9.5
Іменем України
26 березня 2013 року Справа № 812/1623/13-а
Луганський окружний адміністративний суд
у складі головуючого судді Чернявської Т.І.,
за участю
секретаря судового засідання Ігнатович О.А.
та
представників сторін:
від позивача - Подоляка І.П. (довіреність від 06.02.2013 № 1066)
Коноваленко І.І. (довіреність від 25.02.2013 № 1671)
від відповідача - Бодров В.О. (довіреність від 11.03.2013 № 10-164)
Лисенко О.В. (довіреність від 07.02.2013 № 01-067)
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Луганську
справу за адміністративним позовом
Державної фінансової інспекції в Луганській області
до Східного державного регіонального геологічного підприємства
про зобов'язання виконати пункт 2 вимоги від 19 жовтня 2012 року № 12-07-14-14/10712,
11 лютого 2013 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Державної фінансової інспекції в Луганській області до Східного державного регіонального геологічного підприємства, в якому позивач просить зобов'язати відповідача виконати пункт 2 вимоги від 19 жовтня 2012 року № 12-07-14-14/10712.
Ухвалою суду від 14 березня 2013 року провадження у справі № 812/1623/13-а за адміністративним позовом Державної фінансової інспекції в Луганській області до Східного державного регіонального геологічного підприємства про зобов'язання виконати пункт 2 вимоги від 19 жовтня 2012 року № 12-07-14-14/10712 у зв'язку із витребуванням доказів зупинено до 26 березня 2013 року (том 2, арк. справи 117-118).
Ухвалою суду від 26 березня 2013 року провадження у справі № 812/1623/13-а за адміністративним позовом Державної фінансової інспекції в Луганській області до Східного державного регіонального геологічного підприємства про зобов'язання виконати пункт 2 вимоги від 19 жовтня 2012 року № 12-07-14-14/10712 поновлено (том 2, арк. справи 122).
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Державною фінансовою інспекцією в Луганській області відповідно до пункту 1.2.5.1 плану роботи Державної фінансової ревізії в Луганській області на ІІІ квартал 2012 року та на підставі направлення на проведення ревізії від 27 липня 2012 року № 651 Державної фінансової інспекції в Луганській області головним контролером-інспектором проведено ревізію фінансово-господарської діяльності у Східному державному регіональному геологічному підприємстві за період з 01 липня 2009 року по 30 червня 2012 року, результати якої оформлено актом від 05 жовтня 2012 року № 07-21/011. Акт від 05 жовтня 2012 року № 07-21/011 підписаний відповідачем 17 жовтня 2012 року без заперечень, що, на думку позивача, свідчить про згоду Східного державного регіонального геологічного підприємства з встановленими і зафіксованими порушення в ході проведення ревізії.
Так, ревізією з питання повноти та своєчасності отримання відшкодування вартості експлуатаційних витрат (земельного податку) орендарем - закритим акціонерним товариством «Луганськспецтехкомплект», встановлено, що внаслідок не здійснення протягом ревізуємого періоду достовірного розрахунку суми земельного податку, яка підлягала сплаті орендарем та не включення її у повному обсязі до актів здачі-приймання робіт (надання послуг) та розрахунків на відшкодування суми витрат по сплаті земельного податку за займану орендарем площу, відповідачем недоотримані доходи на суму 14808,76 грн., у тому числі у 2009 році - 2412,78 грн., у 2010 році - 5701,04 грн., у 2011 році - 5738,52 грн. та у І півріччі 2012 року - 956,42 грн., чим порушено пункт 10 Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 15 «Дохід», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29 листопада 1999 року № 290, та частину 1 статті 3, частину 1 статті 9 Закону України від 16 липня 1999 року № 996-ХІV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні». Тобто, вказане порушення призвело до нанесення відповідачу матеріальної шкоди (збитків) на суму 14808,45 грн.
Державна фінансова інспекція в Луганській області, керуючись статтями 10 та 15 Закону України від 26 січня 1993 року № 2939-ХІІ «Про основні засади здійснення фінансового контролю в Україні» направила Східному державному регіональному геологічному підприємству вимогу про усунення виявлених ревізією фінансових порушень від 19 жовтня 2012 року № 12-07-14-14/10712 з терміном виконання та надання зворотної інформації до 29 жовтня 2012 року.
29 жовтня 2012 року за вхідним реєстраційним номером 14-14-4111 Державною фінансовою інспекцією в Луганській області отримано листа від 29 жовтня 2012 року № 29/10 про усунення порушень, згідно якого останній, серед іншого, повідомив, що на виконання пункту 2 вимоги за результатами ревізії (акт від 05 жовтня 2012 року № 07-21/011) про усунення порушень, направив претензію публічному акціонерному товариству «Луганськспецтехкомплект» щодо добровільного повернення суми втрат по відшкодуванню земельного податку у розмірі 14808,76 грн., з місячним терміном виконання. Проте, станом на дату звернення з даним позовом до суду вимога залишається не виконаною.
Крім того, позивач зазначив, що відповідно до вимог статті 15 Закону України від 26 січня 1993 року № 2939-ХІІ «Про основні засади здійснення фінансового контролю в Україні» законні вимоги службових осіб органу державного фінансового контролю є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що перевіряються.
У судовому засіданні представники позивача адміністративний позов підтримали, просили його задовольнити повністю, надали пояснення, аналогічні викладеним у позовній заяві.
Східне державне регіональне геологічне підприємство адміністративний позов не визнало, про що подало заперечення від 26 лютого 2013 року б/н, в яких у задоволенні позовних вимог, а саме: в зобов'язанні відобразити в бухгалтерському обліку дебіторську заборгованість публічного акціонерного товариства «Луганськспецтехкомплект» у розмірі 14808,76 грн. та провести претензійно-позовну роботу з публічним акціонерним товариством «Луганськспецтехкомплект» щодо відшкодування позивачу 14808,76 грн., в іншому випадку стягнути з винних у недоотриманні доходів, відповідно до статей 130-136 КЗПП України, просить відмовити повністю (том 1, арк. справи 107-108). Заперечуючи проти позову, відповідач послався на таке.
08 квітня 2003 року між Східним державним регіональним геологічним підприємством та закритим акціонерним товариством «Луганськспецтехкомплект» було укладено договір оренди приміщення за № 200078/09, відповідно до умов якого відповідач передав у користування нежитлове приміщення площею 161,2 кв.м. за адресою: м. Луганськ, вул. Советська, буд. 38. Розділом 3 договору встановлений порядок та розмір сплати орендної плати, а саме розмір орендної плати за базовий місяць становить 818,56 грн. без податку на додану вартість. Орендна плата сплачується щомісячно не пізніше 10 числа місяця наступного за звітним, згідно поданого відповідачем (орендодавцем) рахунку.
Відповідно до пункту 9.2 договору зміни і доповнення або розірвання договору допускається по взаємному погодженню сторін і розглядається протягом одного місяця з дати їх подання.
Додаткової угоди про зміну розміру орендної плати або зміну розміру орендованої площі сторонами не укладалося. В запереченнях на адміністративний позов відповідач наголосив, що розмір орендної плати, зокрема, в частині погашення податку на землю сторонами не змінювався у зв'язку з чим у відповідача на момент проведення ревізії не було підстав включати суму у розмірі 14808,76 грн. до бухгалтерського обліку. Крім того, ані у позові, а ні в акті ревізії немає розрахунку суми, про яку йдеться мова, та не зазначена підстава нарахування вищезазначеної суми, що мав застосувати відповідач.
У 2009 році після проведення ревізії позивачем, відповідачем на адресу орендаря було направлено проект додаткової угоди підписаний з боку відповідача про збільшення розміру орендованої площі, проте остання не була підписана з боку орендаря. Також з цього приводу на адресу орендаря направлялася претензія від 02 грудня 2009 року № 05-1610, на яку було отримано негативну відповідь листом від 16 грудня 2009 року ЛС-936.
Договір оренди на підставі листа від 30 листопада 2011 року був достроково розірваний, майно з оренди передано відповідачеві без зауважень. Станом на 01 січня 2013 року орендар повністю розрахувався за оренду з відповідачем та заборгованості перед відповідачем не має.
Відповідно до статті 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність» підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксуються факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарських операцій, а якщо це не можливо - безпосередньо після її закінчення.
Згідно вимог статті 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
З огляду на вищевикладене, відповідач вважає, що у нього були відсутні підстави для відображення у бухгалтерському обліку сум у розмірі 14808,76 грн.
У судовому засіданні представники відповідача проти адміністративного позову заперечували, просили відмовити у його задоволенні повністю, надали пояснення, аналогічні викладеним у запереченнях від 26 лютого 2013 року б/н.
Заслухавши пояснення представників сторін, допитавши свідка, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 69-72 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають частковому задоволенню, з таких підстав.
Статус державної контрольно-ревізійної служби в Україні, її функції та правові основи діяльності визначені Законом України від 26 січня 1993 року № 2939-XII «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» (тут і надалі посилання на норми зазначеного Закону наводяться в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до статті 1 Закону України від 26 січня 1993 року 2939-XII «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» державна контрольно-ревізійна служба складається з Головного контрольно-ревізійного управління України, контрольно-ревізійних управлінь в Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі, контрольно-ревізійних підрозділів (відділів, груп) в районах, містах і районах у містах.
Державна контрольно-ревізійна служба діє при Міністерстві фінансів України і підпорядковується Міністерству фінансів України. Контрольно-ревізійні управління в Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі підпорядковуються Головному контрольно-ревізійному управлінню України. До складу обласних контрольно-ревізійних управлінь входять контрольно-ревізійні підрозділи (відділи, групи) в районах, містах і районах у містах (стаття 4 Закону України від 26 січня 1993 року 2939-XII «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні»).
Головним завданням державної контрольно-ревізійної служби відповідно до статті 2 Закону України від 26 січня 1993 року 2939-XII «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» є здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності в міністерствах та інших органах виконавчої влади, в державних фондах, у бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і в організаціях, які отримують (отримували в періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), виконанням місцевих бюджетів, розроблення пропозицій щодо усунення виявлених недоліків і порушень та запобігання їм у подальшому.
Державний фінансовий контроль реалізується державною контрольно-ревізійною службою через проведення державного фінансового аудита, перевірки державних закупівель та інспектування.
Інспектування здійснюється у формі ревізії та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб. Результати ревізії викладаються в акті.
Порядок проведення інспектування державною контрольно-ревізійною службою затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2006 року № 550.
Згідно із статтею 10 Закону України від 26 січня 1993 року № 2939-XII «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» головному контрольно-ревізійному управлінню України, контрольно-ревізійним управлінням в Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі, контрольно-ревізійним підрозділам (відділам, групам) у районах, містах і районах у містах, серед іншого, надається право пред'являти керівникам та іншим службовим особам підконтрольних установ, що ревізуються, вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства з питань збереження і використання державної власності та фінансів, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.
Разом з цим, статтею 11 вказаного Закону визначено підстави та порядок проведення ревізії та, зокрема, зазначено, що плановою виїзною ревізією вважається ревізія у підконтрольних установах, яка передбачена у плані роботи органу державної контрольно-ревізійної служби і проводиться за місцезнаходженням такої юридичної особи чи за місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така планова виїзна ревізія. Позаплановою виїзною ревізією вважається ревізія, яка не передбачена в планах роботи органу державної контрольно-ревізійної служби і проводиться за наявності хоча б однієї з перелічених обставин, у тому числі у разі надходження доручення щодо проведення ревізій у підконтрольних установах від органів прокуратури, в якому містяться факти, що свідчать про порушення підконтрольними установами законів України, перевірку додержання яких віднесено законом до компетенції органів державної контрольно-ревізійної служби. Позапланові виїзні ревізії суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені цим Законом до підконтрольних установ, проводяться органами державної контрольно-ревізійної служби за рішенням суду, винесеним на підставі подання прокурора або слідчого для забезпечення розслідування кримінальної справи.
За приписами частини 2 статті 15 Закону України від 26 січня 1993 року № 2939-XII «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» законні вимоги службових осіб державної контрольно-ревізійної служби є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що ревізуються.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом під час судового розгляду, відповідно до пункту 1.2.5.1 Плану контрольно-ревізійної роботи Державної фінансової інспекції в Луганській області на ІІІ квартал 2012 року, затвердженого наказом Державної фінансової інспекції в Луганській області від 10 серпня 2012 року № 141, на підставі направлення на проведення ревізії від 27 липня 2012 року за № 651, згідно із затвердженими робочим планом та програмою ревізії, Державною фінансовою інспекцією в Луганській області проведено ревізію фінансово-господарської діяльності Східного державного регіонального геологічного підприємства за період з 01 липня 2009 року по 01 липня 2012 року, за результатами якої складено акт від 05 жовтня 2012 року за № 07-21/011 (том 1, арк. справи 5-72, 93, 94, 95-104, 105).
