Справа №437/4922/13-п
12 квітня 2013 року Суддя Ленінського районного суду м. Луганська Попова О.М., при секретарі Ждановій Ю.П., за участю прокурора Скворцовій А.Ю., та представника митного органу Конакова Р.М., за участю адвоката ОСОБА_2,
розглянувши матеріали митної справи №128/70200/13 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця Луганської області, громадянина України, працюючого менеджером UAB «TRADELEKTRIK», що мешкає за адресою: АДРЕСА_1, - за ст. 483 ч.1 Митного Кодексу України,
Відповідно до протоколу про порушення митних правил №128/70200/13 від 28.02.2013 року, 28.02.2013 року oll год. 00 хв. співробітниками ДАЇ УМВС України в Луганській області зупинено автомобіль марки «Ауди А6», реєстраційний номер НОМЕР_1, 1998 року випуску, під керуванням громадянина України ОСОБА_3.
В ході проведення перевірки законності знаходження транспортного засобу на митній території України встановлено, що вказаний автомобіль 16.11.2012 був ввезений на митну територію України через м/п «Довжанський» Луганської митниці громадянином ОСОБА_3. В якості підстави для переміщення автомобіля через митний кордон України ним було надано свідоцтво про реєстрацію № D834384, трудовий договір від 13.11.2012 року № 12, укладений з підприємством UAB «TRADELEKTRIK», адреса Vilnius, Pramones, 97, подорожній лист №87 від 14.11.2012, посвідчення про відрядження №87, доручення 13.11.2012р.
25.02.2013 до Луганської митниці надійшов лист EUBAM, яким надана офіційна інформація на запит про надання допомоги в проведенні перевірки законності ввезення на митну територію України транспортних засобів громадянами України, власником яких є підприємство uab «tradelektrik» (Литовська Республіка). У відповіді зазначається, що вказане підприємство зареєстровано в Литві 09.07.2012р. та відповідно до даних Управління Фонду державного страхування Литви на вказаній фірмі зареєстрований один співробітник, а саме ОСОБА_4.
Згідно законодавства Литовської Республіки іноземна особа для працевлаштування на території Литовської Республіки зобов'язана отримати дозвіл на роботу. Дозвіл на роботу видається Біржею праці.
Постановою пленуму Верховного Суду України від 03.06.2005 № 8 «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил» роз'яснено, що підробленими у т.ч. слід вважати й справжні документи до яких внесені недостовірні відомості.
З вищезазначеного слідує, що документи які були підставою для переміщення транспортного засобу через митний кордон України, а саме трудовий договір від 13.11.2012 року № 12, укладений з підприємством UAB «TRADELEKTRIK», адреса Vilnius, Pramones, 97 подорожній лист №87 від 14.11.2012, посвідчення про відрядження недостовірні відомості щодо наявності фактичного працевлаштування в литві на фірмі «TRADELEKTRIK».
В судовому засіданні ОСОБА_3 категорично не погодився із протоколом про порушення ним митних правил від 28.02.2013 року, надав суду письмове клопотання, в якому просив суд закрити провадження по справі за відсутністю складу правопорушення, а також надав суду копію постанови Апеляційного суду Харківської області з аналогічної справи.
Представник правопорушника ОСОБА_2 в судовому засіданні підтримала надане ОСОБА_3 клопотання, також просила суд закрити провадження по справі. Крім того звернула увагу суду на а.с.26-27, де зазначено, що запит Луганської митниці від 25.02.2013 року було зроблено Голові місії Європейського Союзу прикордонної допомоги Молдові та Україні Удо Буркхолдер м. Одеса, а відповідь Луганської митниці на вказаний запит було надано начальником відділу оперативної і аналітичної підтримки Мартин Вінтерсбергер 25.02.2013 року без підпису начальника та з відміткою про неофіційний переклад. Також у відповіді зроблено відмітку про те, що згідно Управління Фонду державного соціального страхування Литви, в цієї компанії зареєстрований лише один співробітник, однак офіційних відомостей цього до відповіді не надано.
Прокурор в судовому засіданні вважав, що ОСОБА_3 були порушені митні правила тому просив суд притягнути його до адміністративної відповідальності за ст. 483 ч.1 МК України та підвергнути його адміністративному стягненню у вигляді конфіскації в дохід держави безпосередніх предметів порушення митних правил з накладенням штрафу в розмірі 100% вартості товару.
Представник митного органу погодився з думкою прокурора, також просив суд притягнути ОСОБА_3 до адміністративної відповідальності.
Суд, вислухавши думку сторін, дослідивши матеріали справи, доходить висновку, що у справі про порушення митних правил відсутні матеріали, що містять належні та достатні докази скоєння громадянином ОСОБА_3 правопорушення, яке йому інкримінується.
Згідно з п. 59 ст. 4 Митного кодексу України, транспортні засоби комерційного призначення - будь-яке судно (у тому числі самохідні та несамохідні ліхтери та баржі, а також судна на підводних крилах), судно на повітряній подушці, повітряне судно, автотранспортний засіб (моторні транспортні засоби, причепи, напівпричепи) чи рухомий склад залізниці, що використовуються в міжнародних перевезеннях для платного транспортування осіб або для платного чи безоплатного промислового чи комерційного транспортування товарів разом з їхніми звичайними запасними частинами, приладдям та устаткуванням, а також мастилами та паливом, що містяться в їхніх звичайних баках упродовж їхнього транспортування разом із транспортними засобами комерційного призначення.
Умови здійснення міжнародних перевезень вантажів та пасажирів (багажу) регламентовано Конвенцію про договір міжнародного дорожнього перевезення вантажів (м. Женева, 1956р.) та Конвенцією про договір міжнародного автомобільного перевезення пасажирів та багажу (м. Женева 1973р.), до яких Україна приєдналась 01.08.2006 та 05.12.2004 відповідно.
Конвенція про договір міжнародного дорожнього перевезення вантажів (м. Женева, 1956р.) застосовується до будь-якого договору дорожнього перевезення вантажів за винагороду з використанням автомобілів, коли вказані в договорі місце прийняття до перевезення вантажу і місце, передбачене для здачі вантажу, знаходяться на території двох різних країн, з яких принаймні одна являється учасником Конвенції. Статтями 4 та 5 цієї Конвенції, передбачено, що договір перевезення встановлюється накладною, другий примірник якої супроводжує вантаж.
Конвенція про договір міжнародного автомобільного перевезення пасажирів та багажу (м. Женева 1973 р.) застосовується до будь-якого договору автомобільного перевезення пасажирів (та у відповідних випадках - їх багажу) транспортними засобами, коли у договорі вказано, що перевезення здійснюється територією принаймні двох країн та що пункт відправлення або пункт призначення, або той та інший знаходяться на території однієї з країн, що домовляються. Статтею 5 зазначеної Конвенції передбачено, що під час перевезення пасажирів перевізник має видати індивідуальний або колективний квиток, в якому мають бути зазначені назва та адреса перевізника.
Питання міжнародних перевезень пасажирів і вантажів врегульовано розділом IV Закону України від 05.04.2001 № 2344-ІП «Про автомобільний транспорт» (зі змінами та доповненнями), відповідно до ст. 53 якого:
1. при виконанні міжнародних перевезень вантажів резиденти та
нерезиденти України повинні мати:
- дозволи країн, по території яких буде здійснюватися перевезення;
- дозвіл щодо узгодження умов та режимів перевезення в разі перевищення вагових або габаритних обмежень чи документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових (габаритних) обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків;
- свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу;
- сертифікат відповідності транспортного засобу вимогам країн, територією яких буде здійснюватися перевезення, щодо безпеки руху та екологічної безпеки, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України;
- документи на вантаж.
2. при виконанні міжнародних перевезень пасажирів нерезиденти повинні мати:
дозволи країн, по території яких буде здійснюватися перевезення;
свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу;
список пасажирів (для нерегулярних та маятникових перевезень);
білетно-облікову документацію.
У транспортних засобах, що здійснюють міжнародні перевезення пасажирів та/або вантажів, установлюються і використовуються контрольні пристрої - тахографи.
Статтею 1 цього Закону визначено наступні терміни:
дозвіл на здійснення міжнародних перевезень автомобільним транспортом - документ, що видається уповноваженими органами Договірних Сторін міжнародним автомобільним перевізникам для в'їзду, транзитного проїзду через територію Договірних Сторін, а також здійснення інших видів перевезень, передбачених законодавством.
Як вбачається з протоколу, складеного головним інспектором оперативного відділу СБК та ПМП Луганської митниці Кадомановим І.О., зазначається порушення ОСОБА_3 митних правил, передбачених ч.1 ст. 483 Митного Кодексу України, що полягає в переміщенні або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю.
Законом визначені наступні засоби приховування товарів від митного контролю у випадку переміщення їх через митний кордон України:
- переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів;
- переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України шляхом надання одним товарам вигляду інших,
- переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості.
Згідно п.57 ст. 4 МК України товаром є будь-які рухомі речі, у тому числі ті, на які законом поширено режим нерухомої речі (крім транспортних засобів комерційного призначення), валютні цінності, культурні цінності, а також електроенергія, що переміщується лініями електропередачі.
Допитаний в судовому засіданні в якості свідка ОСОБА_4 , який є директором UAB «TRADELEKTRIK» пояснив, що автомобіль марки «Ауди А6», реєстраційний номер НОМЕР_1, 1998 року випуску не є товаром, оскільки відноситься до транспортного засобу комерційного призначення. Також ОСОБА_4 підтвердив факт укладення трудової угоди між підприємством UAB «TRADELEKTRIK» та ОСОБА_3, а також зазначив, що не потребує додаткової реєстрації трудова угода, оскільки ОСОБА_3 здійснював свою діяльність не на території Литви.
Судом приймаються до уваги пояснення свідка ОСОБА_4, які підтверджують факт укладення трудової угоди між підприємством UAB «TRADELEKTRIK» та ОСОБА_3 Також судом приймаються до уваги зауваження представника ОСОБА_2, щодо відповіді начальника відділу оперативної і аналітичної підтримки Мартин Вінтерсбергер від 25.02.2013 року.
За таких підстав, суд вважає, що провадження по цій справі підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного та керуючись ст. 527 Митного Кодексу України, ст. 247 КУпАП, суд -
Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_3 за ст. 483 ч.1 Митного Кодексу України закрити у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова суду у справі про порушення митних правил може бути оскаржена особою, стосовно якої вона винесена, представником такої особи або митним органом, який здійснював провадження у цій справі. На цю постанову також може бути принесено протест прокурора протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя: Попова О.М.