Рішення від 10.10.2007 по справі 10520-2007

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к. 103

РІШЕННЯ

Іменем України

10.10.2007

Справа №2-15/10520-2007

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Кримжитлогруп» (95033, АР Крим, м. Сімферополь, пр. Перемоги, б. 107, корп. “А», к. 1)

до відповідача Алуштинської міської ради (98516, м. Алушта, пл. Радянська, 1-а)

За участю третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору Закрите акціонерне товариство «Лікувально-оздоровчий центр «Демерджи» (98500, АР Крим, м. Алушта, вул. Перекопська, 4)

про визнання недійсними рішень та зобов'язання виконати певні дії

Суддя ГС АР Крим І.А.Іщенко

ПРЕДСТАВНИКИ:

Від позивача - не з'явився

Від відповідача - не з'явився

Третя особа - Харманська Д.О.. довіреність б/н від 17.08.2007 р., у справі

Обставини справи: Товариство з обмеженою відповідальністю «Кримжитлогруп» звернулося до Господарського суду Автономної Республіки Крим з позовом до Алуштинської міської ради про визнання недійсними рішення 10 сесії 5 скликання Алуштинської міської ради № 10/84 від 14 лютого 2007 р. «Про надання ЗАТ «ЛОЦ «Демерджи» дозволу на складення проекту відведення додаткової земельної ділянки», рішення 11 сесії 5 скликання Алуштинської міської ради № 11/127 від 21 березня 2007 р. «Про відмову ТОВ «Кримжитлогруп» в складанні проекту відведення земельної ділянки» та про зобов'язання відповідача провести конкурс щодо набуття права оренди земельної ділянки орієнтовною площею 0,35 га, розташованої в м. Алушта» в районі Відкритого акціонерного товариства «Лікувально-оздоровчий центр «Демерджи».

Позовні вимоги обґрунтовані посиланням на статтю 16 Закону України «Про оренду землі». Позивач вважає, що питання про набуття права оренди земельної ділянки орієнтовною площею 0,35 га, розташованої в м. Алушта в районі Відкритого акціонерного товариства «Лікувально-оздоровчий центр «Демерджи», повинно було вирішуватися за конкурсом, так як він звернувся до відповідача із відповідним клопотанням ще до вирішення останнім аналогічного клопотання третьої особи, у зв'язку з чим вважає протиправним оскаржуване рішення відповідача про надання права на розроблення проекту відведення третій особі.

Відповідач позов не визнав, посилаючись на те, що позивач звернувся до них із клопотанням про надання земельної ділянки в оренду 09 лютого 2007 р., отже вже після закриття порядку денного сесії міськради 14 лютого 2007 р., до якого було включено питання про надання ЗАТ «ЛОЦ «Демерджи» дозволу на розроблення проекту відведення. При цьому третя особа звернулася з відповідним клопотанням набагато раніше, ще 23 листопада 2006 р., це клопотання було розглянуто постійною комісією міськради з питань будівництва, архітектури та землекористування, яка рекомендувала сесії міської ради винести питання на розгляд та дозволити протягом півтора роки ЗАТ «ЛОЦ «Демерджи» складання проекту відведення цієї земельної ділянки, третьою особою також було отримано висновки зі зсувної обстановки на запитуємій земельній ділянці. У зв'язку з чим відповідач вважає, що ситуація передбачена статею 16 Закону України «Про оренду землі» не виникла, так як на розгляді міськради було лише одне клопотання. Також відповідач посилається на те, що по договору № 01/07 від 07.02.2007 р. ЗАТ «ЛОЦ «Демерджи» прийняло на баланс від СП «Нева» протизсувні споруди, які розташовані на цій земельній ділянці. На підставі цього, вважає, що його рішення від 14 лютого 2007 р. та від 21 березня 2007 р. є законними і просить у задоволенні позову відмовити.

Третя особа заперечує проти позову з мотивів того, що вона набула право користування відповідною земельною ділянкою відповідно до статті 120 Земельного кодексу України та частини 2 статті 377 Цивільного кодексу України, так як ним прийнято на баланс від СП «Нева» протизсувні споруди, які на ній розташовані, на підставі договору № 01/07 від 07 лютого 2007 р. у зв'язку з цим вважає, що стаття 16 Закону України «Про оренду землі» щодо проведення конкурсу правильно не була застосована відповідачем і просить у задоволенні позову відмовити.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши представлені докази, заслухавши пояснення представників сторін, суд -

ВСТАНОВИВ:

09 лютого 2007 р. ТОВ «Кримжитлогруп» звернулося до відповідача - Алуштинської міськради із клопотанням вих.. № 01 від 08 лютого 2007 р. про надання в оренду земельної ділянки, орієнтовною площею 0,35 га, розташованої в м. Алушта в районі ДОЦ «Демерджи» та СП «Нива», для будівництва рекреаційного комплексу з кліматопавільйоном, до якого було додано ситуаційну викопіровку місця розташування земельної ділянки та копії статутних документів підприємства. (а.с. 24)

Одночасно на розгляді Алуштинскьої міської ради було клопотання третьої особи по справі - ЗАТ «ЛОЦ «Демерржи» про надання в оренду тієї ж самої земельної ділянки. (а.с. 29)

Рішенням 10 сесії 5-го скликання Алуштинської міської ради № 10/84 від 14 лютого 2007 р. «Про надання ЗАТ «ЛОЦ «Демерджи» дозволу на складення проекту відведення додаткової земельної ділянки» (а.с. 30) Алуштинська міська рада вирішила:

1. Дозволити протягом півтора роки ЗАТ «ЛОЦ «Демерджи» складання проекту відведення додаткової земельної ділянки площею 0,4 га під розширення лікувально-оздоровчого центру «Демерджи», який примикає до земельної ділянки площею 0,23 га, яка надана замовнику в постійне користування згідно держакту від 19.02.2001 р. № 223 серії ІІ-КМ № 002854 для розміщення лікувально-оздоровчого центру «Демерджи» і розташована по вул. Перекопській, 4 в м. Алушта.

2. Контроль з виконанням цього рішення покласти на постійну комісію міської ради з питань будівництва, архітектури і землекористування (Снігурський О.С.)

Рішенням 11 сесії 5 скликання № 11/127 від 21 березня 2007 р. «Про відмову ТОВ «Кримжитлогруп» в складенні проекту відведення земельної ділянки» (а.с 27) було вирішено клопотання позивача. Алуштинська міська рада вирішила відмовити ТОВ «Кримжитлогруп» в складенні проекту відведення земельної ділянки площею до 0,35 га для будівництва рекреаційного комплексу з кліматопавільйоном в районі ЛОЦ «Демерджи», так як запитуєма земельна ділянка надана ЗАТ «ЛОЦ «Демерджи» рішенням 10 сесії 5 скликання Алуштинскьої міської ради від 14 лютого 2007 р. № 10/84 під розширення лікувально-оздоровчого центру «Демерджи».

З урахуванням обставин справи суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню в частині вимог, що стосуються земельної ділянки 0,35 га з клопотанням про надання якої в оренду звертався позивач з наступних підстав.

Згідно статті 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Порядок та умови набуття права користування земельною ділянкою встановлено Земельним кодексом України та Законом України «Про оренду землі».

Чинне земельне законодавство передбачає два види користування землею: право постійного користування та оренда (глава 15 Земельного кодексу України).

Відповідно статті 92 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі термінове платне володіння та користування земельною ділянкою, необхідною орендарю для ведення підприємницької та іншої діяльності.

Згідно з пунктом 12 Перехідних положень Земельного кодексу України до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.

Відповідно до статей 123, 124 Земельного кодексу України особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки в оренду із земель державної або комунальної власності, звертається з відповідним клопотанням до районної, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій або сільської, селищної, міської ради. До клопотання про відведення земельної ділянки додаються передбачені частиною п'ятнадцятою статті 51 цього Кодексу документи, що обґрунтовують її розмір, призначення та місце розташування.

Відповідно до статті 16 Закону України «Про оренду землі» у разі надходження двох або більше заяв (клопотань) на оренду однієї і тієї самої земельної ділянки, що перебуває в державній або комунальній власності, відповідні органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування проводять аукціон або конкурс щодо набуття права оренди земельної ділянки, якщо законом не встановлено інший порядок. Порядок проведення конкурсу чи аукціону та набуття права оренди земельної ділянки на конкурентних засадах визначається законодавством.

З матеріалів справи вбачається, що рішення від 14 лютого 2007 р. № 10/84, яким третій особі було надано право на розроблення проекту відведення земельної ділянки, було прийнято вже після звернення ТОВ «Кримжитлогруп» із клопотанням про надання 0,35 га з тієї земельної ділянки 09 лютого 2007 р. , а отже на 09 лютого 2007 р. до відповідача надійшло два клопотання різних юридичних осіб - позивача та третьої особи по справі, в яких ставилося питання про надання в оренду 0,35 га однієї і тієї ж самої земельної ділянки.

Доводи відповідача про те, що питання про вирішення клопотання третьої особи на 09 лютого 2007 р. вже було включено до порядку денного сесії Алуштинської міської ради не можуть бути прийняті до уваги, так як включення питання до порядку денного не свідчить про його вирішення.

Стосовно договору № 01/07 від 07.02.2007 р. (а.с 91) між ЗАТ «ЛОЦ «Демерджи» та ТОВ «СП «Нева», за яким ЗАТ «ЛОЦ «Демерджи» прийняло на баланс протизсувні споруди, то суд критично оцінює цей договір з наступних підстав.

По-перше, земельна ділянка запитується третьою особою не для обслуговування протизсувних споруд, а для розміщення лікувально-оздоровчого центра «Демерджи».

По-друге, відповідно до статті 47 Закону України «Про охорону земель» використання ерозійно- та зсувонебезпечних земельних ділянок дозволяється за умови вжиття заходів щодо їх протиерозійного і протизсувного захисту, передбачених законодавством України. При цьому, фінансування будівництва та реконструкції протизсувних споруд здійснюється за рахунок місцевих бюджетів (стаття 55 Закону України «Про охорону земель»).

Таким чином, користування протизсувними спорудами здійснюються неодмінно одночасно з користуванням земельною ділянкою, більш того, з переходом права користування земельною ділянкою до іншої особи, до неї переходить право користування відповідними спорудами, пов'язане із обов'язком здійснення протизсувних дій, а не навпаки.

З огляду на вищевикладене, посилання на статтю 120 Земельного кодексу та частину 2 статті 377 Цивільного кодексу України не можуть бути взяті до уваги.

Вищенаведене свідчить про недотримання відповідачем правил статті 16 Закону України «Про оренду землі» під час вирішення клопотань про надання земельної ділянки в оренду позивача і третьої особи, яка підлягала обов'язковому застосуванню, а, отже, про протиправність оскаржуваних рішень.

Щодо позовних вимог про визнання нечинним рішення 11 сесії 5 скликання Алуштинської міської ради № 11/127 від 21 березня 2007 р. «Про відмову ТОВ «Кримжитлогруп» в складенні проекту відведення земельної ділянки» суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Суд врахував, що частиною 9 статті 123 Земельного кодексу України встановлено, що відмову органів місцевого самоврядування або органів виконавчої влади у наданні земельної ділянки в користування або залишення клопотання без розгляду в установлений строк може бути оскаржено в судовому порядку. Рішення про відмову у наданні земельної ділянки в користування має містити мотивовані пояснення з посиланням на відповідні положення нормативно-правових актів, затвердженої містобудівної документації та документації із землеустрою.

Зі змісту цієї норми права вбачається, що відповідач не мав права оскаржуваним рішенням № 11/127 від 21 березня 2007 р. відмовляти позивачу у наданні дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки, так як це є рішення про відмову у наданні земельної ділянки в оренду.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади і органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти тільки на підставах, в межах повноважень і способів, які передбачені Конституцією і законами України.

Згідно статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» акти органів місцевого самоврядування за мотивів їх невідповідності Конституції України або законам України визнаються незаконними у судовому порядку.

Статтею 20 Господарського кодексу України встановлено, що держава забезпечує захист прав і законних інтересів суб'єктів господарювання та споживачів. Кожен суб'єкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів. Права та законні інтереси зазначених суб'єктів захищаються шляхом, зокрема, визнання повністю або частково недійсними актів органів державної влади та органів місцевого самоврядування, актів інших суб'єктів, що суперечать законодавству, ущемляють права та законні інтереси суб'єкта господарювання або споживачів; визнання недійсними господарських угод з підстав, передбачених законом.

Тому для забезпечення захисту прав позивача у сфері публічно-правових відносин, враховуючи протиправність оскаржуваних рішень відповідача № 10/84 від 14 лютого 2007 р. та № 11/127 від 21 березня 2007 р. відповідача слід зобов'язати у відповідності зі статтею 16 Закону України «Про оренду землі» та Порядком проведення конкурсу на придбання права оренди земельних ділянок, затвердженого рішенням Алуштинської міської ради № 2/66 від 31 травня 2006 р. провести конкурс щодо набуття права оренди земельною ділянкою площею 0,35 га біля ЗАТ «ЛОЦ «Демерджи» в м. Алушта.

На підставі викладеного, керуючись статтями 33, 34, 35, 82-84 Господарського процесуального кодексу України суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Визнати недійсним рішення 10 сесії 5 скликання Алуштинської міської ради № 10/84 від 14 лютого 2007 р. «Про надання ЗАТ «ЛОЦ «Демерджи» дозволу на складення проекту відведення додаткової земельної ділянки» в частині щодо надання дозволу ЗАТ «ЛОЦ «Демерджи» на складання проекту відводу земельної ділянки площею 0,4 га, під розширення ЛОЦ «Демерджи», прилягаючої до земельної ділянки площею 0,23 га, наданій замовнику в постійне користування відповідно держакту від 19.02.2001 р. № 223 серії ІІ-КМ № 002854 для розміщення ЛОЦ «Демерджи» та розташованої по вул. Перекопській, 4 в м. Алушті.

3. Визнати недійсним рішення 11 сесії 5 скликання Алуштинської міської ради № 11/127 від 21 березня 2007 р. «Про відмову ТОВ «Кримжитлогруп» в складенні проекту відведення земельної ділянки» в частині відмови ТОВ «Кримжитлогруп» в складанні проекту відведення земельної ділянки площею 0,35 га, розташованої в м. Алушта в районі Відкритого акціонерного товариства «Лікувально-оздоровчий центр «Демерджи».

4. Зобов'язати Алуштинську міську раду провести конкурс щодо набуття права оренди земельної ділянки орієнтовною площею 0,35 га, розташованої в м. Алушта в районі Відкритого акціонерного товариства «Лікувально-оздоровчий центр «Демерджи».

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Суддя Господарського суду

Автономної Республіки Крим Іщенко І.А.