Білогірський районний суд Хмельницької області
30200 Хмельницька обл., смт Білогр'я, вул. Шевченка, 42, inbox@bg.km.court.gov.ua, Тел.(факс) 038 41 2 1444
Справа № 669/349/13-ц
Провадження № 2/669/131/13
12 квітня 2013 року смт.Білогір'я
Білогірський районний суд Хмельницької області
в складі :
головуючого - судді Герасимчук Н.П.,
при секретарі Дмитришиній В.В.,
з участю представника позивача ОСОБА_1, та відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Білогір'я цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_2 про стягнення додаткових витрат, пов'язаних з навчанням дитини,
01.04.2013 року ОСОБА_3 звернулася до суду з позовом до ОСОБА_2 про стягнення додаткових витрат на навчання дочки, вказавши, що перебувала з відповідачем у шлюбі від якого народилася дочка ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1. З вини відповідача сім'я розпалася. Дочка знаходиться на її утриманні, навчається на платному відділенні Хмельницького кооперативного коледжі Хмельницького торговельно-економічного інституту на підставі договору і плата за навчання становить 21600,00 грн. за весь період навчання, за 2012-2013 навчальний рік 6400 грн. Крім того, нею здійснено плату за гуртожиток в розмірі 1280,00 грн. Просила стягнути з відповідача половину витрат на навчання дочки та проживання в гуртожитку за роки навчання нею у коледжі.
В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 позовні вимоги підтримала, пояснила, що за перший рік навчання сплачено за навчання 6400,00 грн. та по 1280,00 грн. за проживання в гуртожитку. Згідно договору плата за два наступні роки буде по 7600 грн. щорічно. Позивачка крім дочки утримує сина, який також закінчує навчання в школі, тому самостійно їй важко оплачувати навчання дочки. Просила стягнути з відповідача половину витрат за навчання та плати за гуртожиток до закінчення навчання в розмірі 3800 грн. щорічно до закінчення дочкою навчання.
Відповідач позов визнав. Пояснив суду, що розуміє необхідність плати за навчання дочки, проте в даний час не працевлаштований, перебивається тимчасовими заробітками у підприємця Савчука. Не заперечив проти стягнення додаткових витрат на навчання дочки в сумі 3800 грн. щорічно до закінчення дочкою навчання.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи суд встановив такі факти та відповідні їм правовідносини.
Судом встановлено, що відповідач є батько ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, яка знаходиться на утриманні матері.
10 серпня 2012 року між Хмельницьким кооперативним коледжом Хмельницького кооперативного торговельно-економічного інституту в особі в.о. ректора інституту ОСОБА_5 (виконавець) та ОСОБА_3 (замовник) укладено Договір про підготовку молодшого спеціаліста у Хмельницькому кооперативному коледжі Хмельницького кооперативного торговельно-економічного інституту згідно якого виконавець взяв на себе зобов'язання за рахунок коштів замовника здійснити підготовку ОСОБА_6 за денною формою навчання за освітньо-кваліфікаційним рівнем молодший спеціаліст за галуззю знань «0305 Економіка та підприємництво» спеціальності «5.03050801 Фінанси і кредит», а замовник зобов'язалася оплатити освітні послуги в розмірі 21600,00 грн. Згідно з п.п.5,2 Договору замовник вносить плату за роками навчання: перший - 6400,00 грн., другий та третій - 7600,00 грн.
ОСОБА_3 сплачено 6400,00 грн. плати за навчання та 1280,00 грн. плати за гуртожиток, що підтверджується квитанціями Білогірського відділення Хмельницької філії ПАТ КБ «ПриватБанк» №2446.368.3 від 10.08.2012 року, №№2446.1048.3, 2446.1048.1 від 8.12.2012 року та квитанцією Хмельницької регіональної філії АБ «Укоопспілка» № ? від 01.08.2012 року (а.с.6).
Вказані обставини визнаються сторонами.
Частиною 1 ст. статті 185 Сімейного кодексу України встановлено, що той з батьків, з кого присуджено стягнення аліментів на дитину, а також той з батьків, до кого вимога про стягнення аліментів не була подана, зобов'язані брати участь у додаткових витратах на дитину, що викликані особливими обставинами (розвитком здібностей дитини, її хворобою, каліцтвом тощо).
У ч.1 ст. 199 цього кодексу передбачено, що якщо повнолітні дочка, син продовжують навчання і у зв'язку з цим потребують матеріальної допомоги, батьки зобов'язані утримувати їх до досягнення двадцяти трьох років за умови, що вони можуть надавати матеріальну допомогу.
У ч. 3 даної статті вказано, що право на звернення до суду з позовом про стягнення аліментів має той з батьків, з ким проживає дочка, син, а також самі дочка, син, які продовжують навчання.
У частині 4. ст. 174 ЦПК України вказано, що у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
При таких обставинах позов підлягає задоволенню.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 185, 199 СК України, ст.ст. 213-215 ЦПК України, суд
Позов ОСОБА_3 задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_3 частину витрат на навчання дочки ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, у Хмельницькому кооперативному коледжі Хмельницького кооперативного торговельно-економічного інституту за період навчання з 1 вересня 2012 року по 2013 рік, при умові продовження нею навчання, в розмірі 3200,00 грн. та половину витрат за користування гуртожитком в розмірі 640,00 грн. та по 3800 грн. щорічно за 2013-2014 та 2014-2015 навчальні роки при умові продовження нею навчання.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь держави 229,40 грн. судового збору.
Рішення суду може бути оскаржене до апеляційного суду Хмельницької області через Білогірський районний суд протягом 10 днів з дня проголошення рішення.
Суддя Н. П. Герасимчук