"26" березня 2013 р. Справа № 903/249/13-г
за позовом Приватного акціонерного товариства "Ковельський хлібокомбінат", м.Ковель
до відповідача Волинського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, м.Луцьк
про визнання недійсними пунктів 2,3,4 рішення адміністративної колегії Волинського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України № 89 від 26.12.2012 року
за зустрічним позовом Волинського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, м.Луцьк
до відповідача Приватного акціонерного товариства "Ковельський хлібокомбінат", м.Ковель
про стягнення 68 000,00 грн.
Суддя С.В. Костюк
за участю представників:
від позивача за первісним позовом (відповідача за зустрічним позовом): н/з.
від відповідача за первісним позовом (позивача за зустрічним позовом): Лесів О. А., дов. № 5 від 08.01.2013 року.
Права та обов'язки учаснику судового процесу роз'яснені відповідно до ст. ст. 20, 22 ГПК України.
Відводу складу суду не заявлено.
Клопотання про фіксацію судового процесу технічними засобами не поступило.
Суть спору: Позивач ПрАТ «Ковельський хлібокомбінат» звернувся з позовом в якому просить:
- визнати недійсними та скасувати пункти 2,3,4 рішення адміністративної колегії Волинського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України № 89 від 26.12.2012 року по справі № 70-12, про визнання дії ПрАТ «Ковельський хлібокомбінат» щодо застосування з 10.11.2012 року економічно необґрунтованих, завищених оптово-відпускних цін на хліб простої рецептури «Ковельський» та «Дарницький» порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим ч.1 ст. 13, п.2 ст. 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку оптової реалізації хліба простої рецептури, що призвело до ущемлення інтересів суб'єктів господарювання - споживачів (покупців), які були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку.
Також в порядку забезпечення позову просить зупинити виконання п.4 рішення адміністративної колегії Волинського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України № 89 від 26.12.2012 року по справі № 70-12, щодо зобов'язання ПрАТ «Ковельський хлібокомбінат» встановити економічно обґрунтовані оптово-відпускні ціни на хліб простої рецептури у 30-ти денний термін з дня отримання рішення.
Обґрунтовуючи заявлену вимогу зазначає, що при прийнятті оспорюваного рішення порушено норми матеріального і процесуального права, висновки викладені в рішенні не відповідають фактичним обставинам справи. Зокрема зазначає, що встановлення збільшених оптово-відпускних цін на хліб з 10.11.2012 року є повністю економічно обґрунтованим, оскільки товариство оптово-відпускні ціни на хліб встановлює самостійно на підставі планових калькуляцій з врахуванням розпорядження голови Волинської облдержадміністрації № 249 від 16.07.2012 року; планові калькуляції розробляються згідно вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 17.04.2008 року «Про затвердження Порядку формування цін на продовольчі товари, щодо яких запроваджене регулювання»; згідно п.10 наказу Міністерства фінансів України від 31.12.1999 року № 318 «Про затвердження Положення (стандарту) бухгалтерського обліку №16», перелік і склад статей калькулювання виробничої собівартості продукції (робіт, послуг) установлюється підприємством; згідно ч. 2 ст. 314 Методичних рекомендацій з формування собівартості продукції (робіт, послуг) у хлібопекарській промисловості, затверджених наказом департаменту продовольства Мінагрополітики України від 20.04.2004 року № 17, основою складання планової калькуляції на підприємстві є технічно обґрунтовані норми витрат матеріалів і трудових витрат, стандарти та технічні умови, встановлені для цієї продукції, ці норми визначаються на основі діючих (або очікуваних) на початку планового періоду нормативів з врахуванням економічної ефективності розроблених заходів для подальшого удосконалення виробництва. Для порівняння наводить структуру оптово-відпускних цін: планову, яка діяла в вересні 2012 року, фактичну станом на 01.10.2012 року, планову на підняття цін на хліб «Ковельський», «Дарницький» (з 01.11.2012 року) на 1 тонну готової продукції.
