Ухвала від 26.08.2011 по справі 9101/51795/2011

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"26" серпня 2011 р. справа № 2а-3028/11

Колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у складі: головуючого судді: Лукманової О.М.

суддів: Суховарова А.В. Божко Л.А.

розглянувши у письмовому провадженні в м. Дніпропетровську

апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Павлоград Дніпропетровської області

на постанову Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 28 березня 2011 року

у справі № 2а-3028/2011

за позовом ОСОБА_1

до Управління Пенсійного фонду України в м. Павлоград Дніпропетровської області

про визнання незаконними дій та зобов'язання здійснити перерахунок і виплату недоплаченої пенсії, -

ВСТАНОВИЛА:

Постановою Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 28 березня 2011 року адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Павлоград Дніпропетровської області (далі -Управління) задоволено: визнано неправомірною бездіяльність Управління щодо проведення перерахунку та невиплати пенсії позивачу з 01.01.2010 року згідно ст.ст.40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2007 рік; зобов'язано Управління провести перерахунок та здійснити виплату пенсії позивачу згідно ст.ст.40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2009 рік, починаючи з 01.09.2010 року.

Відповідач не погодився з рішенням суду першої інстанції і подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким відмовити позивачу в задоволені позовних вимог.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції та матеріалами справи встановлено, що позивач ОСОБА_1, перебуває на обліку в Управлінні, отримує пенсію за віком та є працюючим пенсіонером.

Оскільки позивач продовжував працювати, то він у січні 2010 року звернувся із заявою до Управління про перерахунок пенсії за віком по стажу та заробітку. За цією заявою Управлінням було проведено перерахунок пенсії зі зміною стажу та заробітку, при перерахунку пенсії був використаний показник середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому на одну застраховану особу по Україні за 2007 рік (1197,91 грн.).

Згідно ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (редакція діяла станом на 01.01.2008 року) у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій ст.40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону.

Ч.1 ст.40 та ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»в редакції підпункту «б»підпункту 10 пункту 35 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року №10-рп/2008 була визнана неконституційною, а, отже, з 22.05.2008 року відповідач повинен був перераховувати пенсію згідно ч.1 ст.40 та ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», які діяли до набрання чинності Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».

Крім того, згідно з підпунктом 3 пункту 11 Постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян»встановлено, що «у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування зараховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.

Ч.2 ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади у галузях статистики, економіки, праці та соціальної політики і фінансів.

За таких обставин встановлення показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, перерахунки пенсій у 2010 році із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік 1197,91 грн., який встановлений листом Міністерства праці та соціальної політики України та Пенсійного фонду України від 11.03.2009 року за №120/0/18-09/039, 4096/02-01, колегія суддів вважає невірним.

Колегія суддів вважає обґрунтованим висновок суду першої інстанції щодо застосування правового акту, який має вищу юридичну силу, а саме ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», згідно якої при перерахунку пенсії за віком застосовується показник середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, тобто за 2009 рік.

Згідно ч.2 ст.99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до ст.100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.

Позивач звернувся з позовом до суду 18.02.2011 року (а.с.2), та не довів, що пропустив строк звернення з адміністративним позовом до суду з поважних причин, а тому його позовні вимоги підлягають задоволенню в межах шестимісячного строку.

Отже, судом першої інстанції обґрунтовано задоволено позовні вимоги позивача з 01.09.2010 року.

На підставі вищевикладеного, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, рішення суду слід залишити без змін.

Керуючись п.1 ч.1 ст.198, ст.200, 205, 206 КАС України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Павлоград Дніпропетровської області -залишити без задоволення.

Постанову Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 28 березня 2011 року у справі № 2а-3028/2011 -залишити без змін.

Ухвала Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту постановлення та оскарженню не підлягає згідно ч.10 ст.183-2 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий: О.М. Лукманова

Суддя: А.В. Суховаров

Суддя: Л.А. Божко