вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
Іменем України
28 березня 2013 р. Справа №2а-2847.1/12/0170/3
(12:47) м. Сімферополь
Окружний адміністративний суд АР Крим у складі головуючого судді Шкляр Т.О., за участю секретаря Желудкової О.О., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Заступника прокурора Київського району м. Одеси в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна Енергетична Компанія «Укренерго» в особі Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області
до Товариства з обмеженою відповідальністю фірма "Консоль ЛТД"
про стягнення
за участю представників сторін:
від позивача - Тодорова Л.М., дов.,
від відповідача - не з'явився,
від прокуратури - Блохіна Г.В., службове посвідчення
Суть справи:
Заступник прокурора Київського району м. Одеси в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна Енергетична Компанія «Укренерго» звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим із адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю фірма «Консоль ЛТД» про стягнення заборгованості зі штрафних санкцій у розмірі 10 200 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на порушення відповідачем положень Закону України «Про електроенергетику», п. 10 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затвердженого постановою КМ України від 21.07.1999 р. № 1312.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі з підстав, викладених в адміністративному позові, та просив позов задовольнити повністю.
Представник прокуратури у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі з підстав, викладених в адміністративному позові, та просив позов задовольнити повністю.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про час, дату та місце судового засідання повідомлений належним чином.
З урахуванням вищевикладеного, дослідивши матеріали справи, оцінивши у сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
Товариство з обмеженою відповідальністю фірма «Консоль ЛТД» зареєстровано 13.09.1999 р. у якості юридичної особи з присвоєнням ідентифікаційного коду 20676633 за адресою місцезнаходження 95022, Автономна Республіка Крим, м. Сімферополь, Київський район, вул. Бородіна, б. 16, про що свідчить Витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, копія якого наявна матеріалах справи.
З 26.04.2011 р. по 28.04.2011 р. посадовими особами Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області було проведено планове обстеження ТОВ фірма «Консоль ЛТД» з питань технічного стану, організації експлуатації електроустановок та режимів споживання електричної енергії, за результатами якого встановлено порушення відповідачем вимог, передбачених Правилами охорони електричних мереж, затверджених постановою КМ України від 04.03.1997 р. №209, Правилами технічної експлуатації електроустановок споживачів, затверджених наказом Міністерства палива та електроенергетики від 25.07.2006 р. № 258, про що складено акт № 05/11-19-0335 від 28.04.2011 р.
На підставі вищевказаного акту Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області було винесено припис № 05/11-19-0335 від 28.04.2011 р. щодо усунення відповідачем до 29.08.2011 р. виявлених порушень чинного законодавства.
28.09.2011 р. Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області була проведена позапланова перевірка ТОВ фірма «Консоль ЛТД» стосовно виконання припису від 28.04.2011 р. № 05/11-19-0335, за результатами якої встановлено, що відповідачем не виконані вимоги вказаного припису в частині пунктів 1-3, 13-15, 19, 23, 24, 30, про що складено акт перевірки (протокол) № 05/11-19-0036 від 28.09.2011 р.
25.10.2011 р. на підставі акту перевірки (протоколу) № 05/11-19-0036 від 28.09.2011 р. Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області прийнято постанову № 05/10-01-0036 від 25.11.2011 р. про накладання на відповідача штрафу у розмірі 10 200 грн. за порушення ст. 27 Закону України «Про електроенергетику» в частині ухилення від виконання припису Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області.
Правові, економічні та організаційні засади діяльності в електроенергетиці і регулює відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, забезпеченням енергетичної безпеки України, конкуренцією та захистом прав споживачів і працівників галузі передбачені Законом України «Про електроенергетику» від 16.10.1997 р. № 575/97-ВР.
Одним з головних засад державної політики в сфері електроенергетики відповідно до ст. 5 Закону України «Про електроенергетику» є створення умов безпечної експлуатації об'єктів електроенергетики; додержання єдиних державних норм, правил і стандартів усіма суб'єктами відносин, пов'язаних з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії; забезпечення відповідальності енергопостачальників та споживачів.
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про електроенергетику» державний нагляд (контроль) в електроенергетиці здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики.
Предметом державного нагляду (контролю) в електроенергетиці є господарська діяльність, пов'язана з виробництвом, передачею та постачанням енергії, а також з використанням енергії для власних потреб суб'єктами електроенергетики та споживачами енергії в частині технічної експлуатації електричних станцій і мереж, технічної експлуатації енергетичного обладнання споживачів енергії та суб'єктів електроенергетики, випробування та ремонту енергоустановок і мереж, режимів постачання та споживання електричної і теплової енергії, виконання робіт з проектування енергоустановок і мереж.
Способом здійснення державного нагляду (контролю) в електроенергетиці є проведення центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики відповідних обстежень, перевірок, оглядів, інспектування щодо енергетичного обладнання суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії у порядку, визначеному Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності"
Відповідно до п. 1 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою КМ України від 7 серпня 1996 року № 929 державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, технічним станом та організацією експлуатації електричних, теплових, тепловикористовуючих установок та мереж суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд).
Відповідно до абз. 15 п. 4 Положення № 929 завданнями та функціями Держенергонагляду є здійснення в межах своєї компетенції нагляду за технічним станом та організацією експлуатації електричних і теплових установок та мереж суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії.
Відповідно до п. п. 1 п. 11, п. п. 4, 5 п. 13 Положення № 929 Держенергонагляд має право, зокрема, видавати в межах своєї компетенції суб'єктам електроенергетики, суб'єктам відносин у сфері теплопостачання і споживачам електричної енергії обов'язкові для виконання приписи щодо усунення виявлених Держенергонаглядом порушень нормативно-правових і нормативно-технічних актів у сфері електроенергетики та теплопостачання і здійснювати контроль за їх виконанням; вимагати в межах своєї компетенції від суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії вжиття заходів для усунення виявлених Держенергонаглядом порушень;застосовувати до суб'єктів господарської діяльності штрафні санкції у порядку, визначеному законодавством.
Відповідно до п. 5 Положення № 929 Держенергонагляд підпорядковується Мінпаливенерго в частині виконання функцій, покладених на нього цим Положенням.
До складу Держенергонагляду входять такі підрозділи:
головна організація - Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії;
державні інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у регіонах (кількох областях);
державні інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі.
Відокремлений підрозділ «Держенергонагляд у Південному районі» є відокремленим підрозділом державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго», створений відповідно до Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою КМ України від 7 серпня 1996 року № 929 та наказу НЕК «Укренерго» від 20.02.2006 р. № 63 «Про створення відокремлених підрозділів НЕК «Укренерго» і здійснює свою діяльність відповідно до Положення про відокремлений підрозділ «Держенергонагляд у Південному районі» державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» від 21.03.2006 р. та Положення № 929.
Відповідно до п. п. 2.2.2, 2.2.13 п. 2.2. Положення про відокремлений підрозділ «Держенергонагляд у Південному районі» державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» від 21.03.2006 р. до завдань і функцій Держенергонагдяду у Південному регіоні відноситься, зокрема, контроль за дотриманням суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання і споживачами електричної енергії вимог нормативно-правових і нормативно-технічних актів у сфері виробництва, постачання, споживання енергії; здійснення в межах своєї компетенції контролю за усуненням суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання і споживачами електричної енергії виявлених порушень законодавства у сфері виробництва, постачання та споживання енергії; здійснення в межах своєї компетенції нагляду за технічним станом та організацією експлуатації електричних і теплових установок та мереж суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачами електричної енергії.
Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області є відокремленим підрозділом Держенергонагляду у Південному районі згідно з Додатком 1 до Положення про відокремлений підрозділ «Держенергонагляд у Південному районі» та діє на підставі Положення про Державну інспекцію з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області, затвердженого начальником ВП Держенергонагляду у Південному районі 15.09.2011 р.
