "Про Порядок прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів" (із змінами) (для новозбудованих та реконструйованих електроустановок);11) паспортні дані силових трансформаторів, кабельних та/або повітряних ліній передачі електричної енергії (для споживачів, у яких розрахункові засоби обліку встановлені не на межі балансової належності) (у разі укладення відповідного договору щодо об'єктів, які вводяться в експлуатацію вперше); 12) довідку про перелік субспоживачів (у разі їх наявності), дані (зазначені у підпункті 4 цього пункту) розрахункових засобів обліку субспоживачів (у разі укладення відповідного договору щодо об'єктів, які вводяться в експлуатацію вперше).
Слід зазначити, що відповідачем під час позапланового заходу не встановлено надання цих документів Комунальним підприємством «Головне управління житлового господарства Октябрьської селищної ради» за об'єктом споживання - багатоквартирний будинок по АДРЕСА_1 енергопостачальнику.
Матеріали справи свідчать, що вказані документи не були витребувані під час здійснення позапланового заходу від енергопостачальника, та згідно пояснень представника позивача такі документи позивачу на даний час не надані.
Більш того, п. 3.1 Правил передбачено, що електроустановки споживачів мають бути забезпечені необхідними розрахунковими засобами обліку електричної енергії для розрахунків за спожиту електричну енергію, технічними засобами контролю і управління споживанням електричної енергії та величини потужності, а також (за бажанням споживача) засобами вимірювальної техніки для контролю якості електричної енергії.
Відповідно до п. 3.26 Правил у разі, якщо до технологічних електричних мереж основного споживача приєднані електроустановки інших суб'єктів господарювання, власників мереж тощо, розрахунковий облік має бути організований основним споживачем таким чином, щоб забезпечити складення балансу електричної енергії у власних технологічних електричних мережах для проведення комерційних розрахунків.
Абзацам 88 п. 1.2 Правил встановлено, що технологічні електричні мережі - сукупність електроустановок з усією інфраструктурою, у тому числі внутрішньобудинкові електричні мережі, системи автоматики, захисту, управління, регулювання та зв'язку, що призначені для перетворення, передачі та/або розподілу електричної енергії, що належать основному споживачу і використовуються для передачі електричної енергії для власного споживання та/або субспоживачам, а також для транзиту електричної енергії в мережі електропередавальної організації;
Згідно п. 10.1 Правил споживач електричної енергії зобов'язаний в тому числі: забезпечувати залежний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх електроустановок згідно з вимогами нормативно-технічних документів та нормативно-правових актів законодавства України.
Таким чином, виходячи з наведених норм Правил, укладання договору про постачання електроенергії можливо при дотриманні споживачем електроенергії Правил, в частині надання необхідних документів для укладання договору, та наявності технічної можливості (наявність розрахункового приладу обліку, електромереж в належному стані відповідно до вимог Правил улаштування електроустановок та інш.).
А відтак, зобов'язання енергопостачальника укласти Договір про постачання електричної енергії на об'єкт: житловий багатоквартирний будинок по АДРЕСА_1 між енергопостачальником та власником житлового будинку - Комунальним підприємством «Головне управління житлового господарства Октябрьської селищної ради» без дотримання вимог Правил користування електричної енергії з боку Комунального підприємства «Головне управління житлового господарства Октябрьської селищної ради» (надання відповідних документів, приведення електроустановок для передачі електроенергії субспоживачам у відповідності до вимог ПУЕ та інших нормативно-технічних документів) суперечить вимогам вказаних Правил.
Крім того, з акту вбачається, що станом на 17.12.2012 не здійснюється користування електроенергією баласоутримувачем житлового будинку - Комунальним підприємством «Головне управління житлового господарства Октябрьської селищної ради» на внутрішньобудинкові потреби. Мережі освітлення сходових майданчиків, освітлення підвалу, освітлення електрощитового приміщення відключені від ввідно-розподільного пристрою (ВРП-0,4кВ) житлового будинку.
Слід зазначити, що відповідно до абз. 65 п. 1.2 Правил постачання електричної енергії - надання електричної енергії споживачу за допомогою технічних засобів передачі та розподілу електричної енергії на підставі договору.
