Ухвала від 10.12.2008 по справі 22-а-6073/08

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 22-а-6073/08

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 грудня 2008 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді Горбань Т.І.

Суддів: Бєлової Л.В.

Попович О.В.

при секретарі Лисенко М.Ю.

розглянувши апеляційну скаргу приватного підприємства «ЖЕОС» на постанову Господарського суду Черкаської області від 10 вересня 2007 року у справі за адміністративним позовом приватного підприємства «ЖЕОС» до Державної податкової інспекції у місті Черкаси про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з адміністративними позовом до Державної податкової інспекції у м. Черкаси, в якому просив визнати протиправним та скасувати рішення відповідача від 02.03.2007 року № 0000302303/0 про застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 7805, 60 грн. за порушення п. 13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 01.06.2000 року № 1776, зі змінами та доповненнями, з підстав порушення встановленого порядку проведення перевірки та відсутності складу правопорушення.

Постановою Господарського суду Черкаської області від 10 вересня 2007 відмовлено повністю у адміністративному позові.

Не погоджуючись з прийнятою постановою, позивач Приватне підприємство «ЖЕОС» подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову та прийняти нову, якою задовольнити позовні вимоги.

Апелянт вважає, що оскаржувану постанову прийнято судом за неповного з'ясування обставин, що мають значення для справи, та з порушенням норм матеріального права.

Вислухавшисуддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, суд прийшов до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Так, судом першої інстанції було встановлено, що 30 січня 2007 року головою ДПА в Черкаській області затверджений план перевірок застосування реєстраторів розрахункових операцій, торгових патентів та правил реалізації і зберігання алкогольних напоїв на лютий 2007 року, у якому пунктом 115 значиться пункт прийому платежів в м. Черкаси, вул.Смілянська,92/1.

На підставі плану перевірки державним податковим ревізорам інспекторам відділу оперативного контролю ДПА в Черкаській області Тарасенко О.А. та Максимович Д.П. видані направлення № 001202 від 16.02.2007 року та №001319 від 21.02.2007 року з дорученням провести планову перевірку щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу ПП «ЖЕОС»з питання дотримання Законів України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності» «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», Положення про ведення касових операцій в національній валюті в Україні та інших нормативних актів, які регулюють готівковий обіг в Україні.

Відповідно до виданих направлень службовими особами ДПА в Черкаській області (далі - ДПС) 22 лютого 2007 року з початком о 14 год. 48 хв. проведена перевірка щодоконтролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу господарської одиниці - пункт прийому платежів комунальних (був ЖЕК ЖБК), розташований за адресою: м. Черкаси по вул.Смілянська 92/1, який належить позивачу. За результатами перевірки складений акт №017441/64/23-336 (далі - акт перевірки). З направленнями на перевірку була ознайомлена головний бухгалтер Тітко, про що свідчить відмітка на звороті направлень.

В акті перевірки вказано на те, що при перевірці готівкових коштів на місці проведення розрахунків, а саме: в сейфі фактично рахується 1983 грн., а відповідно денному звіту РРО повинно рахуватись 421,88 грн. Невідповідність готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначені в денному звіті РРО склала 1561,12 грн., чим порушено п. 13 ст. 3 ЗУ «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

Бухгалтер-касир Шкарбута Ю.П. у письмових поясненнях невідповідність пояснила тим, що в касі (сейфі) лежали її кошти.

На підставі зазначеного акту перевірки прийнято спірне рішення, за яким позивачу відповідно ст.22 ЗУ «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» нараховані штрафні санкції у п'ятикратному розмірі за невідповідність готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті РРО, що становить 7805,60 грн. (1561,12 грн. х 5).

При перевірці відносно бухгалтера-касира Шкарбути Ю.П. був складений протокол про адміністративне правопорушення. Матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності бухгалтера-касира Шкарбути Ю.П. розглянуті Соснівським районним судом м.Черкаси. За результатами розгляду, прийнята постанова від 16 березня 2007 року у адміністративній справі №3-5937-07, яка набрала законної сили, та відповідно до якої Шкарбута Ю.П. визнана винною у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. І ст.155-1 КУпАП, за що Шкарбута Ю.П. притягнута до адміністративної відповідальності. У постанові суду вказується на наступні обставини правопорушення: 22.02.2007 року о 14 год. 48 хв., було проведено перевірку ПП «ЖЕОС»в особі Шкарбути Ю.П. за адресою м. Черкаси, вул.Смілянська,92/1, в результаті якої встановлено факт невідповідності наявності готівкових коштів на місці проведення розрахунків. Фактично на час перевірки рахується 1983 грн. Відповідно денному звіту повинно рахуватися 42188 грн., невідповідність склала 1561,12 грн., чим порушено ч. І ст.155-1 КУпАП.

Стаття 11 ЗУ «Про державну податкову службу в Україні»передбачає право органів державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.

Статтею 11-2 ЗУ «Про державну податкову службу в Україні»встановлено, що посадові особи органу державної податкової служби вправі приступити до проведення планової або позапланової виїзної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим та іншими законами України, та за умови надання платнику податків під розписку:

1) направлення на перевірку, в якому зазначаються дата його видачі, назва органу державної податкової служби, мета, вид (планова або позапланова), підстави, дата початку та дата закінчення перевірки, посади, звання та прізвища посадових осіб органу державної податкової служби, які проводитимуть перевірку. Направлення на перевірку є дійсним за умови наявності підпису керівника органу державної податкової служби, скріпленого печаткою органу державної податкової служби;

2) копії наказу керівника податкового органу про проведення позапланової виїзної перевірки, в якому зазначаються підстави проведення позапланової виїзної перевірки, дата її початку та дата закінчення.