Відповідно до п. п. 4.1.1, 4.1.10, 4.1.11 п. 4.1 Положення про Державну інспекцію з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області при здійсненні своїх повноважень Інспекція Держенергонагляду в Одеській області має право: застосовувати до суб'єктів господарювання штрафні санкції у порядку, визначеному законодавством; вимагати від суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії усунення порушень законодавства у сфері виробництва,постачання, споживання енергії; надавати (надсилати) суб'єктам електроенергетики, суб'єктам відносин у сфері теплопостачання і споживачам електричної енергії обов'язкові для виконання приписи, розпорядження та інші розпорядчі документи щодо усунення порушень законодавства у сфері виробництва,постачання, споживання енергії.
Відповідно до п. п. 4.2.2 п. 4.2 Положення про Державну інспекцію з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області посадові особи інспекції під час здійснення заходів державного енергетичного нагляду (контролю) мають право, зокрема, здійснювати в установленому порядку обстеження (перевірку), огляд, інспектування електричних і теплових установок та мереж суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії, а також складати за їх результатами відповідні акти.
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 3 КАС України суб'єктами владних повноважень є:
1) орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа,
2) інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Ознаками суб'єкта владних повноважень є наявність в нього низки повноважень владно-розпорядчого характеру.
В даному випадку їм мають бути притаманні такі риси:
- їх наділено повноваженнями приймати рішення, які обов'язкові для виконання певними органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами;
- вони є носіями певних обов'язків у сфері публічної адміністрації;
- за спрямованістю свої функцій і повноважень відносяться до сфери виконавчої влади.
Більш того, з урахуванням ст. ст. 2, 3, 17 КАС України визначальним критерієм віднесення справи до справ адміністративної юрисдикції є наявність стороною у справі суб'єкта владних повноважень та виконання ним у спірних відносинах владних управлінських функцій у сфері публічно-правових відносин. Останні мають такі ознаки:
1) обов'язкова участь у цих відносинах суб'єкта, який наділений публічно-владними повноваженнями.
Влада, яку реалізують державні органи, органи місцевого самоврядування, їхні посадові та службові особи, уповноважені ними суб'єкти, виходить від держави або територіальної громади і спрямована на здійснення завдань та функцій цих соціальних утворень, а отже, така влада є публічною. Для визнання відносин публічно-правовими потрібно, щоб суб'єкт, якого наділено публічно-владними повноваженнями, здійснював у цих відносинах свої повноваження.
2) підпорядкованість одного учасника публічно-правових відносин іншому - суб'єкту владних повноважень.
Підпорядкованість проявляється у можливості суб'єкта владних повноважень, здійснюючи свої повноваження, вирішувати питання про права та обов'язки особи, яка бере участь у правовідносинах.
3) імперативність публічних відносин.
Імперативність означає можливість виникнення та реалізації прав, обов'язків осіб, виконання владних повноважень лише у спосіб та у випадках, передбачених законом.
4) домінування публічно-правового інтересу у цих відносинах.
Тобто основу публічно-правових відносин складають публічні інтереси, що відображають потреби держави, приватні ж інтереси пов'язані із потребами окремої особи, яка вступає в приватноправові відносини для задоволення свого приватного інтересу.
З урахуванням вищевикладеного, вбачається, що у спірних правовідносинах особою, яка здійснює владні управлінські функції, має необхідні ознаки суб'єкта владних повноважень, є носієм владно-управлінських функцій у спірних правовідносинах, які носять публічно-правовий характер, є Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області.
Таким чином, з урахуванням матеріалів справи, позивачем по справі є Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області.
Згідно ч. 1 ст. 2, ч. 3 ст. 6, п. 7 ч.1 ст. 3, п. 5 ч. 2 ст. 17 КАС України, відповідно до яких визначальним критерієм віднесення справи до справ адміністративної юрисдикції є наявність стороною у справі суб'єкта владних повноважень та виконання ним у спірних відносинах владних управлінських функцій у сфері публічно-правових відносин, дана справа є справою адміністративної юрисдикції.
