Справа №0309/8763/2012
Номер провадження 2-а/162/2/2013
10 січня 2013 року смт. Любешів
Любешівський районний суд Волинської області в складі
головуючого судді за участю секретаря судового засідання представника відповідачаГладіч Н.І., Пилипчук Р.М., Жилко З.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 до управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі Волинської області про визнання неправомірними дій по відмові у перерахунку пенсії, зобов"язання здійснити перерахунок пенсії,-
ОСОБА_4 10.12.2012 року звернулася в суд з позовом до управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі (далі -УПФ в Любешівському районі) про визнання неправомірними дій по відмові у перерахунку пенсії, зобов"язання здійснити перерахунок пенсії.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що вона отримує пенсію з 19.10.2000 року за віком, призначену відповідно до ст. 12 Закону України „Про пенсійне забезпечення" та ст. 55 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а також проводилась доплата до пенсії в розмірі 1% заробітку за кожний рік роботи понад встановлений мінімальний стаж 15 років до 31.12.2003 року. В січні 2004 року їй частково змінено умови нарахування пенсії і зроблено доплату в розмірі 1% мінімального розміру пенсії за кожний рік роботи понад встановлений мінімальний стаж для жінок 20 років, внаслідок чого стала недоотримувати значні для її пенсійні виплати.
У зв"язку з наведеним просить визнати неправомірними дії УПФ в Любешівському районі, зобов"яти відповідача провести перерахунок та виплату пенсії в межах строку позовної давності із збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожен рік роботи понад встановлений стаж 15 років та звернути постанову до негайного виконання.
В судове засіданні позивачка ОСОБА_4 не з"явилася, у поданій суду заяві просить розгляд справи проводити без її участі, позовні вимоги підтримала повністю.
В поданому до суду запереченні та в судовому за сіданні представник відповідача адміністративний позов не визнав, посилаючись па те, що згідно ч. 2 ст. 56 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорії 1, 2, 3, 4 за умови стажу роботи не менше як: жінки -15 років, із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожен рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75% заробітку.
Дана стаття Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначає розмір пенсії громадянина залежно від наявного в нього стажу, але аж ніяк не розмір доплати до пенсії за понаднормований стаж.
Поняття доплати до пенсії за понаднормований страховий стаж законодавцем закладено в ст. 28 Закону України „Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування", яка передбачає, що за кожен рік страхового стажу понад 20 років для жінок пенсія за віком збільшується на один відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до ст. 27 цього Закону, але не більше ніж на 1 % мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї статті.
Вважає, що застосування двох законодавчих актів потягне за собою подвійну виплату у вигляді збільшення розміру пенсії та доплату за понаднормований стаж, тобто понаднормований стаж до розрахунку пенсії буде включатися двічі.
Прохає у задоволенні позову відмовити повністю.
Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає до часткового задоволення за таких підстав.
Відповідно до ст. 105 Закону України „Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" страхувальники мають право на оскарження дій (бездіяльності) виконавчих органів Пенсійного фонду у судовому порядку.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в УПФ в Любешівському районі та отримує пенсію за віком відповідно до ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та ст. 55 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 19.10.2000 року, оскільки вона є потерпілою внаслідок Чорнобильської катастрофи 3 категорії і набула пенсійного віку, станом на день звернення до органів пенсійного забезпечення мала стаж роботи більше 15 років, які передбачені ч. 2 ст. 56 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", як підстава для призначення спеціальної пенсії. Після досягнення стажу 15 років позивачу було нараховано пенсію відповідно до зазначеного закону.
Відповідно до ст. 15 Закону України „Про пенсійне забезпечення" умови, норми та порядок такого забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" або їм надається право на одержання пенсій на підставах, передбачених Законом України „Про пенсійне забезпечення".
