Головуючий у 1 інстанції - Зінченко О.В.
Суддя-доповідач - Ляшенко Д.В.
28 березня 2013 року справа №805/365/13-а приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:судді-доповідача Ляшенка Д.В., суддів Ястребової Л.В., Чумака С.Ю., при секретарі Борисовій А.А., за участі представника відповідача Коломійця О.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Кіровському районі м. Донецька Донецької області Державної податкової служби на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 25 лютого 2013 року у справі № 805/365/13-а, за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «СК «УКРСХІДБУД» до Державної податкової інспекції у Кіровському районі м. Донецька Донецької області Державної податкової служби, про визнання протиправними дій та хзобов"язання вчинити дії, -
В січні 2013 року ТОВ «СК «УКРСХІДБУД» звернулося до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Кіровському районі м. Донецька Донецької області Державної податкової служби, про визнання протиправними дій Державної податкової інспекції у Кіровському районі м. Донецька Донецької області Державної податкової служби з неприйняття податкової декларації з податку на додану вартість за жовтень 2012 року та уточнюючого розрахунку з податку на додану вартість за вересень 2012 року, зобов'язання прийняти податкову декларацію з податку на додану вартість за жовтень 2012 року та уточнюючий розрахунок з податку на додану вартість за вересень 2012 року та вважати їх поданими 22 листопада 2012 року, зобов'язання відобразити в електронних базах податкової звітності дані податкової декларації з податку на додану вартість за жовтень 2012 року та уточнюючого розрахунку з податку на додану вартість за вересень 2012 року.
В обґрунтування позовних вимог товариство зазначило, що ним, як платником податку, була подана декларація з податку на додану вартість за жовтень 2012 року та уточнюючий розрахунок з податку на додану вартість до ДПІ у Кіровському районі м. Донецька Донецької області ДПС. 30 листопада 2012 року позивачем отримано повідомлення від 23 листопада 2012 року № 7830/10/28-113-3, яким відповідачем вказана декларація та уточнюючий розрахунок не визнані податковою звітністю у зв'язку з тим, що свідоцтво платника ПДВ анульовано 20 листопада 2012 року.
Також позивач вказав, що Податковим кодексом України не передбачено такої підстави для неприйняття податкової декларації як анулювання реєстрації платником податку на додану вартість. Анулювання реєстрації позивача як платника податку на додану вартість було здійснено 20 листопада 2012 року. Підставами для неприйняття податкової звітності є недотримання вимог, встановлених статтями 48 і 49 Податкового кодексу України, перелік яких є вичерпним та не підлягає розширеному тлумаченню.
Постановою суду 1 інстанції позов задоволений частково.
Судом визнана протиправною відмова Державної податкової інспекції у Кіровському районі м. Донецька Донецької області Державної податкової служби прийняти податкову декларацію з податку на додану вартість за жовтень 2012 року та уточнюючий розрахунок з податку на додану вартість за вересень 2012 року і встановлено подання декларації з податку на додану вартість за жовтень 2012 року та уточнюючого розрахунку з податку на додану вартість за вересень 2012 року Товариством з обмеженою відповідальністю «СК «УКРСХІДБУД» до Державної податкової інспекції у Кіровському районі м. Донецька Донецької області Державної податкової служби 22 листопада 2012 року.
В іншій частині позовних вимог відмовлено.
Не погодившись з таким рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду скасувати, та винести нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
В судовому засіданні представник відповідача скаргу підтримав, а представник позивача за викликом до суду не прибув.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представника відповідача, перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів встановила наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю «СК «УКРСХІДБУД» зареєстроване як юридична особа виконавчим комітетом Донецької міської ради 25 серпня 2005 року за адресою: 83120, Донецька область, м. Донецьк, Кіровський район, вул. Петровського, буд. 126 Г, кв. 104, включено до ЄДРПОУ за номером 33728777. Товариство з обмеженою відповідальністю «СК «УКРСХІДБУД» з 13 вересня 2005 року по 20 листопада 2012 року був зареєстрований платником податку на додану вартість (арк. справи 51-53).
Позивачем засобами поштового зв'язку на адресу ДПІ у Кіровському районі м. Донецька Донецької області ДПС направлено податкову декларацію з податку на додану вартість за жовтень 2012 року та уточнюючий розрахунок з податку на додану вартість за вересень 2012 року, які отримані податковою інспекцію 22 листопада 2012 року та зареєстровано за номерами 25646, 25647, 25648, 25644 та 25645. Обставини отримання означеної звітності саме 22 листопада 2012 року не є спірними між сторонами.
23 листопада 2012 року відповідач на адресу позивача направив лист за № 7830/10/28-113-3 про невизнання як податкової звітності, яким ТОВ «СК «УКРСХІДБУД» повідомлялося про те, що подані засобами поштового зв'язку податкова декларація з ПДВ за жовтень 2012 року, уточнюючий розрахунок з ПДВ визнані як неподаткові. Порушенням визначено подання звітності не платником цього податку (свідоцтво платника ПДВ анульовано 20 листопада 2012 року) (арк. справи 22).
Пунктом 46.1 статті 46 Податкового кодексу України встановлено, що податкова декларація - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Відповідно до пунктів 49.1, 49.3, 49.4 статті 49 Податкового кодексу України податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків. Податкова декларація подається за вибором платника податків, якщо інше не передбачено цим Кодексом, в один із таких способів: особисто платником податків або уповноваженою на це особою; надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення; засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством. Платники податків, що належать до великих та середніх підприємств, подають податкові декларації до органу державної податкової служби в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством.
Згідно підпункту 49.18.1 пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Відповідно до пункту 46.5 статті 46 Податкового кодексу України форма податкової декларації встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики. Наказом Міністерства фінансів України від 25 листопада 2011 року № 1492, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20 грудня 2011 року за № 1490/20228, затверджено форми та Порядок заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість.
За пунктом 48.1 статті 48 Податкового кодексу України податкова декларація складається за формою, затвердженою в порядку, визначеному положеннями пункту 46.5 статті 46 цього Кодексу та чинному на час її подання. Форма податкової декларації повинна містити необхідні обов'язкові реквізити і відповідати нормам та змісту відповідних податку та збору.
У пункті 48.3 статті 48 Податкового кодексу України перелічені обов'язкові реквізити, які повинна містити податкова декларація, а саме: тип документа (звітний, уточнюючий, звітний новий); звітний (податковий) період, за який подається податкова декларація; звітний (податковий) період, що уточнюється (для уточнюючого розрахунку); повне найменування (прізвище, ім'я, по батькові) платника податків згідно з реєстраційними документами; код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер; реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті); місцезнаходження (місце проживання) платника податків; найменування органу державної податкової служби, до якого подається звітність; дата подання звіту (або дата заповнення - залежно від форми); ініціали, прізвища та реєстраційні номери облікових карток або інші відомості, визначені в абзаці сьомому цього пункту, посадових осіб платника податків; підписи платника податку - фізичної особи та/або посадових осіб платника податку, визначених цим Кодексом, засвідчені печаткою платника податку (за наявності).
Відповідно до підпункту 48.5.1 пункту 48.5 статті 48 Податкового кодексу України податкова декларація повинна бути підписана керівником платника податків або уповноваженою особою, а також особою, яка відповідає за ведення бухгалтерського обліку та подання податкової декларації до органу державної податкової служби. У разі ведення бухгалтерського обліку та подання податкової декларації безпосередньо керівником платника податку така податкова декларація підписується таким керівником. Достатнім підтвердженням справжності документа податкової звітності є наявність оригіналу підпису уповноваженої особи на документі у паперовій формі або наявність в електронному документі електронного цифрового підпису платника податку.
Зазначені положення також містяться у підпункті 9.1 пункту 9 розділу ІІІ «Порядок оформлення та подання податкової звітності» Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість.
Відповідно до цього Порядку податкова звітність повинна бути підписана керівником платника податку або уповноваженою особою, а також особою, яка відповідає за ведення бухгалтерського обліку та подання податкової декларації до органу державної податкової служби. У разі ведення бухгалтерського обліку і подання податкової декларації безпосередньо керівником платника податку така податкова декларація підписується таким керівником та особою, яка відповідає за ведення бухгалтерського обліку.
Пунктом 202.1 статті 202 Податкового кодексу України встановлено, що звітним (податковим) періодом є один календарний місяць, а у випадках, особливо визначених цим Кодексом, календарний квартал, з урахуванням таких особливостей: а) якщо особа реєструється як платник податку з іншого дня, ніж перший день календарного місяця, першим звітним (податковим) періодом є період, який розпочинається від дня такої реєстрації та закінчується останнім днем першого повного календарного місяця; б) якщо податкова реєстрація особи анулюється в інший день, ніж останній день календарного місяця, то останнім звітним (податковим) періодом є період, який розпочинається з першого дня такого місяця та закінчується днем такого анулювання.
Судом встановлено, що рішенням про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість № 27/18-214 від 20.11.2012 року анульовано реєстрацію ТОВ «СК «УКРСХІДБУД». Датою анулювання реєстрації є 20 листопада 2012 року, підставою для анулювання реєстрації платника податку на додану вартість - внесення до ЄДР інформації щодо відсутності юридичної особи за вказаною адресою (арк. справи 51-53).
Враховуючи вказані обставини останнім звітним періодом, за який позивач повинен подавати декларацію з податку на додану вартість був період з 01 листопада 2012 року по 20 листопада 2012 року.
Податкову декларацію з податку на додану вартість за звітний (податковий) період жовтень 2012 року та уточнюючий розрахунок з податку на додану вартість за звітний (податковий) період вересень 2012 року позивачем подано до Державної податкової інспекції у Кіровському районі м. Донецька Донецької області Державної податкової служби 22 листопада 2012 року.
Тобто позивачем подані зазначені документи за податкові періоди, в яких товариство було зареєстроване як платник ПДВ, і вказана декларація та уточнюючий розрахунок подані позивачем у передбачений податковим законодавством спосіб.
Пунктом 48.7 статті 48 Податкового кодексу України встановлено, що податкова звітність, складена з порушенням норм цієї статті, не вважається податковою декларацією, крім випадків, встановлених пунктом 46.4 статті 46 цього Кодексу.
Відповідно до пункту 49.9 статті 49 Податкового кодексу України, за умови дотримання платником податків вимог цієї статті посадова особа органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана зареєструвати податкову декларацію платника датою її фактичного отримання органом державної податкової служби. За умови дотримання вимог, встановлених статтями 48 і 49 цього Кодексу податкова декларація, надана платником, також вважається прийнятою: за наявності на всіх аркушах, з яких складається податкова декларація та, за бажанням платника податків, на її копії, відмітки (штампу) органу державної податкової служби, яким отримана податкова декларація, із зазначенням дати її отримання, або квитанції про отримання податкової декларації у разі її подання засобами електронного зв'язку, або поштового повідомлення з відміткою про вручення органу державної податкової служби, у разі надсилання податкової декларації поштою; у разі, якщо орган державної податкової служби із дотриманням вимог пункту 49.11 цієї статті не надає платнику податків повідомлення про відмову у прийнятті податкової декларації або у випадках, визначених цим пунктом, не надсилає його платнику податків у встановлений цією статтею строк.
Згідно з пунктом 49.8 статті 49 Податкового кодексу України під час прийняття податкової декларації уповноважена посадова особа органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана перевірити наявність та достовірність заповнення всіх обов'язкових реквізитів, передбачених пунктами 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу. Інші показники, зазначені в податковій декларації платника податків, до її прийняття перевірці не підлягають.
Отже, процедура прийняття податкової декларації полягає у вчиненні посадовою особою податкового органу фактичних дій із: 1) перевірки наявності та достовірності заповнення обов'язкових реквізитів, передбачених пунктами 48.3 та 48.4 Податкового кодексу України; 2) реєстрації податкової декларації у день її отримання органом державної податкової служби.
При цьому, як встановлено пунктом 49.10 статті 49 Податкового кодексу України, відмова посадової особи органу державної податкової служби прийняти податкову декларацію з будь-яких причин, не визначених цією статтею, у тому числі висунення будь-яких не визначених цією статтею передумов щодо такого прийняття (включаючи зміну показників такої податкової декларації, зменшення або скасування від'ємного значення об'єктів оподаткування, сум бюджетних відшкодувань, незаконного збільшення податкових зобов'язань тощо), забороняється.
Таким чином, податковий орган не може відмовити платнику податків у прийнятті декларації з причини анулювання реєстрації платника податку на додану вартість.
Водночас, Податковим кодексом України передбачені спеціальні наслідки подання платником податків податкової декларації, заповненої з порушенням вимог пунктів 48.3 та 48.4 статті 48 Податкового кодексу України. У такому разі на підставі пункту 49.11 статті 49 Податкового кодексу України орган державної податкової служби зобов'язаний надати платнику податків письмове повідомлення про відмову у прийнятті його податкової декларації із зазначенням причин такої відмови.
При цьому, суд 1 інстанції правильно зазначив, що Податковий кодекс України не передбачає будь-яких інших підстав для відмови у прийнятті податкової декларації, крім подання платником податків податкової декларації, заповненої з порушенням вимог пунктів 48.3 та 48.4 статті 48 Податкового кодексу України.
Згідно з пунктом 49.13 статті 49 Податкового кодексу України у разі, якщо в установленому законодавством порядку буде встановлено факт неправомірної відмови органом державної податкової служби (посадовою особою) у прийнятті податкової декларації, остання вважається прийнятою у день її фактичного отримання органом державної податкової служби.
Враховуючи викладене судова колегія зазначає, що судом 1 інстанції справу вирішено правильно і без порушень норм матеріального та процесуального права.
Доводи викладені в апеляційній скарзі не спростовують висновків суду 1 інстанції і підстави для скасування постанови відсутні.
Керуючись статтями 184, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Кіровському районі м. Донецька Донецької області Державної податкової служби на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 25 лютого 2013 року у справі № 805/365/13-а- залишити без задоволення , а постанову суду без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів з дня складення ухвали в повному обсязі.
Суддя - доповідач Ляшенко Д.В.
Судді Ястребова Л.В.
Чумак С.Ю.