Проведеною ревізією фінансово-господарської діяльності в частині повноти, достовірності і правильності визначення доходів від операційної оренди у перевіряємому періоді встановлено, що згідно з даними головної книги Східного державного регіонального геологічного підприємства по субрахунку 713 «Дохід від операційної оренди активів» отримано доходів від операційної оренди на загальну суму 133612,70 грн., у тому числі: за ІІ півріччя 2009 року - 25059,84 грн., за 2010 рік - 30414,05 грн., за 2011 рік - 92451,65 грн. та за І півріччя 2012 року - 15687,16 грн. Згідно з договором від 08 квітня 2003 року № 200078/09, укладеного між Східним державним регіональним геологічним підприємством та закритим акціонерним товариством «Луганськспецкомплект» та додаткових угод до нього, відповідач надавав в оренду закритому акціонерному товариству «Луганськспецкомплект» частину нежитлового приміщення загальною площею 184,07 кв.м., розташованого за адресою: м. Луганськ, вул. Радянська, буд. 38 для розміщення офісу, торгівельної та виставочної зали. Відповідно до додаткової угоди від 15 лютого 2010 року № 4 площа орендованого приміщення складає 194,0 км. м. Також, ревізією встановлено, що сума орендної плати визначалася відповідно до вимог Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду державного майна, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04 жовтня 1995 року № 786. Щомісячне нарахування Східним державним регіональним геологічним підприємством сум орендної плати їх орендарями здійснювалося, виходячи з базового розміру місячної орендної плати та з урахуванням щомісячних індексів інфляції. Ревізією правильності нарахування сум орендної плати за ревізуємий період порушень не встановлено. Крім того, підпунктом 3.6 пункту 3 «Порядок розрахунків і форма оплати» договору оренди від 08 квітня 2003 року № 200078/09 передбачено, що цільові і експлуатаційні витрати сплачуються орендодавцю окремо в ті ж строки, що і орендна плата. Відповідно до підпункту 3.7 пункту 3 зазначеного договору розмір орендної плати і цільових витрат може переглядатись у випадку зміни Методики її розрахунку, централізованих змін цін, тарифів і в інших випадках, зумовлених діючим законодавством. Додатком за № 3 до договору оренди від 08 квітня 2003 року № 200078/09 є розрахунок цільових та експлуатаційних витрат, розрахований за цінами та тарифами 2003 року, інших розрахунків до ревізії не надано. Надані послуги з оренди приміщення, вивезення сміття, водопостачання та водовідведення, плати за землю оформлено актами здачі-приймання робіт (надання послуг), згідно яких розмір плати за землю є незмінним протягу ревізуємого періоду та складає 254,72 грн. без податку на додану вартість за місяць, підписані обома підприємствами без розшифрування підпису та скріпленими печатками. В ході ревізії було складено розрахунок частки суми земельного податку, яка підлягала відшкодуванню орендарем публічним акціонерним товариством «Луганськспецкомплект» за період з 01 липня 2009 року по 01 липня 2012 року, відповідно до якого Східним державним регіональним геологічним підприємством недоотримані доходи у розмірі не відшкодованої частки податку на землю у сумі 14808,76 грн. Відповідно до податкової декларації з плати за землю на 2009 рік сума податку на землю складає 70396,38 грн. Загальна площа земельної ділянки складає 4178 кв.м., площа зайнятості будівлями складає 1644 кв.м., орендована площа приміщення відповідно до договору оренди з урахуванням додаткових угод у 2009 році складає 184,07 кв.м. Враховуючи наведене площа земельної ділянки, яка припадає на площу орендованих приміщень складає 467,70 кв.м. ((4178 кв.м. / 1644 кв.м.) х 184,07 кв.м.), сума податку за 1 кв.м. земельної ділянки дорівнює 16,85 грн. (70396,38 грн. / 4178 кв.м.), місячна сума орендарем земельного податку повинна скласти 656,85 грн. ((467,79 кв.м. х 16,85 грн.) / 12 місяців). Загальна сума податку за землю у ІІ півріччі 2009 року, яка підлягає сплаті орендарем дорівнює 3941,10 грн. (656,85 грн. х 6 місяців). За актами здачі-приймання робіт (надання послуг) та рахунками орендарю у ІІ півріччі 2009 року виставлено до сплати податку за землю у сумі 1528,32 грн. без податку на додану вартість. Тобто за ІІ півріччя 2009 року відповідачем недоотримано відшкодування податку на землю у сумі 2412,78 грн. Аналогічним способом Державною фінансовою інспекцією у Луганській області розраховано частку суми земельного податку, яка підлягає відшкодуванню орендарем за ревізуємий період. Таким чином, внаслідок не здійснення протягом ревізує мого періоду достовірного розрахунку суми земельного податку, яка підлягала сплаті орендарем та не включення її у повному обсязі до актів здачі-приймання робіт (надання послуг) та рахунків на відшкодування суми витрат по сплаті земельного податку за займану орендарем площу, відповідачем недоотримані доходи на 14808,76 грн., чим порушено пункт 10 Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 15 «Дохід», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29 листопада 1999 року № 290 та частини 1 статті 3, частини 1 статті 9 Закону України від 16 липня 1999 року № ХІV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні». Вказане порушення призвело до нанесення відповідачу матеріальної шкоди (збитків) на вказану суму. За поясненнями головного бухгалтера Східного державного регіонального геологічного підприємства Рвачової Р.А. розрахунком суми земельного податку, яка підлягала сплаті орендарем займався заступник генерального директора по загальним питанням Пустовойт М.М., який з 06 лютого 2012 року звільнений з займаної посади за наказом від 03 лютого 2012 року № 42-к за власним бажанням. В укладеному договорі оренди передбачені умови щодо перерахування орендарями сум орендної плати до державного бюджету - 30 % та Східним державним регіональним геологічним підприємством - 70 %. Ревізією повноти та своєчасності нарахування та отримання орендної плати встановлено, що станом на 01 липня 2009 року по рахунку 377 «Інші дебітори та кредитори» за публічним акціонерним товариством «Луганськспецкомплект» рахується дебіторська заборгованість у сумі 19695,93 грн. Протягом ревізуємого періоду відповідно до актів здачі-приймання робіт (надання послуг) та рахунків було нараховано та пред'явлено до сплати 231838,17 грн. (у тому числі податок на додану вартість) орендної плати, фактично надійшло 251534,07 грн. Станом на 01 липня 2012 року дебіторська або кредиторська заборгованості відсутні. В ході ревізії, з метою отримання інформації щодо кількості укладених договорів оренди державного майна, яке перебуває на балансі Східного державного регіонального геологічного підприємства, до регіонального відділення Фонду державного майна України по Луганській області було направлено запит. За даними отриманої відповіді Фондом державного майна України по Луганській області погоджено 3 договори оренди укладені Східним державним регіональним геологічним підприємством, а саме: договір від 13 травня 2003 року № 200078/09 з закритим акціонерним товариством «Луганськспецкомплект», який з 01 березня 2012 року припинив дію за згодою сторін; договір від 06 липня 2012 року № 003927/09 з товариством з обмеженою відповідальністю «Будівельна компанія «Дельта» та договір від 16 липня 2012 року № 003932/09 з товариством з обмеженою відповідальністю «Мітталсервіс», які станом на 07 серпня 2012 року є діючими. Інших порушень з даного питання не встановлено (том 1, арк. справи 27-30).
На підставі акта ревізії від 05 жовтня 2012 року за № 07-21/011 Державною фінансовою інспекцією в Луганській області винесено вимогу від 19 жовтня 2012 року № 12-07-14-14/10712 «Про усунення порушень», відповідно до якої, серед іншого, вимагається відобразити в бухгалтерському обліку дебіторську заборгованість закритого акціонерного товариства «Луганськспецтехкомплект» (м. Луганськ) у сумі 14808,76 грн., провести претензійно-позовну роботу з закритим акціонерним товариством «Луганськспецтехкомплект» (м. Луганськ) щодо відшкодування позивачу 14808,76 грн., в іншому випадку стягнути з осіб, винних у недоотриманні доходів, відповідно до статей 130-136 КЗПП України, оскільки ревізією повноти та своєчасності отриманні відшкодування земельного податку встановлено, що внаслідок не здійснення протягом ревізуємого періоду достовірного розрахунку суми земельного податку, яка підлягала сплаті орендарем та не включення її у повному обсязі до актів здачі-приймання робіт (надання послуг) та рахунків на відшкодування суми витрат по сплаті земельного податку за займану орендарем площу, Східним державним регіональним геологічним підприємством недоотримані доходи на суму 14,81 тис. грн., у тому числі у 2009 році - 2,41 тис. грн., у 2010 році - 5,7 тис. грн., у 2011 році - 5,74 тис. грн. та у І півріччі 2012 року - 0,96 тис. грн., чим порушено пункт 10 Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 15 «Дохід», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29 листопада 1999 року № 290, та частину 1 статті 3, частину 1 статті 9 Закону України від 16 липня 1999 року № 996-ХІV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні». Вказане порушення призвело до нанесення відповідачу матеріальної шкоди (збитків) на суму 14808,45 грн. (том 1, арк. справи 78-80).