Абзацам 38 п. 1.2. Правил визначено, що користування електричною енергією - споживання електричної енергії з дотриманням споживачем визначених відповідними договорами умов підключення електроустановок споживача до електричних мереж у точці приєднання, умов оплати купованої електричної енергії та режимів споживання електричної енергії для отримання договірних обсягів електричної енергії та величини потужності.
Згідно абз. 77 п. 1.2 Правил споживач електричної енергії - юридична або фізична особа, що використовує електричну енергію для забезпечення потреб власних електроустановок на підставі договору.
Отже, виходячи з наведених норм Правил, постачання та користування електричної енергії на підставі договору передбачає на сам перед наявність електроустановок та технологічних електричних мереж, через які можливо використання електричної енергії для власних потреб юридичною особою, яка, у цьому випадку, є споживачем електроенергії.
Тому, враховуючи, що за вказаним об'єктом взагалі відсутні електроустановки, придатні для вимірювання спожитої електроенергії, а також не відбувається енергопостачання та споживання електричної енергії для власних потреб, Комунальне підприємство «Головне управління житлового господарства Октябрьської селищної ради» не є споживачем електроенергії за цією адресою у розумінні Правил користування електричної енергії.
Таким чином, у даному випадку, не має порушення Правил користування електричної енергії в частині постачання та споживання електроенергії з боку ПАТ «ДТЕК Крименерго», а саме п. 5.1 Правил.
У зв'язку з чим вимога про зобов'язання укласти договір про постачання електроенергії за вказаним об'єктом енергопостачальника, який є природним монополістом у цій сфері суспільних відносин, без відповідної згоди споживача та наявності умов для його укладання є безпідставною.
А відтак, враховуючи встановлені судом обставини та наведені норми діючого законодавства, суд дійшов висновку, що п. 1 Припису від 24.12.2012р. №04/01-04-005 прийнятий з порушенням основних принципів адміністративної процедури, встановлених ст. 2 КАС України, отже є протиправним.
Перевіряючи правомірність прийняття відповідачем п. 2 Припису від 24.12.2012р. №04/01-04-005, суд зважає на наступне.
Згідно п. 2 Припису від 24.12.2012р. №04/01-04-005 позивач був зобов'язаний укласти Договір про спільне використання технологічних електричних мереж житлового багатоквартирного будинку по АДРЕСА_1, між енергопостачальником та власником технологічних електричних мереж житлового будинку - Комунальним підприємством «Головне управління житлового господарства Октябрьської селищної ради», на підставі вимог пунктів 1.7., 1.10., 5.15. Правил користування електричною енергією (зі змінами та доповненнями), затверджених Постановою НКРЕ від 31.07.1996г. №28.
Відповідно до абз. 88 п. 1.2. Правил спільне використання технологічних електричних мереж - виконання комплексу заходів з метою експлуатації та утримання у належному технічному стані технологічних електричних мереж, які використовуються для забезпечення електропостачання інших суб'єктів господарювання, крім їх власника, або для забезпечення передачі (транзиту) електричної енергії в мережі електропередавальної організації.
Згідно абз. 2, 3 п. 1.10 Правил електропередавальна організація, що здійснює діяльність з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами в межах закріпленої території здійснення ліцензованої діяльності забезпечує передачу електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами та технологічними електричними мережами інших власників, які не мають ліцензій на передачу електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами.
Для забезпечення передачі електричної енергії електричними мережами, що не належать електропередавальній організації, між електропередавальною організацією та відповідним власником мереж, який не має ліцензії на здійснення діяльності з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами, укладається договір щодо спільного використання електричних мереж.
Відповідно до абз. 1, 2 п. 15.5 Правил відносини сторін у разі передачі (транзиту) електропередавальною організацією електричної енергії технологічними електричними мережами власника електричних мереж (споживача, основного споживача) регулюються договором про спільне використання технологічних електричних мереж, який електропередавальна організація зобов'язана укласти з відповідним власником технологічних електричних мереж.
Передача електричної енергії, виробленої на блок-станції або когенераційній установці споживача, до електроустановок цього споживача та/або інших споживачів мережами інших суб'єктів господарської діяльності здійснюється на підставі договору про передачу (транзит) електричної енергії або договору про спільне використання технологічних електричних мереж, який укладається між власником електричної енергії, виробленої на блок-станції (когенераційній установці), та відповідним власником електричних мереж.
Отже, виходячи з наведених вимог Правил саме на енергопостачальника покладений обов'язок укладання договору про спільне використання технологічних електричних мереж у разі постачання електроенергії через мережі інших суб'єктів господарювання.
Судом встановлено, що між ПАТ «ДТЕК Крименерго» та Комунальним підприємством «Головне управління житлового господарства Октябрьської селищної ради» підписаний договір про спільне використання технологічних електричних мереж №1297/0010-1126 від 11.04.2012.
Суд вважає неспроможними доводи представника позивача, що вказаний договір розповсюджується на всі мережі, які є на балансі Комунального підприємства «Головне управління житлового господарства Октябрьської селищної ради», оскільки наданим договором, в порушення умов Правил, не визначений перелік електричних мереж, які задіяні в передачі електроенергії.
Пунктом 5.17. Правил визначено, що договір про спільне використання технологічних електричних мереж має містити такі умови, що є істотними та обов'язковими для цього виду домовленостей: 1) найменування сторін; 2) місце і дату укладення договору; 3) обсяг передачі електричної енергії та договірної граничної величини електричної потужності; 4) режими постачання; 5) гарантований рівень надійності електропостачання (за категорією надійності електропостачання); 6) величини дозволеної та приєднаної потужності електроустановок субспоживача; 7) порядок обліку перетікання реактивної енергії, порядок розрахунків за перетікання реактивної електроенергії (за необхідності); 8) порядок обліку споживання електричної енергії та вимірювання величини потужності, споживання та генерування реактивної електроенергії, контролю показників якості електричної енергії (у тому числі у випадку пошкодження або тимчасової відсутності відповідних розрахункових засобів обліку); 9) порядок надання даних щодо використаної субспоживачем електричної енергії; 10) умови дії договору у разі відсутності у споживача договору про постачання або про купівлю-продаж електричної енергії та/або у разі відключення споживача за борги чи з інших причин; 11) строк дії договору; 12) умови та порядок розірвання договору; 13) місцезнаходження, банківські реквізити сторін.
Договір про спільне використання технологічних електричних мереж додатково має містити: 1) порядок розрахунків за використання технологічних електричних мереж споживача (основного споживача); 2) однолінійну схему технологічних електричних мереж спільного використання з обов'язковим зазначенням місць установлення, типів, марки обладнання, довжини ліній, які задіяні в передачі електричної енергії, у тому числі для підприємств та організацій, які обслуговують (утримують) внутрішньобудинкові електричні мережі, вказуються кількість квартир та інформація про наявність або відсутність ввідного загальнобудинкового пристрою з розрахунковим засобом обліку електричної енергії; 3) перелік елементів технологічних електричних мереж споживача (основного споживача), які використовуються для передачі електричної енергії; 4) розрахунок умовних одиниць технологічних електричних мереж спільного використання, узгоджений електропередавальною організацією, на території здійснення ліцензованої діяльності якої розташовані ці технологічні електричні мережі.
Також п. 5.18 Правил передбачає, що невід'ємними частинами договору про спільне використання технологічних електричних мереж є: 1) акт про розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін; 2) відомості про засоби комерційного обліку активної та реактивної електричної енергії; 3) схема електропостачання, зазначення точок приєднання і ліній, що живлять струмоприймачі субспоживача; 4) акт екологічної, аварійної та технологічної броні електропостачання споживача (за необхідності згідно з вимогами нормативно-правових актів); 5) довідка про обсяги переданої електричної енергії за базовий період.
Отже на час підписання договору про спільне використання технологічних електричних мереж №1297/0010-1126 від 11.04.2012р. сторонами повинен був узгоджений перелік технологічних електричних мереж, які використовуються для передачі електричної енергії, та який є невід'ємною частиною договору про спільне використання технологічних електричних мереж.
Водночас в наданому екземплярі договору в розділі 10 п. 10.5. (додатки) відсутній цій перелік.
Дослідивши договір про спільне використання технологічних електричних мереж №1297/0010-1126 від 11.04.2012р., суд зазначає, що сторонами не дотримані вимоги Правил в частині визначення істотних умов цього договору, а саме: не визначений перелік елементів технологічних електричних мереж, які використовуються для передачі електричної енергії, зокрема, за адресою по АДРЕСА_1.
Позивачем не надані докази, що на час проведення позапланового заходу та складання припису сторонами були визначений цей перелік, до якого були включені технологічні електричні мережі, які використовуються для передачі електричної енергії на об'єкт - багатоквартирний житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1.
Крім того, представником позивача під час розгляду справи надана додаткова угода від 09.01.2013 №1 до договору про спільне використання технологічних електричних мереж №1297/0010-1126 від 11.04.2012, згідно п. 1 якої до договору внесений об'єкт: багатоквартирний житловий будинок по АДРЕСА_1. Вказана додаткова угода була укладена після проведення позапланового заходу та складання спірного припису. Отже укладанням цієї додаткової угоди позивач фактично визнав правомірність вимог відповідача, передбачених п. 2 Припису.
А відтак, враховуючи, що вимогами Правил обов'язок щодо укладання договору покладений саме на енергопостачальника, який у даному випадку здійснює постачання електричної енергії через мережі іншого суб'єкта господарювання, приймаючи до уваги недотримання сторонами Правил в частині визначення всіх істотних умов договору про спільне використання технологічних електричних мереж під час підписання договору №1297/0010-1126 від 11.04.2012р., суд дійшов висновку, що вимога про зобов'язання позивача укласти договір про спільне використання технологічних електричних мереж житлового багатоквартирного будинку по АДРЕСА_1, між енергопостачальником та власником технологічних електричних мереж житлового будинку - Комунальним підприємством «Головне управління житлового господарства Октябрьської селищної ради» є законною та обґрунтованою.
Суд вважає безпідставними доводи представника позивача, що відповідачем здійснюється втручання в господарську діяльність енергопостачальника, оскільки до повноважень державного інспектора з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії нормами діючого законодавства віднесено, зокрема, нагляд за дотриманням суб'єктами електроенергетики вимог Правил та інших нормативно-правових і нормативно-технічних актів з питань електроенергетики.
З тих же міркувань суд вважає неспроможними доводи представника позивача, що нормами цивільного законодавства встановлена свобода укладання договорів, оскільки, як вже було зазначено, нормами Правил користування електричної енергії, які є спеціальними нормами, передбачені певні обов'язки, в тому числі, енергопостачальника в частині укладання договору про спільне використання технологічних електричних мереж.
Таким чином, враховуючи встановлені судом обставини та наведені норми діючого законодавства, суд дійшов висновку, що п. 2 припису від 24.12.2012р. №04/01-04-005 прийнятий з дотриманням вимог діючого законодавства, у зв'язку з чим відсутні підстави для задоволення адміністративного позову в цій частині.
Перевіряючи правомірність прийняття п. 3 припис від 24.12.2012р. №04/01-04-005, суд зважає на наступне.
Відповідно до п. 3 припису від 24.12.2012р. №04/01-04-005 позивач був зобов'язаний привести показники якості електричної енергії, що постачається на електроустановку житлового будинку по АДРЕСА_1, у відповідність з вимогами нормативних документів на підставі вимог статей 24, 25 Закону України «Про електроенергетику», вимог пункту 38 Правил користування електричною енергією для населення (зі змінами та доповненнями), затверджених Постановою НКРЕ від 26.07. 1999 р. № 1357 і вимог ГОСТ-13109-97.
Відповідно до 2.1. Правил межі балансової належності та експлуатаційної відповідальності між споживачем (субспоживачем) і електропередавальною організацією (основним споживачем) за технічний стан і обслуговування суміжних електроустановок фіксуються в акті розмежування балансової належності електроустановок і експлуатаційної відповідальності сторін.
Межа експлуатаційної відповідальності може не збігатися з межею балансової належності, яка визначається правом власності споживача і електропередавальної організації (основного споживача) на окремі елементи електричної мережі, про що зазначається в акті розмежування балансової належності електроустановок і експлуатаційної відповідальності сторін.
Згідно п. 2.2. межа експлуатаційної відповідальності між споживачем і електропередавальною організацією за технічний стан і обслуговування електроустановок напругою до 1000 В встановлюється:
1) у разі повітряного відгалуження - у точці кріплення проводів лінії електропередачі до перших ізоляторів на будівлі або на трубостояку, або на ввідних клемах першого комутаційного апарата, встановленого на ввідному пристрої будівлі споживача;
2) у разі кабельного вводу - на наконечниках кабелю живлення, приєднаних до ввідних клем першого комутаційного апарата, встановленого у ввідному пристрої будівлі споживача.