Таким чином, цією нормою надано право обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлені загальним Законом України „Про пенсійне забезпечення" або спеціальним Законом України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Обставини справи свідчать про те, що позивач обрав умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, встановлені спеціальним Законом України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Статтею 56 цього Закону передбачено пільги щодо обчислення стажу роботи (служби) осіб, які підпадають під його дію. Зокрема, згідно п. 2 зазначеної статті право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4 за умови стажу роботи, не меншого, ніж 20 років для чоловіків, 15 років для жінок, зі збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад встановлений стаж, але не вище за 75 % заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком №1, - чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище за 85 % заробітку.
Аналіз викладеного положення закону свідчить про те, що воно визначає особливі норми та умови пенсійного забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Водночас порядок перерахунку пенсій Законом України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" не встановлений, що є підставою для застосування судом при розгляді цього публічно-правового спору аналогії закону на підставі ч. 7 ст. 9 КАС України.
Ознакам, передбаченим вказаною процесуальною нормою, відповідає абз. 2 ч. 1 ст. 28 Закону України „Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування", зі змісту якого випливає, що за кожний повний рік страхового стажу понад встановлений законом мінімальний трудовий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком, остання збільшується на 1 % визначеної законом її розрахункової величини.
Для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ця розрахункова величина має пільговий характер і визначена в ч. 2 ст. 56 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" як сума заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж роботи. Згідно із цим Законом вона дорівнює мінімальному розміру пенсії за віком, який згідно з абз. 1 ч. 2 ст. 28 Закону України „Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" встановлений у розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Таким чином, особам, яким призначена пенсія на підставі Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", перерахунок пенсії має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад встановлений для них мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії шляхом збільшення пенсії на 1 % заробітку за рік.
ОСОБА_4 є потерпілою внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС 3 категорії. Отже, на момент перерахунку їй пенсії станом на 01 січня 2004 року відповідачем неправомірно було визначено доплату до пенсії за понаднормативний стаж 20 років, оскільки таку доплату слід було встановити за понаднормативний стаж 15 років.
Відповідач, всупереч ст.71 КАС України, заперечуючи проти позову, правомірності своїх дій в частині не проведення позивачу розрахунку 1% заробітку за кожний рік роботи понад встановлений мінімальний стаж 15 років, не довів.
За таких обставин, посилання відповідача у своїх запереченнях на норми Закону України „Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" є безпідставними, тому вимога позивача про зобов'язання УПФ в Любешівському районі провести перерахунок пенсії із збільшенням її розміру на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений стаж - 15 років підлягає до задоволення з 27 травня 2012 року, оскільки згідно повідомлення УПФ в Любешівському районі позивачка дізналася про порушення своїх прав 27 листопада 2012 року.
Не підлягає вимога позивачки щодо звернення постанови до негайного виконання, оскільки ст. 256 КАС України не передбачено негайне виконання постанов суду щодо задоволення позову про перерахунок та виплату пенсії із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений стаж.
Керуючись ст.ст. 6, 11, 60, 70-71, 158-163, 167 КАС України, ч.2 ст. 56 Закону України №796-12 від 28.11.1991 року "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", суд, -
Позов ОСОБА_4 до управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі Волинської області про визнання неправомірними дій по відмові у перерахунку пенсії, зобов"язання здійснити перерахунок пенсії задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі Волинської області щодо відмови в проведенні розрахунку на збільшення пенсії ОСОБА_4 на один процент заробітку за кожен рік роботи понад мінімальний стаж 15 років.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі Волинської області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_4 з 10 червня 2012 року відповідно до вимог ч. 2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений стаж - 15 років.
В решті позовних вимог ОСОБА_4 до управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі Волинської області про визнання неправомірними дій по відмові у перерахунку пенсії, зобов"язання здійснити перерахунок пенсії відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Любешівський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови з подачею копії скарги до апеляційної інстанції.
Головуючий: /підпис/ Н.І.Гладіч
З оригіналом вірно.
Суддя Любешівського
районного суду Н.І.Гладіч