Також зазначає, що тервідділенням порушено порядок прийняття процесуальних документів, строків, наданих законом для подачі доказів, письмових пояснень (заперечень), доведення їх об'єктивності. Зокрема, зазначає, що згідно розпорядження адміністративної колегії Волинського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України № 75-рк від 16.11.2012 року розпочато розгляд справи № 70-12 та перевірку за ознаками порушення товариством законодавства про захист економічної конкуренції (ч.1 ст.13, п.2 ст. 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції») у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем на регіональному ринку шляхом ущемлення інтересів споживачів, які були б неможливими за умови існування значної конкуренції на ринку.
Про існування значної конкуренції свідчить те, що на досліджуваному ринку проводять свою діяльність більше десяти постачальників. Під час перевірки товариством була надана повна інформація з усіх питань, які містив план перевірки; водночас тервідділенням не дотримано строків, передбачених законом для подання пояснень, заперечень по винесених ним процесуальних документах по справі. При цьому наводить перелік даних документів, дату їх отримання та дату надіслання товариством відповідей.
Також зазначає, що тервідділенням порушено і розглянуто справу, при відсутності в діях товариства ознак порушення законодавства про захист економічної конкуренції. При цьому посилається на відповідні положення статей Закону України «Про захист економічної конкуренції», положення ст.. 29 ГК України, Постанову Вищого господарського суду України від 26.12.2011 року № 15 «Про деякі питання практики застосування конкурентного законодавства».
Щодо висновку тервідділення про включення завищених планових витрат на борошно у планових калькуляціях то даний не відповідає фактичним обставинам справи та спростовується відповідними документами. В обґрунтування цього посилається на п.3 Постанови Кабінету Міністрів України від 17.04.2008 року № 373 «Про затвердження Порядку формування цін на продовольчі товари, щодо яких запроваджено державне регулювання», довідку Волинської торгово-промислової палати № 19-22/01-3/17 від 15.01.2013 року, на підставі якої товариством було розраховано для порівняння середню ціну, що склалася на ринку з ціною борошна, включеного товариством до нової планової собівартості, без ПДВ, без транспортних витрат, станом на 24.10.2012 року.
Також зазначає, що висновок, викладений у ч.2 сторінки 9 рішення щодо включення товариством до собівартості хліба витрат, пов'язаних з торгівлею у власній торгівельній мережі, які повинні відшкодовуватися за рахунок торговельних надбавок, що призвело до встановлення завищених оптово-відпускних цін на хліб є необґрунтованим припущенням. В обґрунтування зазначеного наводить структуру собівартості на хліб «Дарницький» та «Ковельський» (без торгівельних витрат) станом на 01.11.2012 року.
Також зазначає, що застосування ціни на самовивіз не суперечить чинному законодавству, оскільки порядок і розмір встановлення та застосування ціни хліба на самовивіз не регулюється нормативними актами, а тому це питання врегульовано наказом товариства та шляхом укладення договорів поставки з підприємцями. Підставою для визнання недійсним оскаржуваного рішення згідно висновку позивача є неповне з'ясування та не доведення обставин, які мають значення для справи, що призвело до невідповідності висновків, викладених у даному рішенні обставинам справи та неправильному застосуванню ч.1 та п.1 ч.2 ст. 13 Закону України «Про захист економічної конкуренції».
Відповідач у відзиві на позов вимогу позивача заперечує, вказуючи, що оскільки від ПрАТ «Ковельський хлібокомбінат» не надходило заперечень, зауважень щодо зайняття ним монопольного (домінуючого) становища в товарних та територіальних межах ринку чи наявності значної конкуренції з боку інших учасників на даному ринку, що підтверджує наявність у товариства ринкової влади і відсутність значної конкуренції з боку інших учасників ринку, у яких невеликі за розміром частки. Згідно повідомлення товариства про наміри підняття з 10.11.2012 року оптово-відпускних цін на хліб простої рецептури («Ковельський» та «Дарницький») тервідділенням було проаналізовано надані товариством матеріали та згідно ст. 46 Закону України «Про захист економічної конкуренції» винесено рекомендації від 06.11.2012 року № 85 щодо здійснення заходів, спрямованих на запобігання вчинення порушень законодавства про захист економічної конкуренції шляхом утримання від підвищення оптово-відпускних цін на хліб з 10.11.2012 року до запланованого рівня. Однак незважаючи на дані рекомендації, товариство згідно наказу від 08.11.2012 року № 219 «Про зміну оптово-відпускних цін на хлібобулочні вироби» з 10.11.2012 року збільшило оптово-відпускні ціни на хліб «Ковельський» з 4,38 грн./кг до 4,77 грн./кг, хліб «Дарницький» - з 3,80 грн./кг до 4,43 грн./кг, занизив при цьому вагу одиниці хліба з 0,75 кг до 0,70 кг.
Враховуючи невиконання товариством рекомендацій № 85, керуючись ст. 36, ч. 3 ст. 46 Закону України «Про захист економічної конкуренції» було відкрито провадження у справі № 70-12 та відповідно до п.8.4 Положення про порядок проведення перевірок, затвердженого розпорядженням Антимонопольного комітету України від 25.12.2012 року № 182-р та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.02.2002 року за № 139/6427 з 14.11.2012 року по 14.12.2012 року проведено позапланову перевірку на предмет дотримання товариством вимог конкурентного законодавства.
В ході розгляду справи тервідділенням зібрано необхідні матеріали та доведено вчинення товариством кваліфікованого порушення (шляхом завищення планових витрат на борошно, неправомірного включення до собівартості хліба витрат, пов'язаних з власною торгівлею, самовивозом). А саме, товариством у планових калькуляціях закладено ціни на борошно, що перевищують фактичні середньозважені ціни, що склалися протягом січня-вересня 2012 року; з 01.10.2012 року товариство з витрат на збут, що є однією із складових собівартості хліба виключає витрати пов'язані з торгівлею, в зв'язку з чим дані дії товариства визначено як часткове визнання порушення та вжиття заходів на його припинення. Дії товариства щодо зменшення оптово-відпускних цін на хліб простої рецептури «Ковельський» на 0,05 грн./од. при вивезенні продукції транспортом покупців не мають економічного обґрунтування, а прийняті без будь-якого розрахунку, що призвело до ущемлення інтересів суб'єктів господарювання - оптових споживачів простої рецептури. Дані дії товариства кваліфіковано як порушення законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченого ч.1 ст. 13 Закону України «Про захист економічної конкуренції» у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку оптової реалізації хліба простої рецептури, що призвело до ущемлення інтересів суб'єктів господарювання - споживачів (покупців), які були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку.
При спростуванні тверджень позивача щодо порушень процесуальних строків при проведенні перевірки діяльності товариства та розгляду справи, вказує на те, що документи, які направлялись тервідділенням електронною та факсимільною поштою, надсилалися для підтвердження поштовими рекомендованими відправленнями, дане підтверджено зведеним реєстром вихідної кореспонденції до товариства, а тому вважає, що тервідділенням не порушено процесуальних термінів та права товариства на захист власних інтересів (право надання доказів, письмових пояснень, заперечень).
Також вказує, що при кваліфікації дій товариства, як зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку, територіальне відділення не застосовує норми загального Закону - Господарського кодексу України, а спеціального - Закону України «Про захист економічної конкуренції», у якому відсутні терміни «монопольно висока або монопольно низька ціна». Тервідділенням досліджено цінову поведінку товариства у територіальних межах ринку, на якому хлібокомбінат займає монопольне становище на ринку та за його межами та враховано, що наказом керівника товариства встановлюється єдина ціна на хліб та хлібобулочні вироби незалежно від регіону їх реалізації.
