Ухвала від 28.03.2013 по справі 2а/1219/16/2012

Головуючий у 1 інстанції - Бондар Ю.О.

Суддя-доповідач - Василенко Л. А.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 березня 2013 року справа №2а/1219/16/2012

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого Василенко Л.А., суддів Гімона М.М., Карпушової О.В.,

розглянув у письмовому провадженні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Старобільському районі Луганської області на постанову Новопськовського районного суду Луганської області від 7 лютого 2013 року у справі № 2а/1219/16/2012 за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Старобільському районі Луганської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Постановою Новопськовського районного суду Луганської області від 7 лютого 2013 року позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного Фонду України в Старобільському районі Луганської області (УПФУ в Старобільському районі) про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії задоволено в понвному обсязі, а саме: визнано протиправними дії УПФУ в Старобільському районі Луганської області, щодо відмови у здійсненні доплати до пенсії ОСОБА_2, виходячи з розміру суддівської винагороди встановленої ст. 129 Закону України «Про судоустрій та статус суддів», відповідно до ч. 1 ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» з 01.01.2012 року, скасовано рішення УПФУ в Старобільському районі Луганської області від 29.02.2012 року про відмову ОСОБА_2 в проведенні перерахунку пенсії у зв'язку зі збільшенням грошового утримання працюючих суддів; зобов'язано УПФУ в Старобільському районі Луганської області здійснити ОСОБА_2 доплату до пенсії виходячи з розміру суддівської винагороди встановленої ст. 129 Закону України «Про судоустрій та статус суддів», відповідно до ч. 1 ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» з 01.01.2012 року (а. с. 36 - 39 ).

Відповідач не погодився з постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати постанову суду через порушення норм матеріального права та прийняти нову. Вважає, що вимоги позивача щодо здійснення перерахунку пенсії в зв'язку зі зміною заробітної плати працюючого судді є безпідставними, оскільки законом не передбачено здійснення перерахунку пенсій суддям згідно ст.138 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» крім суддів Конституційного Суду, а постанов КМУ України щодо підвищення заробітної плати суддям місцевих судів не було (а. с. 43).

Сторони в судове засідання не прибули, про час, дату та місце апеляційного розгляду справи повідомлені належним чином, справу розглянуто у порядку письмового провадження.

Колегія суддів заслухала доповідь судді-доповідача, перевірила матеріали справи, обговорила доводи апеляційної скарги і дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що ОСОБА_2 наказом № 139/к від 23.04.2008 року Територіального управління державної судової адміністрації в Луганській області, згідно до вимог ст. 43 Закону України «Про статус суддів», Постанови Верховної Ради України від 20.03.2008 року № 242-VI звільнено у відставку з посади судді Старобільського районного суду Луганської області за станом здоров'я. На момент виходу у відставку вона мала стаж роботи на посаді судді 15 років 1 місяць та 4 дні, що підтверджується копією трудової книжки (а.с.5-7).

Позивач вийшла у відставку за станом здоров'я, що перешкоджає виконанню обов'язків і згідно ст. 43 Закону України «Про статус суддів» виявила бажання отримувати пенсію державного службовця на умовах ст. 37 Закону України «Про державну службу» і з часу виходу у відставку отримує пенсію державного службовця.

20.02.2012 року до УПФУ в Старобільському районі надійшла заява позивача про перерахунок пенсії з 01.01.2012 року на підставі наданої довідки Територіальним управлінням державної судової адміністрації України в Луганській області про заробітну плату для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, виданої на ім'я позивача ОСОБА_2, яка працювала в Старобільському районному суді Луганської області на посаді судді, заробітна плата працюючого на відповідній посаді судді - за січень 2012 року становить 12017,60 грн.

Рішенням № 2810/02 від 29.02.2012 року УПФУ в Старобільському районі відмовив позивачеві у перерахунку пенсії, посилаючись на Постанову Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 року «Про деякі питання визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» , якою встановлено, що перерахунок пенсій державним службовцям проводиться на підставі рішень Кабінету Міністрів України, а таких рішень на даний час Кабінет Міністрів України не приймав, внаслідок чого відсутні правові підстави для перерахунку пенсії позивача. Також вказано, що згідно ст.138 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» підстав для перерахунку пенсії також немає, оскільки перерахунок визначений цим законом тільки суддям Конституційного Суду України.

Встановлені обставини справи підтверджені документально і не є спірними.

Спірним питанням є правомірність рішення відповідача № 2810/02 від 29.02.2012 року про відмову в здійсненні перерахунку пенсії позивачеві з 01.01.2012 року в зв'язку зі збільшенням заробітної плати працюючого судді.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що на момент звернення позивача до відповідача з заявою про перерахунок пенсії, позивач мала всі правові підстави для задоволення її заяви у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючого судді і з таким висновком погоджується колегія суддів.

Статтею 22 Конституції України не допускається будь-яких обмежень у правах громадян за ознаками майнового стану, зокрема в залежності від отримання працюючими пенсіонерами заробітної плати.

