Постанова від 25.03.2013 по справі 803/506/13-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 березня 2013 рокуСправа № 803/506/13-a

Волинський окружний адміністративний суд в складі колегії суддів:

головуючого-судді Плахтій Н.Б.,

суддів Денисюка Р.С., Костюкевича С.Ф.,

при секретарі Головатій І.В.,

за участю позивача ОСОБА_1,

представника позивача ОСОБА_2,

представника відповідача Ярошика Т.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державної податкової служби України, Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Волинської області Державної податкової служби про зобов'язання вчинити дії щодо реалізації права на здійснення платежів без ідентифікаційного номера,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася з адміністративним позовом до Державної податкової служби України (далі - ДПС України), Луцької об'єднаної державної податкової інспекції (далі - Луцька ОДПІ) про зобов'язання вчинити дії щодо реалізації права на здійснення платежів без ідентифікаційного номера, а саме:

- зобов'язати Державну податкову службу України та Луцьку ОДПІ не вносити про неї інформацію до Державного реєстру фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів;

- зобов'язати Державну податкову службу України зберегти за позивачем форму обліку платників податків - за прізвищем, іменем та по-батькові, роком народження та за місцем реєстрації згідно статей 28, 294, 296 Цивільного кодексу України;

- зобов'язати Луцьку ОДПІ здійснювати в подальшому її облік як платника податків за раніше встановленими формами обліку без застосування цифрового ідентифікатора та ведення обліку платника податків без використання серії та номеру паспорту (за прізвищем, іменем та по-батькові, роком народження та за місцем реєстрації);

- зобов'язати Луцьку ОДПІ проставити у паспорті позивача на сторінці 7, 8 або 9 відмітку про наявність права здійснювати будь-які платежі без цифрового ідентифікатора та завірити підпис відповідальної особи круглою гербовою печаткою.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач через релігійні переконання не бажає бути облікованою як платник податків та інших обов'язкових платежів за цифровим ідентифікатором, в зв'язку з чим зверталася до відповідачів із відповідними заявами, у яких просила здійснювати в подальшому її облік за прізвищем, іменем та по-батькові та за місцем проживання, не вносити про неї інформацію до Державного реєстру фізичних осіб-платників податків та проставити у паспорті відмітку про наявність права здійснювати будь-які платежі без цифрового ідентифікатора. Проте відповідачі відмовили у задоволенні таких заяв на підставі Положення про реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, затвердженого наказом Державної податкової служби України від 17.12.2010 року № 954 (далі - Положення). Позивач вважає, що даною відмовою відповідачі порушили її право на раніше встановлену форму обліку без застосування цифрового ідентифікатора та право здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера. При цьому ж посилається на те, що не згідна з положеннями ст.ст.63, 70 Податкового кодексу України, оскільки вважає, що ці норми закону звужують її права як особи, яка через свої релігійні переконання не бажає обліковуватись як платник податків із застосуванням цифрового ідентифікатора.

В судовому засіданні позивач та її представник підтримали позовні вимоги з підстав, викладених у позовній заяві, просили їх задовольнити. Додатково суду пояснили, що позивач зверталась до Луцької ОДПІ із повідомленням за формою №1П, у якому не заповнювала графи 29-31, оскільки не бажає обліковуватись як платник податків за серією та номером паспорта з тих підстав, що в Державному реєстрії серія паспорта переводиться в чотиризначний цифровий показник, що по своїй суті є цифровим ім'ям, яке віруючий громадянин не може прийняти.

В поданих суду письмових запереченнях проти адміністративного позову від 25.03.2013 року Луцька ОДПІ позовні вимоги не визнала повністю та пояснила, що чинним податковим законодавством для осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, передбачено можливість ведення обліку за прізвищем, ім'ям та по-батькові та серією і номером їх паспорта, для чого позивачу необхідно пройти процедуру подання до податкового органу повідомлення за формою №1П згідно Положення.

ДПС України заперечень на адміністративний позов не подала.

Представник відповідача - Луцької ОДПІ в судовому засіданні підтримав подані заперечення та просив в задоволенні позову відмовити. Додатково суду пояснив, що чинним законодавством для осіб, які за своїм релігійним переконанням відмовляються від присвоєння ідентифікаційного номера, передбачено ведення обліку за прізвищем, ім'ям та по-батькові та серією і номером паспорта, відповідно серія та номер паспорта є обов'язковими реквізитами, які зазначаються у повідомленні форми №1П.

Представник відповідача - Державної податкової служби України в судове засідання не з'явився, хоча даний відповідач був належним чином повідомлений про дату, час і місце судового розгляду. У відповідності до ч.4 ст.128 КАС України справу розглянуто у відсутності представника ДПС України на підставі наявних у ній доказів.

Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що в задоволенні адміністративного позову слід відмовити повністю з таких підстав.

Відповідно до статті 35 Конституції України кожен має право на свободу світогляду і віросповідання. Ніхто не може бути увільнений від своїх обов'язків перед державою або відмовитися від виконання законів за мотивами релігійних переконань.

Згідно із статтею 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до підпунктів 63.5, 63.6 статті 63 Податкового кодексу України всі фізичні особи - платники податків та зборів реєструються в органах державної податкової служби шляхом включення відомостей про них до Державного реєстру фізичних осіб - платників податків у порядку, визначеному цим Кодексом. Облік платників податків в органах державної податкової служби ведеться за податковими номерами. Облік осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби, ведеться за прізвищем, ім'ям, по-батькові і серією та номером діючого паспорта. У паспортах зазначених осіб органами державної податкової служби робиться відмітка про наявність у них права здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта.

Пунктами 70.1, 70.2, 70.5 статті 70 Податкового кодексу України встановлено, що центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, формує та веде Державний реєстр фізичних осіб - платників податків (далі - Державний реєстр). Облік фізичних осіб - платників податків, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби, ведеться в окремому реєстрі Державного реєстру за прізвищем, ім'ям, по батькові та серією і номером паспорта без використання реєстраційного номера облікової картки.

До облікової картки фізичної особи - платника податків та повідомлення (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків) вноситься така інформація: прізвище, ім'я та по батькові; дата народження; місце народження (країна, область, район, населений пункт); місце проживання, а для іноземних громадян - також громадянство; серія, номер свідоцтва про народження, паспорта (аналогічні дані іншого документа, що посвідчує особу), ким і коли виданий.

Фізична особа - платник податків незалежно від віку (як резидент, так і нерезидент), для якої раніше не формувалася облікова картка платника податків та яка не включена до Державного реєстру, зобов'язана особисто або через законного представника чи уповноважену особу подати відповідному органу державної податкової служби облікову картку фізичної особи - платника податків, яка є водночас заявою для реєстрації в Державному реєстрі, та пред'явити документ, що посвідчує особу. Фізична особа - платник податків, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, зобов'язана особисто подати відповідному органу державної податкової служби повідомлення та документи для забезпечення її обліку за прізвищем, ім'ям, по батькові і серією та номером паспорта, а також пред'явити паспорт. Фізична особа подає облікову картку фізичної особи - платника податків або повідомлення (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків) до органу державної податкової служби за своєю податковою адресою, а фізична особа, яка не має постійного місця проживання в Україні, - органу державної податкової служби за місцем отримання доходів або за місцезнаходженням іншого об'єкта оподаткування. Для заповнення облікової картки фізичної особи - платника податків використовуються дані документа, що посвідчує особу. Для заповнення повідомлення (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків) використовуються дані паспорта. Форма облікової картки фізичної особи - платника податків та повідомлення (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків) і порядок їх подання встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики. Фізична особа несе відповідальність згідно із законом за достовірність інформації, що подається для реєстрації у Державному реєстрі.

Нормативним актом, який регулює відносини, які виникають при реєстрації фізичних осіб, які є громадянами України; іноземцями та особами без громадянства, які постійно проживають в Україні; іноземцями та особами без громадянства, які не мають постійного місця проживання в Україні, але відповідно до законодавства зобов'язані сплачувати податки в Україні або є засновниками юридичних осіб, створених на території України, - у Державному реєстрі є Положення про реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, затверджене наказом Державної податкової служби України від 17.12.2010 року № 954 (далі - Положення).

Згідно з пунктом 1 Розділу ІІ Положення усі фізичні особи - платники податків та зборів реєструються в органах державної податкової служби шляхом включення відомостей про них до Державного реєстру у порядку, визначеному цим Положенням.

Пунктом 2 Розділу ІІ Положення визначено, що порядок проведення реєстрації фізичних осіб у Державному реєстрі включає, зокрема внесення до паспортів фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби, відмітки про наявність у них права здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта.

Облік осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби, ведеться в окремому реєстрі Державного реєстру за прізвищем, ім'ям, по батькові і серією та номером діючого паспорта громадянина України (далі - паспорт) без використання реєстраційного номера облікової картки. У паспортах зазначених осіб органами державної податкової служби робиться відмітка про наявність у них права здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта.

Відповідно до пункту 1 розділу VIII Положення фізична особа, яка раніше не подавала облікову картку і відомості про яку не включено до Державного реєстру та яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, зобов'язана особисто подати відповідному органу державної податкової служби повідомлення за формою № 1П (додаток 7), яке є водночас заявою для обліку в окремому реєстрі Державного реєстру, та пред'явити паспорт громадянина України.

У разі необхідності особа, крім паспорта громадянина України, пред'являє свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб (за наявності), свідоцтво про розірвання шлюбу (за наявності), свідоцтво про зміну імені (за наявності).

Облік фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та надали до органу державної податкової служби повідомлення, ведеться в окремому реєстрі Державного реєстру за прізвищем, ім'ям, по-батькові та серією і номером паспорта без використання реєстраційного номера облікової картки платника податків (пункт 2 розділу VIII Положення).

Згідно з пунктами 3 та 4 розділу VIII Положення, фізична особа подає повідомлення до органу державної податкової служби за своїм місцем проживання. Для заповнення повідомлення використовуються дані паспорта громадянина України та інших документів, які подаються у разі зміни паспортних даних.

Відповідно до пункту 6 Розділу VIII Положення взяття на облік фізичних осіб в окремому реєстрі Державного реєстру здійснюється протягом десяти робочих днів від дня подання до органу державної податкової служби Повідомлення.

У разі виявлення недостовірних даних або помилок у поданому повідомленні фізичній особі може бути відмовлено у взятті на облік та/або внесенні відмітки до паспорта або продовжено строк взяття на облік.

Згідно з пунктом 8 Розділу VIII Положення за зверненням фізичної особи, яка подала повідомлення для обліку її в окремому реєстрі Державного реєстру, орган державної податкової служби після отримання інформації з Державного реєстру про взяття такої особи на облік за прізвищем, ім'ям, по батькові, серією і номером паспорта вносить до паспорта громадянина України такої особи (сьома, восьма або дев'ята сторінка) відмітку про наявність права здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта, форму якої наведено у додатку 8.

Відповідно до пункту 10 Розділу VIII Положення у разі якщо фізична особа подавала облікову картку і відомості про неї включено до Державного реєстру, але яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, вона зобов'язана особисто подати відповідному органу державної податкової служби повідомлення за формою № 1П (додаток 7), яке є водночас заявою для обліку в окремому реєстрі Державного реєстру, та пред'явити паспорт громадянина України.

Облік таких осіб в окремому реєстрі Державного реєстру здійснюється у порядку, визначеному цим Положенням. Підставою для виключення відомостей про фізичну особу з Державного реєстру є її облік в окремому реєстрі Державного реєстру за прізвищем, ім'ям, по-батькові та серією і номером паспорта без використання реєстраційного номера облікової картки платника податків.

Враховуючи наведені норми, механізм відмови особи від ідентифікаційного номеру є формалізованим процесом, який передбачає подання заяви згідно з установленою формою, а також певних документів, що стосуються особи.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 26.12.2012 року подала до Луцької ОДПІ повідомлення форми №1П для обліку її в окремому Державному реєстрі як особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера. У вказаному повідомленні позивач не заповнила графи 29-31, не вказавши серію та номер паспорта, а також дату його видачі (а.с.12).

Разом з тим, 26.12.2012 року позивач, посилаючись на релігійні переконання, подала до Луцької ОДПІ заяву, в якій просила здійснювати в подальшому її облік як платника податків за раніше встановленими формами обліку без застосування цифрового ідентифікатора (за прізвищем, іменем та по-батькові, роком народження та за місцем проживання), не вносити інформацію до Державного реєстру фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів, проставити у паспорті на сторінці 7, 8 або 9 відмітку про наявність права здійснювати будь-які платежі без номера облікової картки та завірити підпис відповідальної особи гербовою печаткою. У вказаній заяві позивач здійснила відмітку про те, що не погоджується із дією норм Податкового кодексу України, які регулюють питання обліку осіб, що за своїм релігійним переконанням відмовляються від ідентифікаційного номера (а.с.7).

Крім того, у цей же день, позивач, посилаючись на релігійні переконання, подала до Державної податкової служби України заяву, в якій просила не вносити до Державного реєстру фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів інформацію про неї та зберегти за ними форму обліку платників податків (за прізвищем, іменем та по-батькові, роком народження та за місцем проживання) (а.с.8).

Листом від 15.01.2013 року №14/Д/18-8514 Державна податкова служба України та листом від 11.01.2013 року №85/Д//18-233 Луцька ОДПІ повідомили позивача про те, що облік осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, здійснюється за прізвищем, іменем, по батькові та за серією і номером паспорта.

Позивачу роз'яснено, що для реалізації такого права фізична особа - платник податків, яка відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, особисто подає повідомлення про відмову до органу державної податкової служби за місцем свого проживання. При заповненні повідомлення використовуються дані паспорта громадянина України та інших необхідних документів. У паспортах зазначених осіб органами державної податкової служби робиться відмітка про наявність у них права здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта.

Відповідно до статтей 6, 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином, поскільки порядок обліку платників податків та дії органів податкової служби у зв'язку з веденням цього обліку визначаються актами законодавства, вимоги яких є загальними, поширюють свою дію на необмежене коло осіб і не залежать від бажання особи, її згоди чи незгоди з встановленим правовим порядком, тому посилання позивача на незгоду із дією норм ст.ст.63, 70 Податкового кодексу України, а саме: щодо обліку за серією та номером паспорта, є необгрунтованим та безпідставним.

Разом з тим, порядок обліку платника податку, який відмовився від ідентифікаційного номера, не може визначатися судовим рішенням, оскільки це виходить за межі компетенції суду. Тому вимоги позивача щодо здійснення її податкового обліку в інший спосіб, ніж це передбачено податковим законодавством, задоволенню не підлягають.

З врахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку, що у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 слід відмовити повністю.

Керуючись ст.ст.11, 17, 158, 160, 162, 163, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Податкового кодексу України, суд

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Державної податкової служби України, Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Волинської області Державної податкової служби про зобов'язання вчинити дії щодо реалізації права на здійснення платежів без ідентифікаційного номера відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, повний текст якої буде виготовлено 30 березня 2013 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Головуючий-суддя Н.Б.Плахтій

Судді Р.С.Денисюк

С.Ф.Костюкевич