Відносно доводів позивача про необхідність отримання висновку представника Державної інспекції України з контролю за цінами посилається на те, що згідно п.11 ст. 17 Закону України «Про Антимонопольний комітет України», пункту 33.5 Положення про порядок проведення перевірок додержання законодавства про захист економічної конкуренції, тервідділенням було залучено до проведення перевірки завідувача сектору Державної інспекції України з контролю за цінами у Волинській області, однак керівником товариства зазначений працівник не був допущений до участі у перевірці у зв'язку з відсутністю відповідного направлення від Державної інспекції України з контролю за цінами, а тому при підготовці акту перевірки та рішення у справі висновки інспекції з контролю за цінами не використовувались у зв'язку з їх відсутністю. Також вказує, що здійснення тервідділенням моніторингу цін на хліб та борошно для хлібопечення з метою дослідження ситуації на ринку, здійснення аналізу порядку формування оптово-відпускних цін на хліб простої рецептури за умови зайняття суб'єктом господарювання монопольного (домінуючого) становища на ринку не потребує додаткового отримання висновку від державної інспекції з контролю за цінами та не є перевищенням наданих законом повноважень.
В судовому засіданні розглянуто клопотання позивача щодо забезпечення позову заявлене в позовній заяві, а саме зупинити виконання п.4 рішення адміністративної колегії Волинського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України № 89 від 26.12.2012 року по справі № 70-12 щодо зобов'язання ПрАТ «Ковельський хлібокомбінат» встановити економічно обґрунтовані оптово-відпускні ціни на хліб простої рецептури у 30-ти денний термін з дня отримання рішення.
Враховуючи те, що згідно розпорядження Антимонопольного комітету України від 27.02.2013 року № 127-р зупинено виконання рішення адміністративної колегії Волинського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 26.12.2012 року № 89 у справі № 70-12 Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу до закінчення його перевірки, суд не вбачає підстав для задоволення вищезазначеного клопотання позивача.
Позивач по факсу передав клопотання за № 107 від 19.03.2013 року про відкладення розгляду справи в зв'язку з неможливістю забезпечити явку повноважних представників (юрисконсульта та начальника планово-економічного відділу), які займаються питаннями формування цін на хлібобулочні вироби в ПрАТ «»Ковельський хлібокомбінат» та готували позовну заяву до суду.
Враховуючи те, що ухвалою суду від 12.03.2013 року явка представників сторін в судове засідання визнана обов'язковою, клопотання позивача про відкладення розгляду справи суд задовольняє.
26.03.2013 року Волинським обласним територіальним відділенням Антимонопольного комітету України подано зустрічну позовну заяву про стягнення з ПрАТ «Ковельський хлібокомбінат» штрафу в розмірі 68 000,00 грн. та виконання зобов'язальної умови згідно рішення № 89 від 26.12.2012 року у справі № 70-12.
Відповідно до ст.60 ГПК України відповідач має право до початку розгляду господарським судом справи по суті подати до позивача зустрічний позов для спільного розгляду з первісним позовом. Зустрічний позов повинен бути взаємно пов'язаний з первісним.
Враховуючи те, що предметом спору за позовом ПрАТ «Ковельський хлібокомбінат» є визнання недійсним та скасування рішення адміністративної колегії Волинського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України № 89 від 26.12.2012 року по справі № 70-12, зустрічний позов тервідділення взаємопов'язаний з первісним позовом ПрАТ «Ковельський хлібокомбінат», а тому керуючись ст. 60 ГПК України суд приймає зустрічний позов для спільного розгляду з первісним позовом ПрАТ «Ковельський хлібокомбінат».
Керуючись ст. ст. 38, 60, 77 ГПК України, -
1. Відкласти розгляд справи на 23.04.2013 року на 10 год. 00 хв..
2. Прийняти зустрічний позов Волинського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України до ПрАТ «Ковельський хлібокомбінат» про стягнення штрафу в розмірі 68 000,00 грн. та зобов'язати ПрАТ «Ковельський хлібокомбінат» встановити економічно обґрунтовані оптово-відпускні ціни на хліб простої рецептури та об'єднати його для спільного розгляду з первісним позовом.
3. Сторонам надати суду матеріали перевірки Антимонопольного комітету України, проведеної згідно розпорядження № 127 від 27.02.2013 року.
4. ПрАТ «Ковельський хлібокомбінат» надати пояснення по зустрічному позову.
Суддя С. В. Костюк