Ненадання цих документів платнику податків або їх надання з порушенням вимог, встановлених частиною першою цієї статті, є підставою для недопущення посадових осіб органу державної податкової служби до проведення планової або позапланової виїзної перевірки.

Згідно ст. 15 ЗУ «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.

Відповідно до ст. 16 ЗУ «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» контролюючі органи мають право відповідно до законодавства здійснювати планові або позапланові перевірки осіб, які підпадають під дію цього Закону. Планова перевірка здійснюється органами, уповноваженими законом нараховувати або стягувати податки і збори (обов'язкові платежі) з осіб, що використовують спрощену систему оподаткування згідно з пунктами 5-9статті 9 цього Закону. Така перевірка здійснюється не частіше одного разу за наслідками звітного календарного року, але не раніше строків, визначених законодавством для подання річного податкового звіту (декларації) такими особами з такого податку.

Суд першої інстанції прийшов до висновків, що ДПА в Черкаській області є компетентним органом щодо проведення перевірок дотримання суб'єктами підприємницької діяльності вимог ЗУ «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а відповідач - щодо застосування передбачених цим Законом фінансових санкцій. Посадові особи ДПС були допущені до перевірки. Порушення правил перевірки, на які вказує позивач, зокрема: не пред'явлення наказу про перевірку за наявності доведеного направлення на перевірку, недотримання процедури перевірки, при фактичному допуску до її проведення, не має наслідком визнання протиправним застосування відповідачем до позивача за результатами такої перевірки фінансових санкцій за встановлені порушення, відповідно, відсутні підстави для скасування з цих підстав спірного рішення.

Відповідно до ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Судом першої інстанції встановлені підстави для звільнення від доказування відповідно до ст.72 КАС України щодо наявності фактів порушення в пункті прийому платежів позивача.

Правопорушення, за яке застосовані до позивача штрафні санкції, не підлягає доказуванню при розгляді даної справи з огляду на наступне.

Відповідно до ч.4 ст.72 КАС України постанова суду у справі про адміністративний проступок, яка набрала законної сили, є обов'язковою для адміністративного суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, щодо якої ухвалена постанова, лише в питаннях, чи мало місце діяння та чи вчинене воно цією особою.

З постанови Соснівського районного суду міста Черкаси від 1 б березня 2007 року, яка набрала законної сили, у адміністративній справі № 3-5397-07 про притягнення до адміністративної відповідальності бухгалтера-касира ПП «ЖЕОС»Шкарбута Ю.П. за правопорушення, передбачене ст. 155-1 КУпАП, вбачається, що 22.02.2007 року встановлена невідповідність готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті РРО, в сумі 1561,12 грн. і дане правопорушення вчинено бухгалтером-касиром позивача.

Таким чином, зазначена постанова Соснівського районного суду міста Черкаси є обов'язковою при розгляді даної справи щодо встановленого факту правопорушення в магазині позивача, а саме: встановлення невідповідності готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті РРО, на 1561,12 грн.

Відповідно до ст.22 ЗУ «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність. Виявлена невідповідність встановлена 1808,45 грн., п'ятикратний розмір цієї суми становить 9042,25 грн. Притягнення до адміністративної відповідальності службову особу господарюючого суб'єкта, не звільняє його від встановленої відповідальності.

Згідно з вищевказаним колегія суддів не приймає доводи апеляційної скарги про те, що під час перевірки ПП «ЖЕОС» дії контролюючого органу були протиправними, а складений ними акт перевірки щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб'єктами підприємницької діяльності від 22.02.2007 року № 017441 не відповідає встановленими вимогам з таких підстав.

Відповідно до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» не встановлено періодичність проведення перевірок.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» місцем проведення розрахунків є місце, де здійснюються розрахунки із покупцем за продані товари та зберігаються отримані за реалізовані товари готівкові кошти, а також місце отримання покупцем попередньо оплачених товарів.

Враховуючи викладене, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що постанова Господарського суду Черкаської області від 10 вересня 2007 року ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному розгляді всіх обставин справи, які мають значення для вирішення спору, відповідає нормам матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, викладених у зазначеній постанові, у зв'язку з чим підстав для її скасування не вбачається.

Керуючись ст.ст. 160, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

У задоволенні апеляційної скарги приватного підприємства «ЖЕОС» відмовити, а постанову Господарського суду Черкаської області від 10 вересня 2007 року залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України в порядок і строки, визначені ст.212 КАС України.

Головуючий суддя

судді:

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(вступна та резолютивна частина)

10 грудня2008 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складіколегії суддів:

Головуючого судді Горбань Т.І.

Суддів: Бєлової Л.В.

Попович О.В.

при секретарі Лисенко М.Ю.

розглянувши апеляційну скаргу приватного підприємства «ЖЕОС» на постанову Господарського суду Черкаської області від 10 вересня 2007 року у справі за адміністративним позовом приватного підприємства «ЖЕОС» до Державної податкової інспекції у місті Черкаси про визнання протиправним та скасування рішення,

Керуючись ст.ст. 160, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

У задоволенні апеляційної скарги приватного підприємства «ЖЕОС» відмовити, а постанову Господарського суду Черкаської області від 10 вересня 2007 року залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України в порядок і строки, визначені ст.212 КАС України.

Головуючий суддя

судді: