Постанова від 26.03.2013 по справі 821/541/13-а

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 березня 2013 р. Справа № 821/541/13-а

Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Ковбій О.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Херсонській області про захист порушених прав шляхом зобов"язання Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Херсонській області прийняти до експлуатації квартиру АДРЕСА_1

встановив:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду із адміністративним позовом до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Херсонській області (далі - відповідач, Інспекція, ДАБК) про захист порушених прав шляхом зобов'язання Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Херсонській області прийняти до експлуатації квартиру АДРЕСА_1.

Позов обґрунтований тим, що позивач має у власності квартиру № 12 у одноповерховому десятиквартирному будинку 13 по Спартаківському провулку у м. Херсоні.

У зв'язку з необхідності поліпшення своїх житлових умов він здійснив у квартирі зміни, а саме, перепланував приміщення та збудував до квартири прибудову, в якій розміщено санітарний вузол та коридори, збільшивши загальну площу квартири.

З метою підключення газових конвекторів в квартирі, необхідно надати відповідній організації документи, які посвідчують введення в експлуатацію здійснених змін в квартирі. Для цього позивач звернувся до ДАБК, але йому було відмовлено з підстав, на думку позивача, відсутності порядку надання цієї послуги.

Вважає таку відмову протиправною, оскільки своїми діями відповідач порушує його права.

Представник позивача надала заяву про розгляд справи без її участі в порядку письмового провадження, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

Відповідач в судове засідання не прибув, письмових заперечень на позов не надав, про дату, час та місце слухання був повідомлений належним чином.

Відповідно до ч.6 ст.128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні в разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Виходячи з вищевикладеного суд вважає за можливе розглядати справу в порядку письмового провадження.

В прохальній частині позову позивач просить захистити порушені права шляхом зобов'язання Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Херсонській області прийняти до експлуатації квартиру АДРЕСА_1 але як вбачається з матеріалів справи, фактично позивач оскаржує дії ДАБК щодо відмови у прийнятті декларації про готовність зазначеної квартири з прибудовою до експлуатації.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.

Відповідно до договору купівлі-продажу від 28.11.2001 року ОСОБА_1 є власником квартири АДРЕСА_1.

З метою поліпшення житлових умов позивач перепланував квартиру та здійснив до неї прибудову, в якій розмістив санвузол та коридори, збільшивши при цьому загальну площу квартири.

Після здійснення перепланування позивач вирішив встановити газові конвектори, але для оформлення документації на їх підключення до ПАТ "Херсонгаз" необхідно надати документи, що посвідчують введення в експлуатацію здійснених змін в квартирі.

Для введення змін в експлуатацію та отримання зазначених вище документів, позивач звернувся до ДАБК та подав декларацію про готовність об'єкта - квартира з прибудовою АДРЕСА_1 до експлуатації.

Листом від 01.10.2012 року № ХС21212177775 позивачу було відмовлено, оскільки подана документація оформлена з порушенням встановлених вимог та посилаючись на те, що Наказом від 24.06.11 № 91 передбачено прийняття в експлуатацію індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель І споруд, прибудов до них, громадських будинків І та II категорій складності, які збудовані без дозволу на виконання будівельних робіт, а квартира в багатоквартирному житловому будинку не відноситься до вищеперерахованих об'єктів будівництва.

Керуючись п. 3.5 Порядку прийняття в експлуатацію індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них, громадських будинків І та II категорій складності, які збудовані без дозволу на виконання будівельних робіт, і проведення технічного обстеження їх будівельних конструкцій та інженерних мереж, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства від 24.06.11 № 91, декларація про готовність до експлуатації об'єкта повернута відповідачем ОСОБА_1

Вирішуючи даний спір, суд виходив з наступного.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 2 статті 5 КАС України визначено, що провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.

Пунктом 3 статті 34 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" встановлено, що орган державного архітектурно-будівельного контролю у порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування, веде єдиний реєстр отриманих повідомлень про початок виконання підготовчих будівельних робіт, зареєстрованих декларацій про початок виконання підготовчих і будівельних робіт, виданих дозволів на виконання будівельних робіт, зареєстрованих декларацій про готовність об'єкта до експлуатації та виданих сертифікатів, повернених декларацій та відмов у видачі таких дозволів і сертифікатів, який формується на підставі інформації, поданої органами державного архітектурно-будівельного контролю.