28. 09. 2011 р. Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області за результатами позапланової перевірки відповідача встановлено ухилення від виконання п. п. 1-3, 13-15, 19, 23, 24, 30 припису від 28.04.2011 р. № 05/11-19-0335, про що складено акт перевірки (протокол) від 28.09.2011 р. № 05/11-19-0036, на підставі якого, згідно з ст. 27 Закону України «Про електроенергетику» від 16.10.1997 р. № 575/97-ВР, на ТОВ фірма «Консоль ЛТД» накладено штраф за порушення законодавства про електроенергетику у розмірі 10 200 грн., про що винесено постанову №05/10-01-0036 від 25.10.2011 р.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 27 Закону України «Про електроенергетику» від 16.10.1997 р. № 575/97-ВР правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність.
Правопорушеннями в електроенергетиці є, зокрема, порушення вимог нормативно-правових актів, нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання і мереж суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії, виготовлення, монтажу, налагодження та випробування енергоустановок і мереж, виконання проектних робіт на енергоустановках і мережах.
Відповідно до ч.3, 4 ст. 27 Закону України «Про електроенергетику» суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці, зокрема, за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики на підставі акта перевірки, оформленого в установленому порядку, за наявності порушень, передбачених цією статтею, видають у межах своєї компетенції суб'єктам господарської діяльності постанови або розпорядження про накладення штрафів за встановленою формою.
Відповідно до п. 2 ч.1 ст. 31 Закону України «Про теплопостачання» від 02.06.2005 р. № 2633 уповноважені органи застосовують до суб'єктів господарювання штрафні санкції, зокрема, за невиконання (ухилення від виконання) або несвоєчасне виконання рішень чи приписів центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері енергозбереження, або центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) у галузі теплопостачання, або національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, - у розмірі до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Порядок накладання на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання регулюється положенням, затвердженим постановою КМ України від 21.07.1999 р. № 1312.
Відповідно до абз. 3 п. 2 Положення № 1312 штрафи за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання накладаються на суб'єктів господарювання, зокрема, за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень, приписів, розпоряджень, інших розпорядчих документів НКРЕ, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій.
Відповідно до п.п. 3, 5 Положення № 1312 накладати на суб'єктів господарювання штрафи мають право в тому числі державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії, зокрема, за правопорушення, передбачені в абзаці третьому пункту 2 цього Положення, старші державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право накладати на суб'єктів господарювання штрафи у розмірі до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до п. п. 7,8,11 Положення № 1312 рішення про накладення штрафу приймається на підставі акта перевірки (протоколу) суб'єкта господарювання, складеного посадовими особами Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж або Держенергонагляду (додаток 2).
Рішення про накладення штрафу оформляється постановою НКРЕ, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій та мереж і постановою (розпорядженням) Держенергонагляду (додаток 3).
Постанова або розпорядження про накладення штрафу складається у двох примірниках. Перший примірник постанови або розпорядження залишається в органі, який її оформив. Другий примірник у 3-денний термін після оформлення постанови або розпорядження надсилається (видається повноважному представнику) для сплати штрафу суб'єкту господарювання.
Рішення про накладення на суб'єктів господарювання штрафів може бути оскаржене в установленому законом порядку.
Відповідно до п. 10 Положення № 1312 суб'єкт господарювання сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.
В матеріалах справи докази оскарження відповідачем постанови №05/10-01-0036 від 25.10.2011 р. про накладання штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики у розмірі 10 200 грн. відсутні.
Докази погашення суми заборгованості зі штрафних санкцій у розмірі 10 200 грн. відповідачем не надані.
Мають місце правові підстави для задоволення позову.
У судовому засіданні 28.03.2013 р. проголошено вступну та резолютивну частину постанови. У повному обсязі постанову складено 01.04.2013 р.
На підставі викладеного, керуючись статтями 160-163, 167 України, суд
1. Позовні вимоги задовольнити.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю фірма «Консоль ЛТД» (Ідентифікаційний код 20676633, за адресою місцезнаходження 95022, Автономна Республіка Крим, м. Сімферополь, вул. Бородіна, б. 16) в Державний бюджет України 10 200 грн. штрафу за порушення законодавства про електроенергетику.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя підпис Шкляр Т.О.