Суд задовольняє позовні вимоги Державної фінансової інспекції в Луганській області про зобов'язання Східного державного регіонального геологічного підприємства виконати пункт 2 вимоги Державної фінансової інспекції в Луганській області від 19 жовтня 2012 року № 12-07-14-14/10712 «Про усунення порушень» тільки в межах суми 14727,70 грн. з таких підстав.
Відповідно до укладеного між Східним державним регіональним геологічним підприємством та закритим акціонерним товариством «Луганськспецтехкомлект» договору від 08 квітня 2003 року № 200078/09, останньому в тимчасове платне користування передано частину нежилих приміщень площею 161,2 кв.м. за адресою: м. Луганськ, вул. Радянська, буд. 38. Згідно із пунктом 3.6 договору цільові і експлуатаційні витрати (додаток 3) сплачуються Східному державному регіональному геологічному підприємству окремо в ті ж строки, що і орендна плата (том 1, арк. справи 123-126, 127).
Додатковими угодами від 07 липня 2008 року та від 31 жовтня 2008 року за № 2 сторони за договором від 08 квітня 2003 року № 200078/09 змінили площу частини нежилих приміщень, переданих в оренду, та визначили нову площу у розмірі 181,41 кв.м. (том 2, арк. справи 196, 198).
Додатковою угодою від 01 березня 2012 року за № 6 Східне державне регіональне геологічне підприємство та закрите акціонерне товариство «Луганськспецтехкомлект» згідно з пунктом 9.3 договору на оренду нежилих приміщень від 08 квітня 2003 року № 200078/09 розірвали договір по взаємному погодженню сторін з 01 березня 2012 року (том 2, арк. справи 203).
Згідно рахунків-фактур та актів здачі-прийняття робіт (надання послуг) за липень 2009 року - лютий 2012 року закритому акціонерному товариству «Луганськспецтехкомлект» до відшкодування виставлялась плата за землю у незмінному розмірі 254,72 грн. без податку на додану вартість (том 1, арк. справи 161-250; том 2, арк. справи 1-107).
Додатком 3 «Розрахунок цільових і експлуатаційних витрат» до договору на оренду нежилих приміщень від 08 квітня 2003 року № 200078/09 визначена методика розрахунку місячної суми плати земельного податку, а не її незмінний розмір (том 1, арк. справи 127). Конкретний розмір місячної суми плати земельного податку повинен визначатися кожного місяця за наведеною у додатку 3 до договору методикою на підставі показників орендованої площі приміщень та визначених у податкових деклараціях на відповідний рік податкових зобов'язань з плати за землю.
Відповідно до податкового розрахунку земельного податку на 2009 рік від 30 січня 2009 року та додатків 1, 4 до податкового розрахунку на земельну ділянку площею 0,4178 га, що розташована за адресою: м. Луганськ, вул. Радянська, 38, до сплати визначений земельний податок у розмірі 70396,38 грн. (том 1, арк. справи 133-138). У липні-грудні 2009 року площа земельної ділянки становила 4178,0 кв.м., площа зайнятості будівлями - 1644,0 кв.м., орендована площа приміщень - 181,41 кв.м. Площа земельної ділянки, яка припадає на площу орендованих приміщень: (4178,0 кв.м. : 1644,0 кв.м.) х 181,41 кв.м. = 460,78 кв.м. Податок за 1 кв.м. земельної ділянки: 70396,38 грн. : 4178,0 кв.м. = 16,84 грн. Місячна сума плати орендарем земельного податку: (460,78 кв.м. х 16,84 грн.) : 12 місяців = 646,62 грн. Сума податку на землю у липні-грудні 2009 року, яка підлягає сплаті орендарем: 646,62 грн. х 6 місяців = 3879,72 грн. За рахунками-фактурами та актами здачі-прийняття робіт (надання послуг) у липні-грудні 2009 року орендарю до сплати виставлено податок на землю в сумі 1528,32 грн. без податку на додану вартість (254,72 грн. х 6 місяців = 1528,32 грн.). Різниця складає 2351,40 грн.
Відповідно до податкового розрахунку земельного податку на 2010 рік від 27 січня 2010 року та додатків 1, 4 до податкового розрахунку на земельну ділянку площею 0,4178 га, що розташована за адресою: м. Луганськ, вул. Радянська, 38, до сплати визначений земельний податок у розмірі 74549,73 грн. (том 1, арк. справи 139-144). У 2010 році площа земельної ділянки становила 4178,0 кв.м., площа зайнятості будівлями - 1644,0 кв.м., орендована площа приміщень - 181,41 кв.м. (у січні), та 194,0 кв.м. (у лютому-грудні 2010 року). Площа земельної ділянки, яка припадає на площу орендованих приміщень: (4178,0 кв.м. : 1644,0 кв.м.) х 181,41 кв.м. = 460,78 кв.м. Податок за 1 кв.м. земельної ділянки: 74549,73 грн. : 4178,0 кв.м. = 17,84 грн. Місячна сума плати орендарем земельного податку: (460,78 кв.м. х 17,84 грн.) : 12 місяців = 685,02 грн. Сума податку на землю у січні 2010 року, яка підлягає сплаті орендарем: 685,02 грн. Площа земельної ділянки, яка припадає на площу орендованих приміщень: (4178,0 кв.м. : 1644,0 кв.м.) х 194,0 кв.м. = 492,76 кв.м. Податок за 1 кв.м. земельної ділянки: 74549,73 грн. : 4178,0 кв.м. = 17,84 грн. Місячна сума плати орендарем земельного податку: (492,76 кв.м. х 17,84 грн.) : 12 місяців = 732,56 грн. Сума податку на землю у лютому-грудні 2010 року, яка підлягає сплаті орендарем: 732,56 грн. х 11 місяців = 8058,16 грн. Загальна сума податку, яка підлягає сплаті орендарем за 2010 рік: 685,02 грн. + 8058,16 грн. = 8743,18 грн. За рахунками-фактурами та актами здачі-прийняття робіт (надання послуг) у січні-грудні 2010 року орендарю до сплати виставлено податок на землю в сумі 3056,64 грн. без податку на додану вартість (254,72 грн. х 12 місяців = 3056,64 грн.). Різниця складає 5686,54 грн.
Відповідно до податкового розрахунку земельного податку на 2011 рік від 27 січня 2011 року та додатків 1, 4 до податкового розрахунку на земельну ділянку площею 0,4178 га, що розташована за адресою: м. Луганськ, вул. Радянська, 38, до сплати визначений земельний податок у розмірі 74549,73 грн. (том 1, арк. справи 146-151). У 2011 році площа земельної ділянки становила 4178,0 кв.м., площа зайнятості будівлями - 1644,0 кв.м., орендована площа приміщень - 194,0 кв.м. Площа земельної ділянки, яка припадає на площу орендованих приміщень: (4178,0 кв.м. : 1644,0 кв.м.) х 194,0 кв.м. = 492,76 кв.м. Податок за 1 кв.м. земельної ділянки: 74549,73 грн. : 4178,0 кв.м. = 17,84 грн. Місячна сума плати орендарем земельного податку: (492,76 кв.м. х 17,84 грн.) : 12 місяців = 732,56 грн. Сума податку на землю у 2011 році, яка підлягає сплаті орендарем: 732,56 грн. х 12 місяців = 8790,72 грн. За рахунками-фактурами та актами здачі-прийняття робіт (надання послуг) у 2011 році орендарю до сплати виставлено податок на землю в сумі 3056,64 грн. без податку на додану вартість (254,72 грн. х 12 місяців = 3056,64 грн.). Різниця складає 5734,08 грн.
Відповідно до податкової декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) від 23 січня 2012 року та додатку 1 до податкової декларації на земельну ділянку площею 0,4178 га, що розташована за адресою: м. Луганськ, вул. Радянська, 38, до сплати визначений земельний податок у розмірі 74549,75 грн. (том 1, арк. справи 153-160). У 2012 році площа земельної ділянки становила 4178,0 кв.м., площа зайнятості будівлями - 1644,0 кв.м., орендована площа приміщень - 194,0 кв.м. Площа земельної ділянки, яка припадає на площу орендованих приміщень: (4178,0 кв.м. : 1644,0 кв.м.) х 194,0 кв.м. = 492,76 кв.м. Податок за 1 кв.м. земельної ділянки: 74549,75 грн. : 4178,0 кв.м. = 17,84 грн. Місячна сума плати орендарем земельного податку: (492,76 кв.м. х 17,84 грн.) : 12 місяців = 732,56 грн. Сума податку на землю у січні-лютому 2012 року (договір з 01 березня 2012 року розірвано), яка підлягає сплаті орендарем: 732,56 грн. х 2 місяці = 1465,12 грн. За рахунками-фактурами та актами здачі-прийняття робіт (надання послуг) у січні-лютому 2012 року орендарю до сплати виставлено податок на землю в сумі 509,44 грн. без податку на додану вартість (254,72 грн. х 2 місяці = 509,44 грн.). Різниця складає 955,68 грн.
Враховуючи вищенаведене, за період з 01 липня 2009 року по 29 лютого 2012 року включно Східним державним регіональним геологічним підприємством від закритого акціонерного товариства «Луганськспецтехкомлект» недоотримано податок на землю, який підлягає сплаті орендарем, в сумі 14727,70 грн. (2351,40 грн. + 5686,54 грн. + 5734,08 грн. + 955,68 грн. = 14727,70 грн.).
Оскільки Східне державне регіональне геологічне підприємство недоотримало від закритого акціонерного товариства «Луганськспецтехкомлект» податок на землю в сумі 14727,70 грн., який підлягає сплаті за період з 01 липня 2009 року по 29 лютого 2012 року, то відповідач повинен вжити всіх можливих заходів для відшкодування зазначеної суми, у тому числі і шляхом проведення претензійно-позовної роботи, відображення в обліку дебіторської заборгованості та притягнення осіб, винних у недоотриманні доходів, до матеріальної відповідальності за правилами статей 130-136 Кодексу законів про працю України, у разі якщо такі особи ще працюють на підприємстві відповідача.
Надану відповідачем на підтвердження обставин часткового виконання пункту 2 вимоги Державної фінансової інспекції в Луганській області від 19 жовтня 2012 року № 12-07-14-14/10712 «Про усунення порушень» претензію від 02 листопада 2012 року за № 12-1329 про відшкодування АТ «Луганськспецтехкомлект» заборгованості суд оцінює критично, оскільки доказів направлення та вручення зазначеної претензії АТ «Луганськспецтехкомлект» суду не надано. Витяг з журналу реєстрації вихідної кореспонденції свідчить виключно про факт реєстрації претензії в зазначеному журналі, а не про направлення претензії (том 2, арк. справи 200, 201).
Питання про розподіл судових витрат судом не вирішується, оскільки позивач відповідно до пункту 21 частини 1 статті 5 Закону України від 08 липня 2011 року № 3674-VІ «Про судовий збір» від сплати судового збору звільнений.
На підставі частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України у судовому засіданні 26 березня 2013 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено до 01 квітня 2013 року, про що згідно вимог частини 2 статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.
Керуючись статтями 2, 9, 10, 11, 17, 18, 23, 69-71, 87, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов адміністративного позову Державної фінансової інспекції в Луганській області до Східного державного регіонального геологічного підприємства про зобов'язання виконати пункт 2 вимоги від 19 жовтня 2012 року № 12-07-14-14/10712 задовольнити частково.
Зобов'язати Східне державне регіональне геологічне підприємство (ідентифікаційний код 25361584) виконати пункт 2 вимоги Державної фінансової інспекції в Луганській області від 19 жовтня 2012 року № 12-07-14-14/10712 «Про усунення порушень» в межах суми 14727,70 грн.
В решті позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Згідно з частиною 3 статті 160 КАС України постанова складена у повному обсязі 01 квітня 2013 року.
Суддя Т.І. Чернявська