Згідно пункту 1 ст.41 цього Закону, державний архітектурно-будівельний контроль - сукупність заходів, спрямованих на дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил.

За пунктом 2 цієї статті Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 1 статті 39 цього Закону встановлено, що прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, що належать до I-III категорій складності, та об'єктів, будівництво яких здійснювалося на підставі будівельного паспорта, здійснюється шляхом реєстрації органом державного архітектурно - будівельного контролю на безоплатній основі поданої замовником декларації про готовність об'єкта до експлуатації. Форма декларації про готовність об'єкта до експлуатації, порядок її подання і реєстрації визначаються Кабінетом Міністрів України.

Згідно пункту 2 статті 36 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" реєстрацію декларації про початок виконання будівельних робіт проводить орган державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі протягом п'яти робочих днів з дня надходження декларації.

Пунктом 3 цієї статті встановлено, що форма декларації про початок виконання будівельних робіт, порядок її подання та реєстрації, форма повідомлення про зміну даних у зареєстрованій декларації визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.

11 липня 2012 року постановою Кабінету Міністрів України за № 653 "Про внесення змін до Порядку виконання підготовчих робіт і Порядку виконання будівельних робіт" спрощено процедуру внесення в декларацію відомостей, її подання та реєстрації даних.

Пунктом 2 Порядку зазначено, що будівельні роботи можуть виконуватися замовником після отримання документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою або договору суперфіцію та: реєстрації відповідною Інспекцією декларації - щодо об'єктів будівництва, що належать до I-III категорії складності; видачі замовнику Інспекцією дозволу на виконання будівельних робіт - щодо об'єктів будівництва, що належать до IV і V категорії складності.

Відповідно до ст.ст. 4, 9 Закону України "Про архітектурну діяльність", ч.1 п.1 Порядку про виконання будівельних робіт, затвердженого Постановою КМУ №466 від 13.04.2011 року, яким визначено процедуру виконання будівельних робіт, будівельні роботи - роботи з нового будівництва, реконструкції, технічного переоснащення діючих підприємств, реставрації, капітального ремонту.

Статтею 100 Житлового кодексу України встановлено, що переобладнання і перепланування жилого будинку і жилого приміщення провадяться з метою підвищення їх благоустрою і перетворення комунальних квартир в окремі квартири на сім'ю. Переобладнання і перепланування жилого приміщення допускаються за згодою наймача, членів сім'ї, які проживають разом з ним, та наймодавця і з дозволу виконавчого комітету місцевої ради народних депутатів.

Частиною 4 статті 34 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" та пункту 4 Порядку реконструкцію, реставрацію або капітальний ремонт об'єктів будівництва без зміни зовнішніх геометричних розмірів їх фундаментів у плані може бути проведено за відсутності документа, що засвідчує право власності чи користування земельною ділянкою.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач звернувся до ДАБК про прийняття в експлуатацію квартири в багатоквартирному житловому будинку.

Подана ОСОБА_1 декларація про готовність об'єкта до експлуатації не відповідає встановленим вимогам зазначеного Порядку, оскільки прибудова до квартири в багатоквартирному житловому будинку не відноситься до категорії об'єктів будівництва, зазначених у Наказі Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства від 24.06.2011 р. № 91 (чинний на час виникнення спірних правовідносин), яким визначено Порядок прийняття в експлуатацію індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових (дачних) будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них, громадських будинків І і ІІ категорій складності, які збудовані без дозволу на виконання будівельних робіт.

До декларації позивач додав заяву, технічне обстеження та технічний паспорт БТІ, але ним не було надано документ, що посвідчує право власності або користування земельною ділянкою, що дає право для здійснення прибудови до квартири.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про законність дій Інспекції щодо відмови у прийнятті декларації про готовність об'єкта до експлуатації, а вимоги ОСОБА_1 такими, що не підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 8, 9, 12, 19, 128, 157-163, 168 КАС України, суд -

постановив:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Херсонській області про захист порушених прав шляхом зобов'язання Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Херсонській області прийняти до експлуатації квартиру АДРЕСА_1 - відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення.

В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Ковбій О.В.

кат. 6.3