Постанова від 27.03.2013 по справі 2-а-83/11/2170

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 березня 2013 р.Справа № 2-а-83/11/2170

Категорія: 6.2.1 Головуючий в 1 інстанції: Бездрабко О.І.

Одеський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді -Кравець О.О.

судді -Домусчі С.Д.

судді -Жука С.І.

розглянувши у письмовому провадженні апеляційну скаргу Фермерського господарства "Вульф-Оріон" на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 22 лютого 2011 року по справі за адміністративним позовом Фермерського господарства "Вульф-Оріон" до Бериславської районної державної адміністрації Херсонської області про скасування розпоряджень

ВСТАНОВИВ:

Фермерське господарство "Вульф-Оріон" звернулося до суду із позовом до Бериславської районної державної адміністрації Херсонської області та просило скасувати розпорядження Бериславської районної державної адміністрації від 16.02.2007 р. № 86 "Про припинення права користування земельною ділянкою" та від 17.12.2010 р. № 1083 "Про виконання розпорядження голови районної державної адміністрації від 16.02.2007 р. № 86 "Про припинення права користування земельною ділянкою", оскільки вони не відповідають вимогам діючого законодавства.

Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 22 лютого 2011 року у задоволенні позову було відмовлено.

Не погоджуючись з постановою суду позивач подав апеляційну скаргу, в якій вважають вказану постанову прийнятою з порушенням норм процесуального та матеріального права, та просять її скасувати та прийняти нову, якою задовольнити позов..

Особи, що беруть участь у справі, про дату , час і місце судового розгляду були сповіщені належним чином відповідно до ст.34 -39 КАС України, але до судового засідання не з'явилися .

Відповідно до п.1, 2 ч.1 ст.197 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі : відсутності клопотань від усіх осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю та /або неприбуття жодної з осіб , які беруть участь у справі, сповіщених належним чином про дату , час і місце судового розгляду.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги , постанову суду 1-ої інстанції щодо правильності застосування судом 1-ої інстанції норм матеріального права, правової оцінки обставин у справі ,колегія суддів вважає ,що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню ,за наступних встановлених обставин:

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування зобов'язані діяти тільки на підставі ,в межах повноважень та у спосіб ,що передбачені Конституцією й законами України

Судом 1-ої інстанції встановлено, що 16.02.2007 р. головою Бериславської районної адміністрації Херсонської області винесено розпорядження № 86 "Про припинення права користування земельною ділянкою", згідно якого припинено право постійного користування земельною ділянкою загальною площею 100,0 га, раніше наданої у користування ОСОБА_4, вилучену земельну ділянку переведено в землі запасу Новорайської сільської ради, зобов'язано ОСОБА_4 повернути державний акт на право довічного успадкованого володіння землею до районного відділу земельних ресурсів.

У зв'язку з невиконанням даного розпорядження головою Бериславської районної державної адміністрації 17.12.2010 р. винесено розпорядження № 1083 "Про виконання розпорядження голови районної державної адміністрації від 16.02.2007 р. № 86 "Про припинення права користування земельною ділянкою", відповідно до якого зобов'язано начальника Бериславського районного відділу Херсонської регіональної філії державного підприємства "Центр державного земельного кадастру" Лященка О.О. виключити з державного реєстру ОСОБА_4 як такого, що користувався земельною ділянкою площею 100,0 га; ОСОБА_4 зобов'язано виконати вимоги п.3 розпорядження від 16.02.2007 р. № 86.

Постановою господарського суду Херсонської області від 06 серпня 2007 року залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 18 грудня 2008 року ,які в свою чергу були залишені без змін ухвалою Вищого адміністративного суду України від 28.02.2012 року, в задоволенні позовних вимог фермерського господарства "Вульф-Оріон" до Бериславської районної державної адміністрації Херсонської області, треті особи -Державна податкова адміністрація у Бсриславському районі Херсонської області. Бериславський районний відділ земельних ресурсів Херсонської області, Новорайська сільська рада Бериславського району Херсонської області про визнання недійсним розпорядження №86 від 16.02.2007 року відмовлено.

Відповідно до ч.1 ст.203 КАС України постанова суду 1-ої інстанції скасовується у апеляційному порядку , а провадження по справі закривається в порядку ст.157 КАС України ,згідно з п.4 ч.1 якої , суд закриває провадження у справі, у разі якщо є такі, що набрали законної сили, постанова чи ухвала суду з того самого спору і між тими самими сторонами.

Згідно ч.1,2 ст.244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України. Невиконання судових рішень тягне за собою відповідальність, установлену законом.

Із врахуванням п.8 Пленуму Верховного Суду України, від 16.04.2004, № 7 "Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ" орган місцевого самоврядування має право прийняти рішення про це лише в порядку, з підстав і за умов, передбачених статтями 140 - 149 ЗК. У випадках, визначених цими нормами, припинення права власності на землю чи права землекористування провадиться за позовом відповідного органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування в судовому порядку, недодержання якого є підставою для визнання рішення цього органу та виданих державних актів недійсними. У разі пред'явлення до органу виконавчої влади або місцевого самоврядування позову про незаконність припинення права землекористування через відсутність судового рішення про вилучення земельної ділянки відповідач вправі пред'явити зустрічний позов про таке вилучення, а суд має розглянути його разом із первинним позовом.

Апеляційний суд погоджується із апелянтом , що розпорядження Бериславської районної державної адміністрації від 17.12.2010 р. № 1083 "Про виконання розпорядження голови районної державної адміністрації від 16.02.2007 р. № 86 "Про припинення права користування земельною ділянкою" було прийняте у порушення порядку, та за межами повноважень наданих законом , так як примусове припинення права користування земельною ділянкою можливо тільки у судовому порядку.

Відповідно до п. п. 3, 4. ч. 1 ст. 202 КАС України, підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є: невідповідність висновків суду обставинам справи; порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.

Відповідно до ст.159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Згідно п.3 ч.1 ст. 198 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати її та прийняти нову постанову суду.

На підставі викладеного, апеляційний суд вважає за необхідне скасувати постанову суду1-ої інстанції ,закрити провадження по справі за адміністративним позовом Фермерського господарства "Вульф-Оріон" до Бериславської районної державної адміністрації Херсонської області про скасування розпорядження Бериславської районної державної адміністрації від 16.02.2007 р. № 86 та в іншій частині прийняти нову постанову про задоволення позову.

Керуючись ст.157 ,ч.1 ст. 195, 197,ч. 3 ст. 198, п. 3, 4 ч. 1 ст. 202,203 205, ч.1 ст.207, ст. 210, ст.211, ст. 212 , ч. 5 ст. 254 КАС України, суд апеляційної інстанції,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Фермерського господарства "Вульф-Оріон" -задовольнити частково .

Постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 22 лютого 2011 року - скасувати .

Закрити провадження по справі за адміністративним позовом Фермерського господарства "Вульф-Оріон" до Бериславської районної державної адміністрації Херсонської області про скасування розпорядження Бериславської районної державної адміністрації від 16.02.2007 р. № 86 "Про припинення права користування земельною ділянкою" на підставі п.4 ч.1 ст.157 КАС України

В іншій частині справи прийняти нову постанову:

Адміністративний позов Фермерського господарства "Вульф-Оріон» -задовольнити

Скасувати розпорядження Бериславської районної державної адміністрації Херсонської області від 17.12.2010 р. № 1083 та від 16.02.2007 року №86.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів зі дня набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий суддя пис/

Судді: