Постанова від 28.03.2013 по справі 820/2109/13-а

Харківський окружний адміністративний суд 61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

"28" березня 2013 р. № 820/2109/13-а

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Шляхова О.М.,

за участі секретаря - Браварець К.В.,

за участі представника позивача - Тетянчука Д.В. (довіреність № 504/9/10-014 від 11.02.2013р.);

представника відповідача - Задорожньої В.М. (довіреність №01/10-13 від 02.01.2013р.),

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Дзержинському районі м. Харкова Харківської області Державної податкової служби до Департаменту державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Харківської міської ради, третя особа: Товариство з обмеженою відповідальністю "Компанія "Трейд Оіл" про скасування державної реєстрації,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з зазначеним позовом та просить суд скасувати державну реєстрацію змін до установчих документів ТОВ «Компанія «Трейд Оіл» (код ЄДРПОУ 32685497), щодо внесення даних про зміну юридичної адреси, про що зроблено запис № 1224107 0012 031294, 61000. Харківська область., м. Харків, Дзержинський район. Вул.. Шекспіра. Буд.1.

В обґрунтування позову зазначив, що департамент державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців вніс зміну місцезнаходження відповідача з порушенням вимог Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", оскільки відповідач відсутній за зміненим місцезнаходженням.

Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги в повному обсязі та просив суд задовольнити позов .

Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти позову у повному обсязі та просив у його задоволенні відмовити. У своєму письмовому запереченні обґрунтовував необхідність відмовити в задоволенні позову тим, що внесення змін місцезнаходження третьої особи здійснило Управління з питань державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Дніпропетровської міської ради, а відповідачу було лише передано пакет документів для взяття на облік третьої особи. відповідач зазначив, що записи про взяття або зняття з обліку в органі державної реєстрації не мають статусу реєстраційної дії та їм не присвоюється реєстраційний номер .

Третя особа у судове засідання не прибув, повідомлений належним чином про дату час та місце судового розгляду. Заяв або клопотань до суду не надав.

Заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Компанія "Трейд Оіл" зареєстровано Виконавчим комітетом Дніпропетровської міської ради 07.11.2006 року за адресою: 49000 м. Дніпропетровськ, вул. Шелгунова, б.4, про що зроблено запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців за № 1 224 120 0000 031294.

07.06.2012 року Виконавчим комітетом Дніпропетровської міської ради до Єдиного державного реєстру внесено запис про реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що не пов"язані зі змінами до установчих документів юридичної особи , а саме: зміна місцезнаходження на : 61000 Харківська область, м. Харків, вул. Шекспіра, 1.

07.11.2012р. ТОВ "Компанія "Трейд Оіл" знято з обліку Виконавчим комітетом Дніпропетровської міської ради та 20.11.2012 року взято на облік Виконавчим комітетом Харківської міської ради, що підтверджується Довідкою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (а.с.11-15).

З довідки про встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податків від 13.12.12р. вбачається, що проведено заходи щодо встановлення місцезнаходження ТОВ "Компанія "Трейд Оіл" , за результатами якої місцезнаходження товариства не встановлено.

13.12.2012р. позивачем складено повідомлення про відсутність ТОВ "Компанія "Трейд Оіл" за місцезнаходженням., оскільки фактичне місцезнаходження юридичної особи не встановлено (а.с.7).

Згідно з ч.3 ст.8 Закону, установчі документи (установчий акт, статут або засновницький договір, положення) юридичної особи повинні містити відомості, передбачені законом. Відповідальність за відповідність установчих документів законодавству несуть засновники (учасники) юридичної особи.

Відповідно до ч.1 ст.4 Закону, державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.

Зміни до установчих документів юридичної особи, а також зміна прізвища та/або імені, та/або по батькові (далі - імені) або місця проживання фізичної особи - підприємця підлягають обов'язковій державній реєстрації шляхом внесення відповідних змін до записів Єдиного державного реєстру в порядку, встановленому цим Законом (ч.3 ст.4 Закону України №755-IV).

Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - автоматизована система збирання, накопичення, захисту, обліку та надання інформації про юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців.

Повноваження державного реєстратора полягають у засвідченні певних фактів, передбачених чинним законодавством, при надходженні до нього певного пакету документів (від заявника чи поштою). Усі реєстраційні дії проводяться державним реєстратором на підставі поданого уповноваженою особою пакету документів, передбачених Законом України №755-IV.

Також п.67.2. ст. 67 Податкового кодексу України передбачено, що органи державної податкової служби в установленому законом порядку мають право звертатися до суду про винесення судового рішення щодо:

-припинення юридичних осіб або підприємницької діяльності фізичних осіб - підприємців;

-відміни державної реєстрації припинення юридичних осіб або підприємницької діяльності фізичних осіб - підприємців;

-скасування державної реєстрації змін до установчих документів.

Згідно ч.1 ст. 29 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридична особа повинна подати (надіслати поштовим відправленням з описом вкладення) такі документи:

-заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи;

-примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) рішення про внесення змін до установчих документів. Документ, що підтверджує правомочність прийняття рішення про внесення змін до установчих документів;

-оригінали установчих документів юридичної особи з відміткою про їх державну реєстрацію з усіма змінами, чинними на дату подачі документів, або копія опублікованого в спеціалізованому друкованому засобі масової інформації повідомлення про втрату всіх або частини зазначених оригіналів установчих документів;

-два примірники змін до установчих документів юридичної особи у вигляді окремих додатків або два примірники установчих документів у новій редакції;

-документ, що підтверджує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації змін до установчих документів, якщо інше не встановлено цим Законом.

Державному реєстратору забороняється вимагати документи для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, якщо вони не передбачені частинами першою - шостою цієї статті.

Відповідно до ст. 30 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" державний реєстратор відмовляє у проведенні державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи за наявності підстав, встановлених частиною першою статті 27 цього Закону.

Згідно ч.1 ст. 27 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" підставами для відмови у проведенні державної реєстрації юридичної особи є:

-невідповідність відомостей, які вказані в реєстраційній картці на проведення державної реєстрації юридичної особи, відомостям, які зазначені в документах, що подані для проведення державної реєстрації юридичної особи;

-невідповідність установчих документів вимогам частини третьої статті 8 цього Закону;

-порушення порядку створення юридичної особи, який встановлено законом, зокрема:

-наявність обмежень на зайняття відповідних посад, встановлених законом щодо осіб, які зазначені як посадові особи органу управління юридичної особи;

-невідповідність відомостей про засновників (учасників) юридичної особи відомостям щодо них, які містяться в Єдиному державному реєстрі;

-наявність обмежень щодо вчинення засновниками (учасниками) юридичної особи або уповноваженою ними особою юридичних дій, які встановлені абзацом четвертим частини другої статті 35 цього Закону;

-наявність в Єдиному державному реєстрі найменування, яке тотожне найменуванню юридичної особи, яка має намір зареєструватися;

-використання у найменуванні юридичної особи приватного права повного чи скороченого найменування державного органу або органу місцевого самоврядування, або похідних від цих найменувань, або історичного державного найменування, перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України;

-невідповідність найменування юридичної особи вимогам закону щодо найменування окремих видів юридичних осіб (банк, кредитна спілка, недержавний пенсійний фонд тощо);

-встановлена іншими законами заборона використання у найменуванні юридичної особи певних термінів, абревіатур, похідних термінів.

Відмова у проведенні державної реєстрації юридичної особи з інших підстав не допускається.

Доказів того, що документи, подані для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи ТОВ "Компанія "Трейд Оіл" , не відповідали вимогам положень ст.27 Закону України від 15.05.2003 року №755-IV, позивачем суду не надано, а судом самостійно на виконання вимог ст. 11 КАС України, не встановлено.

Судом встановлено, що державну реєстрацію зміни місцезнаходження третьої особи було зроблено Виконавчим комітетом Дніпропетровської міської ради , а не відповідачем у справі. Виконавчим комітетом Харківської міської ради було отримано реєстраційну справу та взято на облік за новим місцезнаходженням третю особу - ТОВ "Компанія "Трейд Оіл" .

Відповідно до п.1 ч. 1 ст. 14 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" в разі зміни місцезнаходження юридичної особи, якщо нове місцезнаходження юридичної особи розташоване на території іншої адміністративно-територіальної одиниці, здійснюється передача реєстраційної справи такої юридичної особи. В разі державної реєстрації зміни місцезнаходження юридичної особи, державний реєстратор протягом десяти робочих днів з дати реєстрації зміни місцезнаходження зобов'язаний передати за описом реєстраційну справу державному реєстратору за новим місцезнаходженням юридичної особи (ч. 2,4 ст. 14 Закону). Державний реєстратор, який отримав реєстраційну справу, зобов'язаний протягом десяти робочих днів з дати її прийому повідомити рекомендованим листом юридичну особу про зміну місцезнаходження реєстраційної справи та внести до Єдиного державного реєстру запис про зміну місцезнаходження реєстраційної справи (ч. 6 ст. 14 Закону).

Суд зазначає, що позивач під час судового засідання не зміг пояснити, чи є зміна місцезнаходження юридичної особи - зміною саме до установчих документів (що згідно .п.67.2. ст. 67 Податкового кодексу України надає право ДПІ для звернення до суду з зазначеним позовом), оскільки з довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб вбачається, що 07.06.2012 року Виконавчим комітетом Дніпропетровської міської ради до Єдиного державного реєстру внесено запис про реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що не пов"язані зі змінами до установчих документів юридичної особи.

Також позивач не довів суду , що згідно законодавства України , встановлення факту відсутності юридичної особи за місцем знаходження є підставою для скасування державної реєстрацію змін до установчих документів.

Ч.12 ст19 Закону України N 755-ІV зі змінами та доповненнями встановлено також , що у разі ненадходження в установлений частиною одинадцятою цієї статті строк реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу державний реєстратор зобов'язаний надіслати поштовим відправленням протягом п'яти робочих днів з дати, встановленої для подання реєстраційної картки, юридичній особі повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору зазначеної реєстраційної картки.

У разі надходження державному реєстратору від органу державної податкової служби повідомлення встановленого зразка про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням державний реєстратор зобов'язаний надіслати поштовим відправленням протягом п'яти робочих днів з дати надходження зазначеного повідомлення юридичній особі повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору реєстраційної картки.

Ч.14 ст.19 Закону України N 755-ІV зі змінами та доповненнями закріплено, що у разі неподання юридичною особою протягом місяця з дати надходження їй відповідного повідомлення реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність підтвердження зазначених відомостей датою, яка встановлена для чергового подання реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу.

Виходячи зі змісту ч.2 ст. 38 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців", державна реєстрація припинення підприємницької діяльності юридичної особи проводиться у разі постановлення судового рішення про припинення юридичної особи. Однією з підстав її припинення, згідно наведеної норми права, є наявність в Єдиному державному реєстрі запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням.

Отже, вищезазначені факти можуть бути підставою лише для внесення до ЄДР запису про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням та подальшого припинення юридичної особи на підставі положень п.5 ч.2 ст. 38 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців".

Згідно з ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Враховуючи вищевикладене суд, прийшов до висновку, про те, що позовні вимоги є безпідставними, необґрунтованими, а тому не підлягають задоволенню.

Відповідно до п. 4 ст.94 КАС України судові витрати з відповідача не стягуються.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 94, 160-163, 186 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову Державної податкової інспекції у Дзержинському районі м. Харкова Харківської області Державної податкової служби до Департаменту державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Харківської міської ради, третя особа: Товариство з обмеженою відповідальністю "Компанія "Трейд Оіл" про скасування державної реєстрації -відмовити у повному обсязі.

Постанова може бути оскаржена.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення протягом десяти днів з дня її проголошення, у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови виготовлено 02 квітня 2013 року.

Суддя Шляхова О.М.