Таким чином, виходячи з наведених норм Правил межа експлуатаційної відповідальності між споживачем (крім населення) і електропередавальною організацією за технічний стан і обслуговування електроустановок встановлюється у цьому випадку на наконечниках кабелю живлення, приєднаних до ввідних клем першого комутаційного апарата, встановленого у ввідному пристрої будівлі споживача, якщо інше не встановлено договором.
Отже саме на межі експлуатаційної відповідальності електропередавальна організація повинна забезпечити показники якості електричної енергії, що поставляється на об'єкт споживача (у даному випадку на житловий будинок по АДРЕСА_1), відповідно до вимог Правил та ГОСТ-13109-97.
Водночас, як вбачається з матеріалів справи, відповідачем проведені заміри параметрів якості електричної енергії, для визначення відхилення показників якості електроенергії понад нормативних значень, визначених нормами ГОСТ 13109-97, в електромережі квартири споживача ОСОБА_5 (АДРЕСА_1).
Та у зв'язку з встановленим за результатами замірів відхилень показників якості електричної енергії в електромережі квартири зроблений висновок про невідповідність показників якості електричної енергії нормам ГОСТ 13109-97, яка постачається на будинок в цілому, що і стало підставою для прийняття п. 3 припису.
Матеріали справи свідчать, що відповідачем не проведені заміри показників якості електричної енергії на межі експлуатаційної відповідальності (у точки продажу електроенергії).
Крім того, згідно акту перевірки станом на 17.12.2012 не здійснюється користування електроенергією баласоутримувачем житлового будинку - Комунальним підприємством «Головне управління житлового господарства Октябрьської селищної ради» на внутрішньобудинкові потреби. Мережі освітлення сходових майданчиків, освітлення підвалу, освітлення електрощитового приміщення відключені від ввідно-розподільного пристрою (ВРП-0,4кВ) житлового будинку, відсутній прилад обліку.
Водночас, не зрозуміло, яким чином можливо привести показники якості електроенергії, що постачається на електроустановку житлового будинку по АДРЕСА_1, за відсутністю таких електроустановок.
А відтак, п. 3 припису суд вважає таким, що прийнятий з порушенням основних принципів адміністративної юстиції, встановлених ст. 2 КАС України, оскільки невідповідність показників якості електроенергії, що поставляється на будинок, вимогам нормативних документів, відповідачем під час позапланового заходу не встановлено.
Суд вважає неспроможними доводи представника відповідача, що сторонами взагалі не визначена межа балансової належності та експлуатаційної відповідальності, оскільки така межа у будь-якому разі встановлена Правилами користування електричної енергії.
Більш того, якщо відповідач вважає, що відсутня межа балансової належності та експлуатаційної відповідальності між енергопостачальником та споживачем, то і відсутні підстави для надання висновку про те, що параметри якості електроенергії, яка постачається на об'єкт по АДРЕСА_1, не відповідають вимогам Правил та ГОСТ 13109-97.
Суд звертає увагу відповідача, якщо під час позапланового заходу була встановлена невідповідність якості електроенергії, яка постачається у квартиру АДРЕСА_1 вимогам ГОСТ 13109-97, то і в приписі повинно було бути зазначено про приведення показників якості електричної енергії, що постачається на електроустановку квартири АДРЕСА_1, у відповідність з вимогами нормативних документів, ані в цілому на будинок.
При цьому відповідач також повинен був встановити невідповідність показників якості електроенергії, яка постачається споживачу (групи населення), вимогам нормативних документів на межі експлуатаційної відповідальності.
Так, згідно п. 2.4 Правил межа експлуатаційної відповідальності між споживачем - фізичною особою, об'єднанням співвласників (власником) багатоквартирних будинків та/або власником електричних мереж за технічний стан і обслуговування суміжних електроустановок установлюється:
1) для квартир багатоповерхових будинків на відхідних клемах розрахункових засобів обліку поверхових або квартирних електрощитів.
Відповідно до умов договору 217180 від 02.11.2011, який укладений між енергопостачальником та гр. ОСОБА_4, межа встановлена на ввідних клемах комутаційного апарату.
Водночас, таких замірів на межі експлуатаційної відповідальності відповідач під час позапланового заходу не здійснював.
Суд не приймає до уваги твердження представника відповідача про відсутності технічної можливості перевірки якості електроенергії, що поставляється на межі експлуатаційної відповідальності, оскільки вказана обставина не звільняє відповідача від дотримання Правил та встановлення достовірних показників напруги під час замірів параметрів якості електроенергії, що можливо тільки на межі експлуатаційної відповідальності.
З тих же міркувань суд вважає необґрунтованими твердження представника відповідача, що показники якості електроенергії, що поставляється, були розраховані математичним шляхом з урахуванням довжини електропроводки до межи експлуатаційної відповідальності енергопостачальника та споживача - фізичної особи, оскільки це не передбачено нормами діючого законодавства та є припущенням з боку відповідача.
Суд вважає також безпідставними доводи представника відповідача, що вказаний спосіб здійснення замірів встановлений Інструкцією щодо організації та проведення вимірів параметрів якості електроенергії, адже вказана інструкція не зареєстрована у Міністерстві юстиції України, отже не містить обов'язкових для застосування правових норм.
Таким чином, враховуючи, що відповідачем не встановлені показники якості електричної енергії, що поставляється на будинок в цілому, відсутність електроустановок за цім об'єктом, п. 3 припису від 24.12.2012р. №04/01-04-005, відповідно до якого позивач був зобов'язаний привести показники якості електричної енергії, що постачається на електроустановку житлового будинку по АДРЕСА_1, у відповідність з вимогами нормативних документів на підставі вимог статей 24, 25 Закону України «Про електроенергетику», вимог пункту 38 Правил користування електричною енергією для населення (зі змінами та доповненнями), затверджених Постановою НКРЕ від 26.07. 1999 р. № 1357 і вимог ГОСТ-13109-97, є протиправним та підлягає скасуванню.
А відтак, адміністративний позов підлягає частковому задоволенню
Під час прийняття постанови суд, зокрема, вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати (стаття 161 КАС України).
Якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа) (частина перша статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України).
Відповідно до підпункту 3 пункту 9 розділу VI Прикінцевих та перехідних положень Бюджетного кодексу України у разі безспірного списання коштів державного бюджету (місцевих бюджетів) Державна казначейська служба України відображає в обліку відповідні бюджетні зобов'язання розпорядника бюджетних коштів, з вини якого виникли такі зобов'язання. Погашення таких бюджетних зобов'язань здійснюється виключно за рахунок бюджетних асигнувань цього розпорядника бюджетних коштів. Одночасно розпорядник бюджетних коштів зобов'язаний привести у відповідність з бюджетними асигнуваннями інші взяті бюджетні зобов'язання.
Водночас пунктом 19 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ встановлено, що безспірне списання коштів державного та місцевих бюджетів і їх перерахування на рахунок, зазначений у виконавчому документі про стягнення надходжень бюджету та/або заяві про виконання рішення про стягнення надходжень бюджету, здійснюються органами Казначейства з відповідного рахунка, на який такі кошти зараховані, шляхом оформлення розрахункових документів.
З огляду на викладене та з урахуванням принципу пріоритетності законів над підзаконними актами суд вважає необхідним стягнути судові витрати із Державного бюджету України шляхом їх безспірного списання із рахунка суб'єкта владних повноважень - відповідача.
Зазначена позиція викладена у листі Вищого адміністративного суду України від 21.11.2011 року № 2135/11/13-11.
У зв'язку зі складністю справи судом 10.04.2013 оголошена вступна та резолютивна частина постанови, а 15.04.2013 постанова складена у повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 94, 158-163,67 КАС України, суд, -
1. Адміністративний позов задовольнити частково.
2. Визнати протиправними та скасувати п.1, п. 3 припису Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Кримському регіоні від 24.12.2012р. №04/01-04-005.
3. В інший частині позову відмовити.
4. Стягнути з Державного бюджету України на користь Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Крименерго» (ідентифікаційний код 00131400) 34,41 грн. судових витрат шляхом їх безспірного списання з рахунків суб'єкта владних повноважень - відповідача.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя підпис Г.Л.Тоскіна