Наведене ґрунтується також і на положеннях Рішення Конституційного Суду України від 18 червня 2007 року N 4-рп/2007, у пункті 3.4 якого вказано, що Конституційний Суд України неодноразово розглядав проблему, пов'язану з реалізацією права на соціальний захист, неприпустимістю обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція та закони України виокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, яким пенсія призначається за спеціальними законами.

Правовий статус професійного судді забезпечує право судді у відставці отримувати пенсію або щомісячне довічне грошове утримання.

Позивач ОСОБА_2 є суддею у відставці і згідно ч.2 ст. 43 Закону України «Про статус суддів» за суддею у відставці закріплюється звання судді та такі ж гарантії недоторканності та соціального захисту, як і до виходу у відставку. Частиною 4 статті 43 Закону України «Про статус суддів» встановлено, що судді, який пішов у відставку, при наявності відповідного віку і стажу роботи виплачується пенсія на умовах, передбачених ст. 37 Закону України «Про державну службу».

На час призначення позивачу пенсії, оплата праці працюючого судді регулювалася Законом «Про статус суддів», а саме, ст.44, в якій визначалися складові: посадовий оклад, премії, доплати за кваліфікаційний клас, вислугу років та інших надбавок, а також іншими нормативними актами, зокрема, Постановою Кабінету Міністрів України № 865 від 03.09.2005 року про розмір окладу, доплати, класу.

Відставка позивача до теперішнього часу не припинялася, тобто правовий статус позивача як судді у відставці продовжується.

При наявності та зберіганні статусу позивача був прийнятий новий Закон України «Про судоустрій та статус суддів» від 07.07.2010 року, положення якого набирали чинності поступово, зокрема, ст.129 Закону, яка регулює заробіток суддів, набрала чинності, згідно до Заключних положень, з 01.01.2012 року.

Законом України «Про судоустрій та статус суддів» від 07.07.2010 року врегульований статус судді у відставці, зокрема в ст. 109 цього Закону закріплено зберігання звання судді у відставці, принципи недоторканності суддів, вихід у відставку.

Згідно ч.1 ст.138 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» судді, який вийшов у відставку, після досягнення чоловіками віку 62 роки, жінками - пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", виплачується пенсія на умовах, передбачених статтею 37 Закону України "Про державну службу" або за його вибором помісячне довічне грошове утримання.

Спеціальним законом, що регулює гарантії соціального захисту суддів є Закон України "Про судоустрій і статус суддів".

Згідно п. 1 ст. 129 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» суддівська винагорода регулюється цим Законом, Законом України «Про Конституційний Суд України» і не може визначатися іншими нормативно - правовими актами. Цією ж статтею встановлено, що суддям за роботу на посаді судді щомісячно виплачується суддівська винагорода, яка складається з аналогічних складових заробітної плати, з якої позивачці призначалась пенсія державного службовця.

Пунктом 3 цієї статті визначено, що посадовий оклад судді місцевого суду встановлюється в розмірі 15 мінімальних заробітних плат, визначених законом, що запроваджується поетапно (з урахуванням ст. 12 ЗУ «Про державний бюджет на 2012 рік» від 22.12.2011 року № 4282- VI), з 01.01.2012 р. 8 мінімальних заробітних плат.

У частині пенсійного забезпечення судді прирівняні до державних службовців, оскільки ст. 138 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» передбачає призначення та виплату пенсій суддям на умовах, передбачених ст. 37 Закону України «Про державну службу».

Статтею ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» встановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Згідно з п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" від 31.05.2000р. № 865 у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 р. N 432-IV "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу", визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України (для службовців Національного банку України у розмірах, установлених його Правлінням) на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії.

Пунктом 5 Постанови Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" від 31.05.2000р. № 865 передбачено, що перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

Відповідач у спірному рішенні про відмову в перерахунку пенсії № 2810/02 від 29.02.2012 року зазначив, що механізм визначення розміру заробітної плати для перерахунку пенсій державним службовцям визначається Кабінетом Міністрів України, а тому право на підвищення розміру заробітної плати, на думку відповідача, з'явиться у позивача у разі прийняття відповідної постанови Кабінету Міністрів України.

Проте, як вже зазначено вище, в ч. 1 ст. 129 ЗУ "Про судоустрій і статус суддів" передбачено, що суддівська винагорода регулюється цим Законом, Законом України «Про Конституційний Суд України» та не може визначатися іншими нормативно-правовими актами, а тому, в даному випадку, постанови Кабінету Міністрів України не можуть обмежувати право позивача на проведення перерахунку пенсії.

Враховуючи вищенаведене колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції про обґрунтованість позовних вимог, підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду першої інстанції відсутні.

Керуючись ст. 195 ч.1, ст.197 ч.1 п.2, ст. 198 ч.1 п.1, ст.200 ч.1, ст.205 ч.1, ст.206, ст.212, ст.254 ч.5 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Старобільському районі Луганської області залишити без задоволення.

Постанову Новопськовського районного суду Луганської області від 7 лютого 2013 року у справі № 2а/1219/16/2012 за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Старобільському районі Луганської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду в порядку письмового провадження набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання законної сили.

Головуючий суддя Л.А. Василенко

Судді М.М. Гімон

О.В. Карпушова