Постанова від 05.08.2011 по справі 9101/64702/2011

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"05" серпня 2011 р. справа № 2а-2151/11

Колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у складі: головуючого судді: Лукманової О.М.

суддів: Прокопчук Т.С. Божко Л.А.

розглянувши у письмовому провадженні в м. Дніпропетровську

апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Дніпропетровська

на постанову Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська від 09 березня 2011 року

у справі № 2а-2151/11

за позовом ОСОБА_1

до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Дніпропетровська

про визнання незаконними дій та зобов'язання здійснити перерахунок і виплату недоплаченої пенсії, -

ВСТАНОВИЛА:

Постановою Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська від 09 березня 2011 року адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Дніпропетровська (далі -Управління) задоволено: визнано неправомірними дії Управління щодо перерахунку пенсії позивачу; зобов'язано Управління здійснити перерахунок пенсії позивачу згідно ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, яка враховується для обчислення пенсії за 2009 рік та провести відповідні виплати з урахуванням виплачених сум.

Відповідач не погодився з рішенням суду першої інстанції і подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволені позовних вимог.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції та матеріалами справи встановлено, що позивач ОСОБА_1, перебуває на обліку в Управлінні, отримує пенсію за віком та є працюючим пенсіонером.

Оскільки позивач продовжував працювати, то він у січні 2010 року звернувся із заявою до Управління про перерахунок пенсії за віком по стажу та заробітку. За цією заявою Управлінням було проведено перерахунок пенсії зі зміною стажу та заробітку, при перерахунку пенсії був використаний показник середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому на одну застраховану особу по Україні за 2007 рік (1197,91 грн.).

У відповідності з ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин (з урахуванням рішення Конституційного суду України від 22.05.2008 року), у разі продовження пенсіонером після призначення пенсії працювати, він має право на перерахунок пенсії, з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.

Отже, вказаним Законом передбачено, що право на перерахунок виникає за умови, якщо після призначення пенсії особа відпрацювала не менше двох років.

Згідно з ч.1 ст.40 названого Закону для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01.07.2000 р., незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 01.07.2000 р.

Відповідно п.1 ст.41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно із цим Законом були фактично обчислені та сплачені страхові внески до Пенсійного фонду в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески.

Таким чином, на час виникнення спірних правовідносин, перерахунок пенсії позивачу повинен проводитись у відповідності до положень ч.4 ст.42 та ч.1 ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», чинних на час виникнення спірних правовідносин (з урахуванням рішення Конституційного суду України від 22.05.2008 року).

Оскільки вищевказані статті Закону № 1058 у чинній редакції після рішення Конституційного суду України від 22.05.2008 року, не у повній мірі передбачають порядок проведення перерахунку пенсії на зазначених підставах, суд першої інстанції вірно послався на положення підпункту третього пункту 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року №530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», у якому чітко передбачено, що за бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені у частині першій статті 40 Закону (№1058), із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка, відповідно до Закону,враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. Іншого нормативно-правового акту, який би регулював спірні правовідносини, а саме, визначав порядок проведення перерахунку пенсії на підставі ч.4 ст.42 та ч.1 ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на даний час не приймалось.

Вказана Постанова Кабінету Міністрів України дійсна і на теперішній час та не протирічить положенням ч.4 ст.42 та ч.1 ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», що діяли на час виникнення спірних правовідносин.

Колегія суддів приходить до висновку, що позивач має право на перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу, набутого після призначення пенсії із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено внески .

Посилання відповідача у запереченнях проти позову та в апеляційній скарзі на те, що вони керувались роз'ясненнями, викладеними у спільному листі Міністерства праці та соціальної політики України від 11.03.2009 року №120/0/18-09/039 та Пенсійного фонду України від 11.03.2009 року №4096/02-01, відповідно до яких перерахунки пенсій у 2010 році відповідно до п.п.3 пункту 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року №530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян»проводяться із застосуванням показника заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, та визнається колегією суддів безпідставним, оскільки такі роз'яснення протирічать змісту п.п.3 ч.11 вищевказаної постанови, де прямо передбачено що заробітна плата обчислюється з урахуванням показника за календарний рік, що передує перерахунку пенсії (розпорядження про перерахунок пенсії прийняте у 2010 році, отже, попереднім роком є 2009 рік.

Більш того, застосування положень листа-роз'яснення, який протирічить нормам ч.4 ст.42 та ч.1 ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»та п.п. 3 ч.11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року №530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян»не узгоджується з положеннями ч.4 ст.9 КАС України.

Виходячи з принципу законності, що стверджує пріоритетність законів над підзаконними актами, висновок суду про обов'язок відповідача перерахувати позивачу пенсію із застосуванням показника середнього заробітку працівників, у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, яка враховується для обчислення пенсії за 2009 рік та провести відповідні виплати з урахуванням виплачених сум є обґрунтованим та вірним.

Згідно ч.2 ст.99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до ст.100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.

Позивач звернувся з позовом до суду 17.02.2011 року (а.с.2) та не довів, що пропустив строк звернення з адміністративним позовом до суду з поважних причин, а тому його позовні вимоги підлягають задоволенню в межах шестимісячного строку, тобто з 17.08.2010 року.

Проте судом першої інстанції не зазначено, з якої саме дати зобов'язано відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу з урахуванням придбаного після її призначення страхового стажу із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»враховується для обчислення пенсії за 2009 рік.

Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу слід задовольнити частково, постанову суду -змінити.

Керуючись п.2 ч.1 ст.198, п.1 ч.1 ст.201, ст.ст. 205, 207 КАС України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Дніпропетровська -задовольнити частково.

Постанову Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська від 09 березня 2011 року у справі № 2а-2151/11 -змінити, доповнивши абзаци третій та четвертий резолютивної частини постанови словами: «з 17 серпня 2010 року».

В іншій частині постанову Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська від 09 березня 2011 року у справі № 2а-2151/11 -залишити без змін.

Постанова Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання чинності.

Головуючий: О.М. Лукманова

Суддя: Т.С. Прокопчук

Суддя: Л.А. Божко