Справа № 2-а/679/83/2013
09 квітня 2013 року Нетішинський міський суд Хмельницької області у складі: головуючої судді Фурсевич О.В.
при секретарі Ткачук Т.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Нетішин адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Нетішинської міської ради про визнання протиправними дій, стягнення недорахованої допомоги на дітей одиноким матерям та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, зобов'язання призначити їй допомогу на дітей одиноким матерям в розмірі 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, -
Згідно позовної заяви та пояснень позивачки в судовому засіданні, 11 грудня 2012 року вона звернулася до відповідача з заявою про продовження виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі, що перевищує мінімальний і під час роз'яснення спеціаліста дізналася процедуру обчислення цієї та інших видів допомоги, що призначалися їй і зрозуміла, що такі обрахунки зроблені з грубим порушенням чинного законодавства. Так, 25 квітня 2012 року вона звернулася до відповідача із заявою про призначення допомоги при народженні дитини та допомоги на дітей одиноким матерям на дитину ОСОБА_2, який народився 05.04.2012 року. Відповідно до п.34 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1751 від 27.12.2001 року (далі - Порядок), їй призначили допомогу на дитину як одинокій матері в мінімальному розмірі, тобто 30% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Позивачка пояснила, що зі слів спеціаліста управління їй стало відомо, що допомога в такому розмірі була призначена через відсутність документів про її доходи, але про необхідність їх надання при написанні заяви на призначення допомоги їй не роз'яснювали. Позивачка вважає, що їй повинні були призначити допомогу на дитину як одинокій матері в максимальному розмірі - 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, оскільки станом на 25 квітня 2012 року вона не мала доходів, а виплачена їй допомога в зв'язку з вагітністю та пологами в сумі 1126 гривень 77 копійок не повинна враховуватися для розрахунку середньомісячного сукупного доходу її сім'ї, так як згідно п.п.5.3 п.5 Методики обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів допомоги, затвердженої спільним наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України, Державного комітету статистики України, Державного комітету молодіжної політики, спорту і туризму України від 15.11.2001 року (далі - Методика), до сукупного доходу сімей не входить одноразова допомога, що надається відповідно до законодавства. А відповідно до пп.1 п.5 Порядку допомога у зв'язку з пологами та вагітністю обчислюється сумарно та призначається жінкам у повному обсязі, тобто разом і одноразово. В результаті проведених обрахунків, позивачка вважає, що в період з 01.04.2012 року по 31.01.2013 року їй не донараховано і не виплачено 1853 гривні 20 копійок допомоги на дітей одиноким матерям і така допомога має бути їй призначена з 01.02.2013 року по 04.04.2018 року в розмірі 480 гривень 50 копійок на місяць, з 05.04.2018 року по 30.04.2030 року в розмірі 598 гривень 50 копійок на місяць.
Крім того, позивачка зазначила, що 08 червня 2012 року звернулася до відповідача з заявою про призначення їй допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Така допомога була їй призначена відповідно до п.22 Порядку в розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень. При цьому до сукупного доходу не включалася відповідна допомога, для призначення якої обчислюється сукупний дохід. Однак позивачка вважає, що при проведенні розрахунку середньомісячного сукупного доходу сім'ї відповідач знову безпідставно врахував отриману нею допомогу у зв'язку з пологами та вагітністю в сумі 1126 гривень 77 копійок, що суперечить вищевказаним вимогам Методики та Порядку. В результаті проведених обрахунків, позивачка вважає, що в період з 08.06.2012 року по 30.11.2012 року їй не дораховано і не виплачено 563 гривні 34 копійки допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
На підставі наведеного, позивачка та її представник просять позов задоволити, визнати протиправними дії відповідача щодо неї при призначенні та обрахунку 25 квітня 2012 року допомоги на дітей одиноким матерям та 08 червня 2012 року допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Стягнути на її користь з відповідача кошти в сумі 2416 гривень 54 копійки, з яких: 1853 гривні 20 копійок допомоги на дітей одиноким матерям, недораховану за період з 01.04.2012 по 31.01.2013 року та 563 гривні 34 копійки допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, недораховану за період з 08.06.2012 року по 30.11.2012 року. Зобов'язати відповідача призначити їй допомогу на дітей одиноким матерям на дитину ОСОБА_2 в розмірі 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, зокрема: 480 гривень 50 копійок на місяць з 01.02.2013 року по 04.04.2018 року та в розмірі 598 гривень 50 копійок на місяць з 05.04.2018 року по 30.04.2030 року.
В судовому засіданні представник відповідача позов не визнала, посилаючись на обставини, викладені в письмових запереченнях. Також, представник пояснила, що згідно вимог Порядку та Методики допомога у зв'язку з вагітністю та пологами включається в сукупний дохід сім'ї, з врахуванням якого проводиться обчислення розміру допомоги на дітей одиноким матерям та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, тому вказані допомоги були призначені позивачці відповідно до чинного законодавства України. Крім того, вона зазначила, що при зверненні до управління спеціалісти всім роз'яснюють, які документи необхідні для призначення тієї чи іншої допомоги, тому їй позиваці про це повідомляли.
Вислухавши пояснення позивачки та її представника, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає, що в задоволенні позову слід відмовити з наступних підстав.
Як вбачається з свідоцтва про народження, позивачка є матір'ю ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1.
Частина 1 статті 3 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" визначає види допомоги, які можуть призначатися сім'ям з дітьми, де одними із видів зазначені - допомога у зв'язку з вагітністю та пологами, допомога при народженні дитини, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, допомога на дітей одиноким матерям.
Згідно п.34 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1751 від 27.12.2001 року (далі - Порядок), допомога на дітей одиноким матерям надається у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менш як 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
Відповідно до п.п.17, 22 Порядку, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менш як 130 гривень. Для призначення допомоги у розмірі, що перевищує мінімальний, подається в установленому порядку довідка про склад сім'ї та декларація про доходи та майновий стан (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї). Виплата допомоги в розмірі, що перевищує мінімальний, здійснюється протягом шести календарних місяців. Якщо особа, якій призначена допомога, після закінчення зазначеного строку не підтвердила право на призначення допомоги у розмірі, що перевищує мінімальний, допомога виплачується у мінімальному розмірі.
Вказаний Порядок встановлює, що розрахунок середньомісячного сукупного доходу сім'ї здійснюється відповідно до Методики обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів допомоги затвердженою спільним наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства економіки таз питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України, Державного комітету статистики України, Державного комітету молодіжної політики, спорту і туризму України від 15.11.2001 року (далі - Методика). При цьому до сукупного доходу не включається відповідна допомога для призначення якої обчислюється сукупний дохід.
Згідно п.8 Методики, до сукупного доходу сімей (одержувачів) не включається: 1) сплачувані особою аліменти; 2) частина допомоги при народженні дитини, виплата якої здійснюється одноразово, частина допомоги при усиновленні дитини, виплата якої здійснюється одноразово, допомога на поховання, одноразова допомога, яка надається відповідно до законодавства або за рішеннями органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, підприємств, організацій незалежно від форм власності; 3) житлова субсидія; 4) грошове забезпечення військовослужбовців строкової служби; 5) розрахункова сума доходу від земельної частки (паю), виділеної внаслідок розпаювання землі, що не використовується з поважних причин (зокрема внаслідок похилого віку, інвалідності, наявності малолітніх дітей тощо) сім'ями, які складаються з осіб похилого віку, інвалідів, а також багатодітними сім'ями з малолітніми дітьми; 6) суми, які сплачуються підприємствами, установами та організаціями за договорами добровільного медичного страхування своїх працівників; 7) допомога громадських та благодійних організацій; 8) одноразова винагорода жінкам, яким присвоєно почесне звання України "Мати-героїня".
Згідно п.5 Методики, інші види допомоги, крім тих, що наведені вище, включаються до сукупного доходу сімей (одержувачів).
Згідно пп.1 п.5 Порядку, допомога у зв'язку з вагітністю та пологами обчислюється сумарно та призначається жінкам у повному обсязі незалежно від кількості днів відпустки, фактично використаних до пологів. У разі ускладнених пологів зазначена допомога донараховується на підставі довідки встановленого зразка, виданої лікувально-профілактичним закладом.
З позовної заяви, пояснень позивачки та її представника вбачається, що вони не погоджуються лише з тим, що відповідач включив у розрахунок середньомісячного сукупного доходу сім'ї позивачки виплачену їй допомогу у зв'язку з вагітністю та пологами, внаслідок чого, на їх думку, було неправильно обчислено розмір призначених їй допомоги на дітей одиноким матерям і допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Однак, проаналізувавши вищевказані норми законодавства, суд вважає, що допомога у зв'язку з вагітністю та пологами не є одноразовою допомогою, що надається відповідно до законодавства, в розумінні Порядку та Методики, тому включається до сукупного доходу і відповідно входить в розрахунок середньомісячного сукупного доходу сімей (одержувачів), який застосовується для обрахунку розміру допомоги на дітей одиноким матерям та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що підстави для задоволення позову відсутні, так як управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Нетішинської міської ради призначило позивачці допомогу на дітей одиноким матерям та допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в порядку та в розмірах, що передбачені вимогами чинного законодавства України.
Керуючись статтям 11, 71, 160, 161, 162 КАС України, ст.3 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" від 21.11.1992 року (із змінами та доповненнями), п.5, 17, 22, 34 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1751 від 27.12.2001 року, п.5,8 Методики обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів допомоги затвердженої спільним наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства економіки таз питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України, Державного комітету статистики України, Державного комітету молодіжної політики, спорту і туризму України від 15.11.2001 року, суд, -
В задоволенні позову ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Нетішинської міської ради про визнання протиправними дій, стягнення недорахованої допомоги на дітей одиноким матерям та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, зобов'язання призначити їй допомогу на дітей одиноким матерям в розмірі 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку - відмовити.
Судові витрати залишити на сторонах в розмірах, які вони понесли.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Нетішинський міський